GENERALLER General Asım Gündüz http://www.aku.edu.tr/butam/image/gunduz.jpg 1880 yılında Kütahya’da doğdu. Türk Kurtuluş Savaşı’na 1921-1923’te katıldı. Büyük Taarruz’da Kurmay Albaydı, Batı Cephesi Kurmay Başkanlığı görevini yapmaktaydı. Başarısı nedeniyle 31 Ağustos 1922’de Tuğgeneral olmuştur. İsmet Paşa ile Mudanya Konferansına katıldı. Batı Cephesinin kaldırılması üzerine Genelkurmay İkinci Başkanı oldu. (1926) İki yıl sonra ikinci kez aynı göreve getirildi. Montreux Mukavelesi

Bu konu 2349 kez görüntülendi 3 yorum aldı ...
Büyük Taarruzun Komutanları 2349 Reviews

Konuyu değerlendir: Büyük Taarruzun Komutanları

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2349 kez incelendi.

Doktor Amca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1062
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    100
    @Doktor Amca

Standart Büyük Taarruzun Komutanları

GENERALLER
    General Asım Gündüz

1880 yılında Kütahya’da doğdu. Türk Kurtuluş Savaşı’na 1921-1923’te katıldı. Büyük Taarruz’da Kurmay Albaydı, Batı Cephesi Kurmay Başkanlığı görevini yapmaktaydı. Başarısı nedeniyle 31 Ağustos 1922’de Tuğgeneral olmuştur. İsmet Paşa ile Mudanya Konferansına katıldı. Batı Cephesinin kaldırılması üzerine Genelkurmay İkinci Başkanı oldu. (1926) İki yıl sonra ikinci kez aynı göreve getirildi. Montreux Mukavelesi görüşmelerine katılmış, 1937’de Orgeneral olmuş, 1938’de Hatay’ın Türkiye’ye katılması için Antakya’da Fransızlarla yapılan görüşmelerde Türk Askeri Heyetinin başkanlığını yapmıştır. 1943’te Askeri Şura Üyeliğine getirildi. 30 Ağustos 1945’te emekli oldu.

General Hüseyin Hüsnü Kılkış
    1881’de Kılkış’ta doğdu. Türk Kurtuluş Savaşı’na 1920-1923 yıllarında Kurmay Albay olarak katıldı. Batı Cephesi 2’nci Kurmay Başkanlığı ve 6’ncı Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu.

General Hüseyin Vehbi Kocagüney
    1881 yılında Erzurum’da doğdu. 1920-1923’te İstiklal Savaşına Binbaşı rütbesi ile katıldı ve Batı Cephesi 25. Ağır Topçu Alay Komutanlığı yaptı.

General Nurettin Sakallı
    1873 yılında İstanbul’da doğdu. Türk Kurtuluş Savaşına 1920-1923 yıllarında katılmış, Büyük Taarruz’da 1’inci Ordu Komutanlığı yapmıştır.

General Mehmet Emin Koral
    1881 yılında İstanbul’da doğdu. 1921-1923 yıllarında Türk Kurtuluş Savaşı’na katılmıştır. Büyük Taarruz’da Albay rütbesi ile 1’inci Ordu Kurmay Başkanlığı yapmıştır.

General Sabit Noyan

1887 yılında Çarşamba’da doğdu. 1920-1923 yıllarında Türk Kurtuluş Savaşı’na katılmış, Büyük Taarruz’da Kurmay Albay olarak 1’inci Ordu Kurmay Başkanı Yardımcısı olarak görev almıştır.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Büyük Taarruzun Komutanları

Kategori: Türk Tarihi

Konuyu Baslatan: Doktor Amca

Cevaplar: 3

Görüntüleme: 2349

Ben dostlarımı ne kalbimle ,
    Ne de aklımla severim...
    Olur ya... Kalp durur... Akıl unutur...
    Ben dostlarımı ruhumla severim...
    O , ne durur... Ne de unutur...

Axtardim men seni yuxularimda..
    seninle sensiz oldum xeyallarimda..
    ömür yollarimiz ayri olsada...
    bir ömür yasadim bakislarinda...

Konular
    1062
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    100
    @Doktor Amca

General Yakup Şevki Subaşı

1876 yılında Harput’ta doğdu. 1921-1923 yıllarında Türk Kurtuluş Savaşı’na katılmış, Büyük Taarruz’da Tümgeneral rütbesi ile 2’nci Orduyu yönetmiştir.

General Hüseyin Hüsnü Erkilet

1883 yılında İstanbul’da doğdu. 1921-1923 yıllarında katıldığı Türk Kurtuluş Savaşı’nda Büyük Taarruz sırasında Kurmay Albay olarak 2’nci Ordu Kurmay Başkanlığı görevini yaptı.

General Ali Rıza Artunkal

Filibe 1881 doğumludur. Türk Kurtuluş Savaşına 1921-1923 yıllarında katılmış, Büyük Taarruz’da 2’nci Ordu Kurmay Başkan Yardımcılığı görevini yapmıştır.
    Ne de aklımla severim...

Konular
    1062
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    100
    @Doktor Amca

General İzzettin Çalışlar

1882 yılında Yanya’da doğdu. 1920-1923 yıllarında Türk Kurtuluş Savaşı’na katılmış ve Büyük Taarruz’da Kurmay Albay olarak 1’inci Kolorduyu yönetmiştir

General Muharrem Mazlum İskora

1888 yılında Kalkandelen’de doğdu. Türk Kurtuluş Savaşına 1921-1923 yıllarında katılmış, Büyük Taarruz’da Kurmay Binbaşı olarak 1’inci Kolordu Kurmay Başkanlığını yapmıştır.

General Ali Hikmet Ayerdem

1876 yılında Yenişehir’de doğdu. 1921-1923 yıllarında katıldığı Türk Kurtuluş Savaşında Kurmay Albay olarak 2’nci Kolorduyu yönetti.

General İbrahim Rahmi Beken

1883 yılında Gemlik’te doğdu. Türk Kurtuluş Savaşına 1921-1923 yıllarında katıldı. Büyük Taarruz’da Kurmay Yarbay bulunuyordu. 2’nci Kolordu Kurmay Başkanı idi.

General Şükrü Naili Gökberk

1876 yılında Selanik’te doğdu. Kurtuluş Savaşı’na katılmış (1920-1923) Büyük Taarruz’da Kurmay Albay olarak 3’üncü Kolordu Komutanlığı yapmıştır.
    Ne de aklımla severim...

Konular
    1062
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    100
    @Doktor Amca

General Hayrullah Fişek

1886 yılında Kalkandelen’de doğdu. Türk Kurtuluş Savaşı’na (1919-1923) katıldı. Büyük Taarruz’da 3’üncü Kolordu Kurmay Başkanı ve Kurmay Yarbay rütbesinde bulunuyordu.

General Kemalettin Sami Gökçen

1884 yılında Sinop’ta doğdu. İstiklal Savaşı’na tamamen katılmıştır. (1919-1923) Büyük Taarruz’da Kurmay Albay olarak 4’üncü Kolordu’yu yönetmiştir.

General Yusuf Ziya Ekinci

Erzurum’da doğdu (1887). Türk Kurtuluş Savaşı’nda Kurmay Binbaşı Rütbesi ile Büyük Taarruz’da 4’üncü Kolordu Kurmay Başkanlığı görevini yapmıştır.

General Kazım İnanç

1880 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1920-1923 yıllarında katıldığı Türk Kurtuluş Savaşı’nda, Büyük Taarruz’da Tümgeneral olarak 6’ncı Kolordu’yu yönetti.
    Ne de aklımla severim...

Etiketler