http://www.internethaber.com/images/news/63143.jpg İngiliz arşivlerinden çıkan belgelere göre Atatürk'ün aslında en az 25 sene daha ömrü vardı. 4 hafta yüzünden öldü. Fen bilimcisi için laboratuvar ne kadar önemliyse tarihçi için de arşiv aynı şeyi ifade ediyor. Doktora çalışması için girdiği İngiliz Ulusal Arşivi’nde yıllardır araştırma yapan tarihçi Doç. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, yakın dönem Türk tarihine ilişkin pek çok belgeye ulaştı ATATÜRK'Ü İHMAL Mİ ÖLDÜRDÜ? Atatürk’ün

Bu konu 1546 kez görüntülendi 3 yorum aldı ...
Belgeden çıkan Atatürk gerçeği 1546 Reviews

  Konuyu değerlendir: Belgeden çıkan Atatürk gerçeği

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1546 kez incelendi.

 1. #1
  Aybalam76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  10.08.2008
  Mesajlar
  2.619
  Konular
  479
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  100
  @Aybalam76

  Standart Belgeden çıkan Atatürk gerçeği  İngiliz arşivlerinden çıkan belgelere göre Atatürk'ün aslında en az 25 sene daha ömrü vardı. 4 hafta yüzünden öldü.

  Fen bilimcisi için laboratuvar ne kadar önemliyse tarihçi için de arşiv aynı şeyi ifade ediyor. Doktora çalışması için girdiği İngiliz Ulusal Arşivi’nde yıllardır araştırma yapan tarihçi Doç. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, yakın dönem Türk tarihine ilişkin pek çok belgeye ulaştı

  ATATÜRK'Ü İHMAL Mİ ÖLDÜRDÜ?
  Atatürk’ün hastalığıyla ilgili raporlar 1938 yılının başlarından itibaren arşivlerde yerini almaya başlamış. Bu raporlarda, Atatürk’ün hastalığının devlet işlerini aksatacak derecede kendisini rahatsız ettiği belirtiliyor. Ayrıca, Fransız doktorların Türkiye’ye geldiğinden ve Türk doktorlarının yaptığı teşhiste onların da hemfikir olduklarından bahsediliyor. Yine, Ankara’daki İngiliz elçisi Sir Percy Loraine’den Londra’ya giden ve bazısı gizli ve şahsa özel olan raporlarda, Fransız doktorların ‘Atatürk’ün 4-5 hafta uygun bir şekilde istirahatı ve bakımının yapılması neticesinde iyileşeceği ve 25 yıl kadar daha yaşayabileceğini’ ifade ettikleri belirtiliyor. Ancak, bu raporların Türk ve Fransız kaynaklarının da incelenerek bir kritiğinin yapılması gerekir. Eğer sonuçta İngiliz raporlarındaki bilgiler doğrulanırsa o zaman Atatürk’ün bakım ve tedavisinde bir ihmalin olup olmadığı ve varsa bunda kimlerin rolü olduğu araştırılmalıdır

  Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, yakın dönem Türk tarihini ilgilendiren konularda pek çok yeni bilgiye ulaştı.

  İşte Bilgin’in arşivden çıkardığı tarihle ilgili belgeli gerçekler...

  1. DÜNYA SAVAŞI ÖNCESİNDE OSMANLI'YA VERİLEN SÖZ

  Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’na girmesi meselesi de çok tartışılan konulardan biri olmaya devam ediyor. Genelde, Osmanlı Devleti’nin savaşa girmekten başka çaresi olmadığı ve İngiltere ve müttefiklerinin Osmanlı Devleti’nin ittifak tekliflerini reddetmeleri sebebiyle de Bab-ı Ali’nin Almanya tarafında savaşa girmek zorunda kaldığı görüşleri dile getiriliyor. Ancak, İngiliz arşiv belgelerinde, İngiltere ve müttefiklerinin, 1914 yılında, Osmanlı Devleti’nin tarafsız kalması durumunda toprak bütünlüğünü sağlayacaklarına dair garanti vermeyi teklif ettikleri belirtiliyor. Dolayısıyla bu durum bize Osmanlı Devleti’nin tarafsız kalabilme pozisyonu da olduğunu düşündürüyor.

  ENVER PAŞA'DAN MUSTAFA KEMAL'E 164 KİLO ALTIN

  Son haftalarda bazı gazeteciler televizyon programlarında İttihatçıların Berlin’de nasıl geçindiğini ve Milli Mücadele’nin hangi parayla yürütüldüğü konusunu tartışıyor. İngiliz arşivlerindeki belgelere baktığımızda İttihat ve Terakki Partisi’nin en etkili lideri ve Harbiye Nazırı olan Enver Paşa ile Mustafa Kemal Paşa birbirlerine rakip olsa da Milli Mücadele’de birbirlerine destek olduklarını görüyoruz. Belgelerde bir konu daha var ki, ilk kez açıklıyorum. Enver Paşa’nın, amcası Halil Paşa vasıtasıyla Moskova’dan Bakü’ye getirilen 164 kilo altını, 19 Eylül 1920 tarihi civarında Mustafa Kemal Paşa’ya verilmek üzere Anadolu’ya gönderdiğini belirtiyor.

  ARAPLAR TÜRKİYE'NİN LİDER OLMASINI İSTİYORDU

  Türkiye’nin 1945-50 yılları arasında, genelde Ortadoğu ve özelde Filistin’de takip ettiği politikalarıyla ilgili literatürde genel açıklamaların dışında hiçbir detay bilgi yoktur. arşivlerdeki belgelere göre Türkiye, Filistin meselesinin uluslararası bir soruna dönüştüğü 1945’ten 1948’e kadar Arapların tezlerini destekleyen bir çözüm yolunu savunmuştu. Türkiye, Filistin konusunda verdiği destek nedeniyle tüm Arap dünyası tarafından ‘Filistin’in müdafii’ olarak ilan edilmişti. Arap-İsrail savaşında Mısır, Ürdün ve Irak ordularının yenilmesi üzerine Suriye ve Lübnan Devlet Başkanları Türk Dışişleri Bakanı Necmeddin Sadak’a başvurarak Türkiye’nin tıpkı Osmanlı döneminde olduğu gibi Arapların liderliğini ele almasını istemişlerdi. O dönemde Ortadoğu’nun patronluğu rolünü sürdüren İngiltere, Mısır’ın liderliğinin devamının İngiliz çıkarlarına uygun olacağını düşündüğünden Suriye ve Lübnan’dan yükselen seslere kulağını tıkamıştı.

  TÜRKİYE 2. DÜNYA SAVAŞINA KATILMAK İSTEMİŞ

  Literatürde geçen ‘Türkiye İkinci Dünya Savaşı’na fiilen katılmamak için ona göre bir siyaset takip etmiştir’ bilgisi doğru değil. Aslında Türkiye İkinci Dünya Savaşı’na fiilen katılmak istemiş ancak geç müracaat ettiği için olmamış. Dönemin Genelkurmay Başkanı Kazım Orbay, 1945 yılının sonunda İngiliz Genelkurmayı’na Türkiye’nin savaşa katılma isteğini ifade etmiş ancak İngiliz Genelkurmayı; İtalya’daki Alman kuvvetlerinin temizlenmesi için önceden planlanmış olan harekata Türkiye’nin son anda dahil edilmesinin mevcut planlamayı değiştireceğinden ve ABD’nin de onayını gerektirip bunun da epey zaman alacağından Türkiye’nin müracaatının reddedilmesini istemiş. İngiliz Genelkurmayı ayrıca, Türk askerinin modern bir savaş için harp tecrübesi bulunmadığından müttefik güçlere fazla faydasının olmayacağını rapor etmişti. Ancak, İngiliz Başbakanı Winston Churchill buna itiraz ederek Türk askerinin, ABD’nin seçme birçok askeri birliğinden bile daha iyi savaşçı olduğunu rapor edip Türkiye’nin savaşa girmesinde ısrar ettiyse de İngiliz Genelkurmayı’nın dediği oldu.


  ınternethaber


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Belgeden çıkan Atatürk gerçeği

        Kategori: Mustafa Kemal Atatürk

        Konuyu Baslatan: Aybalam76

        Cevaplar: 3

        Görüntüleme: 1546

  Kralların taçları beni bağlar büyümü
  Orduları açamaz gönlümdeki düğümü
  Saraylarda süremem dağlarda sürdüğümü
  Bin cihana değişmem şu öksüz TÜRKLÜĞÜMÜ..

 2. #2
  Watan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  02.09.2008
  Mesajlar
  1.458
  Konular
  151
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  577
  @Watan

  Standart

  Aybalam çok güzel bir konu seçmişsin.
  Birinci dünya sawaşına osmanlı dewletinin girmesi nedenini
  Ben bi ara bi yerlerde okumuştum.
  Deniyorduki, tek sebep ENWER PAŞAnın alman halkına olan hayranlığıdır..
  Sözde o dönemler almanya bizim müttefiğimizdi.
  Yani sawaş anlarında bize destek olacak tek dewletti almanya..
  Yukarıdaki konudada belirtildiği gibi istese osmanlı o sawaşa katılmayada bilirdi..
  Ama enwer paşanın RUSYAnın karadenize düşen bir bölgesini almanyadan aldığı bir gemiyle bombalaması sonucu tüm dünya dewletinin dikkatini üzerimize çekmesi sonucu sawaşa girmek zorunda kaldık..
  Çanakkale sawaşında werdiğimiz 254 bin şehidin tek sorumlusu ENWER PAŞADIR.
  Ayrıca sarıkamışta donarak şehit olan 94 bin askerimizin tek sorumlusuda hawa şartlarını (kış mewsimi) düşünmeden werdiği emir sayesinde yine ENWER PAŞADIR diye biliyorum ben.
  ALLAH rahmet eylesin ATATÜRK'e bu günkü warlığımızı sadece ona borçluyuz...

 3. #3
  Aybalam76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  10.08.2008
  Mesajlar
  2.619
  Konular
  479
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  100
  @Aybalam76

  Standart

  Watan, eldeki kaynakların herbirisi başka başka şeyler yazır gardaşım. Men hangisine güveneceğimi şaşırdım vallaha. İkinci dünya savaşına bizim kendi isteğimizle katılmadığımğımızı daha doğrusu Atatürk'ün ''Yurtta Sulh, Cihanda Sulh'' sözüne uyduğumuzun (ülke olarak) en büyük kanıtı olarak bilip algılıyordum. Ama maalesef böyle değilmiş baksana, İngiliz genelkurmayının kabul etmemesiyle katılamamışız demekki. Bunada ne kadar güvenilir oda başka tartışma konusu..
  Kralların taçları beni bağlar büyümü
  Orduları açamaz gönlümdeki düğümü
  Saraylarda süremem dağlarda sürdüğümü
  Bin cihana değişmem şu öksüz TÜRKLÜĞÜMÜ..

 4. #4

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş