09 Ocak 2011 Operasyonu Bakan Yazıcı başlattı Gümrükteki rüşvet operasyonun Hayati Yazıcı'ya 6 ay önce gelen ihbar mektubuyla başladığı ortaya çıktı. İstanbul Gümrüğü'nde rüşvet ve yolsuzluk iddialarına ilişkin düzenlenen operasyonun, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'ya 6 ay önce gelen ihbar mektubuyla başladığı ortaya çıktı.

Bu konu 1057 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Gümrükteki rüşvet operasyonu 1057 Reviews

Konuyu değerlendir: Gümrükteki rüşvet operasyonu

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1057 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    754
    @Vuslata Hasret

Standart Gümrükteki rüşvet operasyonu

09 Ocak 2011

Operasyonu Bakan Yazıcı başlattı

Gümrükteki rüşvet operasyonun Hayati Yazıcı'ya 6 ay önce gelen ihbar mektubuyla başladığı ortaya çıktı.

İstanbul Gümrüğü'nde rüşvet ve yolsuzluk iddialarına ilişkin düzenlenen operasyonun, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'ya 6 ay önce gelen ihbar mektubuyla başladığı ortaya çıktı.

Mali Şube Müdürlüğü'nün önceki akşamİstanbulGümrüğü'ne yaptığı rüşvet operasyonuna dün yenisi eklendi ve Başmüdür Lütfi E. ile birlikte 10 kişi daha gözaltına alındı. Gözaltına alınanların sayısı böylece 31'e çıktı. Operasyonun ilk günündeAtatürkHavalimanı Kargo Gümrük Müdürü Hayrettin E. ile Kaçakçılık İstihbarat ve Narkotik Gümrük Muhafaza Müdürü Coşkun S.'nin de aralarında bulunduğu 21 kişi gözaltına alınmıştı.

Bakan Hayati Yazıcı'nın, gözaltına alınan sanıklardan İ.S., İ.K. ve Y.E.'nin 'ismini kullanmak suretiyle haksız menfaat elde ettikleri' ve rüşvet aldıkları gerekçesiyle 8 Kasım 2010'da İstanbul Emniyeti'ne şikâyette bulunduğu öğrenildi.

Son 4 ayda İstanbul Gümrüğü'nde yapılan kaçakçılıklarda aynı yöntemin kullanılması, polisi harekete geçirdi. Kaçakçılık sırasında aynı kişilerin görev yaptığı belirlendi ve bu kişiler takibe alındı.Yolsuzlukolaylarına karışan gümrükçülerin ortak bir rüşvet havuzu oluşturdukları tespit edildi. Gümrükçülerin rüşvet paralarını her hafta cuma günü toplayarak paylaştıklarını saptayan polis, operasyonu özellikle cuma gününe denk getirdi. Paralar paylaşılırken başlayan operasyonda 40 ayrı adrese eşzamanlı baskın düzenlendi. Şebekenin liderliğini ise Atatürk Havalimanı Kargo Gümrük Müdürü Hayrettin E.'nin yaptığı iddia edildi. Hayrettin E.'nin makam odasında içinde 20 bin liraya yakın para bulunan zarflar ele geçirildiği öne sürüldü. Hayrettin E.'nin parayı odanın değişik yerlerine atmaya çalıştığı ancak polis tarafından etkisiz hale getirildiği öğrenildi. Baskınlarda 31 kişinin yakalandığı ve gözaltına alınan her gümrük memurunun üzerinden 5'er bin TL para çıktığı ileri sürüldü. Başmüdür Lütfi E.'nin de aralarında olduğu şüphelilerin 4'ünün üst düzey gümrük görevlisi, 17'sinin gümrük muhafaza memuru, geri kalan 10 kişinin ise gümrük müşavirleri olduğu belirtildi. Lütfi E.'nin operasyon sırasında Mersin'de olduğu, Mali Şube ekiplerince gözaltına alınarak uçakla Atatürk Havlimanı'na, ardından da Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirildiği bildirildi. Şüphelilerin, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği ifade edildi.

Malî polisin düzenlediği operasyon, gümrükte dönen rüşvet ve yolsuzluk çarklarının nasıl işlediğini gözler önüne sererken baskında binlerce sayfalık evrak ve dokümana da el konuldu. Gümrük kapılarında geriye dönük soruşturma başlatıldı. Böylece gümrük çetesinin yaptığı vurgun ortaya çıkarılacak.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Gümrükteki rüşvet operasyonu

Kategori: Türkiyeden Haberler

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1057

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler