Kullanıcı Tag Listesi

Konusu gezegenlerarası yolculuğu incelemek ve gerçekleştirmek olan bilim. Jules Verne ve Herbert Georges Wells gibi yazarlar, halkın gezegenlerarası yolculuğa ilgi duymasına büyük etkide bulundular. Bu alanda, gerçekten teknik olarak nitelendirilebilecek ilk incelemeler, 1903'te Rus bilgini K. E. Tsiolkovski ve 1920'de de Fransız bilgini Robert Esnault Pelterie tarafından yapıldı. Daha sonra ABD'de R. H. Goddard, Almanya'da Oberth ve SŠnger araştırmalar yaptılar. Ancak 1945'e dek yapılan tüm

Bu konu 286 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Astronotik 286 Reviews

  Konuyu değerlendir: Astronotik

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 286 kez incelendi.

Konu: Astronotik

 1. #1
  CaucasianEagle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  04.09.09
  Yaş
  27
  Mesajlar
  3.217
  Konular
  2092
  Beğendikleri
  65
  Beğenileri
  39
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  2 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @CaucasianEagle

  Standart Astronotik

  Konusu gezegenlerarası yolculuğu incelemek ve gerçekleştirmek olan bilim. Jules Verne ve Herbert Georges Wells gibi yazarlar, halkın gezegenlerarası yolculuğa ilgi duymasına büyük etkide bulundular. Bu alanda, gerçekten teknik olarak nitelendirilebilecek ilk incelemeler, 1903'te Rus bilgini K. E. Tsiolkovski ve 1920'de de Fransız bilgini Robert Esnault Pelterie tarafından yapıldı. Daha sonra ABD'de R. H. Goddard, Almanya'da Oberth ve SŠnger araştırmalar yaptılar. Ancak 1945'e dek yapılan tüm çalışmalar kuramsal düzeyde kaldı. İlk uluslararası astronotik kongresi 1950'de Paris'te toplandı. 1955'te ABD ve SSCB, uluslararası jeofizik yılında (1957-1958), yerin çevresine yapay uydular göndererek katılacaklarını açıkladılar. Bunlardan ilki 4.10.1957'de Sovyetler Birliği'nce fırlatıldı. 1959 yılı başında Sovyetler Birliği "Lunik", ABD ise "Pioneer IV" uydularını fırlattı. Bu iki uydunun ömürleri sınırsızdı.
  Eylül 1959'da Sovyetler Birliği, bir güdümlü füzeyi Ay'ın yüzeyine gönderdi. Ekim 1959'da yine SSCB hem Dünya'yı hem Ay'ı kuşatan bir yörüngeye yapay bir uydu yerleştirdi. 1964 Temmuzu'nda ABD, Ay'a fırlattığı "Rangers VII" ile Ay hakkında pek çok önemli bilgi topladı. Bu tarihe dek sağlanan diğer iki önemli başarı "Sputnik II" aracı içinde canlı bir köpeğin ve "Vanguard II" adlı ilk meteoroloji uydusunun uzaya gönderilmesiydi. Astronotik biliminde en önemli aşamalardan biri de Yuri Gagarin'in 1961'de "Vostok I" uzay aracıyla Yeryüzü yörüngesinde tur atmasıydı. ABD ve SSCB'nin uzayın fethi için giriştikleri yarış, bu gelişmeyi izleyen yıllarda rekabete dönüşmesi, astronotik biliminde büyük ilerlemelere yol açtı. Bir uzay uçuşu için saptanan hız verileri basit olarak şöyledir: Aracın Dünya çevresinde yörüngede kalabilmesi için hızının en az saatte 28.000 km. olması gerekir. Bu hıza "ilk kozmik hız" denilir. Aracın Yer'den uzaklaşabilmesi içinse hızının en az saatte 40.000 km. olması gerekmektedir. Bu hıza da "ikinci kozmik hız" denilir. Bir uzay uçuşu şöyle gerçekleşir: Ay'a varmak için gönderilen uzay aracı önce atmosferden çıkarak Yer'in uydusu olur. Sonra ikinci kozmik hıza ulaşarak Yer'den uzaklaşır ve Ay'a yaklaşarak onun uydusu olur. Araç daha sonra durdurma roketlerini çalıştırarak Ay'ın yüzeyine iner. 1960'lı yıllarda dev aşamalar kaydedilen astronotik biliminde, ABD'li astronotlar Armstrong ve Aldrin'in 20 Temmuz 1969'da Ay yüzeyinde yürümeleriyle, yeni bir dönem başladı.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Astronotik

        Kategori: Ansiklopedi

        Konuyu Baslatan: CaucasianEagle

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 286  Sor bakalım...
  Çay içtiği biri var mıymış?
  Gönlünü gönlünde demlediği
  gözlerinin gözlerine aktığı

  hayatına iki şeker kattığı biri
  İçini ısıtan biri, demek gibi

  Çay içtiği biri var mıymış?

Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş