Kullanıcı Tag Listesi

İnsan gözünde doğal olarak bir mercek bulunur. Bu mercek gözün renkli kısmının hemen arkasında yer alır ve şeffaf olduğu için normalde görülmez. Biz göz bebeğini siyah olarak görürüz. Bu siyahlık aslında gözün arka kısmının karanlığıdır. Mercek, göze gelen ışınları sinir tabakasına düşürerek net görüntü oluşmasını sağlar. Işığın merceği geçip sinir tabakasına ulaşabilmesi için merceğin berrak olması gerekir. Bu kesiflik merceğin herhangi bir yerinde veya tamamında bulunduğu gibi hafif veya

Bu konu 888 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
KATARAKT NEDİR? 888 Reviews

  Konuyu değerlendir: KATARAKT NEDİR?

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 888 kez incelendi.

 1. #1
  GARAGIZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.07.08
  Mesajlar
  2.041
  Konular
  547
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  551
  @GARAGIZ

  Standart KATARAKT NEDİR?

  İnsan gözünde doğal olarak bir mercek bulunur. Bu mercek gözün renkli kısmının hemen arkasında yer alır ve şeffaf olduğu için normalde görülmez. Biz göz bebeğini siyah olarak görürüz. Bu siyahlık aslında gözün arka kısmının karanlığıdır.

  Mercek, göze gelen ışınları sinir tabakasına düşürerek net görüntü oluşmasını sağlar. Işığın merceği geçip sinir tabakasına ulaşabilmesi için merceğin berrak olması gerekir. Bu kesiflik merceğin herhangi bir yerinde veya tamamında bulunduğu gibi hafif veya şiddetli olabilir.

  KİMLERDE GÖRÜLÜR?

  Bebeklerde dahil olmak üzere her yaşta insanda görülebilir. Orta yaşlarda nadirdir. Yaş ilerledikçe sıklığı artar. 50-59 yaş arasında olanların %65'i, 80 yaş üzerinde olanların hepsinde kesiflik bulunur. Fakat bu kesiflik her zaman görmeyi kayda değer şekilde bozmayabilir.

  NEDENLERİ NELERDİR??
  Kataraktın erişkinlerdeki en önemli nedeni lensin içinde yaşlanmasıyla birlikte meydana gelen değişiklikliklerdir. Çocuklarda ise metabolik hastalıklar, akraba evliliği, anne karnında geçirilen hastalıklar, gebelikte ilaç kullanımı, enfeksiyöz durumlar ve yaralanmalar etkili olur. Ayrıca şeker hastalığı, göz içi iltihabı (Üveit), böbrek hastalığı, glokom, yüksek kan basıncı (Hipertansiyon) ve uzun süreli kortizonlu ilaç kullanımı katarakt yapabilir.
  BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Hastalarımızda en sık görülen belirtiler:

  Bulanık görme. Ağrısız tedrici görme azalması
  Gözde kamaşma ve ışığa hassasiyetin artışı
  Sık gözlük numarası değişimi. Gözlüğü sık silme ihtiyacı
  Araba sürerken zorlanma
  Gece görme azalması
  Okumak için kuvvetli ışığa ihtiyaç duyma
  Bir gözde çift görme
  Renklerde soluklaşma ve sarılaşma
  Erken dönemlerde gözlük derecelerinde hızla miyopa kayış olur. Yoğunluk arttıkça şikayetler de artar. Kataraktın ilerlermesi hızlı ya da yavaş olabilir. Belirtiler kataraktın tek veya çift olmasına, kesafetin derecesi ve konumuna göre değişir. Katarakt tek gözde ise, hasta tek gözünü kapatacak durum olmadığı müddetçe kataraktın etkisini fark etmeyebilir. Hastalar okumakta, yüzleri tanımada ve televizyon izlemede güçlük çekebilir. Aydınlık ve bol güneşli ortamda aniden görme azalabilir. Bazen de ışıktan rahatsızlık duyulur. Parlak ışıkta görme azalır ve araba sürmek güçleşir. İleri olgularda gözün ortasındaki siyah kısım beyaza dönüşebilir.


  İLAÇ TEDAVİSİ VAR MIDIR?
  Kataraktın cerrahi dışında herhangi bir tedavi şekli yoktur. Halen denenen bazı ilaçlar olmakla birlikte henüz başarılı bir sonuç bildirilmemiştir. Kaçınılması imkan dahilinde olan yaralanmalar, ilaç kullanımı ve beslenme gibi şartlar düzenlenerek kataraktın az bir kısmı engellenebilir
  AMELİYATA NE ZAMAN KARAR VERİRİZ?Aşağıdaki durumlardan herhangi biriyle karşı karşıya kaldığımızda bir an önce ameliyat olmamız gerekir.

  Görmeniz artık ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa,
  Gözdeki iltihap gibi bir rahatsızlık katarakt oluşturmuşsa,
  Kataraktınız göz tansiyonunuzu yükseltiyorsa,
  Dikişsiz ameliyat düşünüyorsanız.


  CERRAHİ SEÇENEKLER NELERDİR?
  Katarakt cerrahisi mercekli ya da merceksiz yapılabilir. Mercek kullanılmadığında hastaların kalın camlı gözlük kullanmaları gerekeceğinden bugün için en çok tercih edilen yöntem mercekli yöntemdir.

  Cerrahi lensin çıkarılışına göre üçe ayrılır:

  İntrakapsüler Katarakt Ekstraksiyonu (İKKE) : Lens zarlarıyla bir bütün olarak çıkarılır. Eski bir yöntemdir.
  Ekstrakapsüler Katarakt Ekstarksiyonu (EKKE) : Lensin ön kapsülü alınır, diğer kısımlar doğurtma ve emme yöntemleriyle temizlenir. Daha sonra lens zarları içine göz içi lens takılabilir.
  Fakoemulsifikasyon (FAKO) : Lens çekirdeği ses dalgaları ile eritilir ve emilir. Katarakt alınır, zar yerinde bırakılır. Dikişsiz katarakt amelitatı diye bilinir.
  İlk iki yöntemde dikiş mecburidir. FAKO'da ise dikiş atılmadan ameliyat gerçekleştirilebilir. Özel bir cihaz gerektirir. Maliyeti yüksektir. Fakat erken dönemde görmenin elde edilmesini sağlar.


  YAPAY GÖZ İÇİ MERCEĞİ NEREYE YERLEŞTİRİLİR?

  Göz içi merceği 4 şekilde yerleştirilebilir.
  Ön kamaraya
  Arka kamarada sulkusa
  Arka kamarada lens zarlarının içine
  Arka kamarada skleral fiksasyonlu olarak
  En iyi yöntem lensin kendi zarlarının içine yerleştirildiği dikişsiz ameliyat FAKO yöntemidir. Hastanın durumu veya cerrahinin gidişine göre diğer yöntemlere de ihtiyaç duyulabilmektedir.


  AMELİYAT NASIL YAPILIR?

  Ameliyat öncesi doktorunuz gerekli görürse bazı tetkikler yaptırılabilir. Ameliyathaneye alındığınızda bazı ilaçlar ağızdan, koldan veya kalçadan uygulanabilir. Daha sonra gözünüz uyuşturulur. Katarakt cerrahisinde genel anestezi nadiren tercih edilir. Çoğunlukla göz çevresine iğne yapılarak anestezi uygulanır. İğnesiz sadece damlalarla gözün uyuşturulmasıyla ile de ameliyat mümkündür. Fakat bazı riskleri olduğu için sadece iğneden korkan ve diyalogun çok iyi sağlanabildiği kişilerde uygulanır.

  Cerrahi 15-20 dak. sürer ve özel bir mikroskopla yapılır. Bu esnada hastalar herhangi bir şey hissetmezler.


  HASTANEDE YATMAK GEREKİR Mİ?

  Gerekmez. Günümüzde katarakt ameliyatı, operasyon olduktan sonra hastanın evine gönderildiği ayaktan tedavi şeklidir.

  GÜVENLİ BİR AMELİYAT MIDIR?

  Katarakt ameliyatları göz ameliyatları içinde en güvenilir olanıdır ve görme yönünden sonuçları iyidir. Buna rağmen ameliyat esnasında zarının yırtılması, gözde kanama, tansiyon yükselmesi gözün merceği kabul etmemesi gibi problemlerle karşılaşabilir. Ameliyattan sonra da tansiyon yükselmesi, merceğin hareket etmesi, kesim yerinin açılması iltihabın yoğun olması gibi problemlerle karşılaşılabilir.

  KATARAKT LAZERLE TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

  Halk arasında yaygın olarak "lazerle katarakt ameliyatı yapılıyor" diye bilinen yöntem aslında FAKO' dur. Lazerle katarakt ameliyatı yapılabilir. Ancak ameliyat tekniği olarak FAKO ile bir farkının olmaması nedeniyle yaygın değildir. Henüz deneysel aşamada ve bazı teknik problemleri var. Bunlar giderildikten sonra yaygın kullanıma geçebilir. Yine de ameliyat olmaksızın lazerle kataraktın düzelmesi mümkün değil.

  AMELİYATTAN SONRA NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

  Dikişli ameliyattan birgün sonra göz açılır. Hastadan birkaç gün süreyle gözünü ve yüzünü yıkamaması, bunun yerine yüzünü ıslak bir bezle silmesi istenir. Hasta bir hafta geçtikten sonra banyo yapabilir. Bir ay boyunca yüzüstü yatamaz, namaz kılıyorsa yere ve masaya secde edemez, ancak eğilerek kılabilir.

  Hastanın ilk birkaç gün bol sulu gıdalar alması uygundur. Ayrıca ameliyatın etkileri yatışana kadar 2-3 hafta süreyle damla merhem kullanmak gerekebilir. Hasta yüksek tansiyon kalp hastalığı, şeker hastalığı gibi nedenlerle ilaç kullanıyorsa bunlara kesintisiz devam eder.


  GÖRMENİN SEYRİ NASIL OLUR?

  Ameliyattan sonraki gün göz açıldığında bulanık bir olur. Bulanıklık günler içinde kaybolmaya başlar. Görüntüdeki netliği artırmak için 1.5 - 2 ay sonra bazen dikişlerin alınması gerekebilir. Normalde dikişler hiç alınmasa da olur. Bazen de gözlük veya kontakt lens takılabilir.

  OKUMA ZARAR VERİR Mİ?

  Okuma göze zarar vermez. Ama ameliyattan hemen sonra gözde rahatszılık ve yorgunluk olabilir. TV seyretmek daha az yorucudur. Ancak bu işte göze zararlı değildir. Tam uzak ve yakın gözlüğü operasyondan bir ay sonra ayarlanır.

  KATARAKT CERRAHİSİ BAZI KONULARDA KISITLILIK OLUŞTURUR MU?

  Cerrahi sonrası kanunda belirtilen görmeyi elde eden kişiler sürücü belgesi alıp araba kullanabilirler. Şiddet gerektirmeyen sporlar yapabilirler. Sadece polis ve asker olamazlar.

  YENİDEN KATARAKT OLUŞUR MU?


  Katarakt ameliyatı olanlarda yeniden katarakt oluşmaz. Merceğin içine yerleştirildiği zar zamanla kesifleşebilir. Bu halk arasında ikincil katarakt olarak isimlendirilse de aslında katarakt değildir ve laserle kolayca tedavi edilebilir.

  ÇOÇUK ÇAGI KATARAKLARI

  Çocuk kataraktlarında göz, yetişkinlere nazaran daha küçük kompartımanlar içermekte, ameliyatları da genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu nedenle risk artmakta, ameliyat tekniği zorlaşmakta ve göz içine mercek yerleştirmek ve bunun numarasını ayarlamak güçlük arzetmektedir. Mercek takılamayan bebeklerde ise ameliyat sonrası kullanmak zorunda olduğu gözlük veya kontakt lensi uygulamada büyük zorluklar çekilmektedir. Bu durumlarda göz iyi rehabilite edilemezse göz tembel olarak kalabilmektedir. Bebek ve çocuklarda çok iyi bir ameliyatı takiben çok iyi görme rehabilitasyonu şarttır.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: KATARAKT NEDİR?

        Kategori: Hastalıklar Hakkında Temel Bilgiler

        Konuyu Baslatan: GARAGIZ

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 888


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş