Kullanıcı Tag Listesi

Gubadlı işgali Azerbaycan'ın doğa mucizesi bölgelerinden biri olan Gubadlı ilçesi Ermenistan tarafından 31 Ağustos 1993’te işgal edildi. Gubadlı ilçesinin yurtlarından sürülen 30 binlik nüfusu şu an mülteci hayatı yaşıyor. Gubadlı rayonu 1993 yılının Ağustos sonlarında işgal öncesi son günlerini yaşamaktaydı. Çünkü ilçe artık Ermenistan askeri güçleri tarafından kuşatılmıştı. Karabağ bölgesinin Gubadlı ile sınır ilçelerinden olan Cebrayıl’a bağlı Çullu, Maşanlı ve Dağtumas köylerinin

Bu konu 638 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Gubadlı işgali 638 Reviews

  Konuyu değerlendir: Gubadlı işgali

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 638 kez incelendi.

 1. #1
  AyMaRaLCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24.08.08
  Mesajlar
  11.462
  Konular
  5174
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  26
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @AyMaRaLCaN

  Post Gubadlı işgali

  Gubadlı işgali


  Azerbaycan'ın doğa mucizesi bölgelerinden biri olan Gubadlı ilçesi Ermenistan tarafından 31 Ağustos 1993’te işgal edildi.

  Gubadlı ilçesinin yurtlarından sürülen 30 binlik nüfusu şu an mülteci hayatı yaşıyor. Gubadlı rayonu 1993 yılının Ağustos sonlarında işgal öncesi son günlerini yaşamaktaydı. Çünkü ilçe artık Ermenistan askeri güçleri tarafından kuşatılmıştı. Karabağ bölgesinin Gubadlı ile sınır ilçelerinden olan Cebrayıl’a bağlı Çullu, Maşanlı ve Dağtumas köylerinin düşman eline geçmesi tehlikeyi kaçınılmaz kılmıştı.


  Düşman, tarihi Azerbaycan toprakları olan, maalesef bugün Ermenistan sınırları içinde kalan Gafan ve Gorus ilçelerinden saldırılar düzenliyor, ayrıca Azerbaycan’ın işgal atındaki Laçın ilçesi yönünden yoğun ateş açıyordu. Hocavend ilçesi yönünden saldıran Ermenistan kuvvetleri Gubadlı’yı işgal etmek istiyordu.
  Düşman her defasında ilçenin gönüllü birliklerinin güçlü direnci karşısında kayıp vererek geri çekiliyordu. Maalesef, 31 Ağustos’ta dönemin politik oyunları yüzünden yeterince askeri destek alamayan ilçe sakinleri bölgeyi terk etmek zorunda kaldı.


  Azerbaycan Çevre ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı raporuna göre, zengin yeraltı kaynaklarına ve muhteşem doğaya sahip, Zengezur ve Karabağ dağları arasında yerleşen Gubadlı ilçesi bir idari birim olarak 1933 yılında kuruldu.
  Yüzölçümü 826 km2, nüfusu 31300, idari merkezi ise Gubadlı şehridir. Bakü'den 401 km uzakta bulunan Gubadlı ilçesinin Ermenistan ile 120 km sınırı bulunuyor. Aynı zamanda, Gubadlı’nın Azerbaycan’ın Laçin, Cebrayıl ve Zengilan ilçeleri ile de sınırı bulunmaktadır.


  Gubadlı ilçesinde çeşitli ağaçlardan oluşan 13160 hektar devlet orman fonu vardı. Gubadlı’da yaşları 150-1600 arasında değişen ve ender türlerden olan 10'dan fazla ağaç doğa varlıkları olarak korunmaktaydı.
  1969 yılında oluşturulan, deniz seviyesinden 1600 metre yüksekte 20 bin hektar bir alanda yerleşen, zengin bitki örtüsüne ve hayvanlar âlemine sahip Gubadlı Devlet Doğal Koru Alanı’nda nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvan ve kuş türleri korunmaktaydı.
  Gubadlı’nın Hacılı köyü topraklarında 6247 bin m3 rezerve sahip süngertaşı (tüf) yatakları, Hanlık köyü yakınlarında inşaata yararlı 990 bin m3 kil rezervleri ve Eyvazlı köyünde 1,1 bin ton akik taşı rezervleri, aynı zamanda Hekeri nehri kıyılarında ise günlük kapasitesi 84 bin m3 olan yeraltı tatlı su kaynakları vardı.


  Ekonomik özelliklerine gelince ise bölge, tarım alanında gelişmişti. Özellikle de tahılcılık, üzümcülük, tütüncülük, ipekçilik ve hayvancılık alanında uzmanlaşmıştı. Gubadlı rayonunda yağ-peynir, 2 üzüm işleme fabrikası, 31 süt çiftliği, maden ve taşocakları işletmeleri, koza kurutma, balık yetiştirme tesisleri, dokuma, kuvöz, makine ve diğer fabrikalar faaliyet gösteriyordu.
  Gubadlı’nın tarım için yararlı olan 33629 hektar toprak arazisinde yaklaşık 800 hektar dut bağı bulunuyordu. Rayona ait 79812 hektar genel toprak arazisinden 32275 hektarı yol, inşaat arazileri, 13.2 bin hektarı ise doğal orman alanı idi.


  Gubadlı rayonuna bağlı Aşağı Mollu ve Hamzalı köylerinin her birinde 9., Alikuluuşağı köyünde 5., Gavur deresi adlanan arazide 4. yüzyıla ait mabet ve 5. yüzyılın hatırası olan Gökkale, Muradhanlı köyünde bulunan Kaleli anıtları, 14. yüzyılda inşa edilmiş Demirciler Türbesi, Hacı Bedel köprüsü, Lalezar Köprüsü, ayrıca Eyin, Yusifbeyli, Seytas, Karağaclı, Hocamsahlı köylerindeki diğer bir çok tarihi ve kültürel anıtlar düşman gaspına maruz kaldı.


  Gubadlı ilçesinin işgali sonucunda 445 bin metrekare konut alanı, 61 eğitim kurumu, 21 iletişim şubesi, 61 okul, 6 kraş ve çocuk yuvası, 10 kültür evi, 24 kulüp, 60 kütüphane, 6 hastane ve 33 sağlık ocağı, 125 ticaret işletmesi, yaklaşık 300 diğer sosyal tesisler, 12 tarihi eser, bir Tarih-Diyarşünaslık Müzesi, aynı zamanda toplam 94 köy ve kasaba düşman eline geçti.
  Gubadlı’da savunması sırasında 54 gönüllü şehit oldu. Karabağ Savaşı'nda ise Gubadlı ilçesi toplam 230 şehit verdi, 146 kişi malul kaldı. Gubadlı’da şehit düşenlerden yedisine Azerbaycan Milli Kahramanı adı verildi.
  Ermeni teröristleri bölge topraklarında geniş alanları kapsayan değerli ağaç türlerinden oluşan ormanları, büyük rezerve sahip yeraltı zenginlikleri, mineral maddelerle zengin su kaynaklarını yağmalayarak sömürmekte, ilçenin olağanüstü doğası olan bitki örtüsü ve hayvanlar âlemini mahvetmektedirler.

  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Gubadlı işgali

        Kategori: Ermeni Sorunu

        Konuyu Baslatan: AyMaRaLCaN

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 638

  Sinemde yanar dağlar bahçeler bağlar yetim
  Sensizken canım ağlar bensizken memleketim
  Özüme bir kez dokun gör nasıl birisiyim
  Aşka aşıkken bile memleket delisiyim


Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş