Kullanıcı Tag Listesi

http://www.azeriart.net/musiqi/zeyneb.jpg Azerbaycan müğennisi (lirik soprano). SSRİ xalq artisti(1980). Azerb.SSR xalq artisti(1975). Azerb. SSR emekdar artisti (1967). Zeyneb Yahya qizi Xanlarova 28 Dekabr 1936-ci ilde Bakıda anadan olub. 1961-ci ilde A.Zeynallı adına Bakı musiqi mektebinin S.Şuşinski sinifini bitirmişdir. Zeyneb Xanlarova Opera ve Balet Teatrına Şemsi Bedelbeylinin deveti ile gelir. 1961-ci ilde ilk defe "Leyli ve Mecnun" operasında "Leyli" rolunda çıxış etdi.

Bu konu 2313 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Zeyneb Xanlarova... 2313 Reviews

  Konuyu değerlendir: Zeyneb Xanlarova...

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2313 kez incelendi.

 1. #1
  S€®C€
  S€®C€ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart Zeyneb Xanlarova...
  Azerbaycan müğennisi (lirik soprano). SSRİ xalq artisti(1980). Azerb.SSR xalq artisti(1975). Azerb. SSR emekdar artisti (1967).
  Zeyneb Yahya qizi Xanlarova 28 Dekabr 1936-ci ilde Bakıda anadan olub. 1961-ci ilde A.Zeynallı adına Bakı musiqi mektebinin S.Şuşinski sinifini bitirmişdir. Zeyneb Xanlarova Opera ve Balet Teatrına Şemsi Bedelbeylinin deveti ile gelir. 1961-ci ilde ilk defe "Leyli ve Mecnun" operasında "Leyli" rolunda çıxış etdi. Tamaşanın uğurla keçmesi genc Zeynebin parlaq geleceyinden xeber verirdi. 1961 ilden başlayaraq Opera ve Balet Teatrının solistidir. Ü.Hacibeyovun "Leyli ve Mecnun" ve "esli ve Kerem" operalarında Leyli ve esli obrazlarını yaratmışdır.
  Zeyneb Xanlarovanın repertuarında muğamlardan (Şahnaz, Qatar, Bayatı-Şiraz, Mahur ve s. tesniflerden (Şur, Çahargah, Dilkeş) ve s. Azerbaycan xalq mahnıları, bestekarlardan (Q.Qarayev, F.emirov, T.Quliyev. C.Cahangirov, A.Melikov, E.Sabitoğlu, A.Tağıyev ve b.) mahnıları geniş yer tutur. Zeyneb Xanlarova Azerbaycan mügenni qadınlari içerisinde "Çahargah" muğamının ilk ifaçılarındandır.
  Zeyneb Xanlarova SSRİ, Çexoslavakiya, Bolqarıstan, Macarıstan, Fransa, İspaniya, İsveç, İsveçre, Danimarka, Kipr ,Türkiye, İraq, efqanıstan, Yaponiya ve s. ölkelerde qastrol seferlerinde olmuşdur. Zeyneb Xanlarova haqqında "Salam Zeyneb" adlı senedli film çekilmişdir. 1986-cı ilde Melodiya musiqi şirketi ona Qızıl Valı teqdim etmişdir. Azerb.SSR Ali Sovetinin (11- ci çağırış) deputatıdır. "Şeref nişanı" ordeni ve medallarla teltif edilmişdir.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Zeyneb Xanlarova...

        Kategori: Azerbaycan Müzik Adamları

        Konuyu Baslatan: S€®C€

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 2313


Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş