Kullanıcı Tag Listesi

http://www.mimdap.org/images/projeler/toca-baku-stad/03.jpgAzerbaycan Bakü’de şehrin yeni simgelerinden biri olmaya aday Bakü Olimpik Stadyumu kent merkezine girişte, Haydar Aliyev Bulvarı ile Büyük Şor Gölü sınırında, Azizbeyov Kavşağı ile Sabuncu Kavşakları arasında bulunan 50 hektarlık arazide konumlanmaktadır. http://www.mimdap.org/images/projeler/toca-baku-stad/09.jpgModern mimarinin kent kullanıcısı ile buluştuğu bir çekim noktası yaratmayı hedefleyen proje; çağdaş spor yapılarına yeni

Bu konu 1806 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
Bakü Olimpik Stadyumu 1806 Reviews

  Konuyu değerlendir: Bakü Olimpik Stadyumu

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1806 kez incelendi.

 1. #1
  ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.12.09
  Mesajlar
  21.666
  Konular
  10831
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  21
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @ŞiMaL

  Standart Bakü Olimpik Stadyumu

  Azerbaycan Bakü’de şehrin yeni simgelerinden biri olmaya aday Bakü Olimpik Stadyumu kent merkezine girişte, Haydar Aliyev Bulvarı ile Büyük Şor Gölü sınırında, Azizbeyov Kavşağı ile Sabuncu Kavşakları arasında bulunan 50 hektarlık arazide konumlanmaktadır.
  Modern mimarinin kent kullanıcısı ile buluştuğu bir çekim noktası yaratmayı hedefleyen proje; çağdaş spor yapılarına yeni bir anlayış getirmeyi hedeflemektedir.
  Tasarım teması
  Yapının mimari karakterini birbiri içine geçmiş, 5 farklı kabuk örtüsü formu ile bu asimetrik örtülerin üzerinde yer aldığı dairesel platform oluşturmaktadır. Olimpiyat bayrağındaki 5 halka ile temsil edilen 5 kıta, çatı örtüsünü oluşturan 5 parçalı strüktür ile temsil edilmektedir. Kıtalardaki insanların olimpiyat ruhu ile sportif ve kültürel etkileşimi, dünyayı simgeleyen platform üzerindeki hareket imgesi ile sembolize edilmiştir.
  Çatı örtüsü tribün hizalarından başlayarak aynı karakterde cephe örtüsü haline dönüşmektedir. Yapıya yaklaşımdan saha içine kadar proje bütününde bu örtü hissedilmektedir. Olimpiyat bayrağı fonu gibi beyaz olan cephe, dış aydınlatma ile kıtaları simgeleyen renklerle gece de kendini ifade edecektir.
  Arazi
  Bakü Olimpik Stadyumu mimari konseptindeki özgünlüğünün yanı sıra bulunduğu saha bakımından da özel bir alanda inşa edilecek bir yapıdır. Yapının bulunduğu alan Büyük Şor Gölü Havzasında ekolojik temizlik işlemlerinden sonra kazanılan bir sahadır. Petrol dinlendirme sahalarının bulunduğu alanda biyolojik, kimyasal ve hidrolojik arındırma süreçleri devam etmektedir. Tüm havzanın ekolojik temizlik süreçlerinin sonunda kentin yeni merkezindeki ilk yapı stadyum olacaktır.
  Kapasite
  Stadyum 64.000 kişi seyirci kapasitesine sahiptir. Tribünler kale arkalarında azalıp, görüşün daha konforlu olduğu maraton kısmında artmaktadır. Spor sahasındaki atletizm pistinin eliptik formu, tribünler tarafından sarılarak dışarıda tam bir çembere dönüşmektedir. Standart seyirci trübünleri, CIP ve VIP tribünü, basın tribünü, protokol tribünü planlanmıştır. Ayrıca basın yayın locaları, CIP ve VIP localar da yer kapalı alanda seyir imkanı veren alanlardır.
  365 gün yaşayan bir kent merkezi
  Bakü Olimpik Stadyumu uluslararası tüm spor otoritelerinin kriterlerini yerine getirebilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu teknik gerekliliklerin yanı sıra spor dışı fonksiyonlarla çeşitlendirilen yapı yılın 365 günü yaşayan bir merkez haline getirilmiştir.
  Festival alanları, sahne sanatları, müze, konser,sergi salonu, alışveriş merkezi, sağlık ve spor kulübü, restoranlar, ofis alanları, enformasyon merkezi gibi fonksiyonlarla kompleksin spor dışı organizasyonları için de kullanılacak bir kentsel merkez olması hedeflenmiştir.
  Multi-Fonksiyonlu Yapı
  Stadyumu çevreleyen platformun, izleyici girişlerini sağlaması gibi teknik bir görevin yanı sıra stadyumun güçlü bir mimari elemanı olarak görsel bir katkısı vardır.
  Yapı kütlesinde yatay olarak görsel bir ufuk yaratan platform; aynı zamanda stadyumun spor fonksiyonları ile spor dışı fonksiyonları birbirinden ayıran bir düzlem yaratmaktadır. Spor dışı fonksiyonlar platformun altında yer alarak, işletme kolaylığı ve güvenlik kontrolünü sağlamaktadır.
  Platforma yaklaşan ziyaretçiler stadyuma güvenli bir giriş kontrolü ile ulaşabilmekte, platformun altındaki kotlardaki ticari alanlara erişebilmektedirler. Tahliye planına uygun olarak en kısa yoldan kendi biletli alanlarına ulaşabilmekte ve acil durumlarda hızla yapıyı terk edebilmektedirler. VIP girişi, ambulans ve itfaiye girişleri, sporcu otobüslerinin girişleri, basın araçlarının girişleri, hakemler heyetinin girişleri birbirinden bağımsız ve kendi fonksiyonuna göre özelleşmiş alanlardan sağlanmaktadır.
  İç Mekan Tasarımı
  Stadyumda iç mimari yaklaşım; planlanan her fonksiyonun stadyumun ana kütlesinin hissedilmeden kendi karakterine özel mekan kurguları yaratılması olmuştur. Kullanıcılar alışveriş merkezinde bulunduklarında yapının ana kütlesinin altında olduklarını unutacakları modern tarzda ışık kontrolü sağlanan bir alış veriş merkezinde bulunmaları hedeflenmektedir. Yine yanı şekilde ara katlarda bulunan sergi salonları ve müze gibi mekanlar kendi özgün tarzlarında tasarlanmışlardır. Çağdaş teknolojinin tüm imkanları ile donatılacak alanlar güncel iç mekan tasarım trendlerini yansıtacaklardır.
  Kaynak:
  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Bakü Olimpik Stadyumu

        Kategori: Azerbaycan'dan Haberler

        Konuyu Baslatan: ŞiMaL

        Cevaplar: 1

        Görüntüleme: 1806


 2. #2
  ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.12.09
  Mesajlar
  21.666
  Konular
  10831
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  21
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @ŞiMaL

  Standart Cevap: Bakü Olimpik Stadyumu


  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]


  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]


  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş