Kullanıcı Tag Listesi

Boya ressamlığı hakkında http://www.azerbaijans.com/img/font_incr.gif http://www.azerbaijans.com/img/font_decr.gif http://azerbaijans.com/uploads/ketan-yagli-boyasdfsdaboyakarliq.jpg Ressamlık - tasviri sanatın bir türüdür. Burada gerçek alemin hacmi, rengi, mekan, eşyaların maddi şekli, ışık ve hava ortamı vb. gözle algılanan, objektif mevcut olan özellikler canlandırılır. Tasviri sanatın boya ressamlığı, karikatür, minyatür, grafik, mozaik gibi sanat dalları vardır.

Bu konu 903 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Azerbaycan Boya ressamlığı hakkında 903 Reviews

  Konuyu değerlendir: Azerbaycan Boya ressamlığı hakkında

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 903 kez incelendi.

 1. #1
  AyMaRaLCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24.08.08
  Mesajlar
  11.462
  Konular
  5174
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  26
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @AyMaRaLCaN

  Standart Azerbaycan Boya ressamlığı hakkında

  Boya ressamlığı hakkında  Ressamlık - tasviri sanatın bir türüdür. Burada gerçek alemin hacmi, rengi, mekan, eşyaların maddi şekli, ışık ve hava ortamı vb. gözle algılanan, objektif mevcut olan özellikler canlandırılır. Tasviri sanatın boya ressamlığı, karikatür, minyatür, grafik, mozaik gibi sanat dalları vardır.
  Boya ressamlığı sanatının temel özellikleri karakter ve duygusallıktır. Bu eserlerin karakterleri fikir ve konunun, öykü ve karakterlerin birlikteliğine dayanır. Sanatsal karakterine göre bu elementleri resim, kompozisyon, renk, ışık-gölge, perspektif gibi tasvir ve ifade vasıtalarıyla kesinleştirilir.
  Boya ressamlığı sanatsal ve estetik özelliklerin çok yönlüdür ve aşağıdaki çeşitli dallara ayrılır:
  Anıtsal boya ressamlığı;
  Dekoratif boya ressamlığı;
  Tiyatro-dekoratif boya ressamlığı;
  Minyatür boya ressamlığı;
  Tezgah boya ressamlığı.
  Her türün kendine özgü teknolojik ifade yöntemleri ve materyalleri vardır.
  Boya ressamlığı sanatının en geniş yayılmış türü tezgah boya ressamlığıdır.
  Keten ve ağaç üzerinde yağlı boyalarla çizilen bu tip eserler “molbert” adlanan özel tezgahta yapılır. Üzerinde, esasen, yağlı boya ile çekilir. Yağlı boya ile birlikte tempera, pastel, akvarel, guaş teknolojileri de uygulanır. Anıtsal boya ressamlığı eserlerinden farklı olarak tezgah ressamlığı eserleri serbesttir ve istenilen yerde asılabilir.
  İçerik itibariyle boya ressamlığı sanatı da bu tarzlara ayrılır: tarihi boya ressamlığı, mitolojik boya ressamlığı, günlük yaşam boya ressamlığı, portre boya ressamlığı, manzara boya ressamlığı, natürmort boya ressamlığı vd..


  Azerbaycan’da Boya Ressamlığının Tarihi
  Bu tarz genelde 15. yüzyıldan başlayarak tezgah boya ressamlığının gelişimiyle teşekkül bulmuştur. Tarihi boya ressamlığı tarzına tarihi olayları, tarihi kahramanları yansıtan esereler dâhildir.
  Bu sanatın Azerbaycan’da en eski örnekleri sırasında M.Ö. 8.-5. yüzyıllardan kalma Gobustan kaya tasvirleri, Kelbecer ilçesi Ayıçıngılı ve Periçıngıl dağlarındaki Tunç dönemi başlangıcına (M.Ö. 3. binyıl) ait resimler, Ordubad şehrinden kuzeyde, Gemigaya dağlarındaki kaya üstü tasvirler müstesna öneme sahiptir.
  Gobustan kayalarında kazınmış resimlerde, orada yaşamış eski insanların yaşam şekli, günlük yaşamı, emeğiyle ilgili tasvirler ilgi çekmektedir. Burada avcılık, hayvancık, tarımcılık ve günlük yaşamın diğer alanlarıyla bağlı çeşitli öyküler, sahneler, insan ve hayvan tasvirleri işlenmiştir.
  Orta Çağda Azerbaycan’da minyatür boya ressamlığı çok gelişmiştir. 16. yüzyıl Tebriz minyatür okulunun tanınmış ressamları Sultan Mehemmed, Müzeffer Ali, Mir Seyid Ali tarafından dünya müzelerinde bulundurulan ender minyatür boya eserleri yapılmıştır.
  Orta Çağda Azerbaycan boya ressamlığı sanatı mimarlıkla da sıkı ilişki içinde olmuştur. Şeki, Şuşa, Guba, Ordubad, Lahıc vb. şehir ve yaşayış yerlerinde günümüze kadar gelmiş anıtsal duvar resimleri halk sanatı gelenekleriyle sıkı bağlı olmuştur. Şeki hanlarının sarayındaki duvar resimleri özellikle ün kazanmıştır. 18. 19 yüzyıllarda Abbasgulu, Usta Genber Garabaği, Ali Gulu, Gurban Ali, Şükür veb. sanatkârlar tarafından hazırlanmış aynı resimler dekoratif elementlerin konu bakımından zenginliyi ve rengarenkliğiyle seçilir.
  Azerbaycan anıtsal boya ressamlığının gelenekleri İrevan’da Serdar Sarayında ve (20 yüzyılın ortalarında saray dağıtılmış, Mirze Gedim İrevani’nin sarayın duvarlarında çektiği 4 büyük ölçülü portre de yok edilmiş), Şuşada bir sıra evlerin resimle süslenmesinde devam ettirilmiştir.
  Azerbaycan tezgah boya ressamlığının gelişmesi de Mirze Gedim İrevani’nin adıyla bağlıdır. O, portre türü alanında daha semereli faaliyet göstererek "Rekkase", "Derviş", "Pehlevan", "Süvari" gibi sanatsal açıdan olgun portreler hazırlamıştır. Bu dönemde Mir Möhsun Nevvab’ın eserlerinde doğa motifleri, güllerin, kuşların tasviri, şair Hurşidbanu Natevan’ın çizdiği manzaralar gül-çiçek tasvirleri de ilgi çekmektedir.
  Sahne tertibatı alanında de Azerbaycan ressamları büyük başarılar elde etmişler. T.Salahov " Antony ve Cleopatra", "Hamlet" (W. Shakespeare), "Aydın" (C.Cabbarılı) pyeslerinin, hüsusile "Koroğlu" operasının (E.Feteliyev’le birlikte) oyununa verdiği sanatsal tertibatta muazzam dekorlar yapmıştır. M.Abdullayev "Leyli ve Mecnun", "Koroğlu" (Ü.Hacıbeyov) operalarının ve "Çitra" (Niyazi) baletinin tertibatını şuh ve elvan boyalarla yapmıştır. T.Nerimanbeyov’un "Gobustan Kölgeleri" (F.Garayev), "Yeddi Güzel" (G.Garayev), "Nesimi Destanı", "1001 gece" (F.Emirov) baletlerinin gösterileri romantik üslup tertibiyle seçilmektedir. Tiyatro-dekorasyon, sanatının gelişiminde B.Efganlı, H.Mustafayev, S.M.Fefimenko, Y.A.Toropov, E.Abbasov, E.Aslanov, B.Efendiyev, M.Aliyev, A.Seyidov, E.Memmedov, S.Hagverdiyeva, F.Ahmedov, G.Memmedov, F.E.Helilov, F.Gafarov ve diğer ressamların, film sahesinde C.Azimov, K.Necefzade, N.Zeynalov, F.Bağırov, R.İsmayılov, M.Ağabeyov, N.Beykişiyev vd. önemli hizmetleri olmuştur.
  20. yüzyılın 90’lı yıllarında Azerbaycan Cumhuriyetinin bağımsızlığı şeklinde milli medeniyetin, ayrıca tasviri sanatın gelişmesinde yeni aşama başlamıştır. N.Gasımov, M.Tağıyev, S.Hagverdiyev, T.Cavadov, F.Helilov, A.İbrahimov, B.Maratlı, N.Rzayev, E.Esgerov, U.Hagverdiyev vd. ressamlar boya ressamlığı türünde orijinal eserler yapmışlar


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Azerbaycan Boya ressamlığı hakkında

        Kategori: Azerbaycan

        Konuyu Baslatan: AyMaRaLCaN

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 903

  Sinemde yanar dağlar bahçeler bağlar yetim
  Sensizken canım ağlar bensizken memleketim
  Özüme bir kez dokun gör nasıl birisiyim
  Aşka aşıkken bile memleket delisiyim


Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş