http://www.imagee.net/upload/files/2010-11/161f3527.bmp Anadolu kapılarını Türkler`e açan Selçuklu Sultanı Alparslan`ın 1240`dan bu yana kayıp olan mezarı Türkmenistan`ın Merv bölgesinde ortaya çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anadolu`nun kapılarını Türklere açan Selçuklu hükümdarı Alparslan`ın (1029-1072) mezarını Türkmenistan`da buldu. Alparslan`ın 769 yıl önce kaybolan mezarının Türkmenistan`da olduğunun tespit edilmesi şaşkınlığa neden oldu. Çünkü mezarın İran ya da Anadolu`da

Bu konu 1268 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Alparslan'ın mezarı bulundu 1268 Reviews

Konuyu değerlendir: Alparslan'ın mezarı bulundu

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1268 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    757
    @Vuslata Hasret

Standart Alparslan'ın mezarı bulundu

Anadolu kapılarını Türkler`e açan Selçuklu Sultanı Alparslan`ın 1240`dan bu yana kayıp olan mezarı Türkmenistan`ın Merv bölgesinde ortaya çıktı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anadolu`nun kapılarını Türklere açan Selçuklu hükümdarı Alparslan`ın (1029-1072) mezarını Türkmenistan`da buldu. Alparslan`ın 769 yıl önce kaybolan mezarının Türkmenistan`da olduğunun tespit edilmesi şaşkınlığa neden oldu. Çünkü mezarın İran ya da Anadolu`da olduğu yönündeki kanaat bulunuyordu. Bakanlık, Türk Tarih Kurumu ve TÜBİTAK`ın desteği ile üç noktada mezar yeri tespiti yaptı. Sonbaharda bitirilmesi planlanan çalışmanın bakanlık anıt mezar inşa edecek.

BALON YÖNTEMİ
    Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ali Birinci, Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu ve tarihçilerden oluşan heyet, Türkmenistan`ın Merv bölgesinde inceleme yaptı. Heyet, Sahabe kabirlerinin bulunduğu bölgesinin krokisini çıkartarak, tarih kaynaklarına göre Alparslan`ın defnedildiği muhtemel yerleri belirlendi.

Yetkililer, belirlenen noktalarda balon yöntemiyle fotoğraf çekimi yapılacağını ifade etti. Türk hükümdarlar kılıç ve kalkan gibi bazı eşyalarıyla gömülüyordu. Fotoğraf çekiminde kemiklerin yanı sıra bu türden eşyaların tespit edilmesi halinde mezar yerini bulmak daha kolaylaşacak.
    (Star)

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Alparslan'ın mezarı bulundu

Kategori: Atış Serbest

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1268

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler