Nasrettin Hocanın değil Bu benim Kazan Hikayem.. Bazı arkadaşlarım bu kazan hikayemi duydular ama duymayanlar için yazacağım...başlığını açtımki unutmayayım diye.. İhtiyarlık kolay değil artık unutuyorum ne yazacaktım diye..siz beni takip etmeye devam edin.benimkisi Nasrettin hocanınkinden daha Maceralı geçti..Sizlerle paylaşacağım..Tamamen gerçektir..hiç bir abartı yoktur tam aksine çoğunu yazmadım..umarım beğenirsiniz azıcık güler azıcık hüzünlenirsiniz yinede paylaşmak istedim siz can

Bu konu 66980 kez görüntülendi 26 yorum aldı ...
Benim Kazan Hikayem... 66980 Reviews

Konuyu değerlendir: Benim Kazan Hikayem...

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 66980 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    757
    @Vuslata Hasret

Standart Benim Kazan Hikayem...

Nasrettin Hocanın değil Bu benim Kazan Hikayem..

Bazı arkadaşlarım bu kazan hikayemi duydular ama duymayanlar için yazacağım...başlığını açtımki unutmayayım diye..
    İhtiyarlık kolay değil artık unutuyorum ne yazacaktım diye..siz beni takip etmeye devam edin.benimkisi Nasrettin hocanınkinden daha Maceralı geçti..Sizlerle paylaşacağım..Tamamen gerçektir..hiç bir abartı yoktur tam aksine çoğunu yazmadım..umarım beğenirsiniz azıcık güler azıcık hüzünlenirsiniz yinede paylaşmak istedim siz can dostlarım ile..

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Benim Kazan Hikayem...

Kategori: Enteresan,Yaşanmış Olaylar

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 26

Görüntüleme: 66980

Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    757
    @Vuslata Hasret

Günlerden bir gün Telefonum çaldı..arayan Hurdacı Ramazan
    Ahmet dedi..bende eski eşyalar bakır kaplar nostalji şeyler var gelip bakarsan dedi..Sen meraklısın böyle şeylere dedi..bende bi ara uğrarım dedim ve bir kaç gün sonra uğradım hurdacı Ramazanın yanına...
    Bakır ibrik,hamam tasları vs kıl kındap yani..aldım..tam çıkacaktımki..içeride köşeye bir baktım oda ne Kocaman Bakır kazan..pekmez kazanı falan değil..bu 103 kilo gelen ve Rivayete göre içinde 7 ineğin pişirildiğini söylediler tabi aslı var ise..
    -Neyse bu kazana ne istiyorsun dedim..5 milyar dedi.. owwww çok para etmez o kadar dedim kaç kiloysa tart ben bakırın iki mislini vereyim dedim..olmaz dedi..103 kilo geliyor fakat senin dediğin şekil olmaz ahmet dedi..!
    Tabi bende hastalık var..nostalji gördümmüydü dayanamam..illa almam gerekli..ister zara ister Kar önemli olan şey ona sahip olmalıydım..çünki çok müthiş bi şeydi..Hacı Bektaşi veli dergahına gideniniz var ise orada o kazandandan var..ama benim kazanın yarısı kadar..Bendeki daha büyük..
    Başladım pazarlığa..Parasına müsade et dedim olmaz dedi..o zaman sana bir teklifim var dedim,Şu otoyla değişelim dedim..1987 model Renault ..olmaz molmaz derken anlaştık ve reno ile değiştik..bir kazana bir otomobil vermiştim..Birde Protokol yapalım dedim ve Ramazan ile protokolümüzüde yaptık ne olur ne olmaz dedim..en azından içim rahat etsin dedim..ve iş yerime pkam oto ile getirdim..Görenler duyanlar konu komşu eş dost geldiler ve bana gülerler,Enayimisin derler..kimisi inanmaz yalan söylüyor derler vs vs..Nevşehire reklam olmağa başladım..bir kazana koca otomobil vermiş(salak) diyorlar tabi.
    Desinler ne diyen desin..ben kazanı almıştım..Ya nasrettin hocanın göle yoğurt çalıpta Ya Tutarsa dediği gibi bir tutturursam çok iyi parayada satabilirim dedim ve araştırmağa başladım..İstanbuldan geldiler baktılar ve çok müthiş bi şey bunun Kulpları yok eğer olsaydı 100-150 milyar ederdi dediler..

Tabi ben çok seviniyorum.Bana enayi diyenler,salak,manyak,diyenler,deli bu oğlan diyenler bir anda ŞoK oLDULAR...bu seferde tam tersini söylemeğe kalktılar Kimisi helal olsun adam işi biliyor demeğe başladı..Kimisi çok kurnaz demeğe başladı,kimisi Hasitlendi vs vs.. Bir yandanda hiç satmayı istemiyorum Gözümde Müstakil enteresan bir ev hayal ediyorum..Botanik bahçesi olan diğer yanda nostaljilerimi vitrine koyup sigaramı yakıp yanimda antika demlikte demlenmiş çaykur çayı içiyorum..gramafonum çalıyor eski nostaljiler vs vs..hayal bu ya..(aç tavuk kendini darı ambarında hissedermiş..)aynen bende öyleyimdir..fazla detaylara girmiyorum..
    derken aradan zaman geçiyor,bir yanda düğün yaptım çocuğumu evlendirdim..diğer yanda iş ortağımdan ayrıldım iş yerini almadı bana bıraktı ona para vermem gerek,diğer yandan küçük kızımın hiç bi şeyi yokken ayak damarı kısaldı özele parayla ameliyat ettirdim diğer yandan oğlum trafik kazası geçirdi beyinden hasar aldı hala yatıyor 21 yaşında şimdi..koskoca delikanlı. diğer yandan kızımın kocası damadım serdar..dilinde bir sivilce varmış meğer oda cilt kanserinin et kötüsüymüş.. left bezlerini aldılar dilinden ve ciğerinden ameliyatlar vs vs vs..
    Tabi iş yerime bakamaz oldum..iş yerim kapalı kaldı,borçlar yığıldı,alacaklarmı tahsil edemedim.zaten kendi derdimdeyım uğraşamaz oldum,başka zaman benden çekinenlere benim bu halim cesaret verdi..yakınlarım benden uzak durmağa başladılar belki para ister diye..elim attığım altın dahi teneke oldu.. Psikolojim bozuldu, ezildim,Yoruldum ama yılmadım çünki yavrularımın ailemin bana ihtiyacı vardı..ayakta durmam gerekli idi,bir yanda damadım,diğer yanda canımın parçası evladım,diğer aile fertlerinin çöküntüsü derken ben ayakta kalmalıydım..
    Diğer yandan alacaklının biri hakkımda hapis kararı aldırmış..evrağı yakınlarım bilmeden imzalamışlar..Ben şEHİR DIŞINDA hASTENE ÖNÜNDE İNCİR AĞACI TÜRKÜSÜNÜ tüm genlerimde hissederek yoğun bakımda olan oğlumla ilgileniyorum..
    diğer yandan oğlumun beraberce kaza yaptığı arkadaşının elinden tabanca zoruyla senet almışlar tartaklamışlar..aracı süren kazayı yapan asıl çocukun elinden kiraladıkları aracın sahibi zorla 3-5 kişi olup resmi bir kurumda oğlana dayak atıp almışlar..O çocuğunda babası yok.. oğlumun kazasına sebep olan o çocuk ama.. Oğlumunda can ciğer arkadaşı isteyerek yapmadı heralde.aracı benim çocuk sürüpte o çocuk yara alabilirdi..Annesi telefon açtı..Ahmet abi Yavrumun elinden zorla senet almışlar tartaklamışlar tabanca çekmişler dedi.. Way way way..dedim..zaten yaralıyım,zaten patlamaya hazır volkan gibiyim..sen merak etme bacı dedim..ben kayseridey,m hallederim dedim..siz korkmayın dedim..Ölmedik daha...Yıkılmadım ama Tökezlemiştim...

Hani derlerya..bir of çeksem karşıki dağlar yıkılır diye..ben of çekmek istediğimde dahi derin bir OFFFFFFF değil.... ALLAH Çok şüküür elhamdülillah dedim..var bunlarda bir hayır dedim..Hep kendimi yokladım tefekkür ettim,kendimi sorguya çektim..acaba ben nerde hata yapıyorum diye..asla İsyan etmedim..isyan noktasına çok geldiğim anlar oldu ama etmedim..çünki Bakara suresinin son üç ayeti aklıma gelirdi..Çünki rabbim kimsenin kaldıramayacağı yükle kimseyi imtihan etmezdi...demekki ben üstesinden gelebilecek bir Kuldum rabbim katında diye düşündüm..Bir insanın derecesini ölçmek musibetinin,imtihanının büyüklüğüne bağlıydı ben hep öyle kendimi teselli ettim ve hep rabbime dayandım..ya ben çok kötü bir insandım.ettim buluyordum.. ama düşünüyordum kime ne yaptım diye..bir türlüde bulamamıştım..tabi en doğruyu Rabbim bilir..
    2003 de Annem rahmetli oldu,bir yıl sonrası dedem rahmetli oldu,onun bir yıl sonrası ananem rahmetli oldu,onun bir yıl sonrası dayım rahmetli oldu vede oğlum damadım,işim sıkıntım,borçlar,kederler,hepsi üst üste yıllarca devam etti ve halada ediyor..ama ben bu imtihandan geçer not alacağıma inanıyorum..ALLAHın izni ile..
    bazen çok düşünmüştüm acaba azıcık iman olmasa bende,bizde..ne yapardım ..? söylemek bile istemiyorum..bu azıcım zerre kadar imanım beni ayakta tutmağa yetti..kendim sakatlığımı bir yana unuttum artık ben engellimiyim değilmiyim hiç önemli değildi..ALLAH kımseye vermesinde evlat acısı çok zordur..evladı olan biraz nefsine vursun istiyorum..ki.belki benim ruh halimi daha iyi anlayabilirler....hani bir söz vardır..ölüsü olan bir gün delisi olan her gün ağlar diye..Allahım oğlumu bağışladı öldürmedi ama her gün gözümün önünde içim parçalanıyor ama hep Hamd ettim ve ediyorum..aile efradıma göstermeden gizli gizli ağlar oldum,ama hep hamd ettim bazen içimden şu sözler çıkı verirdi..!
    Bazen içimi öyle bir hüzün kaplıyorki inan- Her şeye, her kese küsüyorum,kırılıyorum o an- Belim bükük,dizim kırık,başım eğik oluyor o zaman.
    Gece, gece,,ben ben olurum-Gece şiirler yazarım hece hece-Gece kendimi sorguladığım an dır,ve en sevdiğim zamandır,gece..
    Hiç rahat yüzü görmedim,derstsiz,çilesiz,sıkıntısız olmadım- Kimseyede dert yanmadım- Yalnız RABBİM 'e dayandım-Ben gücümü ondan aldım..
    Çok düşündüm nasıl ayakta durabiliyorsun diye- Bazen dedim çok 'mu gaddarsın diye- Asla demedimki allahım niye bana niye..! - Teselli verdim kendime,allahım beni sevdi diye.. - Alışılırmı..? evet alıştım ben bunca çileye..

Derdimi hep içime attım- Paylaşmadım kimseyle,belki bana acımasın diye..belki gururumun esiri olmuştum- belkide çok dolmuştum..ama anlatmadım kimseye..başkalarına söylemesin diye...

Belki küskündüm,eşime dostuma,arkadaşlarıma- Düşmemiştim, amma..tökezlemiştim, eski günlerimi,dostlarımı,yakınlarımı, çok özlemiştim..
    Oysa onlar yoktu yanımda - Kin bağlamıştım,bağrıma taş basmıştım,çok ağlamıştım,nefret dolaşıyordu kanımda,ben beklerken onları yakınımda,onlar yoktu yanımda......!

(Ahmet Ermiş)

Ben dayanmalıyım ve hayata tutunmalıydım..İsyan etmeden..gelde yaşa gelir başa,gelmişti başıma bütün bunlar,İsyan etsem ne kazanaktımki..? öyle ise ben bana düşeni yapmağa çalışmalıydım..Ben babayım ben evin direğiyim ben müslümanım ve bütün bunlar belki beni pişirecekti ama ne pişme..altım üstüm tüm kızardı dibime tuttum nerdeyse bu yazdıklarım hikaye gibi geliyordur,ancak bunlar yaşadıklarımın binde birisidir..Aklıma eyyüp aleyhisselam gelirdi 33 yıl çekmişti,itiarı kalmamış,batmış bitmiş yokluk sefalet,hastalık ile 33 yıl geçirdi.Kim? ALLAHın peygamberi..eeeee o zaman ben kimimki..sıradan bas bayağı aciz,zavallı bir kulum..peygamber bir dua etseydi rabbim kabul etmezmiydi..? ederdi ama hep hamd etti..rabbim biliyor dedi tıpkı ibrahim aleyhisselamın ateşe atıırken söylediği gibi..yusuf aleyhisselamın kör kuyularda zındanlarda geçirdikleri,isa,musa, aleyhisselamın ve muhammed Mustaa (s.a.v.) efendimizin çektikleri neydi..ben Ahmet kimimki neyimki..diye kendimi avuttum ve teselli ettim..azıcık zerre kadar imanımla..benki Günahkar ahmet bunları çekecektim çünki belki seçilmiş kişiydim,belki derecem yükselecekti,belki makamım artacak belki günahlarıma keffaret olacaktı..Rabbim bizi sevdi dedim..
    Neyse konuya yeniden geleyım..
    Ben bunca şeyler ile uğraşırken parasızlık hastalık borç harç derken Aklıma Kredi çekmek geldi.. :evimi bir başkasına sattıp Kredi çekeyim dedim..en azından şimdilik rahatlarım dedim..ve bacanağımına satış yapıp krediyi aldım..ben bankaya her ay ödeyeceğim..Para bu..! kokusunu kayın biraderim aldı ve beni sanki düşünürmüş gibi hiç yalnız bırakmıyor vs vs..derken en sonunda teklifini yaptı..enişte dedi..! bu parayı bize ver..ben yurt dışına portakal mandalin satıyorum dedi..kiminle dedim.... x ...firma ile dedi..evet doğruydu dediği o firma benim tanıdığım kişilerdi..eeeeeee dedim..sen şimdi bu parayı borcuna vereceksin ama ben bir tır fazla yuklesem yurt dışına şu kadar kazanırım ve bende sana aylık şu kadar para kazandırırım dedi..Aslında çok doğruydu ve düşündüm araştırdım soruşturdum kabul ettim..ve parayı ona verdim..ve o ne oldu dersiniz..? battı
    nevşehiri terk etti istanbula gitti tabi benim parada gitti..borç ödeyelim derken bir borç daha çıkardım hemde bamka kredili evim borçlu oldu gülermisin ağlarmısın..?
    Kazana geleceğim merak etmeyiniz..

Evet Hala Kredi ödüyorum..zar zor düşe kalka..banka el koymak üzre iken direkten son dakikada uzatmalarda evi kurtara kurtara gdiyoruz bakalım nereye kadar gidersek..bizim kayın gitti paralarda gitti borçlar ahmetin..meğer bizim kayın almanyadaki ablasının yani baldızımında evine Kredi çektirmiş..taktik aynı..onuda kandırmış..onlarda benim gibi borçsuz kendi evlerini ödüyorlardı...dı..diyorum şimdi dinleyiniz bizim hanım dediki.. Ahmet bizi Fatoş(baldızım) evini satıp krediden kurtulmak istiyor bir türlü satamadılar sen bi yardımcı olsan dedi... asla dedim..beni karıştırma..ben ne zaman bunlara iyilik yaptıysam kötülük buldum..ben karışmam ne halleri varsa görsünler dedim..Hanım dediki..Fatoşun bize hiç kötülüğü oldumu dedi.? olmadı dedim ama ben biliyorum benim soy adım ermiş..yıne başıma iş açarım dedim..ne olur bir iyilik yapsan dedi hayır dedim..tabi bu meyanda baldız telefon açar enişte kimseye güvenim kalmadı..kardeşlerime dahi..önce ALLAH sonra sana güveniyorum dedi..way anasına dedim Lanet olsun şu içimdeki insanlık sevgisine dedim ve kabul ettim..amlakçı tanıdıklar vs haber ettim..kendisi oto galricisi olan ve zengin bir arkadaş beni aradı..sende ev varmış dedi..var dedim oturduk konuştuk evin peşinatını verecek,evin kredi borcunuda o ödeyecek şekilde anlaştık..senetleri yaptım peşinatıda iki ay sonra vereyim dedi..tamam dedim..yalnız bır şartım var..evde kayın validem oturuyor ondan bir yıl kira almıyacaksın dedim..nasıl olsa sen oturmayacaksın dedim kabul etti protokollerimizi yaptık..ayrıldık baldızada anlattım tamam dedi..demez olaydı
    aradan 3 ay geçti..bir telefon bu seferde benim en küşçük kayın birader..enişte evi sattığın adam evin kredilerini ödemiyor..eve banka el koymak üzre..peşinatıda ödememiş diyor demesinede sanki beni dövecek sanki suçlu benmişim gibi..3 ay kredi ödenmiyor bana söylemiyor.yada alacaklı oldukları şahsa bi şey diyemiyorlar..eee söz bana laf bana sinirlerini benden alacak güya..Bana bak kayinço bozuntusu laf ebesi dedim..bu bildiğin lafları parayı ödemeyen adama sayacaktın banada bilgi verecektin..nerdeydiniz şimdiye kadar dedim ve ağzımı bozdum yüzüne telefonu kapattım ne ölüme ne dirime gel dedim son noktayı koydum..çünki zaten yaralıyım zaten sıkıntıdayım zaten borçluyum zaten borcuma bunlar yuzunden borçlar katıldı..Bunlar yuzunden borçsuz evimde borçlu oldu..birde afra tafra wy cibilliyetsizler way dedim..Hemen evi alan adamı buldum..işi ters gitmiş özür diledi söz dedi iki ay müsade et ödeyeceğim dedi..ALLAH tan tapusu bizde evin..tamam dedim eğer ödemzsen seninle bozuşuruz dedim anlaştım çıktım..
    Baldız telefon üstüne telefon açar para para para diye..sanki para aldımda vermemişiz gibi..hanımda onu kayırmazmı..çok zordalarmışda vs yaw hanım zorda olan biziz..senin iyi niyetini saf tavrını ablalığını kullanıyorlar dedikçe eviminde huzuru bozulmağa başladı..bir kaç gün sonra bir arkadaşıma vardım..bana şu kadar para lazım dedim..sağ olsun dolar varmış verdi..hemen baldıza evin peşinatını yolladım ve onunla işim kalmadı..bir daha rahatsız etme bizi dedim..hastane hastalar borçlar,huzursuzluk..dert keder ne ararsan var..çıldırmak üzreyim..Kayseriye üçüncü ameliyatına götürdüm Fatihimi(oğlumu)ben hanım ordayız..hastanede yani..ve benden tırsan çekinen bana saygı sevgi duyan,canın sağ olsun ahmet abi diyen zübbenin biri hakkımda hapis kararı aldırtmış..tabi evrakı ben kayseride iken birader imzalamış..bi şeyden haberim yok..bır hafta sonra geldim biraderin işyerine ziyarete gittim..selam kelam derken abi şu zarf sana gelmişti dedi..baktım zarfın ağzı açık..kim açtı bunu dedim..babam dedi..okudumki hakkımda 10 gün hapis cezası..Hamdolsun Rabbim dedim..Yardım et allahım dedim..Ya sabır rabbim dedim ve çıktım ordan..demiorki abi yada babam ahmet bi ihtiyacın varmı demediler..osa tam o günlerde işyerlerini satmışlardı 80 Milyara..ve o 80 milyarda benimde hakkım vardı biradere o dükkanı annem rahmetli olunca ben babama söyleyip biraderime ver dükkanı evin birinide ablama ver ben bi şey istemiyor demiştim..böylede fedakarlık yapmıştım..o dükkanın parasının yarısıda allah katında,Tc kanununda,vicdanlarda benimdi...ama ben kardeşlerimi düşünmüştüm onlara vermiştim..gel görki hakkımda hapis kararı alınmış ve zarfı açıyor okuyorlar utanmadan ve abi şu beş milyarıda sen al demediler,diyemediler..way dünya way diye diye çıktım gittim.... adeta yıkılmıştım..Ben AHMET canını malını feda etmekten sakınmayan ahmet en kötü günlerinde en yakınlarından fayda göremediği gibi birde kayın biraderlerinin tuzaklarına düşmüştüm
    CHP il başkanı telefon açtı..şimdi kendisi rahmetli oldu..ahmet geçmiş olsun varmı yapabileceğimiz dedi..sağ olsun allah rahmet eylesin kendisine..Hayır teşekkur ederim başkanım dedim..telefonu kapadım..ve Hasbünallahü venimel vekil dedim,(Rabbim bana yeter,o ne güzel vekildir) susurluk komisyonu başkanı Mehmet el katmış aramış telefonum kapalı iken ulaşamamış ertesi günü Nar kasabası belediye başkanı Yusuf kurugöllü aradı..ahmet bir ihtiyacın varsa söyle paraysa para..! arabaysa araba...! dedi..mehmet abininde selamı var dün göre belediye başkanının makamında seni aramış ulaşamamış dedi..bende hiç bir ihtiyacım yok..sende sağ ol..sayın elkatmış abimde sağolsun allah razı olsun dedim teli kapattım ve Hasbünallahü venimel vekil(rabbim bana yeter.. o ne güzel vekildir)dedim..bir kaç gün sonra nevşehir belediye başkanı Hasan ünver aradı onada aynı cevabı verdim teşekkur ettim..ertesi günü erdal feralan,rıdvan köybaşı millet vekilleri aradılar..onlarada aynı cevapları verdim..hepsinede yeniden burdan teşekkur ederim..yağmasada gürlediler..yarım elma gönül alma demişler..en azından gönlümü aldılar fakat bizim hanım durmaz..sen parasızlıktan öl,hapis yat,kimseden yardım isteme diye kafamın etini didikler..aslında hak verdim..Şu dünyada Giymedim başıma Taç,Ne zengini Tok ne fakiri aç misalinde olduğu gibi aç değilmişim gibi yardım talep etmiyorum..zengini fakir eden süslü avrattır..Fakiri fakir eden KURU İNATTIR. benim kiside kuru inat belkide..ama Hazreti ALi efendimizin buyurduğu gibi Aç kalırım alçalmam dedim..Bana Rabbim yardım eder edecekte inşallah dedim..elden gelen öğün olmaz...! oda vaktinde bulunmaz dedim..bağırdım çağırdım tabiri caizse Kudurdum adeta..evde fırtına estirdim..çünki çok yardım ettiğim insanlar dahi bana mesafeli duruyorlardı yada bana öyle geliyordu...sözüm meclisten dışarı ama insanlardan iğrenmeğe başlamıştım..ertesi gün kalktım hemen Hapis cezası işini halletmem gerekti..ve Kültür müdürlüğüne vardım Kazanı gösterdim Müze müdürü kültür müdürü derken kazanı 9 milyara verdim.üzerinede 3-5 bulup buşurup hapis cezasını kaldırtayımda ordan bari azıcık rahatlayım dedim..demez olaydım..bakın neler oldu..!

Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    757
    @Vuslata Hasret

9 Milyara anlaştık.evraklar resmi pürüsödürler vs vs derken cuma mesai bitti kaldıkmı Pazartesiye..ben çabaladıkça iş çıkmazda..param kaldı pazartesiye..neyse dedim olsun geç olsunda güç olmasın.PPazartesi alırız dedim içimden bir gündaha geçti ve günlerden cumartesi akşamı ende akşam yemeği yiyorum..biraz olsun rahattım..çünki hapis cezasını kaldırtacaktım..cumatesi günleri Nevşehir kültür müdürlüğünde Konser varmış sanat müziği konseri..hatta müzisyen arkadaşım benide davet etti ama gitmedim gitmemde çünki hangi kafayla gidecem benim derdim başımdan aşkın..neyse akşam oraya sanatçılar gelir..garnizon komutanı vali,emniyet müdürü mülki amirler vs vs vs..Oraya müzik aleti çalmaya gelen bir bayan bangır bangır bağırmazmı.. bu kazan benimdi çalınmıştı diye..kadın laftan anlamazmı,kadın alman ve nevşehirin uçhisar kasabasına yerleşmiş bir alman..türkçeyi pat çat konuşuyormuş zaten..aman sus hallederiz bildiğin gibi değil bir yanlışlık olmuştur derler kadını zorda olsa susması için ikna etmişler..
    Bir telefon Ahmet ben kültür merkezindeyim evet dedim.şu senin kazan vardıya.eeeee ne olmuş dedim.. O kazan çalıntıymış sahiplenen biri çıktı vali garnizon komutanı hepsi burdayken bas bas bağırdı kadın dedi...olurmu dedim ya..siz beni bilmezmisiniz..ben onu otomobil ile değiştim nasıl olur hemen geliyorum dedim..gelme şimdi dediler..biz şimdilik hallettik ama bu işi temizle dediler biz Şaibeli olan bi şeyi alamayız,dedii kafamdan aşağı kaynar sular döküldü sanki...ALLAHım ya rabbim sen yardım et..Kula kul olmak istemiyorum ben sana kul olacağım dedim..tabi içime hem korku girdi hem üzüntü hem acı..hadi kazan gerçekten çalınmış ise..! bak belaya dedim..bir hapis kararını temizlemeğe kalkarken bu seferde hırsızlıktan kodese..allah allah diyorum kafayı yiyeceğim..Dört gözle Pazartesi bekleyim bakalım ne olacak dedim..ve pazartesi geldi çattı..Kazanı aldığım hurdacı Ramazanı buldum... :
    Hurdacı Ramazana nerden aldın lan bu kazanı dedim..Uçhisardan dedi..kimden dedim.hayırdır bu ne sinir dedi..Kazan çalıntıymış jandarmaya bildirmiş bir alman kadın onuda kültür merkezinde görünce benim kazandı diye ortalığı karıştırmış dedim..neyse sakin ol ahmet beraber gideriz dedi..şimdi işim var yarın gidelim dedim ve doğru kazanı verdiğim yere vardım..önceden protokol yapmıştımALLAHtan yapmıştımki en büyük ıspatı benim satın aldığımı gösteren belge oradan ayağım yer tutuyordu..belgeyi gösterdim..ama müdür ahmet bey biz bunu alamayız..evet bizi sizide biliyoruz ama kendimizi riske atamayız bizimde sorumluluk larımız var dedi..vs vs. haklısınız dedim çıktım ordan..ne yapayım bu iş yattı dedim ve kapalı olan iş yerime gittim..komşunun birine hapis cezamı anlattım..oda bana demezmi seni zaten iki gündür polisler soruyor diye.. ciddimisin dedim valla dedi..hoppala korku düştü içime..bak sen dedim şimdi birde polisten kaçç..korku,panik,üzüntü,dert,keder,hastalarım,bor çlar, dünyam başıma yıkıldı sanki..boğuluyorum dedimki yaw şu falan avkatı tanıyormusunuz dedim..tabiki dedi..hayırdır dedi yaw benim hapis kararımı o avkat almış bi yardımcı olsanızda bana biraz müddet verse dedim.Tamam dedi..sen avukata var..alinin selamı var de.. o işini halleder dedi..ciddimisin dedim he valla dedi..nasıl sevindim nasıl anlatamam. Derhal avkata vardım avkat bayandı..ama çok afacan çok kurnaz ve işi bilen işin ehli bir avkattı..selam avkat hanım ben Ahmet ermiş amcanızın oğlu falan.. (nevsehirin saygın kişisi)benim sınıf arkadaşım..ikincisi Ali beyinde selamı var bana dedim bir hafta müsade alsanız emniyetten dedim.sizden rica etsem dedim..
    Avkat hanım bana bakın bey efendi dedi..amcamın oğlu dediğiniz zatı hiç sevmem dedi..Ali dediğiniz şahısta sahtekarın tekidir bizi bile kandırdı dedi ..
    eyvah diyorum içimden baltayı taşa vurdum..iki isim söyledim ikisi bir birinden b....k çıktı..tüh tüh tüh diyorum renkten renge girdim inanın bukalemun benim yanımda o kadar renk değişemezdi.. kendimi toparladım..Bana bakarmısınız dedim..Baktı
    Şu bendeki suratta,yüzümde,şeklimde yalan söyleyecek bir tip varmı dedim?
    eğer beni öyle kişiler ile bir görüyorsanız çağırın emniyeti dedim..ama Tanımadığınız halde tipime bakıpta bana güvenirseniz dediğim gün geleceğim vede gelirken size baklava getireceğim ağzınız tatlansın dedim..bana baktı baktı.baktı.. ve size güveniyorum bey efendi dedi..baklavada istemem teşekkur ederim dedi..o gün sözün yerine gelmez ise benimde yapacağım bi şey kalmaz dedi Teşekkur ettim söz bir ALLAH bir o gün ölümün haricinde burdayım..size en büyük kefili veriyorum dedim..o kim dedi..ALLAHı dedim..ALLAH en büyük kefil değilmi dedim evet demek zorunda kaldı neyse oradan ayrıldım..
    Sonra Kazanı Huracı Ramazana satanı bulmağa çalıştım..Ve bir Kumarhanede Buldum,Onun adıda Ramazanmış..oldumu iki Ramazan..ramazan oğlu ramazan der gibi
    Uçhisarlı Ramazan senmisin dedim he ne var dedi.. seninle bi konuşalım dedim..işim var oyun bitsin öyle dedi..Kalk LAN dedim çık dışarı konuşalım başın belada dedim..öyle deyince çıktı ne oldu dedi..Sen dedim Hurdacı Ramazana Kazan satmışın dedim evet dedi..bir an afalladım çünki inkar edecek zannettim..senmi sattın dedim he diyom ya gardaş dedi Lan dedim sattığın kazan çalıntıymış bir alman bayan sahiplenmiş dedim..O benim Karımdır dedi.. lan karında nasıl çalındı diyor benim satın aldığım bir şeye dedim...onun Haberi yokki dedi..ben ondan habersiz sattım dedi..konu anlaşılmıştı benim açımdan..kumar oynadı parayı ödeyemedi ve karısından habersizce satmıştı ve çalıntı süsü vermişti karısna..
    O zaman karına söyle çünki jandarmaya bildirmiş dedim..bana bi şey olmaz benim protokolüm var elimde vede en kötü durumda kazan elimden gider bana yıne bi şey olmaz dedim..çünki ben satın almışım aldığım insan belli ne karşılığı aldığım belli ve evrak var prtokolüm var elimde dedim..Abi dedi ..az önce dayı gibi konuşan insandan eser kalmamıştı..abi dedi ben nasıl söyleyeyimki..karım almandır laftan sözden anlamaz dedi..Bana bak dedim o senin karınsa işi aydınlat açıkla dedim at sahibine göre kişner dedimderhal bu pisliği temizle yoksa iş kötüye gider dedim ve geri Kazanımın olduğu yere geldim konuyu izah ettim anlattım ama nuh dedi peygamber demedi..biz bu kazanı almayız dedi..allahım yarabbim ne yapacağım diye düünüyorum kafamdan şimşekler çakıyor para lazım kazanın pisliğini temizliyorum bu seferde müdürün inadı tuttu..
    O zaman dedim bende bir sürü antika var...tabancalar tüfekler,osmanlıca kitaplar,halılar kilimler,bakır ibrikler ismet inönünün buğday ambarı mührü kılıçlar vs vs 500 çeşit antikam var onları getirim burda sergiler gibi bakın işinize yarayanı alın dedim..Tamam dedi..başladım tek tek antikaları getirmeğe..saz dan darbukaya,kavaldan granafona eski radyoya varıncaya kadar hepsini getirdim mangallar gaz ocakları fenerler. vs vs bir günümü almıştı onları taşımak..iki arkadaşımda sağ olsun benle beraber taşıdılar abi benden fazla onların ciğeri gidiyordu..abi etme satma bunları bunlar seni zengin eder..alıcısını bir bulalım diye feryad ediyorlardı..yok dedim yok bana bir koca lazım,oda bu gece lazım diye söz vardır dedim..bana bu para şimdi lazım dedim..deveyi bir pula alamam ama yerine göre bin pula alırım..şimdi hayat mayat meselesi şimdidnin 9 milyarı yarının 250 milyarından üstün bana dedim..

Evet hepsini aldılar 15 milyara ve parayı çek verdiler gittim aldım..bir yandan 30 yıldır biriktirdiğim antikalarım gitmişti avuçlarımın arasından sıyrılmıştı ve O güzel ve kendimi darı ambarında hissettiğim Hayallerim bitmişti hayalimden sıfır almıştım..ama ben teselli eden şey cezamın kalkması oldu ve parayı alır almaz hemen avukata koştum birinci katta pastane vardı oradan baklava aldım ve avukata dediğim gündende önce sözümü yerine getirmiştim ve avkat hanım bana baktı gülümsedi ve Hakikatende kefilin çok çok büyükmüş dedi..baklavayı banada ikram etti ve tebrik etti beni helal olsun dedi vs..o iş tamamdı..ama antikalarım gitti..
    ağlarken gülüyorum,gülerken ağlıyordum sanki..olmak yada olmamak gibi bütün mesele yaşamak hayata tutunmaktı ve direnmekti her şeye rağmen yaşama sım sıkı sarılmam gerekti ve öylede olmuştu...ertesi günü kalktım çocuğumun arkadaşından senet almışlardı demiştim hatırlayınız..hemen o meseleyide çzmem gerekti çünki alparslanın babası yoktu.. ve belkide bu yüzden çocuğa yukleniyrdu yeni askerden gelmişti zaten..hemen ondan senet alanları aradım azarladım aba altından sopada gösterdim..dolaylı yönden tehditte etim çünki para alacak olsam benim almam gerekirdi.çocuğa kan bedeli açmam gerekirdi aracı kiralamacı olamayan birisi nasıl kiraya verebilirdi ve nasıl sigortasız olabilirdi ve 1990 model her yanı çürük şahını nasıl böyle işlerde kullanabilirdi ve nasıl zorbalıkla senet alınır ve nasıl tabanca çekebilirdi..ben hakkımı aramadım aramıyordum ama bir mazlumunda hakkını korumalıydım ve öylede oldu senedi kendi elleri ile getirdiler ve benden özür dilediler ve bende alparslana verdim senedini.. o işte halledilmişti..ama ben hastalıklarla hep boğuşuyordum oğlumun acıs ailemin psikolojisi hem moral vermeğe çalışıyorum hem ayakta durmaa tutunmağa çalışıyordum.. ama bir yandan borçlar işyerim kapalı,ev kredisi hastalıklar yüreğimin acısı derken Kazan ne oldu..?
    antikalarım gitti ama kazanı almadılar..
    VE BALDIZIMIN EVİ NE OLDU..?
    VE KENDİ EVİM NE OLDU..?

Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    757
    @Vuslata Hasret

Baldızımın evi ne oldu..baldızın peşinatını zaten vermiştim evi alanda ödemeyince kaldımı başıma..evi sahiplenecek kimse yok.biri parasını aldı biri ödeyemedim dedi vaz geçti..bankaya her ay 1200 tl milyar yani taksiti varmı..peşinatı yollamak içinde borç almıştım zaten birde o var..diğer yanda kendi dertlerim kendi borçlarım kendi evimin taksiti derken ahmet ayvayı yedi..nerden nereye..
    Bu esnada kayseriye gidiyorum geliyorum hanım oğlanın başında ben her gün gidip geliyorum sattığım araçların parası ödenmez..benden alacaklı olupta canın sağ olsun diyenler bana diş gösterirlermi.. işyerim kapalımı..bitmek üzreyim,dünya üzerimde sanki.. kendimi öldürsem dinden çıkarım yapamam birilerine bi şey yapsam karıncayı incitmiş adam değilim..biris gelsede kafama sıksa diye nerdeyse dua ediyorum..o kadar yorulmuştum,kafam basmaz oldu dizim tutmaz oldu,uyku uyuyamaz oldum,artık biri selam verse nerdeyse döveceğim o şekildeyim..Takatim kalmadı halimi soranda olmadı,hal derken kuru cayırtı demek istedim..yalnız kalmıştım yapayalnız..etrafımda dostum dediğim arkadaşım dediklerim akraba dediklerim görüntüde varlar ama sesleri yok,icraat yok..evi satıyorum alan yok..değerinde 20 milyar aşağı veriyorum kımse almıyor..kardeşim taksitini siz ödeyin peşinatı bana banka taksiteleri bitince verin diyorum,otomobillerle değişip otoyu paraya çevirmek istiyorum ama malesef yok,yok yok,,Resmen kururmu..? kurudu..
    Tapuda bir işlem yaptırıyorum tapu daireleri çok la kayıttırlar vurdum duymadırlar..güya bana yardımcı olup işimi hemen halledeceklerdi gittim öğleden sonra deyince kafam attı,sigortalar bir bir çatırdadı..yakınım hadi gidelim öğleden sonra gelelim dedi..lan oğlum demedinizmi hastası derhal yapılacaktı diye dedim abi millete 3 gün atıyorlar bizimkinide öğleden sonra halledecekler dedi..sen sakin ol dedi..ama dururmuyum bir daldım müdürün odasına,karşısında başka bir daire müdürüde oturuyormuş..kapıyı açtım daldım bana bak müdür dedim, ama inanın gözlerimden nerdeyse kan fışkırıyormuş.. benim işi hemen hallet dedim bey efendi vs derken üzerine hafiften yurur gibi yaptım..ama gerçektende yakasını toplayacaktım..bana bak benim hastam kayseri erjiyes tıp fakültesinde can çekişiyor benim işimi şimdi hemen yapacaksın dedim..tamam bey efendi sakin olun tamam dedi..ama bet beniz kalmamıştı müdürde hallettiler..yakınım anlatıyor abi valla müdür çok korktu ben bile çok korktum inan aslan kesildin adamı parçalayacaktın adam korkudan cıkını çıkaramadı dedi..ama haklıydım..geçmiştede bir kaç işim oldu 3 gün gün atarlardı ordanda kızgınlığım vardı ve zaten yaralıyım zaten bitmişim gözümü karartmışım ölsem ne olacakki diyorum..eve geldim neşet ertaşın babası Muharrem ertaş var rahmetli..onun avşar ağıtları olur ciğerden söyler insanın ciğerini söker yerinden,hüdai aksunun bırakmadı kader bende güleyim şarkısı,adanalı şevkinin kahpe felek şarkısını açtım..sesinide son ses açtım hüngür hüngür hüngür ağladım evdede kimsecikler yktu..apartman sakınleride ne derse desinler umurumda değildi zaten..bir yandan damdım en kötü kansere yakalanmış bir yandan evladım yatıyor bir yandan bu anlattığım sıkıntılar derken epey ağladım..yani göz yaşımı heralde bir kaba alsaydım kaç litre olurdu bilemem..biraz sakinledim,boşaldım kendime geldim gittim abdest aldım kuran okudum,ALLAHım dedim ben acizim bir kulunum..sen kimsesizlerin kimsesisin ben senden diliyor senden istiyorum dedim çok güzel yakardım yalvardım..rabbim inşallah kabul etmişti.saba kalkar kalmaz hemen kayseriye gittim hanım demezmi şu ihtiyaçlar var diye..cepte param yok..aracın yakıtını almıştım allahtan.. hemenmi lazım dedim..evet dedi şey tamam dedim..hanım anladı tabi..para yokmu dedi vardıda yolda araç arıza yaptı az önce oto sanayiinde oto parçacısına verdim dedim aklıma bir anda böyle yalan gelmişti..gerçi yalanım hemen belli olur becerememki..
    içime sızılar çöktü kalbim duracak nefes alamıyorum inanın..hanım parmağındaki yüzüğü,kulağındaki küpeyi çıkardı al şunları bozdur dedi yerin dibine geçtim akrabalarımın ta düğünümde taktığı küpe ve yüzük..yok olmaz desemde al dedi şimdi oğlumuz için dedi..aldım almasınada gelin birde bana sorun..hemen ihtiyaçları al artanıylada şunları,şunları al dedi..tamam dedim çıktım.ama kahrımdan öleceğim,Gittim sarrafa şunları bozarmısınız dedim..tartılar ve inanın öyle bir düşük para verdiki..sigara parası..bu ne ya dedim..bu kadar ediyor bunlar adi derecesi düşük yüzük ve küpe dedi..ama inanmadım oradan başka sarrafa gittim orasıda aynı fiyatı verdiki bozdurmağa utandım..dursun dedim şu kolye kaça şu kaça diye mahsus başka şeyleri soruyorum utandım resmen,,zaten karayım iyice zenci oldum..allahım sabır ver diyorum içimden sarrafa dedim ben hanımı getireyım ona kolye alacağız o zaman bozdurayım dedim çıktım sarraftan ama içimden öyle sövmeğe başladımki o yuzuğü yüzük diye eşime dolayısıyla bana hediye eden akrabama resmen düz gidiyorum enayi konumuna düşmüştüm,eşim yıllarca boşuna taşımıştı kulağında ve parmağında..geri geldim hastanenin parkında oturuyorum yarabbim sen yardım et dedim..elin memleketindeyım.. Tam ben böyle kara kara düşünürken nevşehirden Gariban sınıfından bir arkadaşım gelmezmi..geçmiş olsun abi dedi selamlaştık oğlanı ziyaret edecekti bende dedim yoğun bakımda orayada kımseyi almıyorlar dedim..yarım saat yanımda oturdu bana moral vermeğe çalıştı derken zarf uzattı ahmet abi lütfen yanlış anlamahastaya kolanya meyva suyu pasta çiçek vs getirirler ma ben düşündüm ahmet abiye onlar değil para lazımdır dedim sen bununla fatihimize bi şeyler alırsın ihtiyacını karşılarsın dedi..almam olmaz diyorum abi bırak gururu dedi..şimdi senin ihtiyacın var dedi..benım inadım tuttu..abi ben sana borç veriyorum sonra verirsin dedi beni öyle ikna etti..sağolsun allah razı olsun..işte gariban ama gönlü geniş insandı..benim halimden o anladı..neyse onu yolcu ettim zarfı açtım tastamam 350 milyon..yarabbim şu oğlanın yaptığına bak dedim ama rabbim göndermişti onu bana hemen otoya bindim ihtiyaçları aldım ikindi vakti nevşehire dönerken küpeyi yuksüğü kayserinin meşhur pastırmacılar parkının ordaki kavşakta köprüden aşağıya fırlattım attım..ve neveşehire geldim..bir insanın işi bu kadarmı tersine giderdi..elimi attığım kurudu..ertesi günü emlakçılara evi yazdırdım geldim..

Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    757
    @Vuslata Hasret

Elimde iki ev vardı ikiside Kredili bende parasızlıktan borçtan ölüyorum olmayınca olmuyor..Aklıma Nano Patilerinm geldi..
    Nurol holding aş den nevşehir kırşehir,aksaray,kayseri,niğde,krıkkale Nano teknoloji ürünleri bayiliği almıştım..10 milyarlık ürün vardı şunları satim dedim ve pazarlamacı bulmam lazımdı..yakınlarıma söyledim ana bay bayan pazarlamacı bulun dedim buldular.. Güzelmi güzel bir bayan..üniversitede okuyor..parayada ihtiyacı varmış..konuştuk çanta satın aldım evrak vs derken bir kısımüründen verdim kızı savdım..inşallah satardıda hem kızcağız kazanırdı hemde ben azda olsa harçlığımı çıkarırdım şu dar boğazımda..ve üç beş gün geçti kızdan ses seda yok kız memleketine gitmiş eskişehire yakını ölmüşte..olabilir dedim neyse bekleriz ..
    Kayseride okuyan iki tane elaman buldum onlarada sizde şunları satın dedim..nemi oldu..?
    Kız ürünleri satmış parayı yemiş...şimdi size soruyorum..benim yerimde olsaydınız ne yapardınız..?diyeceksinizki işi sağlama al.. Aldım elimde evrak var istesem savcılığa bildirsem kızın üniversite hayatıda biter geleceğide..ne yaparsınız..?düşündüm baskı uygulasam kötü yola düşse bunun vebali bana olacaktı..halbuki işe devam etse inanın o parayı yıne istemezdim halini arz etse..ama resmen dolandırdığını zannetti beni ve öylede oldu..Aslında olmadı ben olmasına müsade ettim..diyeceksinizki sen enayisin diyeceksiniz ama ne yapayım..benimde kızım var bu çocuk benim yavrumda olabilirdi..söyleyın ne yapabilirdim..burda suç kızın değildi..benim nasibim o kadardı,o sıkıntıları çekecektim..peki kayseridekiler ne oldu abi eczanelere bıraktık satılınca bilgi verecekler dedi onu es geçtim..olmayınca olmuyordu..
    Düşündüm,düşündüm,düşündüm bir terslik vardı bende..acaba ne...? neden böyle oluyordu..?elimi Altına atsam resmen teneke oluyordu tıpkı yuzuk ve küpede olduğu gibi..aklıma sultan mahmut geldi onuda sizle paylaşayım..diyeceksinizki kazan mevzu ne oldu..? Ahmet bize hayat hikayesini anlatıyor..vala konu konuyu açtı belki siz kardeşlerime azıcıkta olsa içimi döküyorum..sizle paylaşıyorum...buda bir güven değilmi?dertleşme paylaşma değilmi.?muhabbet değilmi,anımız değilmi..? gelelim sultan mahmuta..
    *** Vermeyince Mabud, neylesin Mahmud?..

Kısmet ardında koşmak, elbette kişinin boynunun borcudur; illa kısmeti talepte ısrarcı davranmak ve bu yüzden yanlış yollara sapmak meşru değildir. Kul için en hayırlı kısmet, yine herşeyin hayırlısını talep etmekten geçer.

*Sağlam bir iman ve akıldan nasibini aldıktan sonra, insanoğlu, yürük at misali, kendi nasibini kendi artırır. Kabiliyeti ve istidadı nisbetince nasibdar olur. Nitekim, *Kabiliyet dad-ı Hakkdır her kula olmaz nasib / Sad hezar terbiyye etsen, bi-edeb olmaz edib* denilmiştir. Sağlam iman, güzel ahlak, huzurlu bir hayat... Hepsi birer nasip işidir ve kıymeti bilinirse, mal-mülk nasibinden çok daha evladır.

Allah Teala bizi, edebini muhafaza eden kabiliyet sahiplerinden eylesin. Aksi takdirde kısmetimiz, fani dünyanın fani işleri peşinde ömür tüketmekten başka bir şey olmaz.
    Ve yine denilmiştir:

*Kısmetindir gezdiren yer-yer seni / Arşa çıksan akıbet yer, yer seni...*

Konumuzu bir menkıbe ile zenginleştirelim isterseniz.

*Rivayet olunur ki, Sultan II. Mahmud, tebdil-i kıyafetle gezdiği bir ramazan gününde Üsküdarda bir kunduracının, boş örse çekiç vurarak her hamlede, *Tıkandı da tıkandı* dediğine şait olmuş. Merak saikiyle içeri girip bunun sebebini sormuş. Adamcağız anlatmış:

*** Bir gece rüya gördüm. Çeşmeler vardı. Bazılarından şarıl şarıl sular akıyor, bazılarından sızıyor, bir tanesi de tıp tıp damlıyordu. O sırada nurani bir ihtiyar belirdi. Ona bu çeşmeleri sordum: *Şarıl şarıl akanlar, padişahımızın talihidir. Sızanlar devlet erkanından filanca paşaların ve falanca zenginlerin talihleridir.Şu damlayan da senin talihindir* deyip kayboldu. Yerden bir çöp aldım ve benim talihim olan çeşmeye yaklaştım. Ah, ellerim kırılsaydı! Filvaki çöp kırıldı ve artık eski damlalar da damlamaz oldu. O günden sonra müşterim kesildi, kazancım bitti; iflas ettim, bu hale geldim. Şimdi de talihimden şikayet ile, *tıkandı da tıkandı* zikriyle boş örsü dövüyorum.

*Sözün kısası, şairin, *Kara bahtım yoz olur / Taşa bassam iz olur / Ağustosta suya girsem / Balta kesmez buz olur* dediği gibi, Babanın kısmeti tıkanmış.

*Padişah kendini belli etmez ve saraya dönünce adamın söylediklerini tahkike memur gönderir. Meğer adamcağız herkes tarafından, *Tıkandı Baba* diye tanınmakta ve nasipsizliğiyle bilinmekte imiş. O kadar ki, çeşmeye su doldurmaya gitse, kurnayı bir kurbağa tıkar; bir mal almak için pazara uğrasa, ona sıra gelmeden mal bitermiş.

*Sultan Mahmud, mübarek ramazan ayında bu garibi sevindirmek ister ve bir tepsi baklava yapılmasını, her dilimin altına da bir sarı altın konulmasını emreder. Sonra tepsiyi, bir zengin konağından iftarlık geliyormuş gibi gönderir.

*Nasipsizlik bu ya; Tıkandı Baba, bir tepsi baklavayı bir iftarda yiyip bitirmek yerine satıp parasıyla bir gün daha iftar etmeyi düşünerek tepsiyi pazara çıkarmaz mı?

*Padişah durumu öğrenip üzülmüşse de, niyetine sadakat ile aynı minval üzere ertesi gün nar gibi kızarmış bir hindi dolması yaptırıp içini altın ile doldurarak Tıkandı Babaya yollar. Babadan baklava tepsisinin satın alarak parsayı toplayan uyanık müşteri, bu sefer yine kapıya dayanıp Babanın aklını çelmenin yollarını aramaktadır. Der ki:

***Bre Tıkandı Baba! Sen bir garip ademsin. Tek başına bu hindiyi nice
    yiyeceksin. Gel sen yine bu hindiyi bana sat.

*Pazarlık tamam olup hindi de kanatlanınca, padişah bu derece safderunluğa fevkalade öfkelenip derhal Tıkandıyı saraya çağırtır.

*Çavuşlar nezaretinde iftar vaktine yakın karga tulumba sarayın yolunu tutan Tıkandı Baba telaşlanır. *Bir suç işlemiş olmalıyım, ama ne ola ki!* diye kara düşünceler içinde huzura alındığında neredeyse bayılmak üzeredir. Bu hale padişahın yüreği dayanamaz ve öfkesi merhamete inkılab eder. Sultan, olup bitenleri anlattığı zaman Tıkandı Baba hayretler içinde hünkarın ayaklarına kapanıp, dualar, şükürler okumaya başlar.

*Padişah ona son bir hak daha tanımayı isteyip doğruca hazine-i hassa odasındaki altın ve mücevher dolu sandıklardan birinin huzura getirilmesini buyurur. Sandık gelir. Sultan Mahmud selamlık dairesinin çini sobasının altını yoklayıp küreği eline alır ve:

*** Tut şu küreği! Sandığa daldır. Ne kadar alırsa sana bağışladım, der.

*Tıkandı Baba, makus talihinin böyle bağteten, (birden bire, beklemediği bir anda) muradına muvafık harekatından fazlasıyla heyecanlanır. Sevinçten titreye titreye küreği sandığa daldırır. Bir müddet iteleyip çalkalar ve itina ile kaldırırsa da kürek ters daldırılmıştır ve sandıktan ancak sap kısmında bir tek kızıl altın ile çıkar. Baba düşüp bayılır. Şair ruhu taşıyan hisli padişah ise, secili bir üslupla o, tarihe geçen sözünü söyler:

*** Vermeyince Mabud, neylesin Mahmud?..

*Hikmetinden sual olunmayan Yüce mabudumuz Cenab-ı Hakk, kim bilir hangi kadere binaen o küreği ters çevirmiştir. Onca yıllık Tıkandı Baba, acaba *Açıldı Baba* oldu mu? Bilmiyoruz. Hem kim bilir belki de sonradan Tıkandı Baba, haline şükretmiş ve hayırlısını istemekten dolayı gani gönüllü bir fakir olarak vefat etmiştir. Öyle ya, nasip işi başka şeye benzemez. Hani ne demiş atalarımız: *Kısmetinse gelir Hindden Yemenden / Kısmet değil ise, ne gelir elden!..*

Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    757
    @Vuslata Hasret

Umarım bu kıssayıda beğenmişinizdir Yani olmayınca olmuyor..ama allah verecek olursa adamın ağzına vura vura verir..
    adam biraz tevekkeldir bağda,özede tarlayı ağaçların dibini bellerken çapalarken..eşkiyalar atlar ile nasıl gelmişler belliki birilerinden kaçıyorlar..ve hemen bizim tevekkel adamcağızın yakasına yapışırlar ve eline küpü verirler..bu küpü saklayacaksın sakın içini açim deme..! eğer içini açarsan seni öldürürüz derler.
    bunu sakla derler..adamcağız zaten tevekkel allahın garibi yazık..valla ben korkarım der..lan saklıcaksın derler vururlar yuğruğu ağzına ağzına..adam yok dedikçe epey dövmüşler ağzına ağzına vurmuşlar ve sonunda ikna etmişler..biz sonra gelip bu küpü senden isteriz demişler..aradan aylar yıllar geçmiş ve ne gelen var ne giden..benim Nano patinin aklıma geldiği gibi adamın aklına gelmiş acaba o küpte ne vardıki diye kendi kendine evham gelmiş ve bir bakim demiş..gitmiş gömdüğü yerden çıkarmış baksaki Altın..hey yarabbim demiş.verecek oldunmuydu adamın ağzına vura vura verirsin demiş..öylede oldu.yıllarca aç sefil olup gece gündüz çalıştı ama olmadı nasibi..verecek oldumuydu rabbim adamın ağzına vura vura verdirdi.. benimkide öyle olsa gerek.....mı acaba ? neyse ben yine öyle düşünüyorum..Görelim mevla neyler neylerse güzel eyler..
    O işte yani Nano pati işide tat vermiyecekti onuda askıya aldım..ksyderiye gittim eşime sen biraderim gil ile git evde güzelce banyonu yap uykunu al dedim..Garibim yorgun uykusuz ama ne yapsın ana bu.Ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar,oğlum uğur ana gibi yarmi olur..oğlan gelmiş anasının ciğerini yerinden sökmüş kaçarken ayağı tökezlemiş elindeki ciğer(yurek) Vaşşş Yavrum demiş..analık böyledir..yok desede ben zorla gönderdim..Fatihimin boğazı delik..içerde hortum..burnunda beslenmesi için mideye sallanmış hortum..kafadan kemik alınmış,ayakları sırtı yatak yarası,kalçası vs..neyse eşim gitti ben fatihin yanındayım baktım ateşi var.elimle bakıyorum tabiki..hemşire hanım çocuk ateşli heralde dedim..ne biliyorsunuz dedi..ölçtünüzmü dedi..hayır ama belli dedim..tüyleri tiken gibi..neyse seslenme ahmet dedim kendi kendime..sabır çek dedim..ukala bir hemşireydi..bizim hanımda kendi kendine içinden ahmet kesin biriyle dövüşür,fatih azıcık fenalaşsa dövüşür diyerekten nevşehire geliyor neyse aradan 10 dakika geçti oğlan nefes alamıyor boğazındaki delik tıkandı.. bekledim gelen yok giden yok..baktım iyice fenalaşıyor çıktım hemşire arıyorum aradım aradım yok..geri geldim..karşı yatakta yatan hastanın refakatçisine dedim bacı birde sen bak şu hemşireye dedim ben oğlanı bekliyorum..o kadında gitti gelmedi meğer hemşireyi oda bulamamış...allah allah kuduracağım oğlan ölecek.. yeniden çıktım hemşire odası diğer odalar gezdim yok..burası yoğun bakım,yoğun bakımda acil ölümcül hastaların olduğu yerde hemşire yok iyimi..? nerde bu hemşire diye azıcık bağırdım..o sırada yeşil önlüklü yada elbiseli uzun boylu biri ne bağrıyorsun dedi..bende hasta ölüyor nerde buranın sorumlusu dedim..bağırma atarım dedi..Ne diyon lan sen dedim..atda görelim erkek isterim beni atmaya dedim üzerien doğru yürüdüm halbuki ben fatihin yanına gidiyordum..oda dövmeye geliyorum zannetti heralde çekilir gibi yaptı ben fatihin yanına koştum..hemen hemşireler geldi doktor geldi meğer yeşil elbiseli doktormuş ne bilim hiç doktor tipi yoktu hemen ilgilenmeğe başladılar o esnada güvenlik geldi abi bizimle gelirmisin dediler.Hayır gelemem dedim...
    abi bizi mecbur etme gel konuşacağız dedi ..hayır çocuğun aciliyeti geçmeden kimse beni burdan alamaz..zor kullanmaksa bende kullanacağım yetti artık dedim..10 dakika falan geçti oğlan sakinledi..güvenlik beni bekliyor tabiki..hadi gidelim dedim ve indik aşağıda bir müdürün yanına..ne oldu dedi anlattım meğer bizim doktor benden için küfür etti demiş..vay alçak vay..doktor olmuş adam olamış..halbuki sadece sesimi yukselttim..müdüre dedim aslı yok yalan söylüyor dedim..şimdiye kadar sustum kaç aydır anamdan emdiğimi burnumdan getirdiler deidm..ve dolaylı aba altındanda sopa gösterdim allah biliyor,yalan söylemeyim..müdüre yani..müdür.. bey efendi siz gidin bi çay için sakinleşin 45 dakika sonra gelin sizi barıtırayım konuturayım dedi tatlı dilli olunca tamam dedim..gittim cafeye bana demli çay ver parasını iki misli üç misli al ama demli olsun dedim ama her yanım sinirden titriyor..eğer eğer oğlum ölürse VALLAHİ BİLLAHİ öldürecem bu doktoru diyorum kendi kendime..3 tanede sakinleştirici yuttum bir yandanda ben bizim hanıma ne diyeceğim..bana ne der daha gideli yarım saat olmadı yarım saate hastaneyimi karıştırdın kavgamı ettin derse diyede kendi kendime hırslanıyorum ve kendime sövüyorum tam o esnada telim çaldı..bır bayan sesi..şey kımsin ben ahmet şey fatihin babasımı evet sen kimsin diyorum kalbim yerinden fırlayacak..ben hastaneden arıyorum da fatıhın karşısındaki hastanın refakatçisiyim deyınce elim ağyağım boşaldı kesin öldü oğlum dedim bacı bi şeymi oldu yo diyorya korkak ve ürkek sesle yav ne var söylesene dedim abi gelmiyormusunuz diye aradıydım dedi..eyvah oğlan öldü dedim nasıl fırladım ne güvenlik ne bir engel her taraf adeta açıldı hemen damladım..başka zaman çıkamıyordum..yok refakatçi kağıdı vs diye..
    baktımki fatih normal başındada atıştığım doktor..hiç seslenmeden salona geçtim..doktor dışarı çıktı beni görünce yıne bi şekil oldu geç geç dedi gülümseyerek bede yav doktor bey siz yanlış anladınız falan diye ehemen yelkenleri suya indirdim..
    telefondan arayan kadın meğerse bizim hanımı arıyormuş yanlışlıkla beni aramış,iyikide öyle olmuş yoksa hanım kalpten giderdi..sabaha kadar başında bekledim hanım geldi ertesi günü ve nöbeti ona devrettim..ama hiç bi şey söylemedim..yoksa fırçayı yerdim..zaten ben biliyordum demeğe başlardı
    ertesi günü ziyarete gidiyorum odacılar kımseyi almayacakları saatte beni gören geç abi diyorlar..allah allah deidm...bana engel olmuyorlardı..hanımda demezmi her şeyi duydum gene ortalığı karıştırmışın diye..bak odacılar bile seni görünce geç abi diyorlar dedi..niye dedim..o doktoru bunlarda hiç sevmezmiş..senin doktoru azarladığını duyunca helal olsun demişler dedi..karşı hastanın refakatçisi kadında ahmet abi azarlayınca zaten ilgilenmeğe başladılar abla dedi..iyi ordan yırtmıştım paçayı..neyseki işi tatlıya bağlamıştık..zaten doluyum zaten yaralıyım çocuk öldükten sonramı geleceklerdi sanki.. Geldin nevşehire..
    Şu kazanı dedim bir müşteri bulsamda onu bari satsam dedim..başadım ürgüpte turizmcileri aramağa,baloncu Halili aradım göreme avanos oteller derken müşteri arıyorum..Çok Yoruldum uykum geldi sona geldik azıcık sabırlı olunuz lütfen..

Furkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    205
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    584
    @Furkan

Ya haket film gibi cok güzel şeyler de var kötü şeyler de tabi..hastane bahcesinde demekki ümidi kesmemek lazım onu ögrendik,ama ögrencinin maları satıp yemesi her zman ikinci bir plan olmalıyı ögretti..Ama söylemeden de edemicem o kadar şey yaşamışsın kafana takılan şey ,siz olsaydınız ne yapardınızla ilgili kızım bir ögrencinin parayı yemesi olmuş,oysa siz cok daha kötülerini zaten yemişsiniz,ögrenci yese yese neyi yicek,o da kötü tabi ki ,ama ben para işerinde asla arkadaşlık akraba yapmamm,,elimdeyse vardır yoksasa olmnalıdırr ..zor bu işler..Allah kolaylık versinn,inşalah düzelir herşey

Bir gün öləcəksən, bunu bilirsən,
    Ölmək istəmirsən, çünki sevirsən.
    Sevgilin ölübsə, sən də ölürsən,
    Ölümü sevirsən, bu tamam başqa,
    Durma dostum, sən də yer ver aşka!

Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    757
    @Vuslata Hasret

Teşekkür ederim Furkan..ALLAH sizlere yaşatmasın.

Azeribalasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3529
    Beğendikleri
    131
    Beğenileri
    32
    Tecrübe Puanı
    100
    @Azeribalasi

Abe can TSK butanunu simdi kullandim uzun oldugu icin gözüm simdi kesmedi yarin rahat rahat okurum yüregine saqlik....
    Dünyanin En Büyük Azeri Mp3 Arsivi. www.azeribalasi.com

Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    757
    @Vuslata Hasret

Alıntı Azeribalasi Rumuzlu Üyeden Alıntı
    Abe can TSK butanunu simdi kullandim uzun oldugu icin gözüm simdi kesmedi yarin rahat rahat okurum yüregine saqlik....
    Tamam özerim can baş üstüne..zaten yazım bitmedi daha

Etiketler