http://www.azeriart.net/musiqi/bulbul2.jpg Azerbaycan opera muğennisi (lirik-dramatik tenor), xanende, musiqi folkloru tedqiqatçısı. SSRİ xalq artisti (1938).SSRİ Dövlet mükafatı laureatı (1950). 1924 ilden Azerbaycan Opera ve Balet Teatrının solistidir. Bülbülün repertuarında Qerbi Avropa ve rus klassiklerinin eserleride "Karmen", "Aleko", "Riqoletto" ve s. xalq mahnılarından "Süsen sünbül", "Yaxan düymele", "Qara gözler", "Çal oyna", "Segah tesnifleri" ve s. Bülbül A.Zeynallının "Ölkem",

Bu konu 1853 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Bulbul ... 1853 Reviews

  Konuyu değerlendir: Bulbul ...

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1853 kez incelendi.

Konu: Bulbul ...

 1. #1
  S€®C€
  S€®C€ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart Bulbul ...  Azerbaycan opera muğennisi (lirik-dramatik tenor), xanende, musiqi folkloru tedqiqatçısı. SSRİ xalq artisti (1938).SSRİ Dövlet mükafatı laureatı (1950). 1924 ilden Azerbaycan Opera ve Balet Teatrının solistidir. Bülbülün repertuarında Qerbi Avropa ve rus klassiklerinin eserleride "Karmen", "Aleko", "Riqoletto" ve s. xalq mahnılarından "Süsen sünbül", "Yaxan düymele", "Qara gözler", "Çal oyna", "Segah tesnifleri" ve s. Bülbül A.Zeynallının "Ölkem", Ü.Hacıbeyovun "Sensiz", "Sevgili canan" romanslarının ilk ifaçısı olmuş ve zengin boyalarla tekrarolunmaz musiqi obrazları yaratmışdır.
  Bülbülün ifaçılığında milli vokal üslubu ile italyan vokal üslubu üzvi şekilde birleşibdir. Bülbülün redaktesi ile "50 Azərbaycan el mahnısı" (1938) ve Azerbaycan xalq mahnıları (1956,58) çap edilib.
  2 Lenin ordeni, 2 Qırmızı emek Bayrağı, "Şeref nişanı" ordeni, İtaliyanın Qaribaldi ordeni ve medallarla tektif edilmişdir.
  Opera sahesinde rolları:
  Koroğlu (Koroğlu, Ü.Hacıbeyov)
  esger (Arşın mal alan, Ü.Hacıbeyov)
  Qerib (Şahsenem, R.M.Qlier)
  Nizami (Nizami, E.Bedelbeyli)
  Ferhad (Xosrov ve Şirin, Niyazi)
  Aslan (Veten, Q.Qarayev)
  Saro (Anus, A.Tiqranyan)


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Bulbul ...

        Kategori: Azerbaycan Müzik Adamları

        Konuyu Baslatan: S€®C€

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1853


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş