"Ermeni tasarısı ilişkileri tehdit eder" İngiltere'de yayımlanan günlük siyaset ve ekonomi gazetesi Financial Times, "Ermeni tasarısının ABD Kongresinde ele alınması girişimlerinin yinelenmesinin Ankara ile ilişkileri tehdit edeceğini" yazdı. "Türkiye'nin ABD'nin NATO içindeki güvenilir müttefiki olduğuna" işaret edilen haberde, "ABD Başkanı Barrack Obama'nın uzun süredir desteklediği karar tasarısının çıkartılmasını isteyen kesimin, tasarıyı destekleyecek yandaşlar aramaya başladığı"

Bu konu 993 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
"Ermeni tasarısı ilişkileri tehdit eder" 993 Reviews

  Konuyu değerlendir: "Ermeni tasarısı ilişkileri tehdit eder"

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 993 kez incelendi.

 1. #1
  Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30.07.2008
  Mesajlar
  10.793
  Konular
  3263
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  3
  Tecrübe Puanı
  1044
  @Dygsuz

  Standart "Ermeni tasarısı ilişkileri tehdit eder"

  "Ermeni tasarısı ilişkileri tehdit eder"
  İngiltere'de yayımlanan günlük siyaset ve ekonomi gazetesi Financial Times, "Ermeni tasarısının ABD Kongresinde ele alınması girişimlerinin yinelenmesinin Ankara ile ilişkileri tehdit edeceğini" yazdı.

  "Türkiye'nin ABD'nin NATO içindeki güvenilir müttefiki olduğuna" işaret edilen haberde, "ABD Başkanı Barrack Obama'nın uzun süredir desteklediği karar tasarısının çıkartılmasını isteyen kesimin, tasarıyı destekleyecek yandaşlar aramaya başladığı" kaydedildi.

  "Tasarının Türkiye-ABD ilişkilerini tehlikeye sokacağı yönünde sık sık uyarıda bulunan Ankara'nın 2007 yılında İncirlik üssünün kullanımı konusunu gündeme getirerek, tasarının kabulünü engellediği" görüşü dile getirilen haberde, "Obama'nın seçim kampanyası vaadini yerine getirmeme ile stratejik bir müttefikle olan uzun geçmişe dayalı savunma bağlarını riske atma arasında tercih yapma durumunda kaldığı" ifade edildi.

  "Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın Türkiye'nin ABD'nin Irak'tan çıkışına yardım etme konusunda pozitif bir yaklaşım içinde olduğunu açıkladığı ve ABD'nin aynı zamanda Afganistan'da da Türkiye'nin daha çok yardımını istediği" belirtilen haberde, "bir Türk heyetinin Ermeni tasarısının kabul edilemez olduğu ve Türkiye'deki kamuoyunun görüşlerini son derece olumsuz etkileyeceği mesajlarını vermek üzere Washington'da bulunduğu" kaydedildi.

  "Türk liderlerin Ankara'yı ziyareti sırasında konuyu ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile de görüşecekleri" ifade edilen haberde, "böyle bir tasarının Türkiye-Ermenistan arasındaki ilişkilerin onarılması çabalarına zarar vereceği uyarısında da bulunulacağı" belirtildi.

  "ABD Kongresi'nin bazı üyelerinin Türkiye'nin yakın zamandaki davranışlarının yarattığı kızgınlığın tasarının Senato'da kabul şansını arttırdığını savundukları" kaydedilen haberde, "özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırgan tutumuyla ilgili ifadelerinin Yahudiler ve İsrail'e destek veren kesimleri kızdırdığı" görüşü dile getirildi.

  Tasarının 24 Nisan öncesinde Kongre'ye sunulacağına dair duyumlara da yer verilen haberde, ABD Dışişleri Bakanlığının Türkiye ile ilişkilere zarar verebileceği düşüncesiyle tasarıya daima karşı çıktığı bildirildi. Haberde, "konunun Türkiye'de tabu olmaktan çıktığı" da belirtildi.
  Haberde, ABD yönetiminin henüz tasarı konusundaki kararını vermediği kaydedildi.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: "Ermeni tasarısı ilişkileri tehdit eder"

        Kategori: Türkiyeden Haberler

        Konuyu Baslatan: Dygsuz

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 993


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş