17 Aralık 2010 Rus ordusu yatağa düştü Rus ordusu demode ve eski olduğu gerekçesiyle değiştirmek istediği askeri üniformaların yenilerini ülkenin en ünlü tasarımcısına hazırlattı. Ancak bu yüksek maliyetli değişim, Rusya'ya pahalıya patlamış gibi görünüyor.

Bu konu 1196 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Rus ordusu yatağa düştü 1196 Reviews

Konuyu değerlendir: Rus ordusu yatağa düştü

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1196 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    753
    @Vuslata Hasret

Yeni Rus ordusu yatağa düştü

17 Aralık 2010

Rus ordusu yatağa düştü

Rus ordusu demode ve eski olduğu gerekçesiyle değiştirmek istediği askeri üniformaların yenilerini ülkenin en ünlü tasarımcısına hazırlattı. Ancak bu yüksek maliyetli değişim, Rusya'ya pahalıya patlamış gibi görünüyor.

Sibirya'da görev yapan yüzlerce genç asker zatürree ve grip yüzünden yatağa düştü. Asker ailelerine göre erlerin hastalanmasının nedeni, yeni üniformaların çok ince olması. Hastalanan askerlerin aileleri, büyük şaşaayla Moskova'nın gösterişli moda tasarımcısı Valentin Yudashkin'e hazırlatılan yeni üniformaları suçluyor.

Kremlin'in first lady'lerini giydirmesiyle meşhur Yudashkin, 2007'de askerlerin eski üniformalarının kendilerini gelişmekte olan bir ülkenin askeri gibi gösterdiğinden yakınması üzerine milyonlarca dolar karşılığında orduyu baştan yaratma işini üstlenmişti. Şimdi ise aileler, üniformalar hazırlanırken önceğini kullanıma uygunluğa değil, modaya öncelik verildiğini savunuyor.
    Üniformalar ilk kez 2008'de Kızıl Meydan'daki büyük bir geçit töreninde görücüye çıkmıştı. Rossiiskaya Gazeta'ya konuşan bir asker yakını, "Çocuklarımız sokakta neredeyse çıplak hissediyorlar. Evlatlarımıza karton tabanlı, suni deriden yapılmış botlar, ince çoralar ve kış için hiç de uygun olmayan ince kıyafetler verdiler" diyor.

Aileler, Sibirya'da çocuklarının standartların altındaki üniformalarını tamamlamak için görev yaptıkları kışlaların yakınındaki bölgede köşe bucak geleneksel kürklü Rus kabanları ve keçeli botlar aradıklarını anlattı.

-40 dereceyi bulabilen aşırı soğuklarda erlerin bu üniformalarla hemen hasta oldukları belirtirken, ordu aynı kışlada 250 kadar askerin ekim ortasında zatürree ve gripten hastalandığını kabul etse de, suçun yeni üniformalarda olmadığını savundu. Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov, "Bütün bunlar bizim intizamsızlığımızdan olmuş görünüyor" dedi.

Makarov ve çevresi, askerlerin komutanları sorumsuz davranıp dondurucu soğukta onları uzun süre çalıştırdığı için hastalandıkları görüşünde ve yeni üniformaların sert kış koşullarına uygun olup olmadığının test edildiğini savunuyorlar. Daha önce de çok sayıda üst düzey askerin ve diğer askerlerin yeni dar kalıp üniformalara giremeyecek kadar şişman olduğu yönünde endişeler dile getirilmişti.

Milliyet

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Rus ordusu yatağa düştü

Kategori: Dünya'dan Güncel Haberler

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1196

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler