Kullanıcı Tag Listesi

Horon'un Kökeni ve Kelime Anlamı Türkler tarihin akışı içinde Orta Asya'dan batı dünyasında doğru akarken hiç kuşkusuz sosyal kültürel özelliklerini de birlikte götürmüşlerdir. Yoğun göç dalgaları ve tutulan yeni ''yurtluklar-vatan''da karşılaşılan değişik ulus ve halklarla da etkileşimde bulunmuşlardır. 1071 öncesi ve sonrasında Anadolu'ya akmaya başlayan Türk-*Budun-Boy ve Oymakları çok kısa bir zaman diliminde Anadolu'yu Türkleştirip İslamlaştırırlar. Yalnız Türkler Anadolu'nun

Bu konu 749 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Horon'un Kökeni ve Kelime Anlamı 749 Reviews

  Konuyu değerlendir: Horon'un Kökeni ve Kelime Anlamı

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 749 kez incelendi.

 1. #1
  Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.08.08
  Mesajlar
  20.321
  Konular
  10706
  Beğendikleri
  10
  Beğenileri
  133
  Bahsedildi
  1 Mesaj
  Etiketlenmiş
  1 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @Emine

  Standart Horon'un Kökeni ve Kelime Anlamı

  Horon'un Kökeni ve Kelime Anlamı


  Türkler tarihin akışı içinde Orta Asya'dan batı dünyasında doğru akarken hiç kuşkusuz sosyal kültürel özelliklerini de birlikte götürmüşlerdir. Yoğun göç dalgaları ve tutulan yeni ''yurtluklar-vatan''da karşılaşılan değişik ulus ve halklarla da etkileşimde bulunmuşlardır. 1071 öncesi ve sonrasında Anadolu'ya akmaya başlayan Türk-*Budun-Boy ve Oymakları çok kısa bir zaman diliminde Anadolu'yu Türkleştirip İslamlaştırırlar. Yalnız Türkler Anadolu'nun ötesindeki Türk ellerinde İslamiyet'i her ne kadar benimsememişlerse de eski ''Gök dinleri'' ya da ''şamanist'' inanımlarının kalıntılarını çağımıza dek yaşatabilmişlerdir. Bugün Anadolu'nun kırsal ve dağlık kesimlerinde Orta Asya'nın kültürel özelliklerini şamanist inanımlarını görmek mümkündür.

  Oğuz Türkleri 12. yy'dan itibaren sürekli ve yoğun bir şekilde Karadeniz yöresini yurt tutmaya başlarlar. 200 yıl içerisinde bu olgu tamamlanır tüm Karadeniz yörelerini fetheden ve Türkleştiren Oğuz Türklerinden olan ''ÇEPNİLER''ir. Çepniler bu yöreyi kıyı çizgisine paralel olarak doğu-batı yönünde fethederken Anadolu'nun iç kesimlerinden de diğer Türk boy ve oymakları Erzincan Gümüşhane ve Harput dolaylarından sahile akmaya başlarlar. 1461 yılı başlarında iç kesimlerden gelen 100.000 Çepni Türk'ün Giresun-Trabzon arasına yerleştirildiğini yine Yavuz Sultan Selim'in Trabzon'da Şehzadeliği sırasında İran'da Şah İsmail'in kılıcından kaçan Akkoyunlu Türkleri'ni de Rize-Trabzon arasındaki yörelere yerleştirildiğini tarihi kaynaklardan biliyoruz. Yöreye yapılan bu tarihi göç Doğu Karadeniz'in kısa bir zaman içinde Türkleşmesini sağlar.

  Türkler Doğu Karadeniz bölgesine yerleştiklerinde yabancı olmadıkları bir doğa parçasıyla karşılaşırlar. Yöre çok engebeli sarp dik ve dağlıktır. Öte yandan bölgeyi kuzey yönünde baştan başa kuşatan sürekli dalgalı ve hırçın bir deniz vardır. Bu acımasız özellikleri içeren bir doğa üzerinde mücadele veren insanların tipik yöreye özgü Folkloru ve Halk Oyunları da böylece oluşur.

  Romanya'da düğünlerde oynanan halk danslarına ''Gagauz Türkleri ''nce ''horon" denilmektedir. Yine eski bir Bulgar ve Peçenek Türklerinde varolması dikkate şayandır. Öte yandan Erzincan Malatya Siirt ve Afyon'da birer yerin adı ''Horon''dur.


  Yunan XOGOS kelimesi ile büyük bir benzerlik gösteren horonun nereden geldiği hakkında bazı fikirler ortaya atılmıştır. Bunlardan birisi Yunanlıların Karadeniz'in doğu sahillerine yerleşmiş olması bir diğeri ise; horonun kemençe gibi Cenevizlilerden kalmasıdır. Gerçekten Fransa'da ''Carole'' adı ile tanınmış bir oyun vardır ki bir halka oluşturularak oynanırdı. ''Carole'' kelimesini Fransızca sözlükler bozuk Latince ''Carola'' olarak gösteriyorlardı. Ancak bu kelimenin diğer şekilleri olan ''Harol Horol'' kelimeleri ve oyunun kalabalık oynanması dikkate alınırsa Fransız oyunu ile Doğu Karadeniz oyunu (Horon) arasında şaşırtıcı bir benzerlik göstermektedir. O halde Yunanca

  XOGOS nedir?

  HOGOS -Hora raks dans Yunanca- Türkçe sözlükte;

  1. Takım grup

  2. Bir kilisenin görevlilerinden oluşan kilise korosu

  3. Kilise görevlilerinin kilisede durdukları yer.

  Şimdi karşılaştırmaya geçelim:  a. XOGOS kelimesinde ''topluluk'' esas olarak görülüyor. Bu Karadeniz horonlarında da böyledir.


  b. XOGOS kelimesinin üçüncü maddesi ''kilise görevlilerinin kilisede durdukları. yer'' dir. Kelimenin bu anlamı ile Carole kelimesinin ikinci anlamı olan ''Halka şeklinde oynanan oyun'' arasında açıkça görülen bir ilişki vardır.

  Mimari ve kuyumculukta daire teşkil eden birçok şeye ve 18. yy'da kilisedeki koro dairesine Carole deniyordu.

  Yukarıdaki karşılaştırmalar gösterir ki Horon Carole ve kelimeleri arasında bir anlam birliği oluşturur.

  Şimdi de bunlarla ilişkili olan diğer bir kelime üstünde duralım.

  Xor (hor) veya Kör -Destan söylenirken nakarat

  xoroy (horoy)-Sırayla durmak (Pekarski-Yakut sözlüğü)

  Esas vasıfları ''topluluk'' olan bu Yakutça kelimeler ile Karadeniz horonu Fransız

  ''carole''sı ve Yunanca XOGOS arasındaki anlam birliğini tespit ettikten sonra yukarıdaki araştırmalarımızı şöylece özetleyebiliriz:


  Horon Carole XOGOS Hor Kör Horoy kelimeleri birbirlerinden ayrı olmayıp aynı Hor kökünün muhtelif şekilleridir.


  Bu açıklamalarla yöredeki ''horom'' ve ''horon'' kelimelerinin kullanımı arasında benzerlik olduğu görülmektedir. Horom; mısır saplarının ve çayır (ot) 'ların 10-15 kucak bir araya getirilerek dikey durumda yığılıp tarlada bulunan ''KABAK DEVEKLERİ'' ile üst kısımdan bağlanmasıdır. Başka bir deyişle daire (halka) şeklinde sıkıca bağlamaktır.

  Yöre oyunlarını oynarken bir arada toplanarak sıkıca elele tutup daire halinde horon kurmalarındaki şekil ve benzerlik Horon ile Horom sözcüğünün gerek mana gerekse kelime yapısı bakımından birbirini tamamlamaktadır. Horona başlarken ''Hayde bir horom kuralım'' sözü bir araya toplanıp sıkıca birbirimize bağlanalım demekten başka bir şey değildir.  Horonların Oynandığı Yerler Ve Etkilendiği Unsurlar

  Horonlar neşeli zamanlarda; Bayram düğün dernek askere uğurlama ve arkadaşlar arasında düzenlenen eğlencelerde oynanır.

  Yürekleri dolduran coşkular sevinçler buralarda horona dönüşür. Nerede bir durak bir oturak yeri varsa orası ''HORONDÜZÜ'' dür. üstünde horon oynanmayan tek bir düzlük yoktur Karadeniz'de...

  Horon Karadenizin soluk alışı yürek atışı dalgalanışıdır.

  Horon doğa ile insanın elele kol kola şahlanışıdır.

  İneğiyle çadırıyla çoluğu-çocuğuyla silahıyla giysisiyle dağlara çıkması yol boyunca yol havalarının kemençe ve davul-zurna eşliğinde çalınıp söylenmesi horon oynaya oynaya yolların bitirilmesi ve yayla düzüne silah atarak nara atarak ve tabi ki horon oynayarak (sallama ritminde) kollar halinde girmeleri halka içinde saatlerce horon oynamaları bahara olan özlemin coşkuya dönüşmesi dile gelmesidir.

  Karadeniz'e özgü horonun yapısında tarım kültürünün varlığı apaçık ortadadır. Horonda görülen öne eğilmeler ve kolların öne uzatılıp sallandırılması; tarlada kazma ile çapa yapılması gibidir. Horoncuların el tutması ve hamle yapmaları ile belcilerin ''VOL ATMA'' hamleleri aynıdır.


  Karadeniz'de yalnız başına iş yapmak çok zor olduğundan horon; Karadenizlinin her işte elele verilmesini birlikte çalışmaya duyduğu ihtiyacı anlatmasıdır.


  Doğa yapısının sert ve dağlık oluşu denizinin ve havasının kararsızlığı horon oyunlarında göze çarpar.  ''Mısır Gumulları hep beraber bağlanır;
  İşte horoncular da öyle halkalanırlar...


  Dizili horon ise bel bellmek gibidir;

  Tavaya birer birer hamsi dizilmesidir...


  Omuz titretmeleri hamsi can çekişmesi;

  Çıkarılan o sesler rüzgarın ıslık sesi...


  Hele o silkenmeler ağaçlarda fırtına;

  O çabukluk benziyor martı kanatlarına..


  Dalgalar gider-gelir bir kararda durmazya;

  Horoncular da öyle uyar davul zurnaya...


  Kemençe; horonun sevgi küpü kaşığıdır;

  Neş'eli zannederler en garip aşığıdır...


  Horon; yağmur duası horon çareye koşmak;

  Zafer için zıplamak yahut suyu okşamak...


  Horon; tetikte dumrak kayık küreği çekmek;

  Horonda alın teri horonda emek çekmek...


  Horon bayram yapmaktır halk murada erince;
  Canlanmayan var mıdır oynayanı görünce.  Bu sevinç gösterisi hem bolluk hem bereket
  Dağ-bayır iniş-çıkış elbet lazım hareket. ..

  Horon deyince akla Akçaabat geliyor
  Bunu hem Türkiye ve hem de Dünya biliyor. ..

  Karadeniz horonu horonların beyidir
  Karadenizli korkmaz eğlenceden bellidir...

  Fişek saat ve çizme seferberlik işidir
  Kalleşlik edenleri hesaba çekişidir...

  Horon bir oyun değil bir folklor kanunudur
  Oyna horoncu oynai horon milli konudur... ''  Horonlar Üç Bölümden Oluşur

  1. DÜZ HORON BÖLÜMÜ: Horon oynanmaya başlarken ağır tempoda oynanır. Bundan ötürü oyunun bu bölümüne ''ağır horon bölümü'' de denir. Oyun halkası saat ibresinin tersi yönünde döner. Söylenen türkülere ellerle tempo tutulur. Müzik ne kadar yüksek tempolu çalınırsa oyuncular da o kadar kıvrak ve hareketli olurlar. Ritim arttıkça vücut dikleşir kollar yukarıya kalkar. Gelen komutla ''yenlik yenlik'' ''alaşağı'' ya da ''ufak ufak'' diğer oyuncular da uyarılarak doğrudan sert bölüme geçildiği gibi yenlike bölüme de geçilir.

  2. YENLİK BÖLÜMÜ: Kollar aşağıya iner dizler kırık ve bel kısmı dizlerin açısında öne doğru eğiktir. Kol çıkarmalar ve omuz sallamalar bu bölümde ön plandadır. Adımlar geriye yana ve öne basarak belli alan içinde gezinilir. Vücudun yapmış olduğu çalımlar yumuşak ve hafiftir. Oyunun ritmi düz horon bölümüne oranla biraz daha hızlıdır. Komutçudan gelen ''alaşağa'' ''aloğlum'' ''kimola'' ''taktum'' ''yıkoğlum'' veya ''ıslık'' şeklinde gelen komutla sert bölüme geçilir.

  3. SERT BÖLÜMÜ: Diğer bölümlere nazaran hareketler daha sert ve canlıdır. Omuz sallamalar daha seri ayaklar yere daha sert basar. Oyunun en gösterişli temposunun oldukça yüksek olduğu ve oyuncuların tüm yeteneklerini ortaya koyduğu bir bölümdür. Oyuna devam edilecekse tekrar düz horon bölümüne geçilir.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Horon'un Kökeni ve Kelime Anlamı

        Kategori: Müzik

        Konuyu Baslatan: Emine

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 749


Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş