Clave Nedir, Clave Teorisi Clave nedir? Clave (KLA-vey) Afro-Küba müziklerinde kullanılan kullanıldığı müziğin soundunu eşsiz kılan ve bu müziklerle yapılan dansları Amerikan ve Avrupa popüler danslarından ayıran vuruş aranjmanıdır. Peki "breaking on two" nedir? Amerikan ve Avrupa danslarının aksine Küba danslarında müziğin aşağı vuruşunda adım atmazsınız. Adımı iki vuruşun arasında atarsınız.birinci sayışta ilk aşağı vuruşu duyarsınız ve ilk adımı ikinci sayışta atarsınız. Peki başka

Bu konu 855 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Clave Nedir, Clave Teorisi 855 Reviews

  Konuyu değerlendir: Clave Nedir, Clave Teorisi

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 855 kez incelendi.

 1. #1
  Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  14.08.2008
  Mesajlar
  20.316
  Konular
  10706
  Beğendikleri
  10
  Beğenileri
  185
  Tecrübe Puanı
  100
  @Emine

  Standart Clave Nedir, Clave Teorisi

  Clave Nedir, Clave Teorisi
  Clave nedir?
  Clave (KLA-vey) Afro-Küba müziklerinde kullanılan kullanıldığı müziğin soundunu eşsiz kılan ve bu müziklerle yapılan dansları Amerikan ve Avrupa popüler danslarından ayıran vuruş aranjmanıdır.

  Peki "breaking on two" nedir?
  Amerikan ve Avrupa danslarının aksine Küba danslarında müziğin aşağı vuruşunda adım atmazsınız. Adımı iki vuruşun arasında atarsınız.birinci sayışta ilk aşağı vuruşu duyarsınız ve ilk adımı ikinci sayışta atarsınız.

  Peki başka neler bilmem gerekiyor?
  Mutlaka diğer dansçıların "breaking on 2" ya da "clave ile dans etmek" hakkında konuştuklarını duymuşsunuzdur belki de bu clave olayı nedir diye meraktan kıvranıp duruyorsunuz. En kısa yoldan anlatmak gerekirse clave hemen hemen bütün Afro-Küba müziklerinin müzikal temelini oluşturur. Ve sizin büyük bir dansçı olmanızın da anahtarıdır. Burada sizlere müzik ve dans açısından clavenin önemini ve nasıl uygulanabileceğini anlatmaya çalışıcağız.
  Önce dançılar açısından clavenin yerini ele alalım. Önümüzdeki bölümlerde claveyi nasıl duyacağımızı ve onunla nasıl dans edeceğimizi tartışacağız. Gerçek anlamda clave ritmini duyabilmek ve bu ritme uygun dans edebilmek Afro-küba dans ve müzüiğyle uğraşan herkez için olmazsa olmaz bir gerekliliktir diyebiliriz.
  Claveyi bulabilmek.
  Afro-Küba müziğinin duymaya ve duyduğuna tepkiye dayalı bir yapısı vardır. Clave altyapılı danslarda clavenin çağrısına yani sesine cevap verirsiniz. Clavenin vuruşları her sayışta bir ve üçte olmak üzeredir ve siz buna ikinci ve dördüncü vuruşlarda adım atarak cevap veririsiniz. Bu clave ile dans etmektir.
  Bir dansçı olarak attığınız dans adımlarının müzik kontekstini müzik bağlamında ne olduğunu anlamanızda büyük yarar vardır. Bundan sonra da müzik size nasıl hareket etmeniz gerektiğini söyleyecektir sizi kalıplarla yönlendiren dans öğretmeniniz değil. Rumba Mambo Cha Cha Salsa ve diğer bütün Afro-Küba müzikleriyle dans edebilmek clave ritmini duymak ve anlamaktan geçer.
  Clave (KLA-vey) Afrika çan ve davul kalıplarından doğan Küba müziğinde kullanılan bir vuruş aranjmanıdır. Geçmiş zamanlarda clave 12/8 zamanıyla çalınırdı ancak sonraları Avrupa müziğininde etkisiyle bugünde olduğu gibi 4/4 zamanıyla çalınmaya başladı.

  Sözlük bölümümüzde de bulabileceğiniz gibi Küba kökenli clave isimli bir enstrüman vardır ve basitçe iki tahta sopadan oluşur. Bu iki sopanın birbirine vurulmasıyla çalınır. Eski zamanlarda başka alternatif olmadığı zaman sadece bu enstrümanla müzik yapılırıdı.
  Eğer bir müzikte clave ritimini bulmaya çalışıyorsanız eğer duymaya çalıştığınız clave enstrümanıysa hayal kırıklığına uğramanız muhtemeldir. Clave orda olmayabilir. Sizin duyabileceğiniz davulların clave ritimini çaldığıdır Bu cross davullarda olabilir. çanlarda olabilir ya da davul setine monte edilmiş bir kutu olabilir. Hatta clave ritmini çalan herhangi bir enstrüman dahi olabilir.Müziği dinlediğinizde duyabilirsiniz.. İkinci barlarda 2. ve 3. vuruşları öne çıkaran sesleri takip edin. Bir sonraki barda eğer 1. 2. ve 3. vuruşlarda bir vurgu duyuyorsanız dansın anahtarı elinizde demektir Clave...
  Teknik olarak saydığınız üçüncü vuruş gerçekte bir önceki vuruşun yarısındandır. ama claveyi bulmanın ve duymanın en basit yolu orjinal bir Küba CD si alarak dinlemekten geçer. Salsanın doğduğu müzik olan "son" şarkılarının hepsinde iki tahta parçasının birbirine vuruşunu rahatça duyabilirsiniz.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Clave Nedir, Clave Teorisi

        Kategori: Müzik

        Konuyu Baslatan: Emine

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 855


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş