Kullanıcı Tag Listesi

Hatıra Para Ve Koleksiyonculuk HATIRA PARA Bir önemli olay, yıldönümü veya kişi anısına basılan hatıra paraları, geçmiş zamanı ya da önemli ve özel günleri kalıcı kılmak istenlerin ilgi duyduğu bir hobidir aslında. Hatıra Para Koleksiyonculuğu, çok eski çağlarda başlamış olup günümüzde de bir kültür ve yatırım hobisi olma özelliğini sürdürmektedir.

Bu konu 1117 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Hatıra Para Ve Koleksiyonculuk 1117 Reviews

  Konuyu değerlendir: Hatıra Para Ve Koleksiyonculuk

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1117 kez incelendi.

 1. #1
  Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.07.08
  Mesajlar
  10.801
  Konular
  3263
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  2
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  932
  @Dygsuz

  Standart Hatıra Para Ve Koleksiyonculuk

  Hatıra Para Ve Koleksiyonculuk

  HATIRA PARA


  Bir önemli olay, yıldönümü veya kişi anısına basılan hatıra paraları, geçmiş zamanı
  ya da önemli ve özel günleri kalıcı kılmak istenlerin ilgi duyduğu bir hobidir aslında.

  Hatıra Para Koleksiyonculuğu, çok eski çağlarda başlamış olup günümüzde de bir kültür ve yatırım hobisi olma özelliğini sürdürmektedir.  Hatıra Parası Nedir?


  Bir önemli olay, yıldönümü veya kişi anısına basılan paradır. Antikçağ�dan beri basılan hatıra paraların madalyalarla ayrımını yapmak ancak 19. yüzyıldan sonra kolaylaşmıştır. Günümüzde üzerinde yazılı itibari (nominal) ve gerçek değeri farklı olan hatıra paralar devlet darphanelerinden isteyen herkes tarafından satın alınabilirse de, piyasada dolaşıma sürülmemektedir. Cumhuriyet döneminin ilk hatıra parası 27 Mayıs 1960 Devrimi�nin gümüş on lirasıdır. Bunu Darphane tarafından çıkarılan diğer hatıra paraları izlemiştir.


  Hatıra Para ve Koleksiyonculuk

  Hatıra Para Koleksiyonculuğu, çok eski çağlarda başlamış olup günümüzde de bir kültür ve yatırım hobisi olma özelliğini sürdürmektedir. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, 1970'den beri düzenli bir biçimde hatıra para ve madalyon üretimi yapmaktadır. Bu güne değin, ikiyüzyetmiş civarında, gümüş, altın ve bronz gibi metaller üzerine hatıra para ve madalyon basılmıştır.

  Hatıra paralar Darphane Mağazasından ve acentalardan temin edilebilir. Satışta bulunan tüm ürünler Darphane mağaza fiyatlarından temsilciliklerden satın alınabilir.

  Yabancı firmalar için basılan hatıra paralar; Türkiye satışlarının kontenjanlı olması nedeniyle, sadece üyelere satılmaktadır.  Satış süreleri dolan veya (ve) maksimum üretim adetlerine ulaşılan hatıra paraları tedavülden kaldırılmakta, bundan sonra, koleksiyonerler arası oluşan piyasadan temin edilebilmektedir.


  Koleksiyonculuğa Yeni Başlayanlar İçin Öneriler


  Birden fazla ülkenin parasını biriktirmek çok masraf ve emek gerektiren bir uğraştır. Bu nedenle başlangıçta yalnızca Cumhuriyet Dönemi Hatıra ve Tedavül Paralarından oluşan bir koleksiyon için işe başlanmalıdır. Zaman içinde istek duyulursa
  Osmanlı Dönemine geçilebilir.

  Hatıra para koleksiyonculuğuna yeni başlayanların; öncelikle Darphane'nin satışa çıkardığı tüm ürünleri almaları ve bundan sonra satışa sunulacakları düzenli takip etmeleri, daha sonra da geriye yönelik olarak ek***lerini piyasadan temin etmeleri yararlı olacaktır.

  Darohanenin ürettiği hatıra paralar ve hatıra madalyonlar muhafazalı plastik kapsüllerde satışa sunulmaktadır. Paraları el değmeden muhafaza etmeli, plastik kapsüllerden çıkarmamalıdır. Paraların iyi muhafazası satış durumunda, fiyatı önemli ölçüde etkilemektedir.

  Koleksiyon ürünlerinin zaman içinde değer kazandığı gözönünde bulundurularak satış için acele edilmemelidir.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Hatıra Para Ve Koleksiyonculuk

        Kategori: Hobiler ve El Sanatları

        Konuyu Baslatan: Dygsuz

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1117


Giriş

Facebook Baglan Giriş