Kullanıcı Tag Listesi

Hocalı’ya saldırı, İran İslam Cumhuriyeti Eski Dışişleri Bakanı Ali Ekber Vilayeti’nin bölgede bulunduğu dönemde gerçekleşti. 25 Şubat’ta Bakü’de Azerbaycanlı yetkililerle görüşen Eski İran Dışişleri Bakanı Vilayeti, 27 Şubat’ta Dağlık Karabağ’a oradan ise Ermenistan’a geçecekti. Anlaşmaya göre, 27 Şubat - 1 Mart arasında üç günlük ateşkes ilan olmalıydı. Fakat 25 Şubat’ta Ermenilerin Hocalı’ya saldırısı ateşkesin soykırıma dönüşmesine neden oldu. Bu tarihte ikinci önemli olay ise

Bu konu 1078 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Hocalı Soykırımının Sorumluları 1078 Reviews

  Konuyu değerlendir: Hocalı Soykırımının Sorumluları

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1078 kez incelendi.

 1. #1
  Aylin's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24.03.09
  Mesajlar
  3.560
  Konular
  3321
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  3
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  933
  @Aylin's

  Standart Hocalı Soykırımının Sorumluları

  Hocalı’ya saldırı, İran İslam Cumhuriyeti Eski Dışişleri Bakanı Ali Ekber Vilayeti’nin bölgede bulunduğu dönemde gerçekleşti.

  25 Şubat’ta Bakü’de Azerbaycanlı yetkililerle görüşen Eski İran Dışişleri Bakanı Vilayeti, 27 Şubat’ta Dağlık Karabağ’a oradan ise Ermenistan’a geçecekti. Anlaşmaya göre, 27 Şubat - 1 Mart arasında üç günlük ateşkes ilan olmalıydı. Fakat 25 Şubat’ta Ermenilerin Hocalı’ya saldırısı ateşkesin soykırıma dönüşmesine neden oldu.

  Bu tarihte ikinci önemli olay ise Azerbaycan Parlamentosunda ülkenin silahlı kuvvetlerinin durumuyla ile ilgili bir yasa tasarısının görüşülmesi idi. Aralık 1991-de dağılan SSCB`nin yerine BDT kurulunca Rusya eski SSCB alanında kontrolünü kaybetmemek için BDT çerçevesinde Moskova yönetiminde bir ordu kurulmasını istedi ve bu yönde eski SSCB ülke yönetimlerine baskı yapıyordu. Azerbaycan parlamentosunda Şubat ayında bu yasa tasarısı görüşüldü fakat dönemin muhalif partisi Azerbaycan Halk Cephesi milletvekillerinin karşı çıkması sebebiyle yasa tasarısı meclisten geçmedi.

  Dönemin Cumhurbaşkanı Ayaz Muttelibov`un sözlerine göre, yasa tasarısı Azerbaycan parlamentosunda görüşüldüğü zaman Rusya Federasyonu Başkanı Boris Yeltsin onu arayarak Karabağ`da destek karşılığında tasarının meclisten geçmesini istemiştir. Mütellibov`un sözlerine göre, muhalif milletvekillerinin dış politikada yanlış hesapları sonucu bu tasarı yasalaşamayınca Rus generaller Hocalı`da Azerbaycan`dan kısas aldı.

  Hocalı Soykırımı`nda Rusya`nın suçlanmasına neden olan başka bir olay ise BDT`nin 366. Motorize Alayı`nın Hocalı Soykırımı`nda yer almasıydı. Bu alayın Hocalı`ya saldırıda yer alması Memorial İnsan Hakları Örgütü`nün Hocalı ile ilgili raporunda belirtilmiştir.

  Ağustos 1988’de Hankendi’nde yerleşen SSCB`nin dağılmasından sonra Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ordusu olan 366. Motorize Alay`ın subayları doğrudan Ermenilere yardım ediyordu. 366. Alayın 350 askerinden 50’si ve 2. Tabur Komutanı Binbaşı Seyran Ohanyan Ermeni idi. 366. Motorize Alay`ın Hankendi`nde yerleştirildiği 1988 yılı aynı zamanda Karabağ`da olayların patlak verdiyi yıldır.

  Hocalı’ya saldırıdan bir gün önce 24 Şubat’ta 366. Motorize Alay’ın askerleri önünde konuşma yapan Alay komutanı Y. Zavigolova, bu savaşın toprak savaşı değil Hıristiyan - Müslümanlar arasında bir din savaşı olduğunu söylüyor: “…Dünyanın İslam devletleri temsilcileri bizim Haçı kırmak için Bakü’ye toplanmışlar… Hıristiyanlığa karşı bir yürüyüş var. Bu yürüyüşte ya dinimizi, şerefimizi korumalıyız ya da ********liği kabul edip boyun eğmeliyiz.” General Zavigolova bu açıklamasıyla saldırıya farklı anlam kazandırarak Ermenilere yardim etmeleri için Rus askerlerini motive etmeye çalışıyor.

  Hocalı’ya karşı yapılan saldırıdan sonra 366. Motorize Alay`ı Mart ayında geri çağrıldı. 9 tank, 4 zırhlı taşıyıcı, 70 piyade zırhlı savaş aracı, 4 Strela -10 roket sistemi, 8 top, 57 havan topunu Ermenistan’a vererek Dağlık Karabağ’dan çıkarılan Alay, Gürcistan’ın Vaziani bölgesine yerleştirilmiştir.

  Bu olayla ilgili olarak 27 Şubat 1992’de Karabağ’daki Bölgelerarası Savcılık, Azerbaycan Cumhuriyeti Ceza Yasası 255. madde 3. bölüm ve 70. madde 4 ve 6. bölümlerine, Uluslararası Askeri Mahkeme Antlaşması ve 1949 Cenevre Sözleşmesi ve diğer uluslararası antlaşmaları ihlal etmesi nedeniyle soruşturma başlatıldı. 366 Motorize Alay komutanı Y.Y. Zarvigorov ve Nabokikh, Krauel, Likhodey ve diğerleri hakkında birçok kanıt toplandı. 366. Alayın komuta personeline karşı sorgulamayı tamamlamak için iki defa RF Genel Savcısı V.G. Stepankov’a 14.12.92 ve 28.06.93 tarihlerinde başvuru yapılmış ve alayın komutanlarının sorgulanmasını talep etmiştir. Fakat bu isteğe RF savcısı tarafından bir yanıt alınamamıştır.

  Araştırma Grubunun başkanı Y.Y. Zarvigorov ve diğer subayları sorgulamak için Tiflis’in Zaziani bölgesine gitmiş fakat Hankendi Askeri Garnizonu eski Savcısı Lazutkin ve Güney Kafkasya Askeri Dairesi Komutan Yardımcısı Seyran Ohanyan engeller çıkararak onların konuşmasına izin vermemiştir. Grubun başkanı 366. Alayın silahlarının Ermeni tarafına verilmesinin tanığı subayı sorgulamak istese de subay Moskova’ya danıştıktan sonra ifade vermeyi ret etmiştir.

  Hocalı’ya saldıranlar arasında Hankendi eski Şehir Emniyet Müdürü Armo Abramyan, Askeran ili Emniyet eski Müdürü Mavrik Gukasyan, yardımcısı Şagen Barsegyan, Hankendi şehir hapishanesi eski müdürü Serjik Koçaryan da bulunmuştur. Daha sonraki açıklamalarından Hocalı’da yapılan Soykırım’dan Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın da sorumlu olduğu ortaya çıkmaktadır.

  6 Mart 1992`de dönemin Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ayaz Müttelibov, Hocalı’nın korunması üçün yeterli tedbir almaması sebebiyle muhalefetin baskısıyla istifaya zorlandı. Hocalı olaylarından sonra Rusya`ya kaçan Müttelibov hakkında, Hocalı`nın savunulması üçün yeterli önlem almaması sebebiyle mahkemenin tutuklama kararı var. Kentteki özel birlikler komutanı Elif Hacıyev Hocalı`nın savunulması üçün defalarca Mutellibov’dan yardım istemiş fakat alamamıştı. 17 Aralık 1992’de Hocalı Valisi Elman Memmedov Bakü’ye telgraf çekerek Mutallibov iktidarına şunları bildirmiştir: “Sizi bilgilendirmem gerekiyor ki, Rus Ermeni birlikleri bütün Azerbaycan yerleşim yerlerini işgal etmiştir.

  Hankendi ve Askeran arasında yolu açmak için Ermeniler her türlü yolu deneyecekler… Bu nedenle sizden Hocalı’nın savunmasında gerekli önlemlerin alınması için ciddi adımlar atmanızı bekliyorum… Sizden acil yardım bekliyoruz”. Müttalibov’un kuşatma altında olan kentin sivil insanlarını savunmak için yeterli önlem almadığı bilinirken Müttelibov Hocalı soykırımından sonra Rusya’nın Nezavisimaya Gazetaya gazetesine yaptığı açıklamada bütün suçu dönemin muhalif partisi Halk Cephesi üzerine yıkarak bu olayın iktidara gelmek için AHC’nin tezgâhladığını iddia etti. Müttelibov’un bu açıklaması Ermenilerin, Hocalı`dakı olayın sorumluları biz değil, Azerbaycan Halk Cephesidir şeklinde, kendilerini savunmaları için temel tezlerden biri oldu.

  26 Şubat 2004’de Turan haber ajansına verdiği röportajda Ermenilerin, kendisinin Hocalı ile ilgili açıklamalarını çarptırdıklarını ve kendisinin Ermenilerin ifade ettiklerinden daha farklı bir açıklama yaptığını ifade ediyordu. Mütellibov, “Ermenilerin Hocalı’yı Azerbaycanlılar kendileri yapmıştır açıklamaları dünyada benzeri olmayan bir alçaklıktır… Ben o dönemde Ermenilerin iddia ettiği gibi bir açıklama yapmadım Ben, Azerbaycan Halk Cephesi Hocalı’da yaşananlardan faydalanarak iktidarı ele geçirmeye çalışıyor” ifadesini kullandım.” Bundan başka 24 Mart 1997’de BM İnsan Hakları Örgütü Başkanı Holly Cartner`in, Ermenistan’ın BM’deki temsilcisi Abrlian’a yazdığı mektup da Ermenilerin iddialarını açık bir şekilde yalanlıyor.

  Cavid Veliyev


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Hocalı Soykırımının Sorumluları

        Kategori: Türk Soykırımı

        Konuyu Baslatan: Aylin's

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1078

  HÜZÜNLER KALDI BENDE...

Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş