Selam dünya! Seni tanımak istiyorum ve sana vatanımı, Azerbaycan`ı tanıtmak istiyorum. Bugünkü Kuzey Azerbaycan - Azerbaycan Cumhuriyeti, Hazar`ın batı kıyılarında, Büyük Kafkas dağlarının güney yamaçlarından Aras Nehri`ne kadar uzanan sefalı bir yerdir. Dünyanın 11 iklim kuşağından dokuzu Azerbaycan`da mevcuttur. Bu toprak yeyüznün en eski insan meskenlerindendir. Bakü`nün yakınlığında Gobustan`da bulunmuş kaya üzerindeki resimler on bin yıl bundan önce yaşamı insanların habercisi, işareti,

Bu konu 1109 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Azerbaycan Türkçesinin Söz Varlığı 1109 Reviews

Konuyu değerlendir: Azerbaycan Türkçesinin Söz Varlığı

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1109 kez incelendi.

ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10831
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Tecrübe Puanı
    100
    @ŞiMaL

Standart Azerbaycan Türkçesinin Söz Varlığı

Selam dünya! Seni tanımak istiyorum ve sana vatanımı, Azerbaycan`ı tanıtmak istiyorum. Bugünkü Kuzey Azerbaycan - Azerbaycan Cumhuriyeti, Hazar`ın batı kıyılarında, Büyük Kafkas dağlarının güney yamaçlarından Aras Nehri`ne kadar uzanan sefalı bir yerdir. Dünyanın 11 iklim kuşağından dokuzu Azerbaycan`da mevcuttur. Bu toprak yeyüznün en eski insan meskenlerindendir. Bakü`nün yakınlığında Gobustan`da bulunmuş kaya üzerindeki resimler on bin yıl bundan önce yaşamı insanların habercisi, işareti, bizlere mesajıdır. Dünyanın en
    [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
    sel destanlarından olan " Kitab, Dedem Korkut"un, "Köroğlu"nun yaratıcısı benim halkımdır. Asırlar boyu halkım Molla Nasrettin latifelerine gülüp, ağılara, mersiyelere, nohelere ağlayıp, dörtlü bayatılardan zevk alıp, ozan koşmalarını dinleyip, oyun müzikleriyle dans edip, makamların derin felsefesini düşünüp, halılarda dünyanın bin bir rengini, çalarını, tabiatın, mevsimlern binbir güzelliğini canlandırıp. Dört semtten baskın eden düşmanlardan korunmak için alınmaz kaleler inşa edip. Azametli türbelerin, muhteşem sarayların yapımını gerçekleştirip, kervansaraylarında bu toprağa hoş meramla gelen seyyahları misafiri ağırlayıp, onlara saygısını eksiltmeyip. Kız Kulesinin Taş efsanesini yaratıp. Kadim Karabağ`ın güzel başkenti Şusa`dan sanatçıların o muazzam şarkılarının sedaları yükselip.
    (Arka Kapak)

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Azerbaycan Türkçesinin Söz Varlığı

Kategori: Azerbaycan Edebiyatı

Konuyu Baslatan: ŞiMaL

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1109

Etiketler