Nüfus hareketi ve doğal artım X asrın ilk yarısında Azerbaycanda ahali artımını Birinci Cihan Muharebesi, 1918-1920-li yıllarda ülkedeki inkilabi darbeler, kenar ülkelerin baskısı (dış baskı), vatandaş muharebesi, 30-lu yıllardaki dehşetverici toplu represyonlar (30 bin kişiyi kapsayan ahali mahv edilmiştir) eksi yönde etkilemiştir. Mesela, 1913-20 -li yıllarda Azerbaycanda ahali`nin sayı 386,9 bin kişi azalmıştır (% 16,6). İkinci Cihan Muharebesindeki kayıplar da (300 bin kişi) burada

Bu konu 1223 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Nüfus hareketi ve doğal artım 1223 Reviews

Konuyu değerlendir: Nüfus hareketi ve doğal artım

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1223 kez incelendi.

AyMaRaLCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    5172
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Tecrübe Puanı
    100
    @AyMaRaLCaN

Standart Nüfus hareketi ve doğal artım

Nüfus hareketi ve doğal artım

X asrın ilk yarısında Azerbaycanda ahali artımını Birinci Cihan Muharebesi, 1918-1920-li yıllarda ülkedeki inkilabi darbeler, kenar ülkelerin baskısı (dış baskı), vatandaş muharebesi, 30-lu yıllardaki dehşetverici toplu represyonlar (30 bin kişiyi kapsayan ahali mahv edilmiştir) eksi yönde etkilemiştir. Mesela, 1913-20 -li yıllarda Azerbaycanda ahali`nin sayı 386,9 bin kişi azalmıştır (% 16,6). İkinci Cihan Muharebesindeki kayıplar da (300 bin kişi) burada ahali`nin azalmasına sebep olan başlıca olaylardandır. Özellikle bu devirde ahalinin en büyük imigrasyonu başlamıştır. Ahali nüfusunun savaştan önceki sayısına yalnız 1955 yılında yeniden ulaşılabilmiştir (3277,2 bin kişi).
    Azerbaycan artık ahali`nin tabii artış göstergelerine göre birinci tip ülkeler grubuna dahil olmaktadır. Ülkede ahali`nin ortalama yaşlılık sınırı 72,2 yıldır ki, bu da kadınlar için 75,0 yıl ve erkekler için 69,4 yıl olarak hesaplanmaktadır.

Ahali`nin yıllara göre sayımı (bin kişi)

Tablo ile ilgili notlar:
    O devirdeki olayların ahali nüfusuna olan etkisini görebilmek için 1950 yılına kadar olan zaman onyıllıklara göre verilmemiştir.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Nüfus hareketi ve doğal artım

Kategori: Azerbaycan

Konuyu Baslatan: AyMaRaLCaN

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1223

Sinemde yanar dağlar bahçeler bağlar yetim
    Sensizken canım ağlar bensizken memleketim
    Özüme bir kez dokun gör nasıl birisiyim
    Aşka aşıkken bile memleket delisiyim

Etiketler