(y)Biri var idi, biri yox idi, bir padişahın bir oğlu, bir de arvadı var idi. Bir gün bu padişah oğlunu, vezirini, vekilini götürüb qoşun ile şikare çıxır. Xeyli ov eledikden sonra, bir gözel çemende çadır qurub, oturaq edirler. Padişahın oğlu heya etdiyinden, öz çadırını bir kenarda qurur. Padişah oğlunu çox istediyinden, tez-tez onu yoxlar. Yene de qalxıb oğlunu yoxlamağa gedir. Gelib çadıra girdikde, baxıb görür ki, çadırın dalından bir qızıl ilan daxil olub oğlunu çalmaq üzredi. Tez

Bu konu 2081 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
Padısahın oglu mutlaka okuyun 2081 Reviews

  Konuyu değerlendir: Padısahın oglu mutlaka okuyun

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2081 kez incelendi.

 1. #1
  BALACAGIZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18.11.2008
  Mesajlar
  192
  Konular
  103
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  548
  @BALACAGIZ

  Harika Padısahın oglu mutlaka okuyun

  Biri var idi, biri yox idi, bir padişahın bir oğlu, bir de arvadı var idi. Bir gün bu padişah oğlunu, vezirini, vekilini götürüb qoşun ile şikare çıxır. Xeyli ov eledikden sonra, bir gözel çemende çadır qurub, oturaq edirler.
  Padişahın oğlu heya etdiyinden, öz çadırını bir kenarda qurur. Padişah oğlunu çox istediyinden, tez-tez onu yoxlar. Yene de qalxıb oğlunu yoxlamağa gedir. Gelib çadıra girdikde, baxıb görür ki, çadırın dalından bir qızıl ilan daxil olub oğlunu çalmaq üzredi. Tez padişah başmağının bir tayını su ile doldurub, ilanın qabağına qoyur. İlan su içir qayıdır. Padişah oğlunu oyadıb deyir:
  - İstekli oğlum! Bir çöreyim övsanata keçdi, qalx, burada yatmaq meslehet deyil.
  Padişah ehvalatı ona söyleyerek, oğlu ile beraber öz çadırına qayıdır. Bir az sonra köçüb şehere gedirler. Bu ehvalatdan bir neçe gün sonra, padişahın arvadı berk naxoşluyur. Oğlunu yanına çağırıb, ona bele bir vesiyyet edir.
  - İstekli oğlum! Bu xestelikden men qalxmayacağam, öleceyem. Men ölenden sonra atan gedib başqa-arvad alacaq. Teze aldığı arvad seni yola aparmayacaq. Atan ile senin aranda zidlik düşecek, get-gede zidlik artacaq. Atan qeyze gelib seni öldürmek isteyecek. Atanı o meqama qoyma! Baş götür bir müddet vilayetinden çıx, get! Yolda her kes ki, senle yoldaş oldu, çöreyi yeyende, sen öz çöreyini ortaya qoy! Hergah yoldaşın çöreyin çox hissesini senin qabağına qoysa onunla yoldaş ol, yox, qabağına qoymasa, onda ondan ayrıl! Bir de yoldaşınla bir çayın kenarına yetişsen, sen ona teklif ele ki, gel dalıma min, seni sudan keçirdim. Eker o seni dalına alıb, sudan keçirtse, onda onunla yoldaş ol, yox, senin dalına minse, onunla yoldaş olma, tez ondan ayrıl!
  Bu sözleri söyleyib ana vesiyyetlerin tamam eleyir. Oğlan ağlayıb ayağa qalxır, anasının elinden öpüb otaqdan çıxır.
  Bir neçe günden sonra, padişahın arvadı ölür ve bir müddetden sonra, padişah gedib bir arvad alır. Bu teze arvad nanecib olduğundan, oğlanı yola vermeyib her ne ile mümkündüse atası ile onun arasına zidlik salmağa çalışır. Odur ki, şahzade anasının vesiyyetine emel edib, baş götürür, atasının vilayetinden çıxıb gedir.
  Eşit, seni deyim şahzadeden.
  Şahzade yolda hemin çadır qurduqları yerde bir cavan oğlana rast gelir. Oğlan ondan haraya getdiyini soruşur. Şahzade:
  - Başqa bir vilayete - deyib cavab verir.
  - Menim adım Taxta Qılıncdı. Meni özünle beraber götür - deyib cavan oğlan şahzadeden rica eleyir. Xülase, yoldaş olurlar. Bir qeder yol gedenden sonra, bir yerde oturub çörek yemek isteyirler. Şahzade bir çörek çıxardıb ortaya qoyur. Oğlan çöreyi kesib çox hissesini şahzadenin, az hissesini öz qabağına qoyur. Oğlan görür ki, anasının vesiyyet elediyi kimi yoldaşlığa layiq bir oğlandı. Çörek yeyib yola düşürler. Yolda bir çaya yetişirler. Şahzade ona teklif eleyir ki, gel dalıma min, seni sudan keçirdim. Oğlan razı olmayıb, şahzadeni dalına alıb sudan keçirir. Bir müddet keçenden sonra bir şehere yetişirler, burda ev tutub menzil eleyirler. Ertesi gün oğlan padişahın oğluna deyir ki:
  - Qardaş, sen evde otur, men gedim qazanım, getirim, beraber yeyek!
  Oğlan gedib, günde qazanıb getirirdi, beham yeyirdiler. Bir gün bele, beş gün bele, axırda padişahın oğlu fikir eleyir ki, ne vaxta kimi bu oğlan qazanıb getirecek, men de yeyib bekar evde oturacağam. Menim de iş görmeyim lazımdı. Bu fikir ile başmağın geyib, evden kenara çıxır, küçeleri dolanır, bir vaxt baxıb görür ki, hündür bir imaretin penceresinden gözel bir qız baxır. Qızı görüb ona aşiq olur. Deme, bu imaret padişahınkı, qız da padişahın qızı imiş. Padişahın oğlu fikirli menzile qayıdır. Bir az keçir, yoldaşı gelir. Oğlan baxıb görür ki, şahzade çox bikeyfdi. Bundan sebebini xeber alır. Şahzade ehvalatı ona danışır. Oğlan gülüb deyir:
  - Ele bundan öteri bikeyf olmusan? Bu ki, asan işdi. Yaxın bir vaxta o qızı sene alaram.
  Sabahısı gün oğlan gedib elçi daşının üstünde oturur. Padişaha xeber gedir ki, elçi gelib. Hemin saat adam gönderirler ki, gedin görün, sözü nedi. Oğlan cavab verir ki:
  Padişahın qızın qardaşım üçün isteyirem.
  Padişah xeber gönderir ki, menim imaretim kimi bir imaret tikdirse, qızımı vererem. Oğlan qebul eleyir. Ertesi gün xalq yuxudan oyananda baxıb görürler ki, padişahın evin qabağında bir ev tikilib ki, padişahın evinden min defe artıq. Oğlan padişaha xeber gönderir ki, ev hazırdı. Padişahın deyecek sözü olmayıb, qızı verir. Toy olur, şahzade qızın yanına getmek isteyende oğlan deyir:
  - Qardaş, hele dayan, qoy qabaqca men gedim gelim, sonra sen get!
  Şahzade qebul eleyir. Oğlan qızın yanına gelib onun ağzından üfürür. Hemin saat qızın ağzından bir-birinin ardınca on bir ilan çıxır. Her birisi çıxdıqca isteyir ki, oğlanı vursun. Amma oğlan zireklik edib, bir-bir on birini de öldürür. Sonra qulağını qızın ağzına qoyub, görür ki, bir ilan da qalıb. Xülase, qayıdıb oğlanı qızın yanına gönderir.
  Deme ki, bundan qabaq qızı kime verirlermiş, evvelinci gecede ilanın biri çıxıb oğlanı vurub öldürürmüş. Bununla qızı bir neçe ere veribler, ilanlar öldürüb. Odu ki, padişah yeqin edibmiş ki, bu oğlan da sabah salamat çıxmayacaq.
  Ertesi gün sübh tezden padişah bir adam gönderir ki, oğlandan bir xeber getirsin. Gelib görürler ki, oğlan sağ salamat oturub qız ile söhbet edir. Bu xeberi padişaha aparanda padişah emr eleyir ki, camaat üç gün şadlıq elesin.
  Xülase, bir müddet burada qaldıqdan sonra, şahzade öz vilayetine qayıtmaq fikrine düşür. Padişahdan rüsxet isteyir, çox te`kidden sonra padişahdan izin alır. Padişah bunlara çoxlu mal, qızıl-gümüş, dövlet verib yola salır, emr eleyir ki, üç menzil bunları ötürsünler. Müxteser, şahzade oğlanla evvel görüşdükleri yere gelirler. Burada oğlan şahzadeye deyir.
  - Qardaş, tay ayrılmalıyıq. Bu mal, dövleti de, qızı da bahem qardaşlıqda gerek yarı bölek!
  Şahzade razı olur. Her şeyi bölürler. Ancaq bölünmemiş bir deve, bir qatır, bir de padişahın qızı qalır.
  Oğlan deyir:
  - Bunları da yarı bölmeliyik.
  Qılıncın çekib evvel deveni, sonra qatırı ortadan yarı bölür. Növbe qıza geldikde, şahzade ne qeder yalvarırsa qızı bölmesin, oğlan razı olmur. Axırda şahzade teklif eleyir ki, cemi dövlet onun olsun, ancaq qız bunun olsun. Oğlan yene razı olmur. Sonra şahzade teklif eleyir ki, qızı bütöv götürsün. Yene de oğlan razı olmur, götürüb bir ağaca sarıyıb, qılıncı çekib qaldırır, isteyir ki, qızın başın üzsün. Qız qorxusundan qusur, ağzından axırıncı ilan düşür. Bundan sonra oğlan qılıncı yere qoyub şahzadeye deyir:
  - Mene mal, dövlet, qız lazım deyil. Meqsedim hemin ilanı qızın ağzından çıxartmaq idi. Bu çıxmasaydı, bir gün çıxıb seni helak edecekdi. İndi bu malı, dövleti, qızı götürüb atanın yanına get! Bir de me`lumun olsun ki, men insan deyilem. Men hemin ilanam ki, atan yaxşılıq edib başmaq tayında mene su vermişdi. İndi men yaxşılığın borcundan çıxdım. Xudahafiz!
  Bunu deyib oğlan bir ilan olub, bir deşiye girib, gözden itir. Bundan sonra şahzade atasının vilayetine gelir. Atası oğlunun gelmek xeberini eşidib pişvaza çıxır, onları celalla şehere getirir. Tezeden toy başlanır. Onlar yeyib, içib yere keçir, biz de yeyib, içek dövre keçek! Göyden üç alma düşdü, biri menim, biri nağıl deyenin, biri de qulaq ASANIN)


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Padısahın oglu mutlaka okuyun

        Kategori: Hikayeler

        Konuyu Baslatan: BALACAGIZ

        Cevaplar: 1

        Görüntüleme: 2081


 2. #2
  DoĞu
  DoĞu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  Emeklerine saglikk paylasımın için saol..
  hee bu arada elme içinde saoll

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş