Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinin kalkınmalarına katkıda bulunmak, özellikle fen bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında eleman yetiştirmek üzere 15 Kasım 1956 tarihinde “Orta Doğu Yüksek Teknoloji Enstitüsü” adıyla eğitime başlamıştır. Üniversitemizin “Kuruluş ve Hazırlıkları Hakkındaki 6887 Sayılı Kanun” 29 Ocak 1957 tarihinde yürürlüğe girmiştir. ODTÜ’nün özel statüsünü belirleyen ve tüzel kişiliğine kavuşturan 7307 sayılı “Kuruluş Kanunu” ise 27 Mayıs 1959 tarihinde yürürlüğe girmiştir.Türk

Bu konu 2599 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ) 2599 Reviews

Konuyu değerlendir: Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2599 kez incelendi.

Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10681
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    13
    Tecrübe Puanı
    100
    @Emine

Standart Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)

Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinin kalkınmalarına katkıda bulunmak, özellikle fen bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında eleman yetiştirmek üzere 15 Kasım 1956 tarihinde “Orta Doğu Yüksek Teknoloji Enstitüsü” adıyla eğitime başlamıştır. Üniversitemizin “Kuruluş ve Hazırlıkları Hakkındaki 6887 Sayılı Kanun” 29 Ocak 1957 tarihinde yürürlüğe girmiştir. ODTÜ’nün özel statüsünü belirleyen ve tüzel kişiliğine kavuşturan 7307 sayılı “Kuruluş Kanunu” ise 27 Mayıs 1959 tarihinde yürürlüğe girmiştir.Türk yüksek öğrenim sistemine birçok yenilik getiren ve çağdaş eğitimin öncüsü olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi ilk yıllarını Kızılay’da Müdafaa Caddesi’nde Emekli Sandığı’na ait küçük bir bina ile TBMM arkasında bulunan barakalarda geçirdikten sonra, 1963 yılında ülkemizin ilk yerleşkesi olan bugünkü yerine taşınmıştır.
    İlk olarak 1956 yılında Mimarlık Bölümü öğretime açılmış, 1957 Şubat döneminde de Makina Mühendisliği Bölümü’nde öğretime başlanmıştır. 1957-1958 öğretim yılı başında Mimarlık, Mühendislik ve İdari Bilimler Fakülteleri kurulmuş, 1959 yılında da Fen Edebiyat Fakültesi’nin kuruluşu tamamlanmıştır. Eğitim Fakültesi ise 1982 yılında öğretime başlamıştır. Bugün, ODTÜ’de 37 lisans programının yürütüldüğü beş fakülte bulunmaktadır.
    Üniversitemiz bünyesinde bulunan Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Enformatik, Uygulamalı Matematik ve Deniz Bilimleri Enstitülerinde ise 67 lisansüstü program yürütülmektedir. Bu enstitülerden Deniz Bilimleri Enstitüsü İçel-Erdemli’de çalışmalarını yürütmektedir.
    ODTÜ’de öğretim dili İngilizcedir. Hazırlık sınıfı öğrencilerine İngilizce eğitimi Yabancı Diller Yüksek Okulu tarafından verilmektedir.Kurulduğu günden bu yana geçen süre içerisinde bilimsel düzeyi, kültürel ve düşünsel boyuttaki ağırlığı ve nitelikli mezunları ile ülkemizin seçkin ve saygın kurumlarından biri haline gelen Üniversitemizde bugün, 700 öğretim üyesi (Prof., Doç., Yrd.Doç.), 300 öğretim görevlisi, 1100’den çok araştırma görevlisi, 20.000’i aşkın öğrenci bulunmaktadır. Toplam mezun sayısı ise 58.907’si lisans olmak üzere 71.086’dır.

ODTÜ’de öğrenim dili İngilizce’dir.ODTÜ’de, beş fakülte altında 37 lisans programı vardır. Buna ek olarak, 78 programa sahip 5 enstitü ve İngilizce Hazırlık Programı’nı içeren Yabancı Diller Yüksek Okulu bulunmaktadır.
    Ana kampüste 6000 öğrenci kapasiteli yerleşimler, alışveriş için çarşı, bankalar, postane ve yiyecek-içecek alınabilecek yerler mevcuttur. Kampüste ayrıca, çok çeşitli spor faaliyetlerini yürütebilmek için kapalı spor salonları, tenis kortları, futbol sahaları, koşu yolları, olimpik standartlarda kapalı yüzme havuzu, açık yüzme havuzu vs. bulunmaktadır. Kampüs dışında, kampüse 30 km uzaklıkta olan ODTÜ’nün Elmadağ tesisleri ve Bursa Uludağ’da, yazın tırmanma/dağcılık sporunun, kışın ise kayak sporunun yapılabileceği tesisler bulunmaktadır.
    Kampüs alanı 45.000 dekar (4500 hektar), orman alanı ise 30.430 dekar (3043 hektar) büyüklüğündedir ve Ankara’nın merkezinden 20 km uzaktaki Eymir Gölü’nü de içine almaktadır. ODTÜ öğrencileri, bu gölde yapılan kürek sporu faaliyetlerinden, balık avlama ve piknik olanaklarından ve çeşitli etkinliklerden yararlanabilirler. ODTÜ’nün ana kampüsünden ve şehirdeki belli merkezlerden buraya otobüs seferleri mevcuttur.

Barınma:

ODTÜ yerleşkesi içinde toplam 18 adet yurt binası mevcuttur. Bu yurtlardan; 2,4,6,8,9 ve İsa Demiray ögrenci yurtlarında erkek, 1,3,5,7 ve Faika Demiray ögrenci yurtlarında kız ögrenciler kalmaktadır. Ayrıca Osman Yazıcı ve Kız Konukevi kız ögrencilere, Faik Hızıroğlu konukevi de erkek ögrencilere hizmet vermektedir. Üniversitemiz Vakfı’nın (EBİ) işlettiği 3 adet yurtta ve Refika Aksoy yurdunda ise kız ve erkek öğrenciler kalmaktadır.
    Yurtlarımızda 3756’si erkek, 3224’ü kız olmak üzere toplam 6980 ögrenci kalmaktadır.
    1,2,8,9 nolu yurtlarımızda odalar 6 kişilik, 3,4,5,6,7 nolu yurtlarımız ile İsa Demiray, Faika Demiray ve Refika Aksoy öğrenci yurtlarında odalar 4 kişiliktir. Bunların dışında daha konforlu döşenmis Osman Yazıcı ve Kız Konukevi yurtları ile EBİ Öğrenci Konukevlerinde 1,2,3,4 kişilik odalar mevcuttur.
    Yerleşkede öğrenciler için çeşitli tür ve fiyatlarda yemek yeme seçenekleri bulunmaktadır:
    Öğrenci Kafeteryası’nda öğle ve akşam yemeklerinde tabldot yemek çıkmaktadır.
    Her bölümde bulunan öğrenci kantinleri 08.00-16.00 saatleri arasında hizmet verirken değişik binalarda bulunan kafelerde de genellikle öğle yemeği verilir. Kafelerde yemek dışında soğuk içecekler, kahve, çay ve sandviç türü yiyecekler de bulunur.
    Yurtlarda bulunan kantinlerde ise 07.30-23.30 arasında hizmet verilmekte, ayrıca 1. Yurtta sıcak yemek servisi yapılmaktadır.Yerleşkedeki Alışveriş Merkezi saat 08.30-23.30 arası açık olup Merkezde sıcak yemek, fast food, pizza, kebap vb. gibi değişik türde yiyeceklerin bulunduğu restoranlar yer almaktadır.

Şehir Merkezi’ne 7 km. uzaklıktaki ODTÜ Yerleşkesi’nin ana giriş kapısı A1 ve A2 Eskişehir Karayolu üzerindedir. Ayrıca, 100. Yıl tarafında bulunan A4 ve Bilkent yolu üzerinde A7 kapılarından giriş çıkış yapılabilmektedir. ODTÜ Yerleşkesine EGO ve özel halk otobüsleri, dolmuş ve taksilerle ulaşmak mümkündür. Bunlardan en uygun ve hizmet alanı en geniş olanı EGO otobüsleridir. Yerleşkede, yurtlar bölgesinde bulunan terminal binasında ise bazı şehirlerarası otobüs firmalarının ofisleri bulunmaktadır. Terminalden AŞTİ’ye (Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi) servisler çalışmaktadır.

______________________________FAKÜLTELER_________________________________

Mimarlık Fakültesi:
    Mimarlık Bölümü ,Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü,Şehir ve Bölge Planlama Bölümleriyle Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesinde eğitim vermektedir.

Fen Edebiyat Fakültesi:
    Biyoloji Bölümü,Kimya Bölümü,Tarih Bölümü,Matematik Bölümü,Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü,Felsefe Bölümü,Fizik Bölümü,Psikoloji Bölümü,Sosyoloji Bölümü,- İstatistik Bölümleri ile gerekli insan gücü yetiştirilmek için kurulmustur.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi:

İşletme Bölümü,İktisat Bölümü,Uluslararası İlişkiler Bölümü,Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümleri iele eğitim vermektedir.

Eğitim Fakültesi:

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü,Eğitim Bilimleri Bölümü,İlköğretim Bölümü
    Yabancı Diller Eğitimi Bölümü,Beden Eğitimi ve Spor Bölümü,Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölümlerini bünyesinde bulundurmaktadır.

Mühendislik Fakültesi
    Bölümler:

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü,Kimya Mühendisliği Bölümü,İnşaat Mühendisliği Bölümü,Bilgisayar Mühendisliği Bölümü,Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü,
    Mühendislik Bilimleri Bölümü, Çevre Mühendisliği Bölümü,Gıda Mühendisliği Bölümü,Jeoloji Mühendisliği Bölümü,Endüstri Mühendisliği Bölümü,Makina Mühendisliği Bölümü, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü,Maden Mühendisliği Bölümü,Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümleridir.

______________________________ENSTİTÜLER_________________________________

Orta Doğu Teknik Üniversitesi; Uygulamalı Matematik Enstitüsü,Enformatik Enstitüsü,Deniz Bilimleri Enstitüsü,Fen Bilimleri Enstitüsü,Sosyal Bilimler Enstitüsü enstitülerini bünyesinde bulundurmaktadır.

___________________________MESLEK YÜKSEKOKULLARI________________________

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Meslek Yüksekokulu:

ODTÜMeslek Yüksekokulu, Rektörlüğe bağlı olarak eğitim-öğretim veren iki yıllık biryüksek öğretim kurumudur. TeknikProgramlar Bölümü adlı tek bir bölümü bulunmaktadır. 1989 yılındaki kuruluşundan2002 yılı Ağustos ayına kadar Bölüm, Endüstriyel Otomasyon (mekanik), KaynakTeknolojisi ve Gıda Teknolojisi Programları ile faaliyet göstermiştir. 2002yılında, 4702 Sayılı Kanun uyarınca “Mesleki ve Teknik Orta ÖğretimKurumlarından Meslek Yüksekokullarına Sınavsız Geçiş” uygulamasının başlatılmasıyla,ODTÜ Meslek Yüksekokulu yalnızca ikinci öğretime öğrenci kabul etmektedir. İkinciÖğretimde, Elektrik, Endüstriyel Elektronik ve Endüstriyel Otomasyon (Otomatik Kontrol)Programları bulunmaktadır. Bu programlarda eğitim-öğretim dili Türkçe’dir. 3843Sayılı İkili Öğretim Kanunu ve 4702 Sayılı Kanuna uygun olarak yapılandırılanbu yeni programlarda dersler ve uygulamalar, hafta içi günlerde 17:40 – 21:30saatleri arasında, hafta sonları ise 9:40 – 19:30 saatleri arasındayapılmaktadır. Yüksekokulumuz, İkinci Öğretiminde MEB Balgat Endüstri Meslek Lisesi binalarındaki derslikleri ve atölyeleri kullanmaktadır.(Lise hakkındaki bilgilere yandaki adresden ulaşılabilir) "www.balgateml.k12.tr"

Yüksekokulumuz,eğitimi-öğretimi ile mezunlarının, çalışma alanlarındaki görevleri itibariyleyönetici ve/veya mühendis ile usta/kalifiye işçi ve teknisyen arasındaki bir konumda, teknisyenden daha fazla teorik bilgiye, mühendisten daha fazlauygulama becerisine sahip teknik elemanlar olmalarını amaçlamaktadır. Mezunlarküçük işletmelerde mühendisten beklenebilecek görevleri üstlenebilirler.Faaliyetve uygulamaların dayandığı yönetmelik ve yönergelere ve ders programları ileders içerikleri hakkındaki bilgilere ana sayfanın menüsündenerişilebilmektedir.

Adresrta Doğu Teknik Üniversitesi Meslek Yüksekokulu 06531, Ankara
    Telefon:0 312 210 36 66
    Fax: 0 312 210 12 39
    e-mail :
    [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Yabancı Diller Yüksekokulu

Temel İngilizce Bölümü,Modern Diller Bölümü,Akademik Yazı Merkezi bölümleri ile eğitim vermektedir.

Fakülteler/Bölümleri
    [LIST][*]Mimarlık Fakültesi(Ankara - )[*]Fen Edebiyat Fakültesi(Ankara - )[*]İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi(Ankara - )[*]Eğitim Fakültesi(Ankara - )[*]Mühendislik Fakültesi(Ankara - )

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)

Kategori: Ödev İstek

Konuyu Baslatan: Emine

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 2599

Etiketler