Eşini kıskanmak Sual: Karı-kocadan birinin eşini kıskanmasında bir sakınca var mıdır? CEVAP Bazıları eşini kıskanmayı ayıp gibi, çağ dışı gibi göstermeye çalışıyorlar Gayur olmak, yani namusunu korumak için, meşru hudutlar içinde kıskançlık göstermek dinimizin emridir Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Mümin gayur olur Allahü teâlâ ise daha gayurdur) (Allahü teâlâdan daha gayuru yoktur ve bunun için fuhşu yasaklamıştır) (Namus gayreti imandan, kadın-erkek bir arada eğlenmek de

Bu konu 1656 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
Eşini kıskanmak Sual: Karı-kocadan birinin eşini kıskanmasında bir sakınca var mıdır? 1656 Reviews

Konuyu değerlendir: Eşini kıskanmak Sual: Karı-kocadan birinin eşini kıskanmasında bir sakınca var mıdır?

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1656 kez incelendi.

Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10681
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    13
    Tecrübe Puanı
    100
    @Emine

Standart Eşini kıskanmak Sual: Karı-kocadan birinin eşini kıskanmasında bir sakınca var mıdır?

Eşini kıskanmak Sual: Karı-kocadan birinin eşini kıskanmasında bir sakınca var mıdır?

CEVAP
    Bazıları eşini kıskanmayı ayıp gibi, çağ dışı gibi göstermeye çalışıyorlar
    Gayur olmak, yani namusunu korumak için, meşru hudutlar içinde kıskançlık göstermek dinimizin emridir Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
    (Mümin gayur olur Allahü teâlâ ise daha gayurdur) [Müslim]
    (Allahü teâlâdan daha gayuru yoktur ve bunun için fuhşu yasaklamıştır) [Buhari]
    (Namus gayreti imandan, kadın-erkek bir arada eğlenmek de nifaktandır) [Deylemi]

Namusunu kıskanmayana deyyus denir Deyyuslar için hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
    (Allahü teâlâ, Cenneti yaratınca, “Cimri sana giremez, deyyus senin kokunu bile duyamaz” buyurdu) [Deylemi]

(İçki içene, ana-babasına asi olan kimseye ve deyyusa, Cennete girmek haramdır) [İAhmed]

Bu büyük günahları işleyen kimsenin zerre kadar da olsa imanı varsa, günahlarının cezasını çektikten sonra Cennete gider Fakat günahlar insanı küfre sürüklediği için, bu günahlara devam etmek büyük felakete yol açar

Zararın neresinden dönülürse kârdır Bir an önce tevbe edip günahlardan sıyrılmalıdır Tevbe eden, hiç günah işlememiş gibi olur

Kadının, kocasını da kıskanması normaldir Fakat kıskançlığıyla meşru sınırı aşmamalıdır
    (Allahü teâlâ, kıskançlığı kadınlara ve cihadı erkeklere yükledi Hangi kadın, bu emre iman ederek sabrederse, şehid olan mücahid kadar sevap kazanır) hadis-i şerifinde de, kadınların sabır göstermelerine işaret buyurulmaktadır

Sual: Hadis-i şerifte "Haya imandandır" buyurulmaktadır İbadetlerini başkalarına göstermekten de haya etmek böyle midir?
    CEVAP
    İbadetlerini başkalarına göstermekten haya etmek caiz değildir Haya, günahlarını, kabahatlerini göstermemeye denir Bunun için, vaaz vermekten ve emr-i maruf ve nehy-i münker yapmaktan [ehl-i sünnet kitaplarını yaymaktan] ve imamlık, müezzinlik yapmaktan, Kur'an ve mevlid okumaktan haya etmek caiz değildir (Haya imandandır) hadis-i şerifinde, haya, kötü, günah şeyleri göstermekten utanmak demektir Müminin, önce Allahü teâlâdan haya etmesi gerekir Bunun için, ibadetlerini sıdk ile, ihlas ile yapmalıdır

Buhara âlimlerinden birisi, sultanın oğullarının sokakta abes oyun oynadıklarını gördü Elindeki asa ile bunları dövdü Kaçtılar Babalarına şikayet ettiler Sultan, bunu çağırıp, sultana karşı çıkanın hapis olacağını bilmiyor musun dedi Âlim, cevap olarak, Rahmana karşı çıkanın Cehenneme gideceğini bilmiyor musun dedi Sultan, emr-i maruf yapmak vazifesini sana kim verdi dedi Âlim, seni kim sultan yaptı cevabını verince, beni halife sultan yaptı dedi Beni de, halifenin Rabbi vazifelendirdi dedi

Sultan, sana Semerkand şehrinde emr-i maruf yapmak vazifesini veriyorum dediğinde, ben de kendimi bu vazifeden azlettim cevabını verdi Bu cevabına hayret ettim, emir olunmadan, izin verilmeden vazife yaptığını söyledin İzin verilince de, azlolunmanı istiyorsun dedi Sen izin verince, sonra azledersin Rabbimin verdiği vazifeden beni kimse azledemez dedi Bu söz üzerine sultan, dile benden istediğini vereyim dedi Gençlik hâlimi bana getir dedi Bu iş elimden gelmez deyince, bana bir ferman yaz da, Cehennemdeki meleklerin reisi olan Malik, beni ateşte yakmasın dedi Bunu da yapamam deyince, benim öyle bir sultanım var ki, her şeyimi Ondan istiyorum Her dilediğimi ihsan etti Bunu yapamam hiç demedi, dedi Sultan, beni duadan unutma diyerek serbest bıraktı

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Eşini kıskanmak Sual: Karı-kocadan birinin eşini kıskanmasında bir sakınca var mıdır?

Kategori: İslamiyete Dair Herşey

Konuyu Baslatan: Emine

Cevaplar: 1

Görüntüleme: 1656

ilkgül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaş;
    33
    Konular
    19
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    511
    @ilkgül

Teşekkür ederim abla ellerine sağlık rivayetlerin doğru olduğunu sanmıyorum ama fazla kıskançlık iyi değil sanırım,aşkı öldürüyor galiba katil bu kıskançlık

Etiketler