11 Kasım 2010 Hemşirelere müjdeli haber! Doğum iznindeki hemşirelere döner sermaye müjdesi geldi. İşte ayrıntılar... Mahkeme, yasal düzenlemeye üniversite hastanesinde görev yapan hemşireye doğum izninde verilmeyen döner sermayelerin ödenmesine hükmetti.

Bu konu 1113 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Hemşirelere müjdeli haber 1113 Reviews

Konuyu değerlendir: Hemşirelere müjdeli haber

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1113 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    753
    @Vuslata Hasret

Standart Hemşirelere müjdeli haber

11 Kasım 2010

Hemşirelere müjdeli haber!

Doğum iznindeki hemşirelere döner sermaye müjdesi geldi. İşte ayrıntılar...

Mahkeme, yasal düzenlemeye üniversite hastanesinde görev yapan hemşireye doğum izninde verilmeyen döner sermayelerin ödenmesine hükmetti.

Türk Sağlık-Sen tarafından Pamukkale Üniversitesi Hastanesinde görev yapan bir hemşirenin doğum izni döneminde alacağı döner sermayelerin ödenmemesi nedeniyle dava açıldı. Açılan davayı karara bağlayan Denizli İdare Mahkemesi üniversite hastanesinde görev yapan hemşireye doğum izninde de döner sermaye ödenmesine karar verdi.

Mahkeme kararında üniversite hastanelerinde görev yapan çalışanlara izin gibi fiilen görev yapılmayan zamanlarda döner sermaye ödemesi yapılmaması ile ilgili düzenlemenin Danıştay tarafından iptal edildiği kaydedildi. Kararda "Bir düzenleyici işlemin yargı kararı ile iptal edilmesiyle, söz konusu düzenleyici işleme istinaden yapılan tüm bireysel işlemler hükümsüz ve dayanıksız hale gelirler, bu bağlamda iptal edilen düzenleyici işleme dayanılarak tesis edilmiş olan tüm bireysel işlemlerinden davalı idare tarafından kendiliğinden iptal edilerek geri alınması hukuken zorunludur." denildi.

Mahkeme kararını değerlendiren Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, "İdareler hukuka uygun davranmalı ve çalışanları mağdur etmemelidirler. Doğum izni döneminde verilmesi gereken döner sermaye ödemelerinin Danıştay kararına rağmen verilmemesi gibi hukuka tamamen aykırı işlemlerin son bulması gerekir. İkinci kez bir mahkeme ile çalışanların haklılığının ispatlanması gibi üzücü durumlar yaşanmamalıdır. Üniversite yönetimleri bu tür uygulamalara son vermelidirler." dedi.

cihan

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Hemşirelere müjdeli haber

Kategori: Türkiyeden Haberler

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1113

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler