Ebülhesen Behmenyar Merzban oğlu Azerbaycani (? - 1066) - Azerbaycan filosofu, Şerq peripatetizminin nümayendesi, İbn Sinanın şagirdi ve davamçısı. Behmenyara göre, her şeyin esasını en ümumi menada varlıq teşkil edir. Bütün varlığı vacib ve mümkün olmaqla iki qisme ayıran Behmenyara göre, vacib varlıq zeruridir, mütleq mövcuddur, sebebsizidir. Mümkün varlıq qeyri-mövcud ve mövcud ferz edilendir, onun varlığı ve yoxluğu birsebeblidir, daha doğrusu, o, neticedir. Mütekellimler (ortodoksal

Bu konu 8319 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Behmenyar Azerbaycani 8319 Reviews

  Konuyu değerlendir: Behmenyar Azerbaycani

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 8319 kez incelendi.

 1. #1
  Azeribalasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30.07.2008
  Mesajlar
  9.766
  Konular
  3582
  Beğendikleri
  1.107
  Beğenileri
  241
  Tecrübe Puanı
  100
  @Azeribalasi

  Standart Behmenyar Azerbaycani

  Ebülhesen Behmenyar Merzban oğlu Azerbaycani (? - 1066) - Azerbaycan filosofu, Şerq peripatetizminin nümayendesi, İbn Sinanın şagirdi ve davamçısı. Behmenyara göre, her şeyin esasını en ümumi menada varlıq teşkil edir. Bütün varlığı vacib ve mümkün olmaqla iki qisme ayıran Behmenyara göre, vacib varlıq zeruridir, mütleq mövcuddur, sebebsizidir. Mümkün varlıq qeyri-mövcud ve mövcud ferz edilendir, onun varlığı ve yoxluğu birsebeblidir, daha doğrusu, o, neticedir.
  Mütekellimler (ortodoksal müselman sxolastları) ilk sebeble netice arasında zaman ferqini inkar etmek fikrine qarşı çıxmış, onu dine zidd müddea elan etmişler. Bir sıra felsefi kateqoriyalar haqqında Behmenyarın mülahizeleri bu gün de öz elmi ehemiyyetini saxlayır.
  Behmenyar hereket, mekan ve zaman kateqoriyalarının şerhini vermiş, onların vehdetini, bir-birinden ayrılmazlığını göstermişdir.
  Behmenyar idrakda hissi ve rasional momentlerin elaqesinin düzgün şerhini vermişdir.
  Behmenyar mentiqde anlayış, hökm, istidlal ve onlarla bağlı behsleri geniş işıqlandırmışdır. Onun "Tehsil kitabı" (1971-ci ilde Tehranda ereb dilinde çapdan çıxmışdır), "Mentiqe dair zinet kitabı", "Gözellik ve seadet kitabı", "Musiqi kitabı", "Metafizika elminin mövzusuna dair traktat" ve "Mövcudatın mertebeleri" (sonuncu iki eser 1851-ci ilde Leypsiqde ereb ve alman, 1911-ci ilde Qahirede ereb dilinde neşr olunmuşdur) Şerq elminin inkişafına güclü tesir göstermişdir. Behmenyarın yaradıcılığında "Tehsil kitabı" öz hecminin genişliyine ve mezmununun derinliyine göre xüsusi yer tutur.
  Orta esrler müselman Şerqinde felsefi fikrin inkişafında Behmenyarın böyük rolu olmuşdur. Ebül -Abbas Levkeri, Efzeleddin Xuneci, Nesireddin Tusi, Siraceddin Urmevi onun davamçılarıdır.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Behmenyar Azerbaycani

        Kategori: Azerbaycan Şahsiyetleri

        Konuyu Baslatan: Azeribalasi

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 8319

  Dünyanin En Büyük Azeri Mp3 Arsivi. www.azeribalasi.com

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş