Mevlid kandili hadisleri Peygamber efendimizin doğumu ile ilgili hadisler Mevlid kandili ile iligili hadisler *Enes (r.a)’den şöyle dediği rivayet olunmuştur: Bir bedevi Resûlullah (s.a.s)’e: - Kıyamet ne zaman kopacak? diye sordu. Efendimiz:

Bu konu 865 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Mevlid kandili ile iligili hadisler 865 Reviews

Konuyu değerlendir: Mevlid kandili ile iligili hadisler

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 865 kez incelendi.

eVe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaş;
    34
    Konular
    315
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    573
    @eVe

Standart Mevlid kandili ile iligili hadisler

Mevlid kandili hadisleri
    Peygamber efendimizin doğumu ile ilgili hadisler

Mevlid kandili ile iligili hadisler

*Enes (r.a)’den şöyle dediği rivayet olunmuştur: Bir bedevi Resûlullah (s.a.s)’e:
    - Kıyamet ne zaman kopacak? diye sordu. Efendimiz:
    - “Kıyamet için ne hazırladın?” buyurdu.
    - Allah ve Resûlünün sevgisini, dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber:
    - “O halde sen, sevdiğin ile berabersin” buyurdu.

*Hz. Enes'in rivayet ettiği bir hadiste Peygamberimiz: “Hiçbiriniz, ben kendisine babasından, çocuğundan ve bütün insanlardan daha sevgili olmadıkça iman etmiş olmazsınız.” buyurmuştur.

*Ebu Hureyre'den rivayet edilen benzer bir hadiste de Hz. Peygamber (s.a.s.): "Allah'a yemin ederim ki, hiçbiriniz, ben kendisine babasından ve çocuğundan daha sevgili olmadıkça iman etmiş olmazsınız.” buyurmuştur.

*Hz. Ömer (r.a.) bu hadisi işitince: ''Ya Resûlüllah, sen bana nefsimden başka her şeyden daha sevgilisin'' dedi. Hz. Peygamber (s.a.s.) ''Ya Ömer nefsinden de sevgili olmalıyım” buyurunca; Hz. Ömer (r.a.), “Nefsimden de” diyerek durumu arz etti. Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.s.): “Ya Ömer, işte şimdi oldu'' cevabını verdi.

*Enes (r.a.) Resulullah (a.s.)’ın şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: “Şu üç özellik kimde bulunursa o kişi, imanın zevkine ermiş olur. Allah ve Resulünü, her şeyden daha çok sevmek, sevdiği kimseyi sadece Allah için sevmek, Allah’ın kendisine iman nasip etmesinden sonra inançsızlığa düşmeyi, ateşe atılıyormuş gibi kötü görmek.”

*Ebu Hüreyre (r.a.), "Hz. Peygamber (s.a.s.)'in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: Benim misâlimle sizin misâliniz, şu temsile benzer: Bir adam var ateş yakmış. Ateş etrafı aydınlatınca, pervaneler (gece kelebekleri) ve aydınlığı seven bir kısım hayvanlar bu ateşe kendilerini atmaya başlarlar. Adamcağız onları kurtarmaya (mâni olmaya) çalışır. Ancak hayvanlar galebe çalarak çoklukla ateşe atılırlar. Ben (tıpkı o adam gibi) ateşe düşmememiz için belinizden yakalıyorum, ancak siz ateşe ateşe koşuyorsunuz"

*Hz. Ömer (r.a.) bu hadisi işitince: ''Ya Resûlüllah, sen bana nefsimden başka her şeyden daha sevgilisin'' dedi. Hz. Peygamber (s.a.s.) ''Ya Ömer nefsinden de sevgili olmalıyım” buyurunca; Hz. Ömer (r.a.), “Nefsimden de” diyerek durumu arz etti. Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.s.): “Ya Ömer, işte şimdi oldu'' cevabını verdi.
    Rasûle bağlılığın eşsiz örneklerinden biri olan Hz. Ömer, bir ara Peygamber Efendimizin huzuruna gelmiş ve: “Ey Allah’ın Rasûlü! Sen bana nefsimden başka her şeyden daha sevimlisin”, demişti. Peygamberimiz de: “Ömer! Kendinden de!” buyurmuş, bunun üzerine Hz. Ömer: “Kendimden de!”, deyince Hz. Peygamber (as): “Ey Ömer, işte şimdi oldu!” cevabını vermişti. (Tecrid, I, 31)

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Mevlid kandili ile iligili hadisler

Kategori: İslamiyete Dair Herşey

Konuyu Baslatan: eVe

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 865

Etiketler