Kullanıcı Tag Listesi

http://www.tarihharitasi.com/images/kurt-sav-hart/2-inonu-savasi.bmp II.İnönü Savaşı II. İnönü Savaşı Yunanistan Londra konferansı'nda başlangıçtan itibaren ulaşılmaz bir tu-tum izlemiş,müttefiklerini Anadolu'da girişeceği yeni bir taarruzla Türk ordusunu yenerek Sevr antlaşması'nı zorla uygulatabileceğine inandırma-ya çalışmıştı. Sebepleri 1) Yunanlıların I.İnönü savaşında kaybettikleri prestijlerini yeniden ka-zanmak istemeleri. 2) Eskişehir - Kütahya -Afyon gibi stratejik

Bu konu 1392 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
2. İnönü Savaşı Haritası 1392 Reviews

  Konuyu değerlendir: 2. İnönü Savaşı Haritası

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1392 kez incelendi.

 1. #1
  Doktor Amca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.07.08
  Mesajlar
  4.272
  Konular
  1062
  Beğendikleri
  11
  Beğenileri
  12
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @Doktor Amca

  Standart 2. İnönü Savaşı Haritası  II.İnönü Savaşı
  II. İnönü Savaşı

  Yunanistan Londra konferansı'nda başlangıçtan itibaren ulaşılmaz bir tu-tum izlemiş,müttefiklerini Anadolu'da girişeceği yeni bir taarruzla Türk ordusunu yenerek Sevr antlaşması'nı zorla uygulatabileceğine inandırma-ya çalışmıştı.

  Sebepleri 1) Yunanlıların I.İnönü savaşında kaybettikleri prestijlerini yeniden ka-zanmak istemeleri. 2) Eskişehir - Kütahya -Afyon gibi stratejik bölgeleri elegeçirerek Yu-nan cephesini İzmir'den İzmit'e kadar kesintisiz demir yolu ile birleş-tirmek istemeleri. 3) Türk ordusunu daha fazla güçlenmeden yok etmek istemeleri. 4) Siyasi açıdan hedefleri ise I.İnönü savaşında olduğu gibi Sevr anlaş-masını zorla kabul ettirerek bu anlaşmadan paylarına düşeni almak istemelriydi.

  Savaş Londra konferansına gitmek için hazırlanan Türk temsilcileri daha yol-dayken Yunan ordusu bütün cephelerde 23 mart 1921 tarihinde toplam 40.000 tüfek , 370 ağır makineli tüfek 114 top ve 1.200 suvariden oluşan ordusuyla tarruza geçmişti.Türk ordusunun silahlı kuvvetleri ise 24.000 tüfek ,214 ağır makineli tüfek 4.900 süvari ve 144 toptan oluşmuştu.Bu Hareket karşısında Batı cephesi komutanı İsmet İnönü Eskişehir'in ku-zeybatısına yığınk yapmış ve düşmanı yine inönü mevzilerinde karşı-lamayı kararlaştırmıştı.Düşman 27 marttan itibaren etkili taarruzlar yap-mışsada Türk ordusunun başarılı taarruzu üzerine geri çekilmek zorunda kalmıştı Yunan ordusu bu çekilişi sırasında kendisini izleyen türk süvari-leri karşısında yeni kayıplara uğramıştır. Buna karşılık Yunan ordusunun güney cephesinde yaptığı taarruz gelişme göstermiş Afyonu işgal eden yunan kuvvetleri çay bolvadin hattına kadar ilerlemişlerdi.Ancak İnönü cephesinde kaybettiklerini duyunca Afyonun batısına kadar çekilmişlerdi. Güney cephesi birliklerinin 8-12 Nisan günlerinde Aslıhanlardaki Yunan kuvvetlerine yapdıkları taarruzlar sonuç vermemiş Yunanlılar Dumlupı-nar mevzilerine yerleşmişlerdi.

  Sonuç 1) II. İnönü zaferinin İtilaf devletleri üzerine önemli etkileri oldu. 2) Zafer T.B.M.M.de ve Anadoluda sevinçle karşılandı. 3) Savaşı kumanda eden Albay İsmet inönü Paşalığa yükseltildi. 4) Türk askerinin bütün maddi hesplar boşa çıkarıp kendisinden sayı ve mühimmatça üstün olan Yunan ordusunu dize getirmesi milletin T.B.M.M. hükümetine ve orduya olan güvenini arttırdı. 5) İtilaf devletleri savaştan sonra tarafsız olduklarına dair bir bildiri ya-yınladıar. 6) Fransa T.B.M.M. hükümetiyle görüşmelere başladı. 7) İtalyanlar Anadoluyu boşaltmaya başladılar. 8) Yunanistanın en büyük destekcisi konumunda olan İngiltereninin tutu-munda değişmeler görüldü. 9) Malta adasındaki Türk tutukluların bir kısmı serbest bırakıldılar. 10) İngiliz generali Harington Mustafa Kemal Paşayla görüşmek için girişimde bulundu. 11) Yunanistan işgal altında bulundurduğu kocaeli bölgesinden çekildi.

  İnönü Savaşları 1) Cephe gerisindeki insanların Düzenli Orduyu isteyenler ve istemeyenler diye ikiye bölündüğü bir dönemde Düzenli ordunun I inönü savaşını kazanması ordu ve T.B.M.M. açısından kurtarıcı ve rahatlatıcı olmuştur. 2) Ordu bir çete kisvesinden çıkarılarak daha saygınlık duyulan bir kuru-luş haline gelmiştir. 3) Ordu ve meclis otoritesi kurulmuştur. 4) Diger devletlere yeni kurulma aşamasında olan türk devletine bakış açılarını değiştirmeleri gerektiği ıspatlanmıştır. 5) II. İnönü savaşında Güç perçinlenmiş fakat müdafa ağırlıklı olan or-dunun taarruz ve hucum kapasitesinin düşük olduğu geç kalınmadan görülmüştür. 6) Savaşlar sonucu olarak T.B.M.M. ve Ordu gücünü kanıtlamıştır.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: 2. İnönü Savaşı Haritası

        Kategori: Türk Tarihi

        Konuyu Baslatan: Doktor Amca

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1392  Ben dostlarımı ne kalbimle ,
  Ne de aklımla severim...
  Olur ya... Kalp durur... Akıl unutur...
  Ben dostlarımı ruhumla severim...
  O , ne durur... Ne de unutur...


  Axtardim men seni yuxularimda..
  seninle sensiz oldum xeyallarimda..
  ömür yollarimiz ayri olsada...
  bir ömür yasadim bakislarinda...

Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş