BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatına neden olan skandallar zincirini BUGÜN GAZETESİ aydınlatmaya devam ediyor. Meclis Araştırma Komisyonu'na yapılan yapılan şok açıklamalara göre, enkazla ilgili haritalar valiliğe gönderilmediği gibi, olay günü Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Lapanta'nın da haritaları dikkate almayıp yanlış yerde arama talimatı verdiği iddia ediliyor. Meclis’te kurulan helikopter kazasını araştırma komisyonu yeni skandal bilgilere ulaştı.

Bu konu 1147 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Jandarma, koordinatı valiye bildirmemiş 1147 Reviews

Konuyu değerlendir: Jandarma, koordinatı valiye bildirmemiş

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1147 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    753
    @Vuslata Hasret

Standart Jandarma, koordinatı valiye bildirmemiş

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatına neden olan skandallar zincirini BUGÜN GAZETESİ aydınlatmaya devam ediyor. Meclis Araştırma Komisyonu'na yapılan yapılan şok açıklamalara göre, enkazla ilgili haritalar valiliğe gönderilmediği gibi, olay günü Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Lapanta'nın da haritaları dikkate almayıp yanlış yerde arama talimatı verdiği iddia ediliyor.

Meclis’te kurulan helikopter kazasını araştırma komisyonu yeni skandal bilgilere ulaştı. Kazanın ardından enkazla ilgili haritaların Kahramanmaraş Jandarma Alay Komutanlığı'na gönderilmesine rağmen bu haritaların Kahramanmaraş Valiliği’ne bildirilmediği ortaya çıktı. Enkazın yerinin noktasal olarak belirlenmesine rağmen Tüllüce’de arama yapılması talimatını ise Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Lapanta’nın verdiği iddia edilidi.

VALİLİK İSTEMEDİ Kİ VERELİM

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından Turkcell ve Avea’dan alınan bilgilere göre enkazın yeri belirlendi ve enkazın yerini gösteren harita Kahramanmaraş’a gönderildi. Kahramanmaraş Jandarma Alay Komutanlığı’nda görevli Jandarma Kıdemli Çavuş Ümit Nogaylaroğlu, haritaları Alay Komutan Yardımcısı Yarbay Hamza Tiryaki’ye anlattığını söyledi.

Komisyon, Nogaylaroğlu'nun ardından bu kez Kahramanmaraş Jandarma Alay Komutan Yardımcısı Yarbay Hamza Tiryaki’yi dinledi. Komisyon, Tiryaki'ye enkazın yerini gösteren haritaların arama kurtarma çalışmalarını yürüten Kahramanmaraş Valiliği’ne verilip verilmediğini sordu. Tiryaki ise haritaların Kahramanmaraş Valiliği’ne verilmediğini doğruladı. Haritaların Kahramanmaraş Valiliği’ne neden verilmediği sorusuna Tiryaki, komisyon üyelerini hayrete düşüren bir cevap verdi. Tiryaki, “Valilik bizden istemedi ki verelim" dedi.

KOMUTANIMIZ NE DERSE ONU YAPTIK

Komisyonda, Jandarma Genel Komutanlığı’ndan gönderilen haritalara rağmen Tüllüce tepesinde 9 kez arama talimatının kimin verdiği araştırıldı. Komisyonda albaylığa terfi eden Hamza Tiryaki’ye haritalara rağmen neden Tüllüce tepesinde 9 kez neden arama yaptırıldığı soruldu. Tiryaki, olay günü Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Lapanta’nın arama kurtarma çalışmalarını organize ettiğini belirterek “Ben gelen bilgileri Adana Jandarma Bölge Komutanı ile Alay Komutanımıza sundum. Biz komutanımız tarafından verilen emirler doğrultusunda arama kurtarma çalışmalarını yürüttük. O nereye gidin derse biz oraya gittik" dedi.

LAPANTA DİNLENECEK

Komisyondaki bu ifadelerin ardından gözler Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Lapanta’ya çevrildi. Komisyonun Tuğgeneral Ali Lapanta’yı dinlemesi gerektiğine dikkat çekiliyor. Ancak komisyonun süresi doldu. Komisyonun Lapanta’yı dinleyebilmek için bir formül aradığı belirtiliyor.

ASKER ENKAZIN YANINDAN MI GEÇTİ?

Jandarma Kıdemli Çavuş Ümit Nogaylaroğlu komisyonda ilginç bir anekdot anlattı. Arama kurtarma çalışmalarına katılan bir köylünün ifadelerini komisyona aktaran Nogaylaroğlu, “Ya arkadaş sen buralısın, hiç mi çıkmadınız buraya? sorusuna köylünün, 'Ben buradan geçtim. Asker de geçti ama öyle bir sis vardı ki. Elli yaşındayım ben böyle sis görmedim. Ayağınla basmadığın sürece göremezsin. Ben çok geçtim buradan, asker de geçti ama ayağınla basmadığın sürece göremezsin. Helikopter bulundu, ondan sonra sis dağıldı' dediğini" aktardı.

HABER: Bilal ÇETİN /ANKARA

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Jandarma, koordinatı valiye bildirmemiş

Kategori: Gazete, Dergi, İnternetten Alıntılar

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1147

Etiketler