Türk bilim insanları, zedelenen sinir hücrelerinde kopan bağlantıyı yeniden sağlayacak iletken bir malzeme üzerinde çalışıyor. Ege Üniversitesi'nde fareler üzerinde yürütülen laboratuvar çalışmaları gelecek için umut verici. Omurilik zedelenmeleri her yıl binlerce insanı tekerlekli sandalyeye mahkum ediyor. Kopan ya da zedelenen sinirlerin yeniden çalışır hale gelmesi ise neredeyse imkansız.

Bu konu 1103 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Felci Felç Edecekler 1103 Reviews

Konuyu değerlendir: Felci Felç Edecekler

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1103 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    753
    @Vuslata Hasret

Standart Felci Felç Edecekler

Türk bilim insanları, zedelenen sinir hücrelerinde kopan bağlantıyı yeniden sağlayacak iletken bir malzeme üzerinde çalışıyor.

Ege Üniversitesi'nde fareler üzerinde yürütülen laboratuvar çalışmaları gelecek için umut verici.

Omurilik zedelenmeleri her yıl binlerce insanı tekerlekli sandalyeye mahkum ediyor. Kopan ya da zedelenen sinirlerin yeniden çalışır hale gelmesi ise neredeyse imkansız.

Türk bilim insanları bu soruna tıpta çığır açacak bir yöntemle çözüm arayışında.

Ege Üniversitesi laboratuvarlarında kopan ya da zedelenen sinirlerin yeniden çalışır hale gelmesini sağlayacak iletken bir malzeme üzerinde çalışılıyor.

Nanoteknoloji ürünü malzemeyle fareler üzerinde yürütülen araştırmanın ilk sonuçları umut verici.

Yapılan testlerde iletken malzeme üzerinde sinir hücrelerinin ürediği gözlendi.

Prof. Dr. Mehmet Zileli araştırmanın devam ettiğini "Özel hücreleri bir deney tüpünde yerleştirdiğimizde üreme oluyor, ama vücut koşullarında üremenin olup olmadığını şu anda araştırıyoruz." sözleriyle ifade etti.

Omurilik üzerindeki deneylere ise 1 yıl sonra başlanacak.

Uzmanlar bu çalışmaların sonuç vermesi halinde tıpta bir devrim olacağını belirtiyor.

Kök hücre tedavisine alternatif olarak gösterilen yöntem üzerindeki araştırmalar, TÜBİTAK tarafından destekleniyor.

Trt

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Felci Felç Edecekler

Kategori: Engelliler İçin Özel Bölüm

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1103

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler