Rıza Zelyut: Mesele daha derin, kovulmamın sebebini bir de ben anlatayım... Aydınlık gazetesinde yazılarına son verilen Rıza Zelyut, gazete yönetiminin aldığı kararın ayrıntılarını anlattı. https://img.artigercek.com/uploads/4/3/3X2cGLMn86M5SmPbO2KAGmTqE0i6xdXdVrVWPKXA.jpeg http://www.azeribalasi.com/newthread.php?do=postthread&f=149 Aydınlık gazetesinde yazılarına son verilen Rıza Zelyut, gazete yönetiminin aldığı kararın nedenleri hakkında yazılı

Bu konu 1897 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...
Rıza Zelyut Aydınlk'tan Neden Kovuldu? 1897 Reviews

Konuyu değerlendir: Rıza Zelyut Aydınlk'tan Neden Kovuldu?

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1897 kez incelendi.

BAKÜLÜ-ELÇİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaş;
    56
    Konular
    9
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    0
    @BAKÜLÜ-ELÇİ

Standart Rıza Zelyut Aydınlk'tan Neden Kovuldu?

Rıza Zelyut: Mesele daha derin, kovulmamın sebebini bir de ben anlatayım...

Aydınlık gazetesinde yazılarına son verilen Rıza Zelyut, gazete yönetiminin aldığı kararın ayrıntılarını anlattı.

Aydınlık gazetesinde yazılarına son verilen Rıza Zelyut, gazete yönetiminin aldığı kararın nedenleri hakkında yazılı açıklama yaptı.
    ””Bu kovulmamın nedeni olarak cuma günkü ””ËTürk Kışı Olur' başlıklı yazım gösterilse bile asıl neden daha derin””¦”””” diyen Zelyut, ””Ayrışmamız, 31 Mart seçimleri yaklaşırken daha da derinleşti. Ben, AKP'nin dile getirdiği ””ËBeka Sorunu' gibi bir derdinin olmadığını, amacının seçmeni kandırmak olduğunu yazdım. Buna hem Vatan Partisi'nin genel sekreteri hem de Sayın Perinçek kızgın cevaplar verdiler. Beni HDP ile aynı safa düşmekle suçladılar”””” ifadelerini kullandı.
    Rıza Zelyut ””Kovulmamın sebebini bir de ben anlatayım”””” başlığıyla Oda TV'ye yazılı açıklama gönderdi. Aydınlık yönetimi ile aralarında süren gerginliğin seçimlerden önce yaptığı sosyal medya paylaşımlarına kadar gittiğini ifade eden Zelyut açıklamasında şunları kaydetti:
    ””Aydınlık Gazetesi'nden kovuldum.
    Bu kovulmamın nedeni olarak cuma günkü ””ËTürk Kışı Olur' başlıklı yazım gösterilse bile asıl neden daha derin””¦
    Aydınlık Gazetesi'nde Mart 2015'te dönemin Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Sabuncu'nun daveti üzerine yazmaya başlamıştım.
    AKP'nin planıyla Fethullahçıların saldırısına uğrayan Aydınlık'a destek olmayı bir yurtseverlik görevi biliyordum. Daha öncesinde de Ulusal Kanal'da programlar yaparak katkı vermiştim.
    Aydınlık'ta, karşılıklı saygı ve sevgiye dayalı ilişkimiz oldu. Gel gör ki son iki yıl içinde gazetenin sahibi Doğu Perinçek ile aramızda fikir ayrılıkları oluştu. Onun, Türk düşmanı katliamcı padişah Yavuz Sultan Selim'i yüceltmesi, Hz. Ali ile zalim Muaviye çatışmasında Muaviye'nin haklı olduğunu yazması eleştirilerime yol açmıştı.
    Asıl sorun ise Türk siyasetine bakışımızda oluştu.””””
    ””Onların ””Ëvatan savaşı' yapacaklarına asla inanmadım””””
    Zelyut açıklamasını şöyle sürdürdü:
    ””Sayın Perinçek, kendine göre haklı bulduğu gerekçelerle AKP iktidarının iç ve dış politikalarına destek vermeye başladı. Gazeteyi de bu yönde kullandı. Buna direnenleri, benim olayımdaki gibi attırdı.
    Bense AKP'nin tarikatlara dayanan, Türkiye Cumhuriyeti'nin çağdaş değerlerine karşı savaşan bir parti olduğunu bilerek yazdım. Onların ””ËVatan Savaşı' yapacaklarına asla inanmadım.
    Ayrışmamız, 31 Mart seçimleri yaklaşırken daha da derinleşti. Ben, AKP'nin dile getirdiği ””ËBeka Sorunu' gibi bir derdinin olmadığını, amacının seçmeni kandırmak olduğunu yazdım. Buna hem Vatan Partisi'nin genel sekreteri hem de Sayın Perinçek kızgın cevaplar verdiler. Beni HDP ile aynı safa düşmekle suçladılar.
    İpleri kopartan asıl olay ise, sosyal medyadan verdiğim mesajlar oldu.
    Bu seçimlere girilirken açık açık CHP'ye oy vereceğimi yazdım. İşte o mesajım:
    ””ËCümle âlem bilsin ki: Eğer bu seçimi de AKP kazanırsa Türkiye gerçek BEKA sorunu ile karşılaşacak. Bu yıkıma, tehdide, şantaja direnmek milli bir görevdir. Demokrasiyi savunmak için (eleştirilerimi saklı tutarak) oyumu CHP'ye vereceğim. Haydi arkadaşlar, fire vermeden sandığa!'
    ””Ëİstanbul'da Ekrem İmamoğlu ve CHP'li belediye başkan adaylarına oy verin' diyen yazılarımı buna eklediğinizde, tablo netleşmektedir. Üstelik, şu günlerde CHP'lileri uyarıyor ve ””ËAKP'nin oyları çalma olasılığına karşı sandığa sahip çıkın!' diyordum.
    Bu tavrımla ben, Aydınlık yönetimi için yük haline gelmiştim. Ama oranın tek yöneticisi de CHP'yi PKK ile ve yine İyi Parti'yi de FETÖ ile eşleştirerek benim için yük haline gelmişti.
    Bilinsin ki 2008'in Nevruz sabahında AKP'nin operasyonu ile basılan Aydınlık önünde, hem de herkes saklanırken, çıkıp ””ËDoğu Perinçek suçlu ise ben de suçluyum; beni de tutuklayın!' dediğim gibi bundan sonra Aydınlık'a bir saldırı olursa orada ilk bulunanlardan birisi ben olacağım.
    Beni, neredeyse vatan haini gibi gösteren o açıklamaya gelince””¦ Rıza Zelyut'un kim olduğunu herkes iyi biliyor; yazılarım; yayımlanmış 21 kitabım da ortada. Bunlar en büyük tanıklarım””¦ Bundan sonra da dış güçlerin yardımıyla Erdoğan'ın inşa etmeye çalıştığı tarikat devletine, (Belgeleri yakında kitap olacak””¦) hep karşı duracağım; Mustafa Armağan gibi Atatürk düşmanları ile de asla diyalog görüntüleri vermeyeceğim. Büyük Atatürk'ün yolunda Kemalî ve Celalî bir yazarak olarak öleceğim””¦””””
    NE DEMİŞTİ?
    Rıza Zelyut, yazılarına son verilmesine neden olan 'Türk Kışı Olur' başlıklı yazısında, ””Fetullah'ın Erzurum'daki torunları kime oy verdiler? Kendilerini Fetullah Gülen'in torunları olarak gösterenler o seçimde de bu seçimde de AKP'ye oy verdiler. (...) Peki 1919'larda Pontus Rum Devleti kurulmak istenen bölge halkı kime oy verdi? Cevabını Rize ve Trabzon oylarına bakarak siz verebilirsiniz. (...) AKP, işte FETÖ'cü, İskilipli Atifçı ve Pontusçu geçmişi yüksek olan yerlerden yüksek oy alıyor.”””” ifadelerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Rıza Zelyut Aydınlk'tan Neden Kovuldu?

Kategori: Bilinmesi Gerekenler

Konuyu Baslatan: BAKÜLÜ-ELÇİ

Cevaplar: 2

Görüntüleme: 1897

BAKÜLÜ_ELÇİ

Turkuaz&Tr. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaş;
    64
    Konular
    443
    Beğendikleri
    66
    Beğenileri
    54
    Tecrübe Puanı
    100
    @Turkuaz&Tr.

Standart Cevap: Rıza Zelyut Aydınlk'tan Neden Kovuldu?

Rıza Zelyut'un Aydınlık Gazetesinde yazı yazması balı başına bir hata idi. Rıza bey, Aydınlık Gazetesinin doğrudan Dogu Perinçek tarafından yönetilip yönlendirildiğini pekala biliyordu. Bilmesine rağmen Aydınlık Gazetesini ''Yurtsever'' zannedip (!), o saflarda Yurtseverce mücadele etmeye çalıştı. Oysa Dogu Perinçek'in geçmişini bir bilse, (-ki bana göre bilmemesi mümkün değildir.) bu geçmişi bukalemun vari renkten renge girmeye müsait, rengarek olan derin gladyo elamanının kurduğu ve yönetip yönlendirdiği bir harekette, partide veya gazetede bir saniye bile kalmaması gerektiğini kendisi daha çok idrak edecekti.

Çok gerilere gitmeden, (-ki gidersem Dogu Perinçek'in o dönemlerde yoldaşı ve mücadele arkadaşı, Turgut Özal'ın özel danışmanı Cengiz Çandar çok kızar.) Dogu Perinçek ile ilgili bir kaç tane örnek vereyim.

1968 yıllarının hızlı ''Devrimcisi'' PDA'nın (Proleter Devrimci Aydınlık) fikir babası, kurucusu, yönetip yönlendiricisi ve Mao hayranlığı tavan yapmış olan Dogu Perinçek; 1978 yılında yayımlattırdığı aylık Aydınlık dergisinde, o dönemin Sag Ülkücü ve Sol Devrimci örgütlerinin, Hareketlerinin, Yayın organlarının Merkez komiteden başlayarak en alt üyelerine kadar isimleri ile birlikte şemalarla yayımlatarak Kenan Evren Cuntasına büyük malzeme sağlamıştır. Sagdan 30'a yakın, Soldan da 80'e yakın örgüt adı altında kendi istihbarat arşivini yayımlatmıtır. Bu kafaya göre, örneğin Kurtuluş vb. dergiler birer örgüttü.

Zaten sol'un içinde olan malum zat, bu arada istihbarat arşivine zenginlik kazandırmak amacı ile, yine aynı dönemde (1978-1979) Kızıl Elma ülküsü ile sag örgütlerle içli dışlı olmuştur.

Malum zat; kendisinin faaliyete geçirdiği 2000'e doğru dergisinde; 1974 Kıbrıs Barış Harekatını yapan Türk Silahlı Kuvvetlerine Faşist ordu damgasını vurarak, Kıbrıstaki Barış Gücü görevini yapan Türk Ordusunada işğalci damgasını vurmaktan çekinmemiştir. Bugün ise Türk Ordusu sevdalısı rollerindedir.

Aynı malum zat; aynı dergisinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 1. Cumhurbaşkanı olan Merhum Rauf Denktaş'a da Faşist damgası vurmaktan çekinmemiştir. Ermeni meselesi konusunda ise, Faşist dediği Rauf Denktaş bey ile Rauf bey'in vefatından önce Talat Paşa Komitesinde yan yana durmaktan imtina etmemiştir.

Malum zat'ın çok iyi tanıdığı ve 70'li yıllarda ''Yoldaşım'' dediği biri daha var. Bebek katili katışıksız Faşist Abdullah Öcalan.

Bu malum zat, dün Pekaka kamplarını ziyaretlerinde, Abdullah Öcalan talimatı ile, Pekaka'lı teröristlerin onur konuğu karşılama mangasınca karşılanması ve bunlara karanfiller dağıtması görevini icra ederken, bugün bir numaralı sözde pekaka düşmanı (!?)

Aynı zat; daha dün AKP'ye karşıymış gibi yaparken, bugün Devlet Bahçeli vari çok kısa sürede U dönüşü yaparak AKP'nin payandası olmaya çalışmaktadır. Tabi kendisini Recep Tayyip Erdoğan'a beğendirebilir ise.....

Daha onlarca örnek verilebilir.

Sn. Rıza Zelyut bunları bilmiyormuydu?

Aydınlıktan ''kovulması'' kendisi için isabetli olmuş.
    AZERBAYCAN BAYRAĞINDA MAVİ; TÜRKLÜK, BAĞIMSIZLIK VE GÖĞ'Ü İFADE EDER. MAVİ ÖZGÜRLÜK, MAVİ SONSUZLUKTUR.

''UYUYAN MİLLETLER YA ÖLÜR,
    YA DA KÖLE OLARAK UYANIR''

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

BAKÜLÜ-ELÇİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaş;
    56
    Konular
    9
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    0
    @BAKÜLÜ-ELÇİ

Standart Cevap: Rıza Zelyut Aydınlk'tan Neden Kovuldu?

Alıntı Turkuaz&Tr. Rumuzlu Üyeden Alıntı
    Rıza Zelyut'un Aydınlık Gazetesinde yazı yazması balı başına bir hata idi.
    Saygı değer Turkuaz&Tr dostum öncelikle sizin hem araştırma ruhunuza hemde yazı üslübunuza hayran kaldığımı belirtmek isterim.
    Bundan dolayı sizi yürekten kutlarım. Ben de Sayın Rıza Zelyut hususunda sizinle hemfikirim. Ama Tayyip Erdoğan, Fethullah Gülen'ı
    tanımamıştım, Adnan Oktar'ı anlamamıştım, Osman Öcalan'ın ise kırmızı bültenle arandığını bilmiyordum dediğine göre Sayın Rıza Zelyut
    Bey içinde hem bilmemesi mümkün değildir demek bir acelecilik olur. Ama diğer dediklerinizin hepsine katılıyorum. Sağlıcakla kalın
    BAKÜLÜ_ELÇİ

Etiketler