http://www.aktifhaber.com/monoton-yasam-beyni-geriletiyor-642547h.jpg Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Şahin, beyni korumak için stresten uzak kalınması gerektiğini söyledi.İlahiyat Fakültesi’nde ‘Bilinci Açık Beyinler’ konusunda konferans veren Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri ve Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Şahin, beynin yapısı ve çalışma mekanizması hakkında bilgi verdi. Beynin önemi ve işlevine dikkat çeken Prof. Dr.

Bu konu 1544 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Monoton yaşam, beyni geriletiyor" 1544 Reviews

Konuyu değerlendir: Monoton yaşam, beyni geriletiyor"

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1544 kez incelendi.

ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10831
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Tecrübe Puanı
    100
    @ŞiMaL

Harika Monoton yaşam, beyni geriletiyor"

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Şahin, beyni korumak için stresten uzak kalınması gerektiğini söyledi.

İlahiyat Fakültesi’nde ‘Bilinci Açık Beyinler’ konusunda konferans veren Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri ve Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Şahin, beynin yapısı ve çalışma mekanizması hakkında bilgi verdi. Beynin önemi ve işlevine dikkat çeken Prof. Dr. Şahin, beyni korumak için yapılması gerekenlere dikkat çekti.

Gün içinde beynin nasıl kullanılabileceği ve daha aktif hale nasıl getirilebileceği hususunda katılımcı akademisyen ve öğrencilere bilgi veren Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Şahin, "Beyin erkeklerde bin 200 gram, kadınlarda ise 900 gram ağırlığındadır. Yalnız yapılan çalışmalar kadınların beyninin daha iyi çalıştığını gösteriyor. Beynimiz aslında benzetmek gerekirse bir jöle yapısındadır. Sert yapıdaki kafatası beynin etrafını sarıp dışarıdan gelecek hasarlardan korumaktadır. İçinde kıvrımlar bulunan beyni görüntüleme cihazlarıyla rahatça görebiliyoruz." diye konuştu.

Beyinde kontrol dışı gerilemeler olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Bünyamin Şahin, organın çeşitli egzersiz ve çalışmalarla geliştirilebileceğini vurguladı. Prof. Dr. Şahin, "Beyin çalıştıkça gelişen bir organdır. Davranışı düzenleyen durumlarda da telkin yönetimiyle iyileştirebiliriz. Ayrıca önemli bir faktörde şudur ki; beyin asla yorulmaz. Bir beyin hücresinin hayatta kalması için ona sürekli uyarı göndermemiz gerekiyor. Birkaç defa yaptıktan sonra sinir hücreleri bu aktiviteye alışır ve daha da kuvvetlenir. Buna bağlı olarak da modele dönüşerek yapılacak eylemin yetisini beyine kaydeder." bilgisini verdi.

Gündelik hayatta her ün aktiviteleri yapmanın ve monotonlaşmanın beyni geriletebileceğine de değinen Prof. Dr. Şahin, "Ne kadar hayret, ne kadar farklı şey varsa hayatımızda işte bunlar beyni geliştirmeye yararlı oluyor. O yüzden gün içerisinde klasik olan şeyleri değiştirmemiz gerekiyor. Mesela her gün arabayla işe aynı yoldan gidiyorken, ertesi gün farklı yoldan gitmek. Bu tür şeyler beyni şaşırtır ve geliştirir. Stresten de uzak durmalıyız. İnsan beyni modeller üzerine kurulmuştur. İyi beyinler sakin beyinlerdir. En iyi uyku karanlıkta alınır. Beyinler karanlıkta uyumaya programlanmıştır." ifadelerini kullandı.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Monoton yaşam, beyni geriletiyor"

Kategori: Hastalıklar Hakkında Temel Bilgiler

Konuyu Baslatan: ŞiMaL

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1544

Etiketler