IQ testinde kadınların 100 yıl sonra erkekleri geride bırakması ses getirdi. Uzmanlar "Eskiden evde kapalı kalan kadın zekâsını gösteremiyordu" derken ünlü isimler de ilginç yorumlarda bulundu: Dünyaca kabul görmüş araştırmacı James Flynn'ın kadınların 100 yıl sonra erkekleri IQ testinde geride bıraktığını açıklaması yankı uyandırdı... Zekâ üzerine çalışmalar yapan bilim insanları kadın zekâsının zaten gözlemsel olarak kabul gördüğü görüşünde birleşti; "Eskiden eve kapanan kadın zekâsını

Bu konu 1980 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Kadın mı zeki, erkek mi tartışması? 1980 Reviews

Konuyu değerlendir: Kadın mı zeki, erkek mi tartışması?

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1980 kez incelendi.

ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10831
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Tecrübe Puanı
    100
    @ŞiMaL

Standart Kadın mı zeki, erkek mi tartışması?

IQ testinde kadınların 100 yıl sonra erkekleri geride bırakması ses getirdi. Uzmanlar "Eskiden evde kapalı kalan kadın zekâsını gösteremiyordu" derken ünlü isimler de ilginç yorumlarda bulundu:

Dünyaca kabul görmüş araştırmacı James Flynn'ın kadınların 100 yıl sonra erkekleri IQ testinde geride bıraktığını açıklaması yankı uyandırdı... Zekâ üzerine çalışmalar yapan bilim insanları kadın zekâsının zaten gözlemsel olarak kabul gördüğü görüşünde birleşti; "Eskiden eve kapanan kadın zekâsını gösteremiyordu. Çağımız soyutu algılama çağı. Kadın daha soyut düşünebiliyor" yorumunu yaptı. Ünlü isimler de "Günaydın demek istiyoruz" diyerek görüş bildirdi.

* EN YÜKSEK IQ BİR KADINDA

Ferhat Çalapkulu (Türkiye Beyin Takımı Kaptanı): Bizim yaşadığımızı araştırmacılar kanıtlamış. Kadınların erkeklere göre çok yönlü olmaları zekâ testinde de ortaya çıkmış. Kadınların eskiden evde kısıtlı kalması zekâ göstermesini engelliyordu. Ama şimdi kadınlar her yerde aktif olarak çalışıyor ve beyinleri çok yönlü çalışıyor. Üstelik dünyanın en yüksek IQ'suna sahip kişisi de bir kadın. Dağıstan Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Nadia Camukova 199.37 IQ ile dünyanın en üstün zekâlı insanı unvanını taşıyor. Zekâ oyunlarına baktığımızda erkeklerin ilgisi daha fazla ama kadınlar çok yönlü.

* EVE KAPALIYKEN GÖSTEREMİYORDU

Prof. Dr. Kültegin Ögel (Psikiyatrist): Klinik deyenimime göre kadınların erkeklerden daha zeki olduğu şöyle örneklendirebilir: Erkekler olaylara daha somut bakıyor. Kadınlar daha soyut düşünülebiliyor. Çağımız postmodern çağ. Soyutu daha iyi algılamayı gerektiren bir çağ. Kadınların bu çağa daha uyumlu olduklarını düşünüyorum. Duygusal zekâları da erkeklere göre çok daha iyi. Bu da çağa daha uyumlu olduklarını gösteriyor. Bir de şu var. Kadınlar eskiden aşağılanan baskılanan bir nesildi. Potansiyelini ortaya koyamıyordu. Artık potansiyellerini rahatça ortaya koyabiliyorlar. Yani kadınlar hep zekiydi. IQ hesaplamalarına gelince; bu hesaplama temelde muhakemekavrama anlama üzerine. Soyut somut nesneleri birden algılamamız gerekiyor.

* HEM EVDE HEM İŞTE KIVRAK ZEKÂ

Prof. Dr. Ümit Davaslıgil (Maltepe Üniversitesi Üstün Zekalılar Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı): Kadınlar hem evde hem işte kıvrak zekâya sahipler. Ama 'kadınların artık erkeklerden daha zeki' olduklarını ortaya koyan araştırmada denekler nasıl seçilmiş hangi testler kullanılmış kadınlar ve erkekler eşit saflardan mı seçilmiş onlara bakmak lazım. Araştırmayı incelemek lazım. Bizim Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Üniversitesi'nin ortak yürüttüğü Üstün Zekâlıların Eğitim Projesi kapsamında kentlerde yaşayan ilköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencileriyle yaratacılıklık üzerine yaptığımız araştırmalarda kız-erkek çocuklarda yaratıcı zekâ düzeyi birbirinden farklı görünmüyordu. Ama bunlar küçük çocuklar ileriki yaşlarda farklılar ortaya çıkabilir. Kadınlar işleri daha kıvrak bir zekâyla halledebiliyor.

* ÜÇ BOYUTLU DÜŞÜNMESİ GELİŞTİ

Prof. Dr. Nurten Akarsu (Hacettepe Üniversitesi Tıbbi Genetik Bölümü Öğretim Üyesi): Bu araştırmanın yayınını görmek lazım. Denekleri görmek beyin MR'larına bakmak lazım. Bu ilişkilendirme çalışmalarına öncelikle fonksiyonel olarak bakmak lazım. Büyük meta analizlerine ihtiyaç var. İstatistiki çalışmaların karşılaştırmalarına ihtiyaç var. Bu tip araştırmalar ön gözlemlerdir. Yani gözlemsel çalışmalardır. O yöntemin tekrarlanması lazım. Ama zaten biz bilim insanları gözlemsel olarak biliyoruz ki kadının üç boyutlu düşünmesi gelişmiştir. Erkeğin ise matematiksel zekâsı ve tek boyutlu yorumlamaları gelişmiştir. Erkeğin başarılı olması sonuca odaklı olmasından kaynaklanır. Kadın ise nedene odaklıdır. Kadın sorun çözmeye yöneliktir. Bunlar bilimsel değil gözlemseldir. Bilimsel olarak niye böyledir ne gibi faktörler etkiler evrimsel olarak seçiliyor mu? 'Kadınlar artık erkeklerden daha zeki' demek için raporlarının tekrarlaması ispatlanması; istatiksel güvenirlik için de büyük popülasyon çalışmalarına ihtiyaç vardır. Yoksa gözlemsel olarak kadının erkeklerden daha zeki olduğu bilinen bir şeydir.

* SON DERECE FARKLI

Erhan Yaşar (Sosyal Psikilog): Kadın-erkek beyni karşılaştırılamayacak kadar farklı. Nerdeyse iki ayrı insan türüyüz. Farklılıkların farkındalığı ve yönetimi ile akıllıca beraberce yaşam tek çözümdür. Beynin yapısı cinslerin farkları üzerine 7 yıldır araştırma yapıyorum. Genellemeler yapmak insanı hatalı sonuçlara götürür.

MAGAZİN DÜNYASI NE DİYOR?

Hilal Cebeci: Benim IQ 156 çıkmıştı. O yüzden bilimadamları son derece haklı. Zaten erkekleri yönetmemizden belli olmuyor mu?

Nilay Dorsa: Bunu bilim adamlarının bu kadar zahmet edip araştırmasına gerek yok. Biz etrafımıza baktığımızdakadınların zekâlarıyla hayatın birçok alanında başarılı olduklarını görüyoruz. Aklıma takılan şu; umarım araştırma ekibinde kadınlar da vardır.

Asena: Öncelikle bilim adamları kadın mıydı bunu çok merak ediyorum. Ancak bir ev kadını olmak için üstün bir zekaya ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. Ama bakarsanız bu kanıya ters düşen bir durum da var. Dünyadaki bütün mucitler erkek. Bu yüzden kadın erkek diyerek ayırt etmek saçma geldi.

Banu Zorlu: Dünyayı yöneten tüm önemli liderlerin arkasında bir kadın var. Ayrıca unutmayalım ki erkeği de dünyaya getiren bir anne. Kadınların güncel hayatın içindeki başarılarından da yola çıkarsak bilim adamlarının bu üstünlüğü yeni görmesi şaşırtıcı. Onlara günaydın diyorum.

GURUR DUYDUK

Özgür Özberk: Kadınların erkeklerden daha zeki olduğunun ortaya çıkması bir erkek olarak beni rahatsız eden bir durum değil. Olabilir kadınlar erkeklerden zekidir ama bunun her kadın için geçerli olduğunu sanmıyorum.

Ragıp Savaş: Şaşırtmadı beni bu haber. Özellikle İkili ilişkilerde bazı iş kollarında kadınların erkeklerden daha önde oldukları belli. Ülkemizde de kadınların daha fazla platformda kendilerine yer buluyor olmaları sevindirici. Gurur duyuyoruz kadınlarla...

Sabah

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Kadın mı zeki, erkek mi tartışması?

Kategori: Erkeklere Özel

Konuyu Baslatan: ŞiMaL

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1980

Etiketler