Çalışmaların 3 aya kadar tamamlanacağını ifade eden Çağlayan, "3 vakte kadar haber bekliyoruz" dedi Yeni teşvik sistemini otomotiv için elden geçiren Ekonomi Bakanlığı, yerli otomobil için önemli bir adım atmış oldu. Teşviklerin yeni halini değerlendiren Bakan Zafer Çağlayan, "Cuma günü 8 ana sanayi firmasıyla görüştüm. Türkiye'de olanlar da olmayanlar da dahil olmak üzere, dünyadaki otomotiv sektörünün bütün üst düzey yöneticilerine ve yönetim kurullarına yeni teşvik sistemimizi tanıtan bir

Bu konu 1925 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
3 vakte kadar yerli oto gelecek 1925 Reviews

Konuyu değerlendir: 3 vakte kadar yerli oto gelecek

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1925 kez incelendi.

ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10831
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Tecrübe Puanı
    100
    @ŞiMaL

Standart 3 vakte kadar yerli oto gelecek

Çalışmaların 3 aya kadar tamamlanacağını ifade eden Çağlayan, "3 vakte kadar haber bekliyoruz" dedi

Yeni teşvik sistemini otomotiv için elden geçiren Ekonomi Bakanlığı, yerli otomobil için önemli bir adım atmış oldu. Teşviklerin yeni halini değerlendiren Bakan Zafer Çağlayan, "Cuma günü 8 ana sanayi firmasıyla görüştüm. Türkiye'de olanlar da olmayanlar da dahil olmak üzere, dünyadaki otomotiv sektörünün bütün üst düzey yöneticilerine ve yönetim kurullarına yeni teşvik sistemimizi tanıtan bir mektup yazacağız.

Bunu yedi düvele duyuracağız. Ben inanıyorum ki birçok firma rekabet etmek için bu iddialı teşvik sistemini görecek ve gelecek" dedi. Bir babayiğitin kendilerine yeteceğini ama bu sayısın 2-3'e çıkmasını arzu ettiklerini vurgulayan Çağlayan, "Yaptığımız görüşmelerle yerli marka yani bir Türk markasıyla üretim konusuna son derece yakın hissettim kendimi. Yerli otoya çok yakın firmalar var. 3 aya kadar çalışmalarına tamamlayacaklarını söylediler. Yani 3 vakte kadar yerli otodan haber bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Maliyeti yüzde 30 düşüyor

Yeni teşviklerin 2013 sonuna kadar süreceğini, sonrasında etkisinin azalacağını ifade eden Bakan Çağlayan, teşvikten yararlanabilmek için bu yıl içinde yatırımın 5 milyon liralık kısmını yapmanın yeterli olduğunu kaydetti. Teşviklerin firmalara sunduğu avantajlardan da bahseden Çağlayan, "Örneğin 500 milyon liralık bir yatırım ve 1500 kişilik istihdamla kurulacak bir tesis için yatırım bedelinin net yüzde 30'unu biz karşılamış oluyoruz. Bundan daha cazip avantajlar sağlayan başka bir ülke yok. 190-200 liralık kişi başı asgari ücret sigorta payını 7 yıl boyunca almıyoruz. Bu parayla git yatırım yap diyoruz" dedi.

Binek şart değil ticari de olur

Yeni teşviklerle amaçlarının yerlilik oranını artırmak olduğunun altını çizen Çağlayan, “Yerlilik oranımız şu anda yüzde 56. Bunu yüzde 85’e kadar çıkarmalıyız. Sonra da yerlimarkamız olmalı. Yerliden kastımız isminin Ali veya Veli olması değil.

Türkiye denildiğinde akla gelen birmarka olması. Yerli tasarım vemotor yeterli. Diğer parçaları Ali’den almışsın önemi yok. Üstelik binek olmak zorunda da değil, ticari araç da olabilir” diye konuştu.

VW’ye takmış durumdayız

Geçtiğimiz ay Türkiye’de en fazla satılanmarkanın Volkswagen (VW) olduğunu hatırlatan Çağlayan, şöyle devametti: “En çok satışı yapıyor ama yatırıma gelmiyorlar. Bu konuya takmış durumdayız. Yakın zamanda Ferit Bey’le bu konuyu konuşacağız.”

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: 3 vakte kadar yerli oto gelecek

Kategori: Motorlu Araçlar

Konuyu Baslatan: ŞiMaL

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1925

Etiketler