Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Güvenlik Bakanlığı http://azerbaijans.com/uploads/mtn-bina34243.gif Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Güvenlik Bakanlığı istihbarat, karşı istihbarat faaliyeti, devlet sırının muhafaza edilmesi, suçluların bulunması, önlenmesi ve açılması alanında faaliyeti gösteren merkezi yürütme organıdır. Azerbaycan’da ilk milli güvenlik organı 28 Mart 1919’de kurulmuştur. Halk Cumhuriyeti Harbiye Bakanı Semed Bey Mehmandarov’un emriyle bakanlık bünyesinde istihbarat ve

Bu konu 807 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Güvenlik Bakanlığı 807 Reviews

  Konuyu değerlendir: Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Güvenlik Bakanlığı

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 807 kez incelendi.

 1. #1
  AyMaRaLCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  24.08.2008
  Mesajlar
  11.462
  Konular
  5174
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  26
  Tecrübe Puanı
  100
  @AyMaRaLCaN

  Standart Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Güvenlik Bakanlığı

  Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Güvenlik Bakanlığı
  Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Güvenlik Bakanlığı istihbarat, karşı istihbarat faaliyeti, devlet sırının muhafaza edilmesi, suçluların bulunması, önlenmesi ve açılması alanında faaliyeti gösteren merkezi yürütme organıdır.
  Azerbaycan’da ilk milli güvenlik organı 28 Mart 1919’de kurulmuştur. Halk Cumhuriyeti Harbiye Bakanı Semed Bey Mehmandarov’un emriyle bakanlık bünyesinde istihbarat ve karşı istihbarat bölümü organize edilmiştir. Bu kurumun ilk yöneticisi Memmedbağır Şeyhzamanlı olmuştur.
  Halk Cumhuriyeti yıkıldıktan sonra kurum mensupları tasfiye ve baskılara tabi tutulmuşlar. M.Şeyhzamanlı diğer yöneticiler kurşuna dizilmişler. Sovyet döneminde kurum önce Olağanüstü Komisyon adlandırılmıştır. Bir müddet İçişleri Halk Komiserliği içinde faaliyet göstermiştir. Daha sonra Devlet Güvenlik Komitesi tesis edilmiştir. 1967 yılına dek istihbarat organlarına Azerbaycanlı olmayanlar yönetimdeydi. Aynı yıl General Haydar Aliyev Azerbaycan Devlet Güvenlik Komitesi Başkanı görevine atanmıştır.
  Azerbaycan Cumhuriyeti 1991 yılı ekim ayında bağımsızlığa kavuştuktan sonra Devlet Güvenlik Komitesinin maddi ve teknik potansiyeli ve kadrolarına dayanarak 1 Kasım 1991 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Güvenlik Bakanlığı tesis edilmiştir. Kısa sürede bakanlığın görevlerini mazmun ve mahiyeti de değişmiştir.
  Milli Güvenlik Bakanlığı, kendine bağlı Devlet Sınır Muhafazası Kurumuyla birlikte devlet sınırında operasyonları gerçekleştirir, İçişleri Bakanlığı ile birlikte Azerbaycan sınırları içinde yabancı devletlerin diplomatik ve diğer temsilciliklerinin güvenliğinin sağlanması için önlemler alır.
  Bakanlık, devlet sırrı niteliğinde bilgilerin korunması, yolsuzluk, terör, uyuşturucu ve psikotrop ve radyoaktif maddelerin, ateşli silah ve savaş vasıtalarının kanunsuz dolaşımı, organize suçlar, sınır ötesi suçların birçok tehlikeli türlerine karşı mücadele yapar.
  Uluslararası terör ve organize suçların diğer türlerine karşı mücadele etmek Milli Güvenlik Bakanlığının yetkileri çerçevesindedir.
  28 Mart - Milli Güvenlik organları çalışanlarının meslek bayramıdır.

  Adres: Bakı şeheri, AZ1006, Parlement Prospekti, 2
  Telefon: (+994 12) 493-76- 22
  Faks: (+994 12) 493-76-22
  E-mail: [email protected]


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Güvenlik Bakanlığı

        Kategori: Azerbaycan

        Konuyu Baslatan: AyMaRaLCaN

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 807

  Sinemde yanar dağlar bahçeler bağlar yetim
  Sensizken canım ağlar bensizken memleketim
  Özüme bir kez dokun gör nasıl birisiyim
  Aşka aşıkken bile memleket delisiyim


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş