Kullanıcı Tag Listesi

Fesleğen tek yıllık bir bitkidir. İncehttp://www.forumhane.net/images/smilies/virgull.gif dallanmış kökleri vardır. Dallanmış veya dallanmamış dik veya yarı dikhttp://www.forumhane.net/images/smilies/virgull.gif 50-60 cm yükseklikte saplara sahiptir. http://m1304.hizliresim.com/18/x/mknb2.jpg Fesleğen tohumları yavaşça ve dengeli bir biçimde toprağa serpiştirilir. Toprağa serpiştirdiğimiz fesleğen tohumlarının üzerini yaklaşık 1 cm kalınlığında tıorakla örtüyoruz ve üzerini

Bu konu 1498 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Fesleğen Bitkisinin Ekimi Yetiştirilmesi ve Bakımı 1498 Reviews

  Konuyu değerlendir: Fesleğen Bitkisinin Ekimi Yetiştirilmesi ve Bakımı

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1498 kez incelendi.

 1. #1
  ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.12.09
  Mesajlar
  21.666
  Konular
  10831
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  21
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @ŞiMaL

  Standart Fesleğen Bitkisinin Ekimi Yetiştirilmesi ve Bakımı

  Fesleğen tek yıllık bir bitkidir. İnce dallanmış kökleri vardır. Dallanmış veya dallanmamış dik veya yarı dik 50-60 cm yükseklikte saplara sahiptir.  Fesleğen tohumları yavaşça ve dengeli bir biçimde toprağa serpiştirilir.

  Toprağa serpiştirdiğimiz fesleğen tohumlarının üzerini yaklaşık 1 cm kalınlığında tıorakla örtüyoruz ve üzerini elimizle bastırıyoruz. Sonra da tohumların yer değiştirerek bir arada toplanmaması için püskürtme diğer adıyla yağmurla yöntemi ile ilk sulamasını yapıyoruz.

  Yaklaşık bir hafta ya da on gün sonra filizler hayata merhaba diyerek göz kırpıyorlar. Sonra da iki hafta içinde serpilip boy veriyorlar...  Fesleğen tek yıllık bir bitkidir. İnce dallanmış kökleri vardır. Dallanmış veya dallanmamış dik veya yarı dik 50-60 cm yükseklikte saplara sahiptir. Yapraklar çeşitlere göre değişmekle birlikte genellikle yumurtamsı uzun taban kısmı küt az dişli ve saplıdır. Tabandan itibaren dallanma veya dallanmayansap veya yapraklar çıplak ve zayıf tüylüdür. Yaprak rengi açık yeşilden koyu yeşile kadar değişir. Az veya çok fazla olan yaprak yüzü bazende dalgalıdır. Büyük veya küçük yapraklar vardır. Çiçek sapın ucunda bulunur. Çiçekler genelde altısı bir arada bulunan başak görünümündedir. Alt kısmında başaktaki çiçekler seyrek üst kısmında sıktır. Taç yapraklar beyaz renklidir. Meyvesi yumurta şeklinde uzunumsu eliptik şekle kadar değişir. Karın kısmı keskin köşelidir. Uzunluğu 15-20 mm kalınlığı ise genellikle 1. 0 mm kadardır. Hilum daha açık renkli ve belirgindir. Meyvenin yüzeyi kırışık ve damarlıdır. Rengi koyu kahverengidir.

  ETKEN MADDESİ:

  Çiçekler dalı veya yapraklarının distilasyonu ile uçucu yağ elde edilir. Uçucu yağın oranı %0. 1-0. 45 arasındadır. Uçucu yağın en önemli kısmını methyl cavicol (estragol) lilanol ve acimine teşkil eder. Herbada doneli maddeler vardır. Ticari ölçüde yağ birimi bilinmemektedir. Deneme ekimleri dönümünden 2-4 kg yağ alınabileceğini göstermiştir. Buhar destilasyonu ile ayrılan yağından 37 bileşik (madde) tespit edilmiştir. Fidedeki önemli yağ maddesi methyleugenol 'dür.

  Dorg olarak sap yaprak ve çiçekleri kullanılır.

  FAYDALANMA YÖNLERİ:

  Fesleğen çok uzun zamandan beri ilaç olarak kullanılan güzel kokulu bir bitkidir. Halk arasında birçok hastalığa karşı kullanılmasına karşın modern ilaçlarda önemli bir yeri yoktur. Öksürükte mide rahatsızlıklarında idrar yolları hastalıklarında streste ve çeşitli çayların bileşiminde kullanılır. İlaç sanayinde yiyecek endüstrisinde konserve yiyeceklerde ve içkilerde kullanılır ve bakterilere karşı koruyucu bir özelliği vardır.

  Fesleğen kokusu sivrisinek ve tahta kurusu gibi haşaratı kaçırır. Zafiyeti ve hazımsızlığı giderir arı sokmalarında faydalanılır.

  TOHUMLUK:

  1000 dane ağırlığı 1.0-1.7 gr arasında değiştiği safiyetin en az % 95 olması gerektiği belirtilmektedir. Çimlenme kabiliyetinin % 65'ten aşağı olmaması istenir. Çimlenme değişken sıcaklıkta daha iyi olmaktadır. Çimlenme 14 günden sonra son bulur. Tohum çimlenme kabiliyetini 4-5 yıl korur

  YETİŞTİRİLMESİ:

  Fesleğen yabancı ot bulunmayan temiz bir tarla ister. Ekim nöbetinde çiftlik gübresi ile iyi gübrelenmiş çapa bitkisinden sonra gelmesi önerilmektedir. Tarlavari üretimde tohum direkt tarlaya mibzerle ekilebilir. Bu durumda dekara kullanılacak tohumluk miktarı 06-10 kg civarındadır. Sıra arası ise 30-40 cm' dir. Ekim soğuk bölgelerde don tehlikesi geçtikten sonra yapılmalıdır. Ege bölgesinde eğer ön sulama olanağı varsa eylül ayında ekmek en uygunudur. Eğer ekim sonbaharda yapılamayacak durumda ise ilkbaharda erken ekime gidilmesi gerekmektedir. Soğuk bölgelerde sonbaharda ekme olanağı bulunmadığından zorunlu olarak ilkbaharda ekim yapılmaktadır. Ancak aslında bu bölgelerde ilkbaharda da tarlaya geç girilebildiği ve son don tehlikesi geç ilkbahar' da ortadan kalktığından bu tarihlerden sonra yapılan ekimlerle oldukça geç kalınmaktadır. İşte bu geç durumu gidermek için direkt tarlaya ekim yanında fide şeklinde üretimde söz konusudur. Bu durumda kıştan yastıklara ekim yapılmakta ilkbahar da fideler tarlaya 30 x 25 cm aralıklarla şaşırtılmaktadır. Yastıklara 60-80 gr tohum bir dekar yer için yeterli fideyi sağlayabilmektir.

  Fesleğen bol besinli toprakları tercih eden bir bitkidir. Bu nedenle zengin topraklarda yetiştirilmesi yanında üretiminde kimyasal gübrelerinde kullanılması gerekmektedir. Bunun için ekiminde dekara 4-6 kg n 3-5 kg p2o5 ve 10-12 kg/da k2o verilmesi önerilmektedir. Ancak bu miktarlar fakir topraklarda en az 1/3 oranında arttırılmalıdır.

  Fesleğenin vegetasyon devresi esnasında en önemli sorunu yabancı otlarla mücadeledir. Özellikle kurak bölgelerde yabancı ot yanında sulamada iyi bir gelişim için üzerinde durulması gereken kültürel önlemlerdendir.


  HASAT:

  Biçme genel olarak çiçeklenme başlangıcında yapılır. Uygun yıllarda birden fazla biçim söz konusudur. Ege koşullarında verim geciktikçe azalmakla beraber üç biçim yapılabilmiştir. Biçimi takiben bitkileri sıkı demet yapmadan taşımalı ve 30-35 c de kurutmalıdır.

  VERİM:

  Almanya şartlarında ortalama drog herba verimi 80-150 kg/ da arasında değiştiği belirtilmektedir. Eğer ikinci biçim yapılabilir ise bunun 200 kg/da'ı bulabileceği bildirilmektedir. Ege koşullarında ise yapılan ön araştırmalarında drog herba miktarının 350 kg/da 'ı bulduğu saptanmıştır.

  HASTALIK VE ZARARLILARI:

  Fesleğende en fazla görünen hastalık mantarların yaptıkları yaprak lekeleridir. Genç devrede yaprak bitkilerinin de zararı oldukça büyük olmaktadır.

  Kaynak: - TARIMNET


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Fesleğen Bitkisinin Ekimi Yetiştirilmesi ve Bakımı

        Kategori: Doğa Ve Hayvan Resimleri

        Konuyu Baslatan: ŞiMaL

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1498


Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş