Meyhane Meyhana Azerbaycan`a ait, vurmalı çalgılar eşliğiyle söylenen veya yüksek sesle okunan ölçülü musiki-şiirsel edebi bir türdür. Genel olarak Bakü köylerinde yayılmış ve gelişmiştir. İki ya da daha fazla şair-sanatçı karşılıklı değişme şeklinde bedaheten söylenmektedir. Meyhana janrının kendine öz renkliliği daha belirgin ve daha derindir. Meyhana'ya bu görüntüyü veren vurmalı çalgıların metroritmik temelinin ostinat formüllü kullanımı meyhana janrının eski tarihe dayandığını

Bu konu 1749 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Azerbaycan Meyhane 1749 Reviews

  Konuyu değerlendir: Azerbaycan Meyhane

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1749 kez incelendi.

 1. #1
  AyMaRaLCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  24.08.2008
  Mesajlar
  11.461
  Konular
  5173
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  33
  Tecrübe Puanı
  100
  @AyMaRaLCaN

  Standart Azerbaycan Meyhane

  Meyhane
  Meyhana Azerbaycan`a ait, vurmalı çalgılar eşliğiyle söylenen veya yüksek sesle okunan ölçülü musiki-şiirsel edebi bir türdür. Genel olarak Bakü köylerinde yayılmış ve gelişmiştir. İki ya da daha fazla şair-sanatçı karşılıklı değişme şeklinde bedaheten söylenmektedir. Meyhana janrının kendine öz renkliliği daha belirgin ve daha derindir. Meyhana'ya bu görüntüyü veren vurmalı çalgıların metroritmik temelinin ostinat formüllü kullanımı meyhana janrının eski tarihe dayandığını göstermektedir.
  20. yüzyıl boyunca meyhana janrı 3 gelişim aşamasından geçmiştir. Bu aşamalar Azerbaycan halkının hayatında son derece zor, çelişkili olaylarla dolu dönemlere denk gelmektedir. 1920 yılı Nisan devrimi sonrası yeni ideolojinin yayılması için meyhanaya geniş yer verilmiştir. Meyhana “Eleştiri-uygulama” tiyatrosunun repertuarında ve genel olarak sanatsal edebiyatın yanı sıra, sahne eserlerinde yer almıştır.
  1941-1945 yılları savaş döneminde meyhana, halk nezdinde önemli bir yere gelmiş, halka teselli, umut, inan ve güven aşılamıştır.
  90`lı yıllardan bu yana, meyhana gelişim açısından 3. aşamaya gelmiştir. Fakat ülkenin bağımsızlık sürecinde meyhana türüne yönelik kalite bakımından yeni bir yaklaşım sergilenmektedir: televizyon kanallarında meyhana yarışmaları düzenlenmekte, usta sanatçılar el şenliklerine davet edilmekte, meyhana mecmuaları basılmakta ve en sonunda, meyhana araştırma alanına dönüşmektedir.
  Meyhana - çağdaş dönemde halk şiirinin devamı niteliğindedir. Her dönemin kendi meyhanası vardır. Zamanın nabzını tutan, onu oluşturan ortamın rengini yansıtan bu tür her zaman folklorla bağlı olmuş, halkın arzu ve dileklerini yansıtmış, dönemin eksikliklerini vurgulamıştır.
  Meyhana janrının kuruluş ve yapısal bakımından birbirinden ayrılan türleri vardır:
  a) Kafiyeli meyhanalar
  b) Redifli meyhanalar
  v) Beyitli meyhanalar
  q) Kafiyesiz meyhanalar, Bediheler

  Meyhanacılar
  Mirza Abdülhalik Yusuf, Haşım bey Sagi, Mirza Semender, Aliağa Vahit, Meşedi Azer, Yahya Molla oğlu, Ahmet Anatollu, Ağadadaş Müniri, Dilgem, Ağaselim Çıldağ vb şairler meyhananın klasik örneklerini yaratmıştır.
  Şu anda da pek çok yetenek sahibi bu sanatla məşkül. Onların arasında Ağamirze, Ağakerim, Namık Mana, Vügar, Gülşen vb daha ünlü.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Azerbaycan Meyhane

        Kategori: Azerbaycan Müzik Adamları

        Konuyu Baslatan: AyMaRaLCaN

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1749

  Sinemde yanar dağlar bahçeler bağlar yetim
  Sensizken canım ağlar bensizken memleketim
  Özüme bir kez dokun gör nasıl birisiyim
  Aşka aşıkken bile memleket delisiyim


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş