Kullanıcı Tag Listesi

Yezidilik Nedir ve Neye Taparlar - İnanırlar Yezidilik Nedir ? http://www.topragizbiz.com/resim/images/yezidi.png Dünya genelinde nüfusunun 800 bin olduğu tahmin edilen ve Irak'ta inançları nedeniyle IŞİD'in saldırılarına maruz kalan Yezidiler'in inançları, yaşayış biçimleri ve gelenekleri merak konusu oldu. Yezidiler, bir kez daha kendilerini dünyaya anlatma ve haklarındaki yanlış algıları yıkma

Bu konu 1466 kez görüntülendi 3 yorum aldı ...
Yezidilik Nedir ve Neye Taparlar - İnanırlar, Yezidilik Nedir ? 1466 Reviews

  Konuyu değerlendir: Yezidilik Nedir ve Neye Taparlar - İnanırlar, Yezidilik Nedir ?

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1466 kez incelendi.

 1. #1
  Azeribalasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.07.08
  Mesajlar
  9.723
  Konular
  3551
  Beğendikleri
  855
  Beğenileri
  143
  Bahsedildi
  1 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @Azeribalasi

  Standart Yezidilik Nedir ve Neye Taparlar - İnanırlar, Yezidilik Nedir ?

  Yezidilik Nedir ve Neye Taparlar - İnanırlar


  Yezidilik Nedir ?


  Dünya genelinde nüfusunun 800 bin olduğu tahmin edilen ve Irak'ta inançları nedeniyle IŞİD'in saldırılarına maruz kalan Yezidiler'in inançları, yaşayış biçimleri ve gelenekleri merak konusu oldu.

  Yezidiler, bir kez daha kendilerini dünyaya anlatma ve haklarındaki yanlış algıları yıkma çabasında.Geçmişte bazı tarihçiler,Yezidi inancının oluşumunu Emevi Sultanı Yezid bin Muaviye'ye bağlıyor.Yezidiler, Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ve beraberindeki 72 kişinin Kerbela'da şehit edilmesi emrini veren Emevi Sultanı Yezid'le ilişkilendirilmelerine karşı çıkıyor.Ancak Yezidiler, bu iddiayı reddediyor. Yezidiler, yol göstericileri olarak kabul ettikleri 'Yezid bin Ezidiyan' ile Emevi sultanı 'Yezid bin Muaviye' arasında isim benzerliği dışında başka bir ortak nokta olmadığını dile getiriyor. Yezidiler, Muaviye'nin oğlu 'Yezid'in peşinden gitmediklerini, kendilerini, 'Allah'a peygambersiz inanan halk' anlamına gelen 'Ezdai' olarak adlandırdıklarını ifade ediyor.

  Terminolojik olarak 'Ezidi'nin kelime anlamı, 'Azda/Allah'ın yarattığı kişilik' demek. Kürtçe'de, Allah'ın diğer bir ismi ise 'Yezdan'dır. Bazı tarihçilere göre 'Yezidi' kelimesi, Zerdüştlükteki 'Yezata' kelimesinden geliyor.

  Yezidilikte, Yahudi, Hristiyanlık ve İslam'da yoldan çıktığı ve kötülüğün simgesi olduğuna inanılan İblis adlı meleğin kutsal ve iyi bir melek olduğuna inanılıyor. Yezidiler, 'Tanrı tarafından seçilmiş' bir halk olduklarına inanıyor ve birçoğu Şeyh Adi'nin vahiy aldığını kabul ediyor. Melek Tavus'u ise 'şeytan' olarak değil, Azda'nın (Allah'ın) doğruyu yanlışı göstermek için gönderdiği bir elçi olarak görüyorlar. Bu yüzden 'şeytan' adını hiç kullanmıyorlar. Kendilerinin, 'şeytana tapanlar' olarak anılmasını da reddediyorlar. Onlar için Melek Tavus, (ateşten olma şeytan) yedi meleğin en yücesi.

  Yezidilik inancına göre Tanrı Azda tarafından yaratılan ve kendisine evreni ve insanları yaratma görevi verilen yarı melek yarı tanrı olan Melek-i Tavus, insanları yarattıktan sonra kendi yarattığı insanlar önünde eğilmemiş ancak bu Tanrı Azda tarafından farklı yorumlanarak kibirli olduğu sanılmıştı.

  Yezidiliğin bir 'sır' dini olması ve Yezidiliği yaymanın yasak oluşu nedeniyle inanış hakkında insanlar çok fazla bilgiye sahip değil. Misyonerliğe kapalı olan Yezidilikte, cemaat dışındaki kişilere dini bilgi verilmiyor. Bazı tarihçiler, Yezidilerin, İslam dinini yeterince bilmemesi nedeniyle eski inançları Zerdüştlük ve bölgede mevcut olan Hristiyanlık dininden etkilenerek karma ve eklektik bir din ortaya çıkardıklarını savunuyor.Yezidiliğin, kökeninin Lübnanlı Şeyh Adi bin Musafir'e dayandığı rivayet ediliyor. Emevi hanedanı soyundan olduğu belirtilen Şeyh Adi, Bağdat'ta meşhur İslam alimi İmam Gazali'den ders almış bir sufi olarak biliniyor. Daha sonra Irak'taki Sincar (Şengal) bölgesine yerleşen Şeyh Adi'nin, Laleş Vadisi'nde 1162'de öldüğü ifade ediliyor. Yezidiliğin 'Mushaf-ı Reş' ve 'Kitab-ı Cilve' adlı 2 kutsal kitabı bulunuyor. Bu kitaplarda tek tanrı inancı vurgulanmakla birlikte peygamberlik inancı bulunmuyor. Yezidilikte ilahi dinlerde olduğu gibi peygamberlik sistemi yok. İnanca göre Tanrı, insanlara elçi göndermeksizin doğrudan bilgi verebilir ve isterse onları doğru yola sevk edebilir.

  BAŞKA DİNE GEÇMEK EN BÜYÜK GÜNAH SAYILIR

  Bazı tarihi ve dini kaynaklara göre Yezidilik, ateş, güneş ve suyun kutsal sayıldığı bir inanç şekli. Bu inançta sonradan Yezidi olunmuyor. Bir Yezidi'nin başka bir dine geçmesi ise en büyük günah olarak kabul ediliyor. Dini ritüeller sözlü bir şekilde nesilden nesile aktarılıyor. Yezidilikte sözlü edebiyat, Kürtçe'nin Kurmanci lehçesinde kendini koruyor. Yezidiler, sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde üç defa dualar okuyor. Bunun dışında her yıl nisan ayının ikinci haftasında başlayan 'Kırmızı Çarşamba' bayramından önce üç günlük oruç tutuluyor. Oruçluyken Müslümanlar gibi bir şey yemiyorlar. Diğer dinler gibi ibadethaneleri olmayan Yezidiler, sadece ruhani din adamlarının türbesini ziyaret ediyor. Türbelerde çıra yakılıp, dualar ediliyor.

  KUTSAL TAPINAKLARI LALEŞ'TE

  Yezidilerin kutsal tapınakları Irak'ın Duhok ilinin Şeyhan ilçesindeki Laleş Vadisi'nde bulunuyor. Her yıl nisan ayında, farklı ülkelerden hac niyetine buraya gelen Yezidiler, Şeyh Adi'nin türbesini ziyaret ediyor.Yezidiler, buradaki 'beyaz çeşme'de yıkanıyor. Yeni doğan çocukların da mutlaka bu çeşmede yıkanması ve daha sonra sünnet edilmesi gerekiyor. Eğer bir Yezidi sünnet olmadan ölse bile cenazesi defin edilmeden sünnet edilmesi gerekiyor.

  BAŞKA DİN MENSUBUYLA EVLENMEK YASAK

  Yezidiler diğer bazı Kürt ve Ortadoğu toplumları gibi aşiretlerden oluşuyor. Yezidiler arasındaki toplumsal örgütlenme de Hindistan'daki kast sistemine benzerlik gösteriyor. Bu sisteme göre toplum şeyh, pir ve müritler olmak üzere üç kesimden oluşuyor. Bu üç kesim arasında evlilik dini olarak kabul edilmiyor.Yezidilerin, başka din mensuplarıyla evlenmesi de yasak. Bir Müslüman gençle evlenen Yezidi kızı Dua, 2007'de ailesi tarafından öldürülmüştü. Bu din misyonerliğe de kapalı. Farklı bir dine tabi olan bir kimse, daha sonra Yezidiliğe geçemez ve bu dine ait olduğunu iddia edemez.

  DÜNYADAKİ YEZİDİ NÜFUSU

  Etnik olarak Kürt olan ve Kürtçe'nin Kurmanci lehçesini konuşan Yezidiler, inançları nedeniyle sürekli tehditlere maruz kalıyorlar.Bu nedenle birçok Yezidi, Irak'ı zaman içinde terkederek başka ülkelere sığındı. Ancak yoğun göçe rağmen dünyada Yezidi nüfusunun en yoğun olduğu ülke Irak olarak biliniyor.Buradaki nüfuslarının 500 bin olduğu belirtiliyor. Ağırlıklı olarak Musul'un Şeyhan, Hamdaniye, Sincar (Şengal) ilçeleriyle Duhok merkezi ile çevresindeki köylerde yaşıyorlar. Türkiye'de ise Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin ve Şanlıurfa illerinde ikamet ediyorlar. Yezidilerin bir kısmı da Almanya, Fransa, Belçika ve diğer Avrupa ülkelerinde yaşıyor. Dünya Yezidi nüfusunun 800 bin olduğu tahmin ediliyor.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Yezidilik Nedir ve Neye Taparlar - İnanırlar, Yezidilik Nedir ?

        Kategori: Atış Serbest

        Konuyu Baslatan: Azeribalasi

        Cevaplar: 3

        Görüntüleme: 1466

  Dünyanin En Büyük Azeri Mp3 Arsivi. www.azeribalasi.com

 2. #2
  ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.12.09
  Mesajlar
  21.666
  Konular
  10831
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  21
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @ŞiMaL

  Standart Cevap: Yezidilik Nedir ve Neye Taparlar - İnanırlar, Yezidilik Nedir ?

  okumştum gecen yılarda guneşe ve şetana tapıolar.ve Allahu tallanın çok merhametli olduğunu duşunup kularına kötuluk apmıyackığını faz ederek şetansa .dunyayı önetğini duşunuolar ve ondan korkuyolar..çok ilgıç ınsanlar dun yada cok az bır azınkık bunlar soları tukenmekte . ve kurtler..

 3. #3
  Azeribalasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.07.08
  Mesajlar
  9.723
  Konular
  3551
  Beğendikleri
  855
  Beğenileri
  143
  Bahsedildi
  1 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @Azeribalasi

  Standart Cevap: Yezidilik Nedir ve Neye Taparlar - İnanırlar, Yezidilik Nedir ?

  seytana inanlarin soyu kurudugunda demekdir ki kiyametde yakindir.
  Dünyanin En Büyük Azeri Mp3 Arsivi. www.azeribalasi.com

 4. #4
  ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.12.09
  Mesajlar
  21.666
  Konular
  10831
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  21
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @ŞiMaL

  Standart Cevap: Yezidilik Nedir ve Neye Taparlar - İnanırlar, Yezidilik Nedir ?

  Aynen öle abi..

Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş