Yüce Türk Milletine! "Bilirdim ki bende herçeng (kanser) hastalığı var. Ama ben bu hastalığı bazı işlerimi görebilmek için cemiyetten sakladım. Birçok kişinin bu hastalığımı bildiğini ve üzülmemem için benden sakladıklarının farkında değildim. Bu da kötü bir netice verdi Halk öz evlâdından hiçbir şey saklamamalı; evlâdın da halkı önünde saklısı -gizlisi olmamalı. Gerçeği saklamak halka da evlâdına da bir fayda vermedi. Ben, birçok şeyi halk bilip de rahatsız olmasın diye ondan gizledim.

Bu konu 3309 kez görüntülendi 8 yorum aldı ...
Ebulfez Elçibey'in vasiyeti 3309 Reviews

  Konuyu değerlendir: Ebulfez Elçibey'in vasiyeti

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 3309 kez incelendi.

 1. #1
  TugruL7676 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  09.08.2008
  Mesajlar
  181
  Konular
  59
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  592
  @TugruL7676

  Standart Ebulfez Elçibey'in vasiyeti

  Yüce Türk Milletine!


  "Bilirdim ki bende herçeng (kanser) hastalığı var. Ama ben bu hastalığı bazı işlerimi görebilmek için cemiyetten sakladım. Birçok kişinin bu hastalığımı bildiğini ve üzülmemem için benden sakladıklarının farkında değildim. Bu da kötü bir netice verdi Halk öz evlâdından hiçbir şey saklamamalı; evlâdın da halkı önünde saklısı -gizlisi olmamalı. Gerçeği saklamak halka da evlâdına da bir fayda vermedi. Ben, birçok şeyi halk bilip de rahatsız olmasın diye ondan gizledim. Çok sırları kendimde muhafaza ettim. Oysa, bunların birçoğu açıklanmalıydı. Lâkin buna zaman kâfi gelmedi Talih imkân vermedi.


  Bazı hatalarım oldu


  Milletimin önünde baâzı hatalarım oldu. Bunları düzeltmek mümkün olabilirdi ama kısmet olmadı. Halkım beni bağışlasın.


  Diyecekler ki, bu özürü sağlığında istemeliydin. Talih böyle reva görmüş. Düşmanlarım hoşa gitmeyen ne kadar çok şeyler söyleyecekler. Varsın söylesinler. Benim için esas hüküm, Türk milletinin vereceği hükümdür. Azerbaycan halkının vereceği hükümdür.


  Göremediğim ideallerim


  Bugün açıkça, hayatla vedalaştığım bir gün. Ne var ki bir çok idealimin gerçekleştiğini görmedim. En başta, Rus eliyle, yardımıyla Ermenilerin işgal ettiği Karabağ'ı kurtarmayı, hürriyetine kavuşturmayı isterdim, yapamadım. Ama biliyorum ki Karabağ mutlaka hürriyetine kavuşacaktır.


  Tebriz'e, hürriyetine kavuştuktan sonra gitmek, orayı hür ve müstakil olarak görebilmek isterdim; göremedim.


  Ama şimdi, Tebriz'i hür olarak gördüm diye düşünüyorum. Bu sözlerime "hayâl" diyecekler. Hayâl değil Yakın bir gelecekte, insanlar bunu görecekler ve bilecekler. Bu düşündüklerim çok yakın gelecekte gerçekleşecek.


  Eğer bir halk, istiklâline kavuşursa, o halkın bu hürriyeti isteyen, bu uğurda mücadele eden ve bu arada hayattan göçen insanların ruhları da bu istiklâlden huzur duyacaktır.


  Azerbaycan halkının hepsi hür olacak ve bir bütün olarak birleşecektir. O günler gelince bu hürriyet ve bütünleşmenin bayramlarında bütün bu ruhlar boy gösterecek.


  Ruh, ölümsüzdür. Milletini sevenlerin ruhları da, her zaman için milletiyle birlikte olacaktır. Bütün varlığımla sevdiğim, Tanrı sevdasıyla vurgunu olduğum milletim, gururum! Bana, bu kanser (herçeng) ile sohbet edip yerine oturtmaya imkân vermediler. Bilesiniz ki, kanser, o kadar da korkulacak bir hastalık değil. Onunla herhangi bir şekilde karşılaşan kişi biraz cesaret gösterecek olursa bu hastalığı yenebilir. Bugün tıb âleminin en büyük hatalarından biri, bu hastalıktan mutlaka ölüm anlamı çıkartarak ondan korkmasıdır.


  Kanser korkulacak bir hastalık değil


  Bence, trafik kazaları, bu hastalıktan daha da korkunçtur. O zaman hiçbir vasıtaya binmememiz gerekmez miydi? Hele kalb krizleri, böbrek yetmezlikleri ve siroz gibi dertler de hep ölümle neticelenir. Üstelik bu hastalıkların çoğu da aniden ortaya çıkar. Halbuki kanser, kendisini çok daha önceden haberdar eder. Bilinir. Doktorlar, bunu hastadan niçin gizlerler anlayamadım.


  Bir atasözümüz der ki, "Açık düşman, gizli düşmandan merttir." Yani insanı gafil avlayıp öldüren hastalıklardansa, açık açık gelip de insanı mertçe götüren bu hastalık daha iyidir. Hiç olmazsa, yarın neler olacağını bilir, belirli işlerini imkân ölçüsünde yoluna koymaya çalışırsın.


  Tesadüfe bakın ki herçeng (yengeç=kanser) burcundanım.


  Türk, ölümün gözüne dik bakmalıdır


  Yedi yıldan beri, bende kanser hastalığı olduğunu bilen, yüzüme bakarken acı çeken dostlarım! Beyler ve hanımlar! Size bu üzüntüyü verdiğim için bağışlayın. Bazılarınızın ağlama sebebini şimdi anlıyorum. Size bir öğüdüm var: Türk'e zayıflık yakışmaz! Türk, ölümün gözüne dik bakmalıdır! Ölümden korkan Türk değildir. Bir kere daha tekrarlıyorum: Ölümden korkan Türk değildir. Ancak, hadiseyi önceden bilmeli, ölümü de kendisi seçmelidir. Dünyayı yaratan Tanrı her istediğini bizzat seçip her şeyi ayan-beyan ortaya koyuyor. Türk de niye ölümünü kendi seçmesin? Ölümünü öyle seçebilsen daha şerefli olursun. Erenlerin şöyle bir sözü var: "İnsan, ölümü kendisi seçmelidir."


  Şu kanser hastalığına tutulduğumu çok geç öğrendim. Sizler bunu benden daha önce bilmenize rağmen, üzüntü duymamam için benden sakladınız. Hatta benimle görüşürken, ilgi çeken kitaplar getirdiniz. Ancak, bana bu gerçeği söyleseydiniz daha iyi olurdu. Aradaki zamanda fikir alış-verişi yapardık. Gelecekteki millî programın ana hatlarını hazırlardık. Yeni işler görmek mümkün olurdu. Her ne ise. Açıkça konuşabilseydik işlerimiz daha iyi olurdu.


  Maneviyata dayanarak birleşebilmek: Karabağ'ı kurtarmak ve birleşik Azerbaycan'ı yeniden kurmak.


  İşlerimizin düzgün gidebilmesi için, mutlaka, demokratik bir toplum yapısı gerekmektedir. Meselelerimizi açıkça konuşup çözmemiz gerekmektedir. Türk milleti'ne ençok lâzım olan şey maneviyata dayanarak birleşebilmektir.


  Azerbaycan Genci!


  Sen iyi bil ki, Türk gençliğinden ayrı değilsin. Karşında büyük hedefler, ağır vazifeler var. Sırtında ağır bir yük var. Sen bu yükü, taşıyabilecek güçtesin. Senin damarlarındaki kan, öyle asil bir kandır ki, her bir zorluğu aşarak, başarıya ulaşabilirsin. Bunu istemen yeterlidir. Karabağ'ı sen kurtaracaksın. Azerbaycan'ı sen birleştireceksin. Buna güvenim ve inancım tamdır. Azerbaycan'da Karabağ'ın kurtarılmasını ve Azerbaycan'in bütünlüğünü istemeyen bir genç olamaz.


  Milletin bu arzusunu, sizler yerine getireceksiniz. Size uğurlar diliyorum. Tanrı yardımcınız olsun.


  Türk Genci! Büyük Gelecek Senindir!


  Türk Genci!


  Büyük gelecek senindir. Zamanın hükmü ile buna hazırlanacaksın. Hazırlanmaktasın. Bu hazırlık tabiidir. Bu geleceği hazırlamak için milyonlarca Türk genci bu hedefe doğru yürüyecektir. Bu hedefe varmak için, iradeni kullanarak çalışacaksın. Bütün dünyayı, âlemi inceleyerek büyük bir medeniyet hazırlayacaksın. Ve hedefine ulaşacaksın. Bütün büyük hareketler ve yürüyüşlerle sevdalanarak hedefine varacaksın. En son sevdan ise, büyük bir medeniyet meydana getirmektir. Bütün insanlık, tarih boyunca çalışarak yürümüştür. Bu yürüyüşün sonunda büyük medeniyetler meydana gelmiştir. Türk, dünyaya, yeni bir medeniyet getirecektir. O medeniyete ben şimdiden hoşgeldin diyorum.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Ebulfez Elçibey'in vasiyeti

        Kategori: Azerbaycan Şahsiyetleri

        Konuyu Baslatan: TugruL7676

        Cevaplar: 8

        Görüntüleme: 3309

  Gönül çalamazsan aşkın sazını
  Ne perdeye dokun ne teli incit
  Eğer çekemezsen gülün nazini
  Ne dikene dokun ne gülü incit

  Sevda Sahrasnda Mecnun değilsen
  Ne Leyla'yi çagir ne çölü incit  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ! ! !


  GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK


  BOZKURTLAR DİRİLİYOR

 2. #2
  GaRaGaN
  GaRaGaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  Eline Emeğine Sağlık...

 3. #3
  Gara Lele
  Gara Lele - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  paylaşım için teşekkürler

 4. #4
  İsador - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  22.08.2009
  Mesajlar
  11
  Konular
  0
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  0
  @İsador

  Standart

  Deyerlı ve ozel bılgıler ıcın tesekkur ederız

 5. #5
  NAZLICAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  27.08.2009
  Yaş;
  40
  Mesajlar
  819
  Konular
  189
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  520
  @NAZLICAN

  Standart

  Büyük TÜRK Lideri, Türk Dünyasinin TÜRKCE UMUDU Elcibey'i rahmet, minnet ve sevgiyle aniyorum. Onun Ideal'i TURAN ÜLKÜSÜ'NÜN Hedef Idealidir. Bizlerde o Ideal'in yolunda gidecegiz, TÜRK'E DÜSMAN olanlara karsi, Yemin olsun!

 6. #6
  TugruL7676 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  09.08.2008
  Mesajlar
  181
  Konular
  59
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  592
  @TugruL7676

  Standart

  Ben Türküm diyen herkesin en az bir ekre okuması gerektiğini düşündüğüm bir paylaşımdır ben sizlere teşekür ederim
  Gönül çalamazsan aşkın sazını
  Ne perdeye dokun ne teli incit
  Eğer çekemezsen gülün nazini
  Ne dikene dokun ne gülü incit

  Sevda Sahrasnda Mecnun değilsen
  Ne Leyla'yi çagir ne çölü incit  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ! ! !


  GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK


  BOZKURTLAR DİRİLİYOR

 7. #7
  Aylin's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  24.03.2009
  Mesajlar
  3.559
  Konular
  3321
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  1020
  @Aylin's

  Standart

  Azeri Türklerinin medar-ı iftaharı en büyük ve en seçkin lideri mekanın cennet olsun ey büyük türk oğlu türk elbet bir gün o güzel günlerde gelecek baküden tebrize tam bağımsız azerbaycan olacak inşaallah

 8. #8
  kemal1923 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  29.01.2010
  Mesajlar
  38
  Konular
  20
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  0
  @kemal1923

  Standart

  atatürk ten sonra tanıdığım en vatansever türk başbuğu dur.mekanı cennet olsun.

 9. #9
  ßayMavi76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  21.10.2009
  Mesajlar
  232
  Konular
  156
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  522
  @ßayMavi76

  Standart

  iran,iran diyenlere ithaf olur.O bir türk ve turan lideriydi,mekani cennet olsun.emegine saglik tesekürler.

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş