Dokuz Eylül Universitesi (İzmir) http://www.kenthaber.com/Resimler/2004/10/07/bcb.jpgRektör: Emin ALICI Eğitim kurumlarıyla sağlıktan ekonomiye,sanattan mühendisliğe geniş bir yelpazede yetiştirdiği ve yetiştireceği beyin gücünü ülkemize kazandırarak toplumsal kalkınmaya katkıda bulunmayı amaç edinen Dokuz Eylül Üniversitesi 20 Temmuz 1982’de kurulmuştur. Kuruluşunda,Ege Üniversitesi’nden Güzel Sanatlar Fakültesi,Hukuk Fakültesi,İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi,Mühendislik-Mimarlık

Bu konu 6619 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Dokuz EylÜl Ünİversİtesi DEU İzmir 6619 Reviews

Konuyu değerlendir: Dokuz EylÜl Ünİversİtesi DEU İzmir

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 6619 kez incelendi.

Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10681
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    13
    Tecrübe Puanı
    100
    @Emine

Standart Dokuz EylÜl Ünİversİtesi DEU İzmir

Dokuz Eylül Universitesi
    (İzmir)

Rektör: Emin ALICI Eğitim kurumlarıyla sağlıktan ekonomiye,sanattan mühendisliğe geniş bir yelpazede yetiştirdiği ve yetiştireceği beyin gücünü ülkemize kazandırarak toplumsal kalkınmaya katkıda bulunmayı amaç edinen Dokuz Eylül Üniversitesi 20 Temmuz 1982’de kurulmuştur.
    Kuruluşunda,Ege Üniversitesi’nden Güzel Sanatlar Fakültesi,Hukuk Fakültesi,İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi,Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Tıp Fakültesi,Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü,Adalet Yüksekokulu,Aydın Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu;Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan Buca Eğitim Fakültesi,Denizli Mühendislik Fakültesi,İlahiyat Fakültesi,Demirci Eğitim Yüksekokulu,Denizli Eğitim Yüksekokulu, İzmir Meslek Yüksekokulu;Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan İzmir Devlet Konservatuvarı;Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi’nden Muğla İşletmecilik Yüksekokulu Dokuz Eylül Üniversitesi’ne geçti. Ve yeni kurulan Fen Edebiyat Fakültesi,Sosyal Bilimler Enstitüsü,Sağlık Bilimleri Enstitüsü,Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu,Eğitim Yüksekokulu ile Sanat Eğitimi Yüksekokulu olmak üzere Üniversitemiz toplam 24 birimle eğitim-öğretim çalışmalarına başlamıştır.
    1983 yılında Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü kurularak faliyete geçerken Sanat Eğitimi Yüksekokulu kaldırılmıştır.
    1987 yılında Manisa Maliye Muhasebe Yüksekokulunun İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine dönüştürülmesi ile birlikte;yeni kurulan Denizli Meslek Yüksekokulu,Bölgesel Kalkınma ve İşletme Bilimleri Arastırma ve Uygulama Merkezi (BİMER) ,Ege Bölgesi Araştırma ve Uygulama Merkezi (EBAMER),1988’de Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu,1989’da Muğla Meslek Yüksekokulu,Avrupa Topluluğu Uluslararası İlişkiler Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATMER),1990’da Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile İlahiyat Meslek Yüksekokulu, 1991’de Fen Edebiyat Fakültesi ile Çevre Araştırma ve Uygulama Merkezi (ÇEVMER) faaliyete geçmiştir. Ege Bölgesinin 5 büyük iline (İzmir,Manisa,Aydın,Denizli,Muğla) yayılan Dokuz Eylül Üniversitesi ,kuruluşunun 10. yılında 13 fakülte,5 enstitü ,13 yüksekokul,6 merkez ve 4 bölüm olmak üzere toplam 41 birime ulaştı.
    1992 yılında Ege Bölgesindeki 4 yeni üniversitenin kurulmasına destek veren Üniversitemizden,Aydın’daki Veteriner ve Ziraat Fakülteleri ile Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Adnan Menderes Üniversitesine; Muğla’daki İşletmecilik ve Meslek Yüksekokulları Muğla Üniversitesi’ne,Manisa’daki İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Demirci Eğitim Yüksekokulu ile Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Celal Bayar Üniversitesi’ne,Denizli’deki Tıp , Mühendislik Fakülteleri ile Eğitim ve Meslek Yüksekokulları Pamukkale Üniversitesi’ne bağlandı. 1992’de Torbalı Meslek Yüksekokulu ,İşletme Fakültesi,Hemşirelik Yüksekokulu,Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, Onkoloji;Hemodiyaliz-Transplantasyon,Güzel Sanatlar,Eğitim Bilimleri ve Din Bilimleri Enstitüleri,Mühendislik-Mimarlık Fakültesinden ayrılan Mimarlık Fakültesi,1995’de Tekstil,Hazır Giyim ve Boya Araştırma Uygulama Merkezi (TEKBOYAM) ,1997’de Yabancı Diller Yüksekokulu,1998’de Kafkasya-Orta Asya Akeoloji Araştırma Merkezi (KOMER),Jeotermal Enerji Araştırma ve Uygulama Merkezi (JENARUM) ve Sürekli Eğitim Merkezi (DESEM), 2001’de Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM),İstatistik ve Risk Analizleri Araştırma ve Uygulama Merkezi(İRAMER),Su Kayankları Yönetimi ve Su Kaynaklı Doğal Afetlerin Kontrolü Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUMER) ve 2002’de Beyin Dinamiği Multi-disipliner Araştırma ve Uygulama Merkezi, 2004’de Hukuk Araştırmaları Merkezi, Tekne Üretim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi, Sığ Jeofizik ve Arkeolojik Prospeksiyon Araştırma ve Uygulama Merkezi, Fauna ve Flora Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin kurulması ile Üniversitemiz birimlerinin sayısı bugün 52’ye ulaşmıştır.
    Geçtiğimiz yıl 20.yılını kutlayan ve adı Aktif Eğitim sistemi ile özdeşleşen Dokuz Eylül Üniversitesi bugün Alsancak, Balçova,Bornova,Buca,Buca-Kaynaklar,Hatay,Narlıdere,Torbalı,İnciraltı,Urla olmak üzere 10 değişik yerleşim biriminde 10 fakülte ,9 yüksekokul,1 konsevatuvar,10 enstitü ve 18 araştırma ve uygulama merkezi; 2.985 (30.06.2004 itibariyle)akademik personeli ile 37.207 (31.05.2004 itibariyle) öğrenciye eğitim hizmeti vermeyi sürdürmektedir.
    Adres okuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü Cumhuriyet Bulvarı No: 144 35210 Alsancak / İZMİR Tel :90-232-464-80-67
    Tel :90-232-498-50-50/51
    Faks :90-232-464-8135
    ________________________________FAKÜLTELER______________________________
    Buca Eğitim Fakültesi:
    Öğretmen yetiştirme yönüyle her dönemde öne çıkmasını bilen İzmir 1959 yılında açılan İzmir Eğitim Enstitüsü ile ayrı bir ağırlık kazanmıştır. Enstitü olarak kullanılmaya başlanan Rees Köşkü’nün yapım yılı kesin tarihi bilinmemekle birlikte 1890’ların sonlarında yapıldığı sanılmaktadır. Köşkün mimari yapısı rasyonel ve ağırbaşlı bir ifade taşımaktadır. Ancak derebey şatosu egemenliği yoktur. Gerek dış form, gerekse iç mekanlar görkemli fakat kapristen uzak, yalın bir geometriye oturtulmuştur. Ayrıntılar kullanılan malzemenin doğasına uygun ve özenlidir. 30 Kasım 1959’ da İzmir Eğitim Enstitüsü adıyla öğretime başlayan Buca Eğitim Fakültesi batıdaki eşdeğer kurumlar ile karşılaştırıldığında henüz çok gençtir. Bununla birlikte Türkiye’de bir tarihi kurum olarak adlandırılmaktadır. Kısa bir geçmişi olmasına karşın Buca Eğitim Fakültesi çok ayrı yapılanmalarla yüz yüze gelen bir kurumdur. Buca Eğitim Fakültesi’nin geçmişte bıraktığı yıllar adeta Türkiye’de öğretmen yetiştirme politika ve uygulamalarının görüntüsüdür. Büyük zorluklar fakat güzel ideallerle müdür dahil 9 kişilik bir öğretmen kadrosu ve tek bölümde 59 öğrenci ile öğretime başlayan “İzmir Eğitim Enstitüsü” hem bölüm hem öğrenci hem de öğretmen sayısını arttırarak 10. yılın sonunda 62 öğretmenin görev yaptığı 6 bölümden oluşan ve 623 öğrenci sayısına sahip bir kurum haline gelmiştir. 1970’li yıllarının ortasından sonra öğretmen kadrosu sıklıkla değişmiş hem hızlandırılmış hem de mektupla öğretim nedeni ile öğrenci sayısı binlere çıkarılmıştır. 1978 - 1979 öğretim yılında 4 yıllık Buca Yüksek Öğretmen Okulu 20.07.1982’den sonra Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bağlı Buca Eğitim Fakültesi adıyla fakülteye dönüştürülmüştür.
    BÖLÜMLER:
    1982 yılında 41 Sayılı Kanun Hükmünde kararname ile Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi’ne dönüştürülen bu eğitim kurumunda
    1- Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğimi Bölümü
    2- Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Bölümü
    3- Eğitim Bilimleri Bölümü
    4- Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü
    5- İlköğretim Bölümü
    6- Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü
    7- Türkçe Eğitimi Bölümü
    8- Yabancı Diller Eğitimi Bölümü
    olmak üzere 8 bölüm bulunmaktadır.

Fen - Edebiyat Fakültesi:
    1991-1992 yılında eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayan
    Fen-Edebiyat Fakültesinde; Arkeoloji, Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölümü Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Anabilim Dalı, Dilbilim, Fizik, İstatistik, Matematik, Mütercim Tercümanlık ve Kimya bölümlerinde lisans ve lisansüstü öğretim sürmektedir.
    Biyoloji, Sosyoloji, Psikoloji, Felsefe ve Tarih bölümlerinde ise yeterli akademik kadronun oluşturulma çalışmaları devam etmektedir.
    Arkeoloji Bölümü -Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölümü -Dilbilim Bölümü -Fizik Bölümü,Kimya Bölümü -İstatistik Bölümü -Matematik Bölümü -Mütercim Tercümanlık Bölümü,Tarih Bölümleriyle eğitim ve öğretimine devam etmektedir.

Posta Adresi Kaynaklar Yerleşkesi Buca - İZMİR
    Telefon Numarası (232) 453 50 72
    E-posta Adresi [email protected]
    Güzel Sanatlar Fakültesi:
    Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 02.09.1975 tarihinde Ege Üniversitesi bünyesinde kurulmuş Türkiye’’nin bu alandaki ilk fakültesidir ve 1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’’ne bağlanmıştır. Öğrenim süresi dört yıl olan 10 bölümden oluşmaktadır.
    BÖLÜMLER:Resim Bölümü -Heykel Bölümü -Grafik Bölümü -Tekstil Bölümü -Seramik Bölümü
    Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü -Sahne Sanatları Bölümü -Sinema-TV Bölümü -Fotoğraf Bölümü -Müzik Bilimleri Bölümü -Temel Eğitim bölümleridir.

Posta Adresi Yavuz Bingöl Caddesi No:4 Narlıdere-İZMİR
    Telefon Numarası 0 (232) 238 90 75

Hukuk Fakültesi:
    Fakültemizde 4 yıllık lisans eğitimi yapılmaktadır. Türk öğrenciler fakültemizeÖSYM sınavı sonucuna göre yerleştirilmektedir. Yabancı öğrenciler ise YÖS sınavısonucuna göre yerleştirilmektedir.
    Yabancı ülkelerde hukuk eğitimi görmüş olan öğrenciler fakültemize denklik içinbaşvurarak, yapılacak olan sınavlarda başarılı oldukları takdirde Türkiye’’de geçerliolacak Hukuk Fakültesi Mezunu denklik belgesini alabilirler. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1978 yılında kurulmuştur. 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin değiştirilerek kabulüne dair 2809 sayılı 28.3.1983 tarihli Kanun’un 18. maddesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi’nin kurulmasıyla Hukuk Fakültesi Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bağlanmıştır.

Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1989 yılında Alsancak’’taki D.E.Ü. Rektörlüğü binasından Buca Dokuzçeşmeler İ.İ.B.F. Kampüsü’’ne taşınmıştır. Bu kampüs içerisinde ’’Hukuk Fakültesi derslikler binası’’nda eğitim ve öğretimini sürdürmektedir. Öğretim Elemanı kadromuz, Hukuk Fakültesi’nde 92 ve Fakültemize bağlı Adalet Meslek Yüksekokulu’nda 6 olmak üzere toplam 98 kişidir.

Hukuk Fakültesi’nde 8 Profesör, 7 Doçent,171 Yardımcı Doçent, 2 Öğretim Görevlisi, 58 Araştırma Görevlisi (21 Arş.Gör. 2547 s. Kanun’’un 13/b-4 md. ne göre) ve 1 Uzman görev yapmaktadır. 2003/2004 öğretim yılı toplam öğrenci sayısı fakültemizde 1378’dür. Fakültemiz bugüne kadar 6036 mezun vermiştir. 2002/2003 öğretim yılında Fakültemizden 406 öğrenci mezun olmuştur. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi bugüne kadar vermiş olduğu eğitim ve öğretim ile Türkiye’nin saygın ve önde gelen Hukuk Fakültelerinden biri olmayı başarmıştır. Fakültemiz öğrencileri uluslararası yarışmalarda üstün başarı kazanmışlardır. Mesleki yabancı dil dersi de gören öğrencilerimiz mezuniyetleri sonunda, Türkiye genelinde yapılan hakim ve savcılık sınavlarında başarı listesinin ilk sıralarında yer almaktadırlar. Adalet Bakanlığı’’nın açmış olduğu sınavlarda mezunlarımız büyük bir başarı göstermektedir.

Mezunlarımız hakim, savcı ve bilim adamı olarak yönetim kadrolarında ve politikada kendilerine verilen kaliteli eğitim ve öğretime yakışan başarılı ve saygın hukukçular olabilmişlerdir.
    Bugüne kadar mezunlarımız, aklın ve tarihsel deneyimlerin üzerinde birleştiği, tüm insanlığın ortak değerleri olan uygarlık, bilim, adalet, demokrasi, laiklik, barış ve sevgi; kısaca insan onurunu koruyan ve yücelten kutlu ilkelerin sözcüsü ve savunucusu olmuşlar, Büyük Atatürk’ün mirası olan Cumhuriyet Türkiyesi’’nin paylaştığı tüm bu değerleri öz varlıklarından üstün sayıp korumayı bilmişlerdir.

Fakültemiz 2001/2002 eğitim-öğretim yılından itibaren 1. sınıfa kayıtlanan öğrencileri kapsayacak şekilde aktif eğitim sistemine geçmiştir.
    Posta Adresi Dokuzçeşmeler Buca - İZMİR
    Telefon Numarası 0 (232) 420 41 80

İlahiyat Fakültesi:
    İzmir Yüksek İslam Enstitüsü Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 21 Kasım 1966 Pazartesi günü Köprü semtindeki Ahmet Tatari Köşkünde açılmış, 1969 yılında İzmir Yüksek İslam Enstitüsü Yaptırma ve Koruma Derneği tarafından yaptırılan şimdiki A Blok binasına nakledilmiştir. İzmir Yüksek İslam Enstitüsü 20 temmuz 1982 tarihinde, 2547 sayılı yükseköğretim kanununun geçici 28. maddesi gereğince, yükseköğretim kurumlarının yeniden teşkilatlanmasını düzenleyen 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (2809 sayılı kanun) ile İzmir’de yeni kurulan Dokuz Eylül Üniversitesine bağlı İlahiyat Fakültesi’ne dönüştürülmüştür.

Fakültemizin ilk dekanı Prof. Dr. Ethem Ruhi FIĞLALI olmuştur. Prof. Dr. Ethem Ruhi FIĞLALI’nın Muğla Üniversitesi Rektörlüğüne atanmasından sonra 22 Ocak 1993’de Prof. Dr. Mehmet AYDIN dekanlığa getirilmiştir. 15 Şubat 1999 tarihinde Prof. Dr. Hakkı ÖNKAL dekanlık görevini devralmıştır. 2002 Mayıs ayında Prof. Dr. Selahattin PARLADIR dekanlığa seçilmiş olup halen bu görevini sürdürmektedir. Fakültemiz Dekanlığına bağlı olarak 1989-1990 öğretim yılında iki yıllık İlahiyat Meslek yüksek Okulu açılmıştır. Yükseköğretim Kurumlarında İkili Öğretim yapılmasının kanunla karara bağlanmasından sonra da Fakültede 1992-1993 Öğretim yılından itibaren ikinci öğretime başlanmıştır. Fakültenin öğrenim süresi 4 yıl (8 yarıyıl)dır.
    Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu başkanlığının işbirliği ile öğretmen yetiştiren kurumlarda gerçekleştirilen yeniden yapılanma çerçevesinde yükseköğretim kurulunun 11. 07. 1997 tarih ve 97.23.1660 sayılı kararı ile İlahiyat Fakülteleri iki programlı bir yapıya kavuşturulmuştur. Bu programlar: İlahiyat Lisans Programı ve İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği programlarıdır.

Bu kararda ayrıca İmam-Hatip Liseleri Meslek Dersleri Öğretmenlerinin de Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesince, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde kurulacak bir Enstitü Anabilim Dalı çerçevesinde yürütülecek, üç yarıyıla eşdeğer bir süreyi kapsayan tezsiz yüksek lisans programı ile yetiştirileceği belirtilmiştir.

Yükseköğretim Kurulunun yukarıdaki kararı ve aynı kurulun Yürütme Kurulunun 29.12.1997 tarih ve 97.47.3271 sayılı kararı gereği 1998-1999 öğretim yılından itibaren, bazı ilâhiyat fakülteleriyle beraber bizim Fakültemiz de, her iki programa ayrı ayrı öğrenci alan bir yapıya kavuşturulmuş bulunmaktadır.
    Eğitim-öğretimin yapıldığı üç blok ile kütüphane ve konferans salonu bulunmaktadır. Fakültemiz sınırları içerisinde zarif bir uygulama camii vardır. Avluda basketbol ve valeybol sahaları bulunmaktadır.
    Temel İslam Bilimleri -Felsefe ve Din Bilimleri -İslam Tarihi ve Sanatları bölümleriyle eğitimini sürdürmektedir.
    Adres: DEÜ İlahiyat Fak. 35350 Hatay/İZMİR
    Telefon Numarası 0(232) 2852932 Fax: 224 18 90
    İşletme Fakültesi:
    Tüm bölümlerde öğrenim dili İngilizce’dir. 2004 yılında toplam 1035 öğrencisi olan İşletme Fakültesinin öğrencileri, ÖSYS puan sıralamasında, %1’lik dilime giren öğrencilerden oluşmaktadır. İşletme Fakültesi öğrencileri birçok burs olanağına sahiptir. Ayrıca, "Dr. Fatih Yenginol Bursu” ile Fakültemiz öğrencilerimize destek vermektedir.
    Fakültemiz İzmir’in merkezine 15 km. uzaklıkta olan Buca- Kaynaklar Yerleşkesinde yer almaktadır.İzmir merkezden ve çeşitli semtlerden kalkan otobüs ve taksiler yerleşkeye ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Fakülte’ye ulaşımı sağlayan otobüslerin numaraları ve güzergahları aşağıda verilmektedir
    İktisat Bölümü -İşletme Bölümü -Turizm İşletmeciliği Bölümü -Uluslararası İlişkiler Bölümü
    bölümleri bulunmaktadır.
    Telefon:0 232 453 50 42 -47
    Faks : 0 232 453 50 62
    Mimarlık Fakültesi:
    Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 3 Temmuz 1992 de kurulmuştur. Ancak Fakültenin ilk kuruluşu ve bugün bulunduğu binada faaliyete başlaması 1971 yılına kadar uzanmaktadır.
    1971 yılında 12 öğrencisi ile mimarlık lisans eğitimine başlayan kurum, o günden günümüze kadar çeşitli kurumsal ve yasal oluşumlar çerçevesinde yeni yapılanmalar yaşamıştır. 1971 yılında başladığı mimarlık lisans eğitimini 1979 yılında şehir planlama lisans eğitimi ile geliştiren Fakültenin, Mimarlık ve Şehir Planlama bölümleri zaman içinde farklı fakültelerin oluşumunda da yer almışlardır. Fakültenin geçmişten bugüne kadar olan gelişiminde önemli kilometre taşları; “ ( 1971 )Ege Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Fakültesi Mühendislik ve Mimarlık Akademisi, ( 1975 ) Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, ( 1982 ) Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi, ( 1992 ) Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi “ olarak özetlenebilir.
    Telefon Numarası 0 (232) 464 81 05
    Mühendislik Fakültesi:
    Fakültemiz 1969 yilinda Ege Üniversitesi’ne bagli olarak "Mühendislik Bilimleri Fakültesi" adiyla kurulmus ve 1968/1969 ögretim yilinda, ögretime baslamistir. Insaat, Maden, Kimya, Makine, Çevre, Endüstri, Jeoloji, Tekstil Mühendisligi dallarinda lisans egitimi veregelmistir. Fakülteye bagli olarak Egitim-Ögretim veren Akademi, Yüksekokul ve Enstitüler:

1) Mühendislik Mimarlik Akademisi: Mezunlarina "Mühendis" ünvani verilen 4 yillik eğitim süresi olan bir yüksekokuldur. 2) Mühendislik Mimarlik Yüksekokulu: Öğretim süresi 4 yil olup mezunlarina "Mühendis", "Mimar" ünvani verilen bir okuldur. 3) Önlisans Yüksekokullari: Izmir, Balikesir ve Denizli’de kurulmus olan okullar, iki yillik ögrenim süreli olup teknik ara eleman yetistirmek amaci ile açilmstir. 4) Deniz Bilimleri Enstitüsü: Lisans üstü ögretim vermek ve bilimsel çalismalar yapmak için kurulmustur.
    Mühendislik Bilimleri Fakültesi, bagli birimleri ile (Akademi, Yüksekokul, Ön Lisans Yüksekokullari) kaldirilarak 01.03.1978’de Insaat, Makina, Yer Bilimleri, Kimya, Tekstil Fakülteleri olarak yeni bir olusuma ugramistir. 20.07.1982 tarih ve 41 sayili Kanun Hükmündeki Kararname’nin geçici 2. maddesi uyarinca Insaat, Makina, Yer Bilimleri fakülteleri kaldirilarak bu fakültelere bagli bölümlerle güzel Sanatlar Fakültesi’nin Mimarlik, Sehir ve Bölge Planlama Bölümleri ve Tarihi Restorasyon Anabilim dali birlestirilip "Mühendislik-Mimarlik Fakültesi" adiyla yeni kurulan Dokuz Eylül Üniversitesi’ne baglanilmstir. Buna göre fakülte Insaat Mühendisligi, Çevre Mühendisliği, Makina Mühendisligi, Endüstri Mühendisligi, Elektrik ve Elektronik Mühendisligi, Maden Mühendisligi, Jeoloji Mühendisligi, Mimarlik, Sehir ve Bölge Planlama bölümlerinden olusturulmustur. Fakültemiz, 03.07.1992 tarihinde "Mimarlik" ile "Sehir ve Bölge Planlama" bölümlerinin ayrilip, yeni kurulan Mimarlik Fakültesi’ne baglanmasi sonucu "Mühendislik Fakültesi" adini almistir. Bilgisayar Mühendisligi, 1997 yilinda ise Tekstil Mühendisligi, Metalurji ve Malzeme bölümleri de kurularak toplam onbir bölümden olusan bugünkü yapisina kavusturulmustur.
    Bilgisayar Mühendisliği Bölümü -Çevre Mühendisliği Bölümü -Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü -Endüstri Mühendisliği Bölümü -Makina Mühendisliği Bölümü -İnşaat Mühendisliği Bölümü -Jeoloji Mühendisliği Bölümü -Maden Mühendisliği Bölümü -Jeofizik Mühendisliği Bölümü -Tekstil Mühendisliği Bölümü -Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümleriyle eğitimine devam etmektedir.
    Telefon Numarası 0 90 (232) 343 66 00- 7301-7302
    Tıp Fakültesi:
    Fakültemiz 1 Mart 1978 tarihinde Ege Üniversitesine bağlı “İzmir Tıp Fakültesi” olarak kuruldu. İlk hastanemiz Alcancak’ta eski adıyla “Fransız Hastahanesi” olan Devlet Hastanesi oldu. Fakültenin kurucu dekanı Prof Dr. Hamit Özgönül ve 12 öğretim üyesi aynı yıl Balçova’daki binalara taşınmayı başardı. 16 kasım 1978’de birinci sınıfa alınan 91 öğrenci yanısıra ara sınıflardaki toplam 195 öğrenci ile 2 derslikte öğretime başlandı. Bir yıl sonra Prof. Dr. Mehmet Tiner dekan olarak atandı. 1978- 1979 yılında ilk mezunlarımızı verdik. 20 temmuz 1982’de Dokuz Eylül Üniversitesi kuruldu. Aynı yılın eylül ayında Prof Dr. Şakir Fadıloğlu dekanımız oldu. O yıllarda yatak sayımız 60, derslik sayımız 6 ya çıktı. 2 laboratuvarımız, 3 tane anfimiz, 29 tane anabilim dalımız oldu. 1985 yılında, yıllar önce aramızdan ayrılan Prof. Dr. Abdullah Kenanoğlu dekan olarak atandı. Bu dönemde 717 öğrenci, 301 yatak sayısına ulaştık. Mart 1988 de Fakülte Kurul Kararı ile tıp eğitiminde entegre eğitime geçildi. Eylül 1990 da sayın Prof. Dr. İhsan Erdamar hocamız dekan olarak atandı. 80li yılların sonları ve 90 yılların başlarında fakültemizde yapılanma önemli derecede bir ivme kazandı. Yepyeni derslikler, klinik ve poliklinik binalarına kavuştuk. 1996 yılında Prof. Dr. Emin Alıcı dekanlığa seçildi. Fakültemiz aralık 1996’da Türkiye’de bir ilke imza atmak üzere Akademik Kurul kararı ile “Aktif Eğitime” geçti. Bu değişim süreci ile birlikte çalışan, eğitimi birlikte yönlendiren ve üreten bir kurum haline geldik. Ekim 1999’da Prof. Dr. İlhami Kovanlıkaya dekanlık görevini devraldı. 2000 yılı Eylül ayında Prof.Dr.Şebnem Özkan yeni dekanımız alarak göreve başladı. Bugün toplam 964 öğrencimiz, 35 seminer salonu, 3 amfi, 55 probleme dayalı eğitim oturumu, 18 laboratuar, 1 konferans salonu, büyük bir kütüphane ve 2 açık spor tesisimiz var. 725 yatak kapasitesiyle eğitim adına hizmet veriyoruz. 39 anabilim dalında görevli 324 öğretim üyesi 31 öğretim görevlisi ile ülkenin en önemli tıp fakültelerinden biri olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu nitelikli kadro ile bugüne değin Atatürk İlke ve Devrimlerine bağlı özgür düşünebilen, düşündüğünü etkin biçimde ortaya koyabilen, bilime saygılı 3050 mezun verdik daha nice üç binler vermek hedefimizdir.
    Anabilim Dalları:Temel Tıp Bilimleri -Dahili Tıp Bilimleri -Cerrahi Tıp Bilimleri
    Adres: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi 35340 İnciraltı İZMİR
    Tel:232 2598774-2595959-2777777
    Fax:232 259 05 41
    E-mail: [email protected]
    İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi:
    Fakültemizin temelini oluşturan "Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu" 9 Eylül 1944 tarihinde İzmir’’de kurulmuştur. Kuruluş kadrosunda 12 öğretim üyesi 392 öğrenci ile öğretime başlayan okul, 8 Haziran 1959 tarihinde kabul edilen 7334 Sayılı Kanunla "İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi" haline getirilmiş ve öğretim süresi 3 yıldan 4 yıla çıkartılmıştır. Artan öğrenci sayısı ve bina yetersizliği nedenleri ile Akademi 1966- 1967 öğretim yılına bugünkü Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlük binasında başlamış ve öğretim üyesi kadrosu genişletilmiştir.
    Yüksek öğrenimde uluslararası gelişmeler gözönünde tutularak 8 Mayıs 1969 yılında Akademi 1170 Sayılı Kanunla Ege Üniversitesine bağlanarak "İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi " adını almıştır.
    Fakültenin öğrenci sayısı ise 1971 yılında kabul edilen bir kanunla kendisine bağlanan İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulu ve Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu ile 6000’’i aşmıştır. Ticari Bilimler Fakültesi 1 Mart 1978 tarihinde İşletme Fakültesi ve İktisat Fakültesi olarak iki ayrı Fakülteye ayrılmış ve aynı binada eğitimini sürdürür iken Aydın Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu, Pazarlama Reklamcılık Yüksekokulu ve Manisa Maliye Muhasebe Yüksekokulu, İşletme Fakültesine, Buca Maliye Meslek Yüksekokulu ise İktisat Fakültesine bağlanmıştır.
    İktisat Bölümü-İşletme-Ekonometri-Kamu Yönetimi-Maliye-Çalısma Ekonomisi bölümleriyle eğitim ve öğretimine devam etmektedir.

_________________________________ENSTİTÜLER_______________________________
    Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü:
    Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü, 28.03.1983 tarih ve 2809 sayılı kanunla kurulmuştur. Prof Dr. Ergün Aybars’’ın, 02.02.1986 tarihinde Enstitü Müdürlüğü’’ne atanması ile, enstitü 1985-1986 öğretim yılında faaliyete geçmiştir. Verdiği eğitim programı lisans üstüne özgü olan enstitü, kuruluşundan bir yıl sonra, 1986-1987 öğretim yılında yüksek lisans ve doktora eğitimine yönelik programını uygulamaya başlamıştır.
    Enstitü, lisans üstü eğitimin yanı sıra, bağlı bulunduğu Dokuz Eylül Üniversitesi’nin çeşitli fakülte ve yüksek okullarında okutulan Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi dersleri ile ilgili ders programları, derslerin öğrencilere aktarılması ve dersleri verecek olan öğretim elemanlarının görevlendirilmesi hizmetlerini de yürütmektedir.

Enstitü, Cumhuriyet tarihine ilişkin sempozyum, panel, konferans gibi etkinlikler hazırlamakla beraber, Atatürk fotoğraflarına ilişkin sergileriyle de bilim dünyasına katkıda bulunmaya çalışmaktadır. Enstitünün bir diğer çalışması ise, “Çağdaş Türkiye Tarihi Araştırmaları Dergisi” adlı bir dergi yayınlamasıdır. İçerik açısından oldukça zengin tutulmaya çalışılan bu dergi, aynı zamanda içeriğinin, Cumhuriyet tarihinin yanı sıra yakınçağ tarihini de kapsayacak çeşitli konulardaki makalelerden oluşturulmasından ötürü, yelpazesinin genişliği ile de dikkati çekecek niteliktedir
    Adres: Şehitler Caddesi No:12 Alsancak/İZMİR
    Telefon Numarası 0 (232) 463 85 20
    Din Bilimleri Araştırma Enstitüsü:
    28 Haziran 1996 tarihinde faaliyete geçen Enstitü "Temel İslam Bilimleri", "Felsefe ve Din Bilimleri" , "İslam Tarihi ve Sanatları" anabilim dallarında bilimsel araştırma yapmak üzere 1992 yılında kuruldu. Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Kampüsü içerisinde A Blok zemin katında hizmet vermektedir.
    Halen ülkemizde örgün eğitim veren İlahiyat Fakültelerinin programları daha çok orta dereceli okullara Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni ile çeşitli kademelerde din hizmeti gören insanlar yetiştirmek, bu insanları yetiştirirken de mevcut programının çoğunluğunu klasik İslami ilimlere ayırmış bulunmaktadır. Bu nedenle İlahiyat Fakültelerinin programları bugün ihtiyaç duyulan bir çok dini soruya bilimsel olarak yeterince doyurucu cevap bulamamaktadır. Ülkemizin bilimsel olarak hazırlanmış deprem, tarım, sanayi vb. gibi nasıl ki bir coğrafi haritası var ise bugün de içinde bulunduğumuz bir çok sorunlar nedeniyle bir "inanç coğrafyasına" (Türk din tarihinin özellikle Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ve Anadolu medeniyetlerindeki dini anlayış ve düşünüşlerin incelenmesine) büyük bir ihtiyaç vardır. Ülkemizden büyük destek bekleyen Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinin dini konularda sağlıklı bilgilerle donatılması, toplumun düzenine yönelik zararlı dini propaganda ve akımların önlenmesi böylece mümkün olacaktır. Avrupa Ortak Pazarına başvuran ilk Müslüman ülke olması din farklılığı nedeniyle bir çok problemi de beraberinde getirmektedir. Bu problemlerin Türkiye’miz açısından ele alınarak bir çözüme kavuşturulması gerekmektedir. 2000 li yıllarda din ve inancın, özellikle aktüel konularda uluslararası programlarda ele alınıp inceleneceği bir gerçektir. Bu faaliyetlere ülkemizin bir plan ve program dahilinde katılması bu konuda uluslararası kurumlarla işbirliğinde bulunarak ülkemizin daha iyi tanıtılmasında yarar sağlayacaktır. Enstitümüzün amacı yukarıda söz konusu edilen hususları, bilinen bilimsel yöntemlerle araştırmak, dini olgu ve olayların tarihini; felsefi, psikolojik, sosyolojik ve antropolojik açılardan ele alarak incelemektir.. Kısa vadede hedefimiz akademik ve idari kadrolaşmanın tamamlanarak eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlamak.
    Telefon:285 29 32 -224 69 25 -285 33 82
    Fax :224 18 90
    Adres:108/2 sokak no:18-20 Hatay-İZMİR
    e-mail : [email protected]
    Eğitim Bilimleri Enstitüsü:
    Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulüne Dair 2809 Sayılı Kanun ile 78 ve 190 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında 3837 Sayılı Kanun" un 03.07.1992 tarihinde kabul edilmesi ile kurulmuştur. Bu Kanun’’un 9. Maddesiyle, 2809 Sayılı Kanun’’un 18. Maddesinin h bendi değiştirilerek Rektörlüğe bağlı Enstitüler arasına "Eğitim Bilimleri Enstitüsü" de eklenmiştir. Ocak 1993’’te öğrencisiz olarak faaliyetlerine başlayan Eğitim Bilimleri Enstitüsü’’nün tam olarak faaliyete geçmesi 1998-1999 öğretim yılı bahar yarıyılında gerçekleşmiştir. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’’nün 08.01.1999 tarihli B.30.2.DEÜ.0.70.72.01.504-055 sayılı yazıları ile Sosyal Bilimler Enstitüsü’’nden 17 (9’’u yüksek lisans 7’’si doktora) Fen Bilimleri Enstitüsü’’nden ise 5 (3’’ü yüksek lisans 2’’ si doktora) olmak üzere toplam 22 lisansüstü program, 322 öğrencisiyle birlikte Enstitü’’ye devredilmiştir. 2002-2003 öğretim yılında yeni açılan programlarla Lisansüstü Program sayısı 46’’ya ulaşmıştır.
    Telefon : 0 (232) 440 09 08

Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü:
    Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü (DBTE), 14.10.1975 tarihinde Ege Üniversitesine bağlı olarak kurulmuş, 1982 yılında ise 2809 sayılı kanunla kurulan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’’ne bağlanmıştır.
    Enstitü’’de, 23.12.1982 tarih ve 82/665 sayılı Yüksek Öğretim Kurulu kararı ile oluşturulan "Deniz Bilimleri" ve "Deniz Teknolojisi" Anabilim Dalları çalışmalarını sürdürmektedir.
    Deniz Bilimleri -Deniz Teknolojisi bölümleriyle eğitimini sürdürmektedir.
    Adres:Haydar Aliyev BulvarI No:32 35340 İnciralti / İZMİR/ TÜRKİYE
    Telefon:90 (232) 752 19 80
    Fax:90 (232) 278 50 84

Fen Bilimleri Enstitüsü:
    Fen Bilimleri Enstitüsü Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bağlı olarak, 22.06.1982 tarih ve 41 sayılı Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 18/h maddesi gereğince kurulmuştur. 06.10.1982 gün ve 17830 sayılı Resmi Gazete’de Lisansüstü Öğretim Yönetmeliği yayınlanmasından sonra ilgili yönetmelik hükümlerine göre öğrenci alınımına başlanmış olup, 20 Temmuz 1982 tarihinden bu yana eğitim ve öğretim faaliyetleri bugüne kadar aralıksız olarak başarıyla sürdürülmektedir. 03 Mart 1983 gün ve 17976 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş olan “Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Enstitülerinin Teşkilat ve İşleyiş Yönetmeliği”nin 5. maddesi uyarınca Fen Bilimleri Enstitüsü’nün Anabilim ve Anasanat dalları Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bağlı Mühendislik , Mimarlık, Fen Edebiyat Fakültesi’nin ilgili bölümleri ile Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü anabilim dallarından oluşur.
    Bölümler: Bilgisayar Mühendisliği -Coğrafi Bilgi Sistemleri - Tezsiz Yüksek Lisans -Çevre Mühendisliği Çevresel Yerbilimleri Tezsiz Yüksek Lisans -Deniz Bilimleri ve Teknolojisi -Elektrik ve Elektronik Mühendisliği -Endüstri Mühendisliği -FBE Ortak Dersler -Fizik -İnşaat Mühendisliği -İstatistik -Jeofizik Mühendisliği -Jeoloji Mühendisliği -Kimya -Maden Mühendisliği -Makina Mühendisliği ,Matematik -Metalurji ve Malzeme Mühendisliği -Mimarlık -Şehir ve Bölge Planlama -Tekstil Mühendisliği bölümleridir.

Güzel Sanatlar Enstitüsü:
    Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü, 1992 yılında kurulmuştur. 1996 yılında faaliyete geçen enstitü, 2002 yılında Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Sahne Sanatları Anabilim Dalı, Sinema-TV Anabilim Dalı, Müzik Bilimleri Anabilim Dalı, Grafik Anasanat Dalı, Seramik Anasanat Dalı, Tekstil Anasanat Dalı, Geleneksel Türk El Sanatları Anasanat Dalı, Heykel Anasanat Dalı, Resim Anasanat Dalı, Fotoğraf Anasanat Dalı, Müzik Anasanat Dalı, Opera Anasanat Dalı lisansüstü programları devralmıştır. Güzel Sanatlar Enstitüsü bünyesinde, 2003-2004 eğitim- öğretim yılında, Sahne-Müzik ve Görüntü Sanatları İkinci Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programı ve Fen Bilimleri Enstitüsü ile ortak yürütülecek olan, Sayısal Grafik ve İletişim Teknolojileri İkinci Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programları açılmıştır. G.S.E. bünyesinde bulunan lisansüstü programlar, Güzel Sanatlar alanındaki gelişmeleri göz önünde bulunduran, geleceğe yönelik sürekli güncellenen akademik bilgi birikimine sahip nitelikli insanların yetiştirilmesi misyonunu üstlenmektedir. Modern dünyanın gerisine düşmek istemeyen Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’ne bağlı on iki ve interdisipliner iki program, her biri kendi alanında belli bir bilgi birikimine sahip olmak isteyen, bu eksikliği gidermek arzusundaki öğrencilere, bir çözüm olmayı hedeflemektedir. Güzel Sanatlar Enstitüsündeki programlar, nitelikli akademik yapılanma ve araştırma ile sanat kültürüne ait değişik alanlara önemli katkı sağlamaktadır
    Fen Bilimleri Enstitüsünün kuruluş amaçlarından biri olan üniversitelere bilim adamı yetiştirme konusuna, Enstitümüz kuruluşundan itibaren büyük önem vermiş ve bugüne kadar 1436 yüksek lisans, 340 doktora öğrencisini mezun ederek, başta üniversitemiz olmak üzere, diğer üniversitelere, kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektöre değerli uzman ve bilim adamları kazandırmıştır.
    2002/2003 öğretim yılında Enstitümüzde 18 anabilim dalına ait 6 Bilimsel Hazırlık programında, 44 yüksek lisans programında ve 34 doktora öğretim programında 1251 öğrenci ile lisansüstü eğitimine devam etmektedir. Ayrıca 2001/2002 öğretim yılı için Enstitümüz 2 farklı anabilim dalında tezsiz yüksek lisans programı açmıştır.
    Adres: Gündoğdu Sk. No: 4 Posta Kodu:35320 Narlıdere
    Telefon Numarası: 0 (232) 238 37 97
    Hemodiyaliz - Transplantasyon Enstitüsü:
    Hemodiyoliz ve Transplantasyon Enstitüsü Hemadiyaliz ile insan vücudundaki çeşitli organların nakli konusunda araştırma ve incelemeler yapmak amacıyla Dokuz Eylül Üniversitesine bağlı olarak 11 Temuz 1992 tarih ve 21281 Sayılı Resmi Gazetenin 9. maddesi (s.28) ve geçici 23. maddesine göre 1993 yılında 3837 Sayılı Kanun ile kurulmuştur.
    Mithatpaşa Cd. No: 1606 Balçova-İZMİR
    Tel : (232) 277 63 53
    Onkoloji Enstitüsü:
    Dokuz Eylül Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü 03.07.1992 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 3837 Sayılı Yasa ile Üniversiteye bağlı olarak kurulmuştur. Türkiye’de var olan 3 Onkoloji Enstitüsünden biridir, ayrıca Ege Bölgesinde Onkoloji Alanında kurulmuş tek Enstitüdür.
    Onkoloji Enstitüsü Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Kampüsünde Muzaffer Müfit KAYHAN tarafından bağış olarak yaptırılan “Muzaffer Müfit KAYHAN Onkoloji Hastanesinde” faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu bağış doğrultusunda Onkoloji Hastanesinin yapımı tamamlanmış olup, 31 Mayıs 1999 tarihinde Onkoloji Enstitüsü bünyesinde hizmete açılan Muzaffer Müfit Kayhan Onkoloji Hastanesinde Erişkin ve Pediatri Hematoloji ve Onkoloji hastalarına çağdaş koşullarda hizmet verilmeye çalışılmaktadır.Enstitümüz faaliyetlerini (hasta tanı ve tedavisi) Üniversite Araştırma ve Uygulama Hastanesi 8.Bina bodrum katında Erişkin Onkoloji-Hematoloji ile Pediatrik Onkoloji-Hematoloji ünitelerinde sürdürmekte olup yatan hastaların tedavileri 24 yataklı Muzaffer Müfit KAYHAN Onkoloji Hastanesinde devam etmektedir. Enstitü Müdürlüğü ve Enstitü Sekreterliği çalışmalarını Onkoloji Hastanesi zemin katında yürütmektedir. Enstitümüz Eğitim toplantıları her hafta Perşembe günü aynı binanın zemin katında bulunan 50 kişilik toplantı salonunda düzenlenmektedir.
    Laboratuar hizmetleri 8.bina zemin katında bulunan Erişkin ve Pediatrik Hematoloji-Onkoloji Laboratuarında ve Üniversitemiz Hastanesi Merkez Laboratuvarlarında yürütülmektedir.
    Dokuz Eylül Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü 03.07.1992 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 3837 Sayılı Yasa ile Rektörlüğe bağlı olarak kurulmuştur. Türkiye’de var olan 3 Onkoloji Enstitüsünden biridir, ayrıca Ege Bölgesinde Onkoloji Alanında kurulmuş tek Enstitüdür.
    Telefon : 0 (232) 259 52 96
    Fax : 0 (232) 278 94 95
    E-Mail: [email protected]

Sağlık Bilimleri Enstitüsü:
    Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıp ve Sağlık Bilimleri ile ilgili lisansüstü eğitim yapmak amacı ile Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bağlı olarak 02.06.1982 tarih ve 41 sayılı “Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilatı hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin” 18/h maddesi gereğince kurulmuştur. Lisansüstü öğretim yönetmeliği’nin 06.10.1982 gün 17830 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmasından sonra, daha önce Tıp Fakültesinde çalışmalarını sürdüren 4 lisansüstü öğrencinin intibakları yapılarak başlatılan eğitim ve öğretim faaliyetleri bugüne dek giderek artan bir yoğunlukla sürdürülmektedir.
    03.Mart.1983 tarih ve 17976 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Lisansüstü Eğitim-Öğretim Enstitülerinin Teşkilat ve işleyiş Yönetmeliğinin“ 5/c maddesi halen Enstitümüzde Tıp Fakültesinde ilgili anabilim dalları ile Hemşirelik Yüksek Okulu, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu , Onkoloji Enstitüsü lisansüstü eğitimleri yapılmaktadır.
    Sağlık Bilimleri Enstitüsü amacı, sağlık alanına giren üniversite mezunlarına, tıp ve sağlık bilimleri yönünden başarılı bilim adamı yetiştirmeye yönelik ileri düzeyde kuramsal ve uygulamalı eğitim ile araştırma yapma olanağı sağlamak; bilimsel yeniliklere açık, ulusal ve uluslararası boyutlarda etkin akademisyen kadrolar yetiştirmektedir.

Böylece kuruluşun gerçekleştiği 1982 yılında 4 öğrenci ile başlayan mezuniyet sonrası eğitimleri hızla artmıştır. Öte yandan Enstitü bünyesinde yer alan lisansüstü programları da geçen yıllarla doğru orantılı olarak giderek artmaktadır. 2002-2003 Öğretim Yılında Enstitümüze bağlı 28 yükseklisans programında 58 öğrenci, 16 doktora programında 82 öğrenci bulunmaktadır. Mezun sayımız 2002-2003 öğretim yılı itibariyle; 253 yükseklisans ve 147 doktora olmak üzere toplam 400’dür.
    Tel:+90 232 4122600-4122601 Fax: +90 232 277 65 84
    Sosyal Bilimler Enstitüsü:
    E. Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, Dokuz Eylül Üniversitesi’’ne bağlı olarak, 22.06.1982 tarih ve 41 sayılı "Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında Kanun Hükmünde Kararname"nin 18/h maddesi gereğince kurulmuştur. 6.10.1982 gün ve 17830 sayılı Resmi Gazete’’de Lisansüstü Öğretim Yönetmeliği’’nin yayınlanmasından sonra, ilgili yönetmelik hükümlerine göre öğrenci alımı için gerekli ilanlar yapılmış ve 20.12.1982 tarihinden itibaren başlatılan eğitim ve öğretim faaliyetleri bugüne kadar aralıksız olarak başarıyla sürdürülmüştür.

03.Mart.1983 gün ve 17976 sayılı Resmi Gazete’’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş olan "Lisansüstü Eğitim Öğretim Enstitülerinin Teşkilat ve İşleyiş Yönetmeliği"nin 5.maddesi uyarınca Sosyal Bilimler Enstitüsü’’nün Anabilim ve Anasanat dalları Dokuz Eylül Üniversitesi’’ne bağlı İktisadi ve İdari Bilimler, İşletme, Hukuk, İlahiyat, Eğitim, Güzel Sanatlar, Fen-Edebiyat Fakültesinin ilgili Bölümleri ile Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu ve Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yüksekokulu’’nun bölümlerinden oluşmaktadır.
    Telefon : 0 (232) 4537583

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu:
    Avrupa ve Asya arasında bir köprü oluşturan Türkiye’’nin Karadeniz, Ege ve Doğu Akdeniz’’deki önemli jeopolitik konumu nedeniyle özel denizcilik çıkarları bulunmaktadır. Ülkemizin deniz ilgi ve çıkarları kapsamında denizciliğimizin özellikle işletmecilik ve yönetim boyutuna yönelik eğitim öğretim programı uygulayan Yüksekokul Yükseköğrenim Kurulunun 14.01.1988 tarihli onayı ile Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak, Türkiye’’de deniz işletmeciliği konusunda eğitim veren ilk yüksek öğretim kurumu olarak kurulmuştur.

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi ile Güverte Bölümlerinde eğitim yapılmaktadır. Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü kısa bir sürede eğitime açılacaktır.
    Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu, ülkemizin denizcilik ilgi ve çıkarları doğrultusunda, toplam kalite ve çevre yönetimi felsefesi ile lojistik, ulaştırma, işletme yönetimi alanlarinda lisans ve lisansüstü eğitim-öğretim hizmetleri gerçekleştirmekle birlikte deniz ticaret filosuna da zabit yetiştirir. İlgili disiplinlerde akademik çalışmalar yapılması ve bu alanlarda sektöre yönelik eğitim ve danışmanlık hizmetleri sağlama görevlerini üstlenir. Öğrencilerin araştırmacı ve sorgulayıcı öz disiplin sahibi, yönetim ve liderlik niteliklerini taşıyan bireyler olarak yetiştirilmesi hedeflenir. Bu yönde tüm çalışanların katkısının sağlanması ve çalışma koşullarının geliştirilmesi ilkeleri izlenir.
    Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü -Güverte Bölümlerinii bünyesinde bulundurmaktadır.
    Devlet Konservatuvarı:
    Ülkemizin koşullarına göre konservatuvar, "Yetenekli çocuklarımızı ve gençlerimizi seçerek, müzik ve sahne sanatları alanlarında onlara evrensel bir sanat eğitimi veren, sanat kurumlarımıza yorumcu, uygulayıcı, yaratıcı ve araştırıcı sanatçılar yetiştiren yüksek dereceli meslek okulu" olarak tanımlanmaktadır. Gençlerimize yönelik müzik eğitimini bu tanıma uygun biçimde sürdüren, eğitimden aldığı sonuçları çeşitli etkinliklerle halkımıza sunan ve eski adı "İzmir Devlet Konservatuvarı" olan "Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı"nın kuruluşu, ilk çalışma yılları ve gelişimi, müzik kalkınmamızın tarihi içinde parlak bir sayfadır. Bu altın sayfanın yazılışını gelecekte de sürdürmek, İzmir’deki müzikçilerin en kutsal görevi olmalıdır. Okulda "Piyano, Harp ve Gitar", "Yaylı Çalgılar", "Nefesli Çalgılar", "Vurmalı Çalgılar", "Piyano Onarımı ve Yapımı", "Bale", "Opera" ve "Kompozisyon" sanat dallarında eğitim verilmektedir. Opera Anasanat Dalı, Piyano Onarımı-Yapımı ve Kompozisyon Sanat Dallarında 1 yıl süreli sanat hazırlık eğitimi yapılır. Hazırlık eğitiminde başarılı olan öğrenciler lisans kademesine geçerler. Ulusal ve uluslararası kariyere sahip sanatçıların konsolosluk, okul, orkestralar tarafından yapılan davetlerinde konserlerinin yanı sıra öğrencilerimize yararlı workshop, master class çalışmaları yapılmaktadır. Ayrıca değişim programları çerçevesinde uluslararası protokol ile çalışmalar sürdürülmektedir. Akdeniz Gençlik Orkestrası, Belfort Müzik Festivali, Bremen Gençlik Orkestrası gibi orkestralara ve festivallere öğrencilerin katılımları sağlanmaktadır.
    Adres: DEÜ.Devlet Konservatuvarı 35320 Narlıdere / İzmir
    Telefon : 0 (232) 239 09 15

Hemşirelik Yüksekokulu:
    Hemşirelik Hizmetlerinin bilgiye dayalı, akılcı, sistematik olarak sunulmasını sağlamak.
    Hemşirelikte eğitim, araştırma ve hizmet alanlarında uluslar arası ölçütlere uygun kaliteye ulaşmak. Toplumun Hemşirelik ve Sağlık bakımı alanlarında değişen gereksinimlerine yanıt veren mezunlar yetiştirmek. Ülkemizin gereksindiği hemşirenin yetiştirilebileceği bir eğitim modelinin oluşturulması konusunda öncülük yapmak yüksekokulun amaçları arasındadır.
    Hemşirelik Yüksekokulu 11 Temmuz 1992 tarih ve 21281 Sayılı Resmi Gazete?de yayımlanan 3837Sayılı Kanunla, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü?ne bağlı olarak 1993 yılında kurulmuştur.
    1994-1995 eğitim öğretim yılında 3 öğretim üyesi ve 51 öğrenci ile eğitimine başlayan yüksekokulumuz 1997 - 1998 Bahar Yarıyılında ilk mezunlarını vermiştir.
    1999-2000 tarihinde Probleme Dayalı Öğrenim (PDÖ) programına başlamış; 2002-2003 Bahar Yarıyılında Türkiye’’de ilk olarak PDÖ eğitimiyle yetiştirilen hemşireleri mezun etmiştir. Okulumuzda PDÖ eğitim programı sürdürülmektedir.
    Telefon: 0 (232) 278 46 06
    Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu:
    Dokuz Eylül Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, 03.07.1992 tarihinde 3837 sayılı kanunla kurulmuş ve kuruluş çalışmaları Prof. Dr. Z. Candan Algun tarafından gerçekleştirilmiştir. 1993 / 1994 eğitim - öğretim yılında 32 öğrenci alarak konusunda Ege Bölgesinin ilk, Türkiye’nin üçüncü fizyoterapi lisans eğitimi veren kurumu olarak Balçova Termal Tesisleri’ndeki geçici yerleşim yerinde eğitime başlamıştır. Yüksekokulun dört yıllık lisans eğitiminde; tanısı konan hastanın fizik tedavi ve rehabilitasyon programını planlayarak hastayı değerlendirip, bizzat tedavi eden, özürlünün günlük yaşamda bağımsızlık kazanması için koruyucu yöntemleri ve tedavileri uygulayan; çocuk, yetişkin, yaşlı, sağlıklı kişilere de sakatlıkları önleyici, fiziksel uyumu arttırıcı özel egzersizler ve önerilerde bulunan fizyoterapistlerin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Lise ve dengi okul mezunlarından Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına göre sayısal puan ile öğrenci alan ve 1994 / 1995 yılından itibaren Türkiye’deki fizyoterapi yüksekokulları içinde en yüksek giriş puanına sahip olan yüksekokul mezunlarına lisans diploması ile Fizyoterapist unvanı verilmektedir.

1993-1994 eğitim-öğretim yılında lisans eğitimiyle birlikte ’Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon’ yüksek lisans, 1996-1997 eğitim-öğretim yılında 4 öğrenci ile ’Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon’ doktora programları başlatılmış, 1999-2000 eğitim-öğretim yılında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim dalı yüksek lisans ve doktora programlarına uluslararası çerçevede uzmanlık vermeye uygun eğitim-araştırma ve uygulamalarının yapıldığı ’Muskuloskletal Rehabilitasyon ve Nörolojik Rehabilitasyon’ yüksek lisans programları eklenmiştir. Adı geçen lisansüstü programlarda güz/bahar yarıyılında açılan sınavları kazanmak koşuluyla her yıl mezunlarımıza mezuniyet sonrası eğitim olanağı sağlanmaktadır.

Halen aktif eğitim hazırlık çalışmalarını sürdüren ve önümüzdeki yıllarda uygulamaya geçecek olan yüksekokulumuzun bazı Avrupa ülkeleri ile ’Socrates Avrupa Birliği Genel Eğitim Programı’ çerçevesinde ortak projeleri bulunmaktadır.

Ayrıca Yüksekokulumuzda, kuruluş tarihinden başlayarak eğitim ve tedavi hizmetlerinin dışında ulusal/uluslararası bilimsel toplantılar düzenlenmekte; alanıyla ilgili olarak basın ve medya yoluyla halk bilgilendirilmekte, topluma yönelik sağlık programları gerçekleştirilmektedir.
    Telefon Numarası 0 (232) 277 87 14

Yabancı Diller Yüksekokulu:
    Ortak Zorunlu Dersler Bölümleri, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı’’nın 25.01.1985 gün, E.Ö. 07-04-001-308/1236 Sayılı yazısı ile verilen onay üzerine 1985 yılı Şubat ayında Rektörlüğümüze bağlı olarak kurulmuş ve "Türk Dili", "Yabancı Diller", "Güzel Sanat Dalları" ve "Beden Eğitimi" olmak üzere dört ayrı bölüm olarak faaliyete geçirilmiştir. Bu bölümlerden Türk Dili, Beden Egitimi, Güzel Sanat Dalları Bölümleri Üniversitemizin tüm Fakülte ve Yüksekokullarindaki ortak zorunlu dersleri yürütürken, Yabancı Diller Bölümü bu görevine ilaveten, Yabancı Dil Hazırlık sınıfı bulunan kurumların öğrencilerine İngilizce, Fransızca, Almanca hazırlık eğitim-öğretimi de vermektedi
    Yabancı Dil Hazırlık ve Modern Diller olmak üzere iki bölümle eğitimine devam etmektedir.
    Adresokuz Eylül Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Dokuzçeşmeler Kampüsü "B" Blok
    Dokuzçeşmeler / Buca 35160 - İZMİR
    Telefon-Fax:0 232 420 4 425
    İzmir Meslek Yüksekokulu:
    Buca İlçesindeki Eğitim Fakültesi kampusü içinde yer alan İzmir Meslek Yüksekokulu 1982 yılında kurulmuştur. Ön lisans (iki yıl) düzeyinde ara eleman yetiştiren Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı "Yabancı Diller ve Meslek Yüksekokulu" adı altında öğretim yapan kurumun meslekle ilgili programları bu Yüksekokula bağlanmıştır. Yüksekokul 1982 yılından bu yana İktisadi ve İdari Programlar Bölümü ile Teknik Programlar Bölümünde öğretim faaliyetlerini aralıksız olarak sürdürmektedir.
    Teknik Programlar -İktisadi ve İdari Programlar üzeerine eğitim vermektedir.
    İlahiyat Meslek Yüksekokulu:
    Memleketimizde daha nitelikli din görevlileri istihdam etmek ve halen görev yapmakta olanların bilgi düzeyini yükseltmek amacıyla Yükseköğretim Kurulu Yürütme Kurulu’nun 29.12.1988 tarihli kararıyla İlahiyat Fakültesine bağlı önlisans düzeyinde eğitim-öğretim veren İlahiyat Meslek Yüksekokulu kurulmuş ve 1989-1990 akademik yılında eğitim ve öğretime başlamıştır.

İlahiyat Meslek Yüksekokuluna, yalnız İmam-Hatip Liseleri çıkışlı olanlar merkezi yerleştirme ile ÖSS puanlarına göre yerleştirilmektedir. 1999 yılından itibaren bu okula yeni öğrenci kaydı yapılmamaktadır.
    Adres: 108/2 sok. Nu: 18/A Hatay-İZMİR
    Telefon:0 (232) 285 29 32
    Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu:
    Sağlık alanında nitelikli sağlık teknikeri yetiştirmek amacıyla Yüksekokulumuz 1989 -1990 eğitim ve öğretim yılında faaliyete geçmiştir. Yüksekokulumuzda tüm öğrencilerin kullanımına açık internete bağlı bilgisayar laboratuvarı bulunmakta ve her program öğrencisine uygulamalı derslerle bilgisayar öğretilmektedir. Öğrencilerimize iki yıllık eğitimleri süresince 14 ile 22 saat arasında İngilizce eğitimi verilmekte ve Sağlık Teknikerliği diploma derecesiyle uyumlu ön lisans koşullarına uygun mesleki İngilizce eğitimi alarak mezun olmaktadırlar.
    Üniversitemizin tüm öğrencileri Üniversitemiz Mediko-Sosyal Hizmetler Merkezi’’nin sağlık hizmetlerinden yararlanma olanağına sahiptir. Kendisi veya ailesi herhangi bir sağlık kuruluşuna tabi olmayan öğrencilerin tedavi giderleri Üniversite tarafından karşılanmaktadır.
    BÖLÜMLER:Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programı -Tıbbi Laboratuvar Programı
    Ambulans ve Acil Bakım Programı -Radyoterapi Programı -Radyoloji Programı -Aneztezi Programlarıyla eğitim ve öğretimine devam etmektedir.
    Torbalı Meslek Yüksekokulu:
    Torbalı Meslek Yüksekokulu mermer ve sondaj sektöründeki 1980’li yıllarından beri görülen büyük gelişmenin doğurduğu bir ihtiyaca cevap vermek amacı ile 1992 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde kurulmuştur. İzmir İli sınırları içerisinde yer alan Torbalı ilçesinde
    76. 000 m2’lik bir arazi üzerine inşa edilmiş okulumuz, mermer atölyesi ve fabrikası ile birlikte tam donanımlı bir kampus alanına sahiptir.
    Okulumuz, öğrencilerine akademik, uygulamalı ve bilimsel bir ortam sunduğu kadar, neşeli bir sosyal etkinlik ortamı da sağlamaktadır.
    Mevcut kantin ve kafeteryası ve 2000 de hizmete girecek yeni kantin ve kafeterya binası bulunmaktadır. Öğrencilerimize Üniversitemiz Sosyal Hizmetler Bütçesi’nden ve bunun yanında çeşitli kişi ve kuruluşlardan burslar bulunabilmektedir.
    Öğrencilere, Üniversite Bünyesindeki MEDİKO’nun sağlık hizmetlerinden faydalanabilme imkanı vardır. Okulumuzun imkanları dahilinde satranç turnuvaları ve masa tenisi turnuvaları ile Rektörlük bünyesinde düzenlenen “Rektörlük Kupası” , “Bahar Şenliği” ve diğer sosyal aktiviteler tertip edilmektedir. Uygulama yapmak ve pratiğini geliştirmek isteyen öğrencilerimize günün her saatinde bilgisayar laboratuarından yararlanma imkanı vardır. Öğrencilerimize günün her saatinde Akademik Personelden oluşan danışmanları ile ders veya ders dışı konularla ilgili problemlerini çözme olanağına sahiptir.
    Adalet Meslek Yüksekokulu:
    1980 yılında Ege Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne bağlı olarak kurulan Adalet Yüksekokulu, 1982’de kurulan Dokuz Eylül Üniversitesi’ne Hukuk Fakültesi’nin bağlanmasından sonra 28.03.1983 tarih ve 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulüne dair Kanunun 18.maddesinin j bendi ile Hukuk Fakültesine bağlı bir Yüksekokul olarak Yükseköğretim kurumları kapsamına alınmıştır.
    27.04.2001 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul Toplantısında, 2547 sayılı Kanun’un 2880 sayılı Kanun’la değişik 7/d-2 maddesi uyarınca Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulüne dair 2809 sayılı Kanun’un 18/c maddesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesine bağlı Adalet Yüksekokulu adı “ Adalet Yüksek Okulu ” olarak değiştirilmiştir.
    Tel : +90 (232) 420 18 34
    Fax: +90 (232) 420 18 34
    e-mail : [email protected]

Fakülteler/Bölümleri
    • Buca Eğitim Fakültesi(İzmir - Buca)
    • Fen Edebiyat Fakültesi(İzmir - Buca)
    • Güzel Sanatlar Fakültesi(İzmir - Narlıdere)
    • Hukuk Fakültesi(İzmir - Buca)
    • İlahiyat Fakültesi(İzmir - )
    • İşletme Fakültesi(İzmir - Buca)
    • Mimarlık Fakültesi(İzmir - Buca)
    • Mühendislik Fakültesi(İzmir - Bornova)
    • Tıp Fakültesi(İzmir - )
    • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi(İzmir - )

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Dokuz EylÜl Ünİversİtesi DEU İzmir

Kategori: Ödev İstek

Konuyu Baslatan: Emine

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 6619

Etiketler