Dün 15 milyon öğrenci ders başı yaptı... Bilecikli Ahmet ise, Mecidiyeköy'deki Profilo trafik ışıklarında elindeki kâğıt mendilleri satmak için yeşil ışığın yanmasını bekleyen araçların camlarını tıklatıyordu. "Sen okula gitmiyor musun" dedim, gerisi geldi: - İki sene önce dördüncü sınıfı bitirdim ve bıraktım. - Neden?

Bu konu 2402 kez görüntülendi 6 yorum aldı ...
12 yaşındaki mendilci Ahmet'ten hayat dersi! 2402 Reviews

Konuyu değerlendir: 12 yaşındaki mendilci Ahmet'ten hayat dersi!

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2402 kez incelendi.

Apancene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    278
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    717
    @Apancene

Standart 12 yaşındaki mendilci Ahmet'ten hayat dersi!

Dün 15 milyon öğrenci ders başı yaptı...

Bilecikli Ahmet ise, Mecidiyeköy'deki Profilo trafik ışıklarında elindeki kâğıt mendilleri satmak için yeşil ışığın yanmasını bekleyen araçların camlarını tıklatıyordu.

"Sen okula gitmiyor musun" dedim, gerisi geldi:

- İki sene önce dördüncü sınıfı bitirdim ve bıraktım.

- Neden?

- Babam hapse girdi...

- Ne yaptı ki?

- İnce iş... Şimdi anlatamam...

- Annen neden çalışmıyor peki?

- O da çalışıyor, aha orda... (Eliyle 10–15 metre uzakta kucağında bir bebekle dilenen kadını gösteriyor.)

- Oooo, iyisiniz... Bu ışıklar sizin kontrolünüzde yani...
    - Kız kardeşim de cam siliyor...

- Vay, vay, vay... İyi para götürüyorsunuzdur...

- Üçümüz günde 200-250 liradan aşağı toplamıyoruz...

- Ayda 6 milyar eder...
    - Geçiyor... Ama pazar günleri çalışmıyoruz... Çünkü pazarları bu ışıklar tıkanmıyor. İş olmuyor. Ben de balık tutup satıyorum. Sana da getireyim mi?
    - Boş ver balığı, o kadar parayı ne yapıyorsunuz?
    - Birazını babama gönderiyoruz, birazını yiyoruz, yarısını da biriktiriyoruz.
    - Biriktirince ne yapacaksın, dükkân mı açacaksın kendine?

- Manyak mıyım be abi, ne dükkânı... Araba alacağız. Babam hapse girmeden önce korsan (kaçak taksicilik) yapıyordu, büyüyünce ben de aynı işi yapacağım.
    - Ev almayacak mısınız?
    - Evimiz var, belediye verdi. Kâğıthane'de...

Bu sırada ışık yeşile dönüyor ve arkamdaki araçların sürücüleri kornalarına abanmaya başlıyor... Ama muhabbet tatlı, Ahmet'le biraz daha konuşmak için arabayı iyice kenara çekiyorum.

- Okulu tamamen bıraktın yani...

- Okusam ne olacak ki? Benim öğretmen yirmi yıl okumuş, bin lira kazanıyor. Yaşanır mı o parayla? Hem ben her gün internete giriyorum, o yeter.
    - Bilgisayarın da mı var?
    - Niye olmasın ki?
    - Peki; arkadaşların okula giderken hiç mi üzülmüyorsun?

- Önce üzülüyordum, ama artık sigara paralarını bile ben veriyorum. En zenginleri benim şimdi.

Ahmet işin kolayını bulmuş, yolunu çizmiş; ne söylesem nafile... Vedalaşıp gitmek için hamle ediyorum, suratı asılıyor:

- O kadar çene çaldık, bir beşlik bile atmayacak mısın?

Dün 15 milyon öğrenci dersbaşı yaptı...

Şanslı olanlar üniversiteyi kazanıp, öğretmen, doktor, mühendis olacak ve Ahmet'in dediği gibi ayda bin liraya talim edecek. Çoğu da işsizler kervanına katılacak.

Ahmet ise o zamana kadar çoktan altına arabasını çekip, korsana başlamış olacak.

Belki de işleri iyice yoluna girecek ve "filo" kuracak...

Çoğumuz sokakta gördüğümüz o çocuklara acıyoruz ya...

Bence asıl kendi çocuklarımızın geleceği için kaygılanmalıyız!

İrfan Seyaz

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: 12 yaşındaki mendilci Ahmet'ten hayat dersi!

Kategori: Enteresan,Yaşanmış Olaylar

Konuyu Baslatan: Apancene

Cevaplar: 6

Görüntüleme: 2402

NE YARDAN, NE ÇAYDAN..!!
    Yeşil çay, siyah çay, Çay dünyanın gürültüsünü unutmak için içilir...

[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

-
    - - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Dehsetle okudum ya agac yas iken egilir diye bosa dememisler ve örnek aldigi yegane sahis babasi ne yazikki,ve hayat sartlari insani bu hale getirir iste gecim vs gibi bahanelerin yerine sahip cikamadigimiz dogruyu ögretemedigimiz desek yeridir..Cocuklara hep varlikli anlari degilde yokluguda ögretebilmek gerekir.Herseye ragmen dogru kalip dogrularla mücadele edebilmesini bilmek gerek.Emeginize saglik Hocam gercekten ibretli bir paylasim...

Konular
    278
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    717
    @Apancene

Güzel yorumladın , seninde gönlüne sağlık bunlar görülen tarafı ,geçenlerde arkadaşın yanına gittiğimde akrabasının çocuğu 12 yaşlarında çocuk okuyormusun dedim .Hem çocuk hemde babası okul bitti.çocuğa sordum neden gitmiyorsun babanmı göndermiyor ? çocuk bana abiii okuyanları görüyoruz ne hallerdeler !! bense şimdiden ticarete başladım ( babasının sayesinde bir sürü kola takılan saat almış satıyor ) günlük kazancım 50 tl den aşağı düşmüyor !! inan bi şey diyemedim , sadece memleketini sordum Kayseriliyiz demesinmi
    NE YARDAN, NE ÇAYDAN..!!

[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

-

Ne yazikki cocuklari daha kücük yasta hirsa alistiriyoruz para hirsi mal hirsi cok daha fazlasini kazanma hirsi hirs degilmidir insani yakip bir avuc küle döndüren ne yazikki gülerek okudugum bir örnek ama bir okadarda aci yanlis yetistiriliyor cocuklar gelecegin emanetcilerine yanlis tohumlar ekiliyor sevgi dogruluk yerine acimasizlik hirs...Kayserinin adi cikmis bir kere 9'a inmez 8 'e artik

Bahar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaş;
    40
    Konular
    81
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    633
    @Bahar

Turkiyedeki aci gercekler maalesef...emegine saglik apancene
    Ben bir TÜRK'üm!
    Orta Asya'da türeyen,
    Anadoluda büyüyen,
    Avrupa iclerine yürüyen TÜRK'üm!
    Daglarda gemi gezdiren,
    Taslara destanlar kazdiran,
    Tarihi bastan yazdiran,
    Kilicini üc kitada gezdiren TÜRK'üm!
    TÜRK'üm!

Konular
    278
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    717
    @Apancene

Valla ben şahit olana kadar senin gibi düşünüyordum , şahit oldum sonra kendi kendime dedim boşuna denmemiş bu sözler burada küçük görme hakaret anlamında demiyoruz okuyanlarını okutuyorlar okumayanlarıysa hemen ticarete yönlendiriyorlar ve aynen görüşüne katılıyorum o yaşta parahırsı kazanma hırsı veriliyor . bu tarafından bakıldığında büyük hendikap
    NE YARDAN, NE ÇAYDAN..!!

-

Ne ekersen onu bicersin diye bosa söylememis atalarimiz hocam Rüzgar ekende firtinayi bicer...

Etiketler