Boşanma sadece anne ile babayı değil, çocuğu da ilgilendiren bir olaydır. Bu konudan onlara söz etmeniz gerekir. Bunu yaparken de son derece dikkatli olmalısınız. Kafanızdaki, konuya nereden girebileceğiniz, onu bu konuda nasıl rahatlatabileceğiniz gibi bir çok soru işaretine cevap için yazının devamını okuyun.. - Çocuklarınıza boşanma hakkında neyi, ne zaman, nasıl söyleyebilirsiniz ? Boşanma kararı aldığınızda eşinizle konuşarak bunu çocuklara birlikte söylemeniz gerektiğini belirtin.

Bu konu 980 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Boşanıyorsunuz, ya çocuğunuz? 980 Reviews

  Konuyu değerlendir: Boşanıyorsunuz, ya çocuğunuz?

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 980 kez incelendi.

 1. #1
  Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30.07.2008
  Mesajlar
  10.793
  Konular
  3263
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  3
  Tecrübe Puanı
  1029
  @Dygsuz

  Standart Boşanıyorsunuz, ya çocuğunuz?

  Boşanma sadece anne ile babayı değil, çocuğu da ilgilendiren bir olaydır. Bu konudan onlara söz etmeniz gerekir. Bunu yaparken de son derece dikkatli olmalısınız. Kafanızdaki, konuya nereden girebileceğiniz, onu bu konuda nasıl rahatlatabileceğiniz gibi bir çok soru işaretine cevap için yazının devamını okuyun..

  - Çocuklarınıza boşanma hakkında neyi, ne zaman, nasıl söyleyebilirsiniz ?
  Boşanma kararı aldığınızda eşinizle konuşarak bunu çocuklara birlikte söylemeniz gerektiğini belirtin. Eşlerden biri evden ayrılmadan önce bir aile toplantısı düzenleyin. Toplantı sırasında boşanmanızla ilgili tarafsız açıklamalarda bulunun. Diğer ebeveyni suçlayıcı tavır sergilemeyin. Çocuklarınızın sorularına doğru, dürüst ve açık yanıtlar verin. Ancak sadece yetişkinleri ilgilendiren ayrıntılara girmekten kaçının. Boşanma nedenlerini açıklarken suçlayıcı olmayan ifadeler kullanın. “ Evlendiğimizde birbirimizi seviyorduk. Ancak yıllar geçtikçe duygularımız, gereksinimlerimiz, zevklerimiz değişti ve birbirimizden uzaklaştık. Anlaşamıyoruz. Evliliğimizi yürütemediğimiz için boşanmaya karar verdik. Beraberliğimizin en güzel yanı çocuk sahibi olmaktı. Sizi çok seviyoruz ” gibi bir açıklama yapabilirsiniz. Boşanmanın onlarla ilgisi olmadığını açıkça belirtin.  - Çocuklarınız anneyle mi yoksa babayla mı birlikte kalacaklar ?
  Kiminle yaşayacakları konusunu çocuklarınızla birlikte konuşarak karar verebilirsiniz. Çocuklarınızın yaşını ve boşanmadan önce hangi ebeveynin çocukların bakım işini üstlenen asıl kişi olduğunu göz önünde bulundurarak kiminle kalacaklarına karar verin.


  - Ebeveynler ve çocuklar nerede yaşamalı ?
  Ebeveynlerin birbirlerine yakın oturmaları çocukların boşanmaya uyum sağlamalarını kolaylaştırır. Mümkünse ebeveynlerden biri aynı yerde en az 1 yıl daha yaşamaya devam etmelidir. Bu çocuğunuzun aynı okula devam edip, arkadaşlıklarını sürdürmesini sağlayacaktır.


  - Evler arasında gidiş gelişleri kolaylaştırmak için neler yapılabilir ?
  Çocuklarınızın anne ve babayla ne zaman birlikte olacaklarını belirleyin. Oluşturulan programa uyun ve çocuklarınızı alırken ve bırakırken dakik olun. Çocuklarınız gerekçenizi dikkate almaksızın geç kalışınızı ve ziyareti iptal edişinizi farklı algılarlar. Kendilerini önemsiz hissederler. Çocuklarınızı geç alacak veya bırakacak olursanız arayıp onlara ve eski eşinize haber verin.

  Takvimde çocuklarınızın isteklerine göre bazı değişiklikler yapın. Örneğin çocuğunuz hafta sonunda babasıyla maça gitmek istiyorsa sizinle beraber kalması konusunda ısrarlı davranmayın ve programınızı değiştirin.

  Çocuklarınızın en sevdiği eşyalarını iki ev arasında paylaştırmalarına izin verin. Evler arasında gidip gelecek eşyaların örneğin okul gereçleri gibi, bir listesini yapın. Böylelikle eşyalarını düzenler ve daha az şey unuturlar.

  Çocuklarınızı alırken veya bırakırken diğer ebeveynle tartışmayın. Zamanınızı bazı konuları gündeme getirmek için kullanmayın. “ Hoşçakal ” gibi sade ve olumlu bir dilekte bulunabilirsiniz. Diğer konuları telefonda görüşebilirsiniz.

  Çocuklarınızın yıkanma, giyinme, yemek yeme ihtiyaçlarını giderdikten sonra bakımlı bir şekilde evlerine dönmelerine özen gösterin.

  - Çocuklar sizinle birlikteyken neler yapabilirsiniz ?
  Mümkün olduğunca iş gezilerinizi, arkadaş toplantılarınızı çocuklarınızın diğer ebeveynle birlikte olduğu sürelerde planlamaya çalışın. Beraber olduğunuz sürece onlara vakit ayırın.
  Çocuklarınız sizin yanınızda diğer ebeveyni ve diğeri ile beraberken sizi özleyebilir. Sizinle beraberken diğer ebeveyni aramalarına izin verin.

  - Çocuklarınızla ayrı şehirlerde yaşıyorsanız neler yapabilirsiniz ?
  Birinizin sürekli olarak diğerinin yaşadığı yere gitmesi yerine karşılıklı ziyaretlerde bulunun. Çocuklarınızı sık sık telefonla arayın. Videoya alınmış görüntülerinizi, fotoğraflarınızı, banda alınmış ses kaydınızı gönderin ve onların da göndermesini sağlayın. E-posta ile mesajlar gönderin.


  - Boşanmış ailelerde etkin iletişim nasıl kurulabilir ?
  Çocuklarınıza diğer ebeveynin yaşamı, davranışlarıyla ilgili sorular sormayın. Onlara diğer ebeveynden sır saklamalarını söylemeyin.
  Çocuklarınızla iletişimi açık tutun. Her çocuğunuzla ayrı ayrı zaman geçirin. Büyük çocuklar küçük kardeşlerinin yanında duygu ve düşüncelerini ifade etmekten kaçınabilirler.

  Aile geleneklerinin devam etmesine özen gösterin. Örneğin her sene gidilen yazlık evde tatil yapılması çocukları rahatlatır.

  Duygusal destek için çocuklarınıza dayanmayın. Yaşıtlarıyla zaman geçirmeleri için onları yönlendirin.

  Çocuğunuz ailenin yeniden bir araya gelmesini umut ediyorsa, ona bu isteğinin çok doğal olduğunu ancak mümkün olmadığını belirtin.

  Dr. Melda Alantar


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Boşanıyorsunuz, ya çocuğunuz?

        Kategori: Psikoloji

        Konuyu Baslatan: Dygsuz

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 980


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş