Kullanıcı Tag Listesi

Nevrozlarda (Depresyon) Düşünce Biçimleri NEVROZLARDA DÜŞÜNCE BİÇİMLERİ Bilişsel yaklaşıma göre, duygularımızı kontrol etmek istiyor isek, düşüncelerimizin farkına varmalıyız. Diğer bir deyişle duygularımızı değiştirmek için düşüncelerimizi irdelemeli, mantıklı ve mantıksız yönlerinin ayırtına varabilmeli, bizi kuşatan ve rahatsızlık veren düşüncelerin yerine yenilerini koyabilmeliyiz. Bunun içinde ilk yapılacak şey, yanlışı tespit edebilmek ve bu yanlışın bizim hangi gereksinimlerimize

Bu konu 827 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Nevrozlarda (Depresyon) Düşünce Biçimleri 827 Reviews

  Konuyu değerlendir: Nevrozlarda (Depresyon) Düşünce Biçimleri

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 827 kez incelendi.

 1. #1
  Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.07.08
  Mesajlar
  10.801
  Konular
  3263
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  2
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  933
  @Dygsuz

  Standart Nevrozlarda (Depresyon) Düşünce Biçimleri

  Nevrozlarda (Depresyon) Düşünce Biçimleri
  NEVROZLARDA DÜŞÜNCE BİÇİMLERİ


  Bilişsel yaklaşıma göre, duygularımızı kontrol etmek istiyor isek, düşüncelerimizin farkına varmalıyız. Diğer bir deyişle duygularımızı değiştirmek için düşüncelerimizi irdelemeli, mantıklı ve mantıksız yönlerinin ayırtına varabilmeli, bizi kuşatan ve rahatsızlık veren düşüncelerin yerine yenilerini koyabilmeliyiz.

  Bunun içinde ilk yapılacak şey, yanlışı tespit edebilmek ve bu yanlışın bizim hangi gereksinimlerimize yanıt verdiğini bulabilmektir. Aşağıda nevrotik olarak tanımlanan bazı psikiyatrik rahatsızlıklarla ilgili düşünce biçimleri özetlenmiştir.

  DEPRESYON: Hastanın düşünceleri “yitirilen şey” ile ilgilidir. Yitirdiği her ne ise o şey yüzünden mutsuzdur. Kişinin kendisiyle ilgili olumsuz algısı, deneyimlerinden çıkardığı olumsuz bir yorum ve gelecekle ilgili olumsuz/ hiçsel bir bekleyiş içindedir. Kapana kıstırıldığını düşünür. Motivasyon kaybı, olumlu bir şey düşünememe söz konusudur. “ben yanlışı onlar doğru” mekanizması.

  “ben beceriksizim” “hayat sorunlarla dolu” “gelecek bana mutluluk vaad etmiyor” tarzı baskındır. Kendisini, olayları ve geleceği olumsuz değerlendirme eğilimi vardır. Kendi yetersizliğine atfettiği gerçek dışı bir olaya takılıp kalır.

  ANKSİYETE : Temel düşünce kişisel güce yönelik kaynağı belirsiz bir tehlikedir. Ciddi bir hastalık yaşama korkusu, dış uyaranlara karşı tetikte olma durumu, beklenmedik seslerin felaket habercisi olarak yorumlanması, fizyolojik zarardan çok psikolojik zarar görme endişesi, reddedilme, aşağılanma kaygısı, önleyemeyeceği durumlarla ilgili kaygılanma.
  Saldırı ihtimaline yoğunlaşmıştır.

  PARANOİD BOZUKLUK: kendisine haksızlık yapıldığını düşünme, hedeflerine ulaşırken diğerlerince engellendiğini düşünme, “ben doğruyum onlar yanlış” mekanizması. Kendine yöneltilmiş, iyi niyetli olmayan, haksız ve gerçek dışı saldırıya dikkat kesilmiştir.

  OBSESYON VE KOMPULSİYONLAR: Şüphelenilen uzak bir tehlike ile ilgilidir. Kendini güvensiz hisseder ve sürekli güvenliği için yeterli davranışlarda bulunup bulunmadığını düşünür. Yapmak zorunda oldukları ya da olmadıkları eylemlerle ilgili sürekli düşünürler. Örneğin, kapıyı kilitleyip kilitlemediği konusunda düşünmeden duramazlar. Kompulsiyonlar ise tekrarlanan eylemlerdir. Kirlenme veya hastalık kapıp öleceğim korkusuyla sürekli ellerini yıkama veya hasta olanlarla görüşememe gibi


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Nevrozlarda (Depresyon) Düşünce Biçimleri

        Kategori: Psikoloji

        Konuyu Baslatan: Dygsuz

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 827


Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş