Kullanıcı Tag Listesi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Güney Kafkasya Bölgesi'nde çok yüksek gelişim potansiyelinin olduğunu ancak Ermenistan'ın işgalci siyaseti ve Yukarı Karabağ sorunun devam etmesinin bölgeyi etkilediğini belirtti. Başkent Bakü'de düzenlenen 1. Güney Kafkasya Forumu'nun açış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Aliyev, bağımsızlığına 21 yıl önce kavuşan Azerbaycan'ın genç ülke olmasına rağmen yaptığı reformlarla geçiş sürecini tamamladığını ve bölgenin güçlü ülkesine dönüştüğünü söyledi.

Bu konu 586 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Güney Kafkasya Forumu 586 Reviews

  Konuyu değerlendir: Güney Kafkasya Forumu

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 586 kez incelendi.

 1. #1
  ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.12.09
  Mesajlar
  21.666
  Konular
  10831
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  21
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @ŞiMaL

  Standart Güney Kafkasya Forumu

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Güney Kafkasya Bölgesi'nde çok yüksek gelişim potansiyelinin olduğunu ancak Ermenistan'ın işgalci siyaseti ve Yukarı Karabağ sorunun devam etmesinin bölgeyi etkilediğini belirtti.

  Başkent Bakü'de düzenlenen 1. Güney Kafkasya Forumu'nun açış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Aliyev, bağımsızlığına 21 yıl önce kavuşan Azerbaycan'ın genç ülke olmasına rağmen yaptığı reformlarla geçiş sürecini tamamladığını ve bölgenin güçlü ülkesine dönüştüğünü söyledi.

  Aliyev, ekonomik, toplumsal ve siyasi gelişim sonucunda uluslararası arenada kendine özgü yere sahip Azerbaycan'ın kadim tarihe ve kültüre sahip olduğunu ve forum organizatörlerinden ünlü Azerbaycan şairi Nizami Gencevi adını taşıyan merkezin de bulunmasının, bu kültürün bir göstergesi olduğunu belirtti.

  1918-1920 yılları arasında varolan bağımsız Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin kısa bir dönem yaşamasına bakmayarak, çağdaş gelişim için reformlar yaptığına da değinen Aliyev, kadınlara oy verme hakkının o dönemde verildiğini ve bunun Azerbaycan toplumunun gelişim seviyesinin bir göstergesi olduğunu kaydetti.

  Sovyetlerin dağılmasının ardından Azerbaycan'ın ikinci defa bağımsızlığını elde ettiğini hatırlatan Aliyev, zorlukların yaşandığı ilk yıllarda ülke topraklarının Ermenistan'ın işgaline maruz kaldığını, halen devam eden Ermenistan-Azerbaycan arasındaki Yukarı Karabağ sorunun bölge için barış ve istikrarı tehdit ettiğini söyledi.

  Yukarı Karabağ'ın, Azerbaycan'ın ayrılmaz parçası ve kadim toprağı olduğunu belirten Aliyev, Azerbaycan tarafının sorunu uluslararası hukuk ve uluslararası toplumun da kabul ettiği toprak bütünlüğü çerçevesinde çözümünden yana olduğunu belirtti.

  Aliyev, Azerbaycan'ın, Yukarı Karabağ çevresindeki 7 bölgesinin de 20 yıldır Ermenistan'ın işgali altında bulunduğunu ve BM Güvenlik Konseyinin, Ermenistan güçlerinin işgal olunmuş topraklardan çıkmasını öngören 4 kararının bulunmasına rağmen bu kararlara uyulmadığını belirtti.

  -İlişkilerin normalleşme şartları-

  Bölgesel sorunların giderilmesinde uluslararası kurumların ve kararların etkinliğinin önemine değinen Cumhurbaşkanı Aliyev, kararların uygulanmamasına rağmen Azerbaycan'ın kendisini geliştirmeye ve güçlendirmeye devam edeceğini belirtti.

  Azerbaycan ve Gürcistan arasındaki ilişkilerin, bölgesel işbirliğinin en güzel örneği olduğunu vurgulayan Aliyev, "Ermenistan işgalci siyasetine son vermeden, Azerbaycan'ın topraklarını geri verilmeden ve Yukarı Karabağ problemi çözüme kovuşmadan bu ilişkilerin normalleşmesi mümkün değildir" diye konuştu.

  Azerbaycan'da yapılan ekonomik reform ve gelişime de değinen Aliyev, ülkenin geçiş sürecini tamamladığını ve ekonominin yüzde 83'nün özel şirketler tarafından yönetildiğini, ekonominin çeşitlendirilmesi çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

  Azerbaycan'ın bütün alanlarda gelişimine devam ettiğini belirten Aliyev, Azerspace-1 uydusunun fırlatılmasının uzay ve iletişim alanında da gelişiminin göstergesi olduğunu söyledi.

  Enerji alanında imzalanan anlaşmaların ve boru hattalarının bölgenin ekonomik gelişimine katkı yaptığını belirten Aliyev, Türkiye ile imzalana TransAnadolu boru hattının "enerji kaynaklarının Avrupa ve diğer alıcılara aktarılmasında kaynakların çeşitlendirilmesi olanağının yanısıra Azerbaycan'ın da üretim kapasitesinin yeterli düzeyde değerlendirme fırsatı sunacağını" ifade etti.

  Uluslararası Nizami Gencevi Merkezi ve 56 ülkeden eski cumhurbaşkanı ve başbakanın üye olduğu Madrid Kulübü'nün organizasyonu, birçok ülke eski cumhurbaşkanı ve devlet adamının katılımıyla düzenlenen ve 2 gün sürecek 1. Güney Kafkasya Forumu'nda "demokratik gelişim", "ideal toplumun oluşması", "toplumlarda çatışmaların önlenmesi", "geleceğin genç liderleri", "siyasi ve toplumsal hayatta kadınları rolü" konularında oturumlar yapılacak. - BAKÜ


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Güney Kafkasya Forumu

        Kategori: Azerbaycan'dan Haberler

        Konuyu Baslatan: ŞiMaL

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 586


Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş