ATATÜRK’E AİT YAZILAR Tanrı birdir, büyüktür. Tanrısal olguların belirmesine bakarak diyebiliriz ki, insanlar iki sınıfta, iki dönemde düşünülebilir. İlk dönem, insanlığın çocukluk ve gençlik dönemidir. İkinci dönem, insanlığın erginlik ve olgunluk dönemidir. İnsanlık birinci dönemde tıpkı bir çocuk gibi, tıpkı bir genç gibi, yakından, maddi aracılarla kendisiyle uğraşmayı gerektirir. Tanrı, kullarının gerekli olan olgunlaşma noktasına kadar, içlerinden (seçtiği) aracılarla da olsa, onlarla

Bu konu 1315 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Atatğrk'e Ait Yazılar! 1315 Reviews

  Konuyu değerlendir: Atatğrk'e Ait Yazılar!

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1315 kez incelendi.

 1. #1
  Alem-i Sır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  03.04.2011
  Mesajlar
  251
  Konular
  127
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  502
  @Alem-i Sır

  Standart Atatğrk'e Ait Yazılar!

  ATATÜRK’E AİT YAZILAR

  Tanrı birdir, büyüktür. Tanrısal olguların belirmesine bakarak diyebiliriz ki, insanlar iki sınıfta, iki dönemde düşünülebilir. İlk dönem, insanlığın çocukluk ve gençlik dönemidir. İkinci dönem, insanlığın erginlik ve olgunluk dönemidir. İnsanlık birinci dönemde tıpkı bir çocuk gibi, tıpkı bir genç gibi, yakından, maddi aracılarla kendisiyle uğraşmayı gerektirir. Tanrı, kullarının gerekli olan olgunlaşma noktasına kadar, içlerinden (seçtiği) aracılarla da olsa, onlarla uğraşmayı Tanrılık gereği saymıştır. Onlara Hazreti Âdemden başlayarak sonsuz (sayıda) denecek kadar çok nebiler, Peygamberler ve Resuller göndermiştir. Fakat Peygamberimiz aracılığı ile en son din uygarlık gerçeklerini verdikten sonra, artık insanlarla aracı ile ilişki kurmayı gerekli görmemiştir. İnsanlığın anlayış, aydınlanma ve olgunlaşma derecesinin doğrudan doğruya Tanrısal ilhamlarla ilişki kurma yeteneğine ulaştığını kabul buyurmuştur. Ve bu nedenledir ki, Peygamberimiz, Hatemülembiya (son Peygamber) olmuştur ve kitabı (Kur'an-ı Kerim) hiç eksiği olmayan (en olgun) kitaptır.
  (SÖYLEV VE DEMEÇLER - I nci Cilt)

  Bizim dinimiz en akla uygun en doğal dindir. Ve ancak bundan dolayı son din olmuştur. Bir dinin doğal olması için akla, fenne, bilime ve mantığa uyması gerekir. Bizim dinimiz bunlara tam olarak uygundur.
  (SÖYLEV VE DEMEÇLER - II nci Cilt)


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Atatğrk'e Ait Yazılar!

        Kategori: Atatürk İçin Söylenenler

        Konuyu Baslatan: Alem-i Sır

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1315

  Aşk, bir mühür basmak ise kalbe!
  Bende seni mühürledim kalbime!
  Alem-i Sır

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş