Ege Universitesi (İzmir - Bornova) EGEDE OKUYANLAR KONU ALTINA OKDUGU BÖLUMU YAZABILIR OKUL HAKKINDA SOHBETLET EDEBILIR EGE OGRENCILERI BURADA TANIŞABILIR İzmir Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi şubat ayı tiyatro kurs programı

Bu konu 7421 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...
Ege Üniversitesi, iZMir 7421 Reviews

Konuyu değerlendir: Ege Üniversitesi, iZMir

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 7421 kez incelendi.

Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10681
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    13
    Tecrübe Puanı
    100
    @Emine

Standart Ege Üniversitesi, iZMir

Ege Universitesi
    (İzmir - Bornova)

EGEDE OKUYANLAR KONU ALTINA OKDUGU BÖLUMU YAZABILIR

OKUL HAKKINDA SOHBETLET EDEBILIR

EGE OGRENCILERI BURADA TANIŞABILIR

İzmir Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi şubat ayı tiyatro kurs programı

20 Mayıs 1955 tarihinde yayınlanan 6595 sayılı kanunla kurulan Ege Üniversitesi, 9 Mart 1956 günü düzenlenen bir törenle eğitim-öğretim hayatına başlamıştır.
    Ege Üniversitesi bünyesinde kurulan ilk fakülteler, Tıp ve Ziraat Fakülteleri olmuştur. Aynı öğretim yılında, Yüksek Hemşirelik Okulu açılmıştır. Bu tarihten sonra, hızla gelişen Ege Üniversitesi bünyesinde 1961’de Fen Fakültesi, 1968’de Mühendislik ve Diş Hekimliği Fakülteleri açılmış, 1969’da ise İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, "İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi" adıyla Ege Üniversitesi’ne bağlanmıştır. Ege Üniversitesi 1976’da üç yeni fakülte daha kazanmıştır: Güzel Sanatlar Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Sosyal Bilimler Fakültesi. 1977’de Gıda Fakültesi, 1977’de Ege Üniversitesi’nin ikinci tıp fakültesi olarak İzmir Tıp Fakültesi, ve Hukuk Fakültesi kurulmuştur. Aynı yıl İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi ikiye ayrılarak "İşletme" ve aynı şekilde, üniversitenin bazı bölümlerinin genişletilmesiyle, Tekstil, Makina, İnşaat, Kimya ve Yer Bilimleri Fakülteleri kurulmuştur. Bu arada, değişik tarihlerde çeşitli yüksek okullar ve araştırma enstitüleri kurularak yaklaşık yirmi yıllık bir süre sonunda, Ege Üniversitesi kuruluş sürecini tamamlamıştır.

1980 yılı itibarıyla bünyesinde 7 Fakülte, 9 Yüksek Okul, 7 Araştırma Enstitüsü bulunan Ege Üniversitesi, 2000’i aşkın öğretim elemanı, 5000’den fazla personeli ve 20.000’ aşan öğrencisiyle Türkiye’nin en büyük üniversiteleri arasında yer almıştır.
    1982 tarihinde Ege Üniversitesi iki ayrı üniversite haline dönüşmüş ve böylece Ege Üniversitesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi kurulmuştur. Bugün Ege Üniversitesi’ne bağlı 11 Fakülte, 5 Yüksek kul, 8 Meslek Yüksek Okulu, 1 Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı, 7 Enstitü, 6 Bölüm ve 21 Araştırma ve Uygulama Merkezi vardır. 2001-2002 öğretim yılı itibarıyla 7.043 ön lisans, 20.587 lisans, 1.806 yüksek lisans ve 1071 doktora öğrencisi olmak üzere toplam 30.887 öğrencisi olan Ege Üniversitesi’nde görevli öğretim elemanı 2.809, idari personel sayısı ise 3.609’dur.

Çevre ilçelerdeki bina ve arazileri hariç, esas olarak Bornova’da 3450 dekarlık bir arazi üzerine kurulmuş olan Üniversite kampüsünde, en son teknoloji ile donatılmış modern bir kütüphane ile kapalı yüzme havuzu, spor salonu, futbol, basketbol, mini-futbol, tenis kortları gibi spor tesisleri ve ayrıca kafeteryalar, satış yerleri, akademik personel için üniversite lokali, öğrenci stajları için konukevi mevcuttur. Kampüs yeterli otoparklar, yollar ve bu yolların üzerinde yönlendirme levhaları ile donatılmıştır. Ayrıca Ege Üniversitesi kampüsündeki telefon ve bilgisayar ağıyla birimlerarası, İzmir içi ulusal ve uluslararası iletişim kurmak mümkündür.
    Ege Üniversitesi Batı Kampüsü İzmir’in Çeşme ilçesinin Dalyan mevkiinde 270 dönüm arazi üzerine kurulmuştur. Batı kampüsünde 1998-99 öğretim yılında Çeşme Meslek Yüksekokulu öğrenime başlamıştır.
    Kampüste 100 yatak kapasiteli bir uygulama oteli de yer almaktadır. Gelecek yıllarda kullanım alanının genişlemesi, yeni binaların yapılması ve yeni fakülte ve yüksekokulların açılması planlanmaktadır.
    Kampüs dışında İzmir kent merkezinde (Konak) kültür ve sanat etkinlikleri için hizmet veren Atatürk Kültür Merkezi, Menemen’de Tarımsal Deneme İstasyonu ve Üretme Çiftliği, Kurudağ’da Rasathanesi, Urla’da ve Tuzla’da su ürünleri tesisleri, Ödemiş, Bayındır, Tire ve Bergama’da meslek yüksekokullarına ait tesisleri bulunmaktadır.
    Üniversite İzmir’in en büyük ilçelerinden Bornova’da kurulmuştur. Bornova’daki Kampüs 3700 dekar alanı olan ve bir park görünümü ile eğitim, kültür, spor ve sosyal hizmetler amaçlarıyla kullanılan binalardan oluşmaktadır. Kampüs yeterli otoparklar, yollar, trafik işaret ve yönlendirme levhaları ile donatılmıştır. Ayrıca Ege Üniversitesi
    kampüsündeki telefon ve bilgisayar ağıyla birimlerarası, İzmir içi, ulusal ve uluslararası iletişim kurmak mümkündür.
    Ege Üniversitesinin Ankara, İstanbul, İzmir kavşağında olması nedeniyle şehirler arası ulaşımı sorunsuz yaşayan kampüsümüze, Büyük Şehir Belediyesinin devamlı otobüs servislerinin yanı sıra Üçyol-Bornova hattında hizmet veren metro ile de İzmir’in her tarafından ulaşım oldukça kolay olmaktadır.
    Üniversitemiz öğrencilerinin konaklamaları için Kampüs içerisinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı Kız ve Erkek Yurtları hizmet vermektedir.
    Rektörlük ve Üniversitenin Kampüs dışında yer alan Bornova’daki çeşitli birimlerinin yanısıra, Konak’ta Atatürk Kültür Merkezi, Tire, Bergama ve Ödemiş’te meslek yüksekokulları, Urla, Menemen, Mordoğan, Çiğli ve Özdere’de uygulama ve eğitim merkezleri, Kurudağ’da Rasathanesi vardır. Bu olanaklarla Ege Üniversitesi eğitim, bilim, sağlık, sosyal ve kültürel alanlarda hem öğrencilere hem de topluma hizmet vermektedir. Ege Üniversitesi bu hizmetlerini genişletmek amacıyla Çeşme ilçesinde Batı Kampüsü hizmete açılmıştır

Adres : Ege Üniversitesi Kampüsü 35040 Bornova-İZMİR
    Telefon : Santral: (0-232) 388 01 10 388 40 00
    Email : [email protected]
    ______________________________FAKÜLTELER_________________________________
    Diş Hekimliği Fakültesi:
    Ege Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi 1969 yılında, Dekan Prof. Dr. İsmail Ulutaş önderliğinde kuruldu. Temelde 3 bina üzerine kurulu bina, eğitim faaliyetleri, araştırmalar ve değişen diğer ihtiyaçlara karşılık vermek üzere 1995 yılında, şu anki haline getirildi.
    Ege Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi, Dekan Prof. Dr. Selda Ertürk liderliğinde 21. yüzyıla taşınmaktadır. Fakülte 300’den fazla eğitimci, klinisyen ve araştırıcı, 200’ü aşkın personeliyle doktoral akademik eğitiminin yanı sıra, 625’ten fazla öğrenciye 5 yıllık tezli yüksek lisans eğitimi vernektedir.
    Ağız, Diş ve Çene Hastalıkları Cerrahisi -Anabilim Dalı -Protetik Diş Tedavisi -Anabilim Dalı
    Ortodonti -Anabilim Dalı -Pedodonti -Anabilim Dalı -Diş Hastalıkları ve Tedavisi Anabilim Dalı
    Endodonti Bilim Dalı -Diş Hastalıkları ve Tedavisi -Anabilim Dalı Konservatif Diş -Tedavisi Bilim Dalı -Periodontoloji -Ana Bilim Dalı -Oral Diagnoz & Radyoloji -Anabilim Dalı -Patoloji & Fizyoloji bölümleriyle eğitimini devamettirmektedir.
    Telefon: +90232 388 11 07
    Fax: +90232 388 03 25
    [email protected]
    Eczacılık Fakültesi:
    İzmir’de Eczacılık Eğitimi 1968 yılında üç özel Yüksek Okulda (Yakındoğu, Efes ve Karataş) ayrı ayrı başlamıştır. Bir yıl sonra bu üç Yüksek Okul Yakındoğu Eczacılık Yüksekokulu bünyesinde birleşerek tek bir Özel Okul haline gelmişlerdir. 1971 yılına kadar Özel Okul statüsünde devam eden eczacılık eğitimi 1971 yılında bu okulların Devletleştirilmesi ile, resmileşerek, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesine bağlı Eczacılık Yüksek Okulu’na dönüşmüş, 1975 yılında ise Ege Üniversitesi Senato’sunun kararı ile Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi statüsüne kavuşmuştur.
    Fakültemiz yasal geçmişinin bir bölümünü İnciraltındaki Yakındoğu Eczacılık Yüksek Okulu binalarında geçirmiş ve bu dönemdeki öğretim kadrosunun büyük bir kısmını Ege Üniversitesinin diğer birimleri ile İstanbul ve Ankara’dan gelen öğretim üyeleri oluşturmuştur. 1982 yılında ise Fakültemiz Ege Üniversitesinin Bornovadaki kampüsüne taşınmış olup faaliyetini halen burada sürdürmektedir. Fakültemiz halen Temel Eczacılık Bilimleri Bölümü, Eczacılık Meslek Bilimleri Bölümü ve Eczacılık Teknolojisi Bölümü olmak üzere 3 Bölüm ve bunlara bağlı Analitik Kimya, Biyokimya, Farmasötik Botanik, Farmasötik Mikrobiyoloji, Genel Kimya, Farmakoloji, Farmasötik Toksikoloji, Farmasötik Kimya, Farmakognozi, Eczacılık İşletmeciliği, Besin Analizi, Farmasötik Teknoloji, Farmasötik Biyoteknoloji, Radyofarmasi, Kozmetoloji ve Biyofarmasötik-Farmakokinetik Anabilim ve Bilim Dallarından oluşmaktadır.
    1999-2000 Eğitim-Öğretim yılında 445 adedi halen eğitimini sürdürmekte olan toplam 561 adet kayıtlı öğrencimiz bulunmaktadır.
    Adres: Ege Üniversitesi Saglik Bilimleri Enstitüsü Müdürlügü Bornova/Izmir
    Telefon:0-232-388 22 41 /3952 /0-232-388 52 58
    e-mail: [email protected]
    Edebiyat Fakültesi:
    1976 yılında sosyal Bilimler fakültesi adı ile kurulan Edebiyat Fakültesi 1955 yılında kurulan Ege Üniversitesinin kuruluş sırasına göre dokuzuncu fakültesidir. Sosyal bilimler Fakültesinin adı 20.07.1982 tarihinde değiştirilerek edebiyat Fakültesi adını almıştır.
    İlk olarak Bugünkü Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezinin binası, ardındanİzmir Yüsek Öğretmen Okuluna ait binalardan ikisi ve daha sonra bugünkü yabancı diller Binası olmak üzere üç bina değiştirdikten sonra 1986 yılında tıp Fakültesi için inşa edilmiş olan bugünkü binasına taşınmıştır. Alman Dili Edebiyatı-Amerikan Kültürü ve Edebiyatı-Coğrafya-Eski Çağ Dilleri ve Kültürü-Felsefe-İngiliz Dili ve Edebiyatı-Arkeoloji- Psikoloji-Rus Dili Edebiyatı-Sanat Tarihi-Tarih-Türk Dili ve Edebiyatı bölümleriyle eğitim vermektedir.

Eğitim Fakültesi:
    Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi 12.08.1998 tarihinde kurulmuştur. Eğitim fakültesinin temel amacı ülkemizin gereksinim duyduğu alanlarda öğretmen yetiştirmek ve eğitimin çeşitli dallarında bilimsel araştırmalar yapmaktır.
    Eğitim Fakültesi’nde 1999-2000 öğretim yılında Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Sınıf Öğretmenliği, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği lisans programları eğitim-öğretime başlamıştır. 2000-2001 öğretim yılında ise Okulöncesi Öğretmenliği lisans programı açılmıştır.
    Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü -Eğitim Bilimleri Bölümünü bünyesinde bulundurmaktadır.
    Adres: Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı Gençlik Caddesi No:21 Bornova/İZMİR
    Telefon: 0 (232) 388 40 00 Dahili: 1901 : 0 (232) 373 35 75
    Faks: 0-232-373 47 13
    E-Mail: [email protected]
    Fen Fakültesi:
    Fen Fakültesi, Ege Üniversitesi’nin üçüncü fakültesi olarak 1961 yılında kurulmuştur. Eğitim öğretim programlarında 1998 de yapılan değişiklik ile hazırlık sınıfı oluşturulmuştur. Fakültemizde 4 yıllık lisans eğitimi sonunda diplomaya yönelik aşağıdaki bölümler mevcuttur.
    Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü -Biyokimya Bölümü -Biyoloji Bölümü -Fizik Bölümü
    İstatistik Bölümü -Kimya Bölümü -Matematik Bölümü
    Ayrıca Fakültemizde 2000-2001 öğretim yılından itibaren, Astronomi ve uzay bilimleri bölümü hariç, tüm bölümlerimizde ikinci öğretim de yapılmaktadır. Amacı temel bilimlerde çağdaş bilgi donanımına sahip, araştırmacı bireyler yetiştirmek üzere eğitim-öğretim faaliyetlerini gerçekleştirmek ve araştırma yapmak, Milli Eğitimin ihtiyaç duyduğu öğretmenleri, tezsiz yüksek lisans yapmaları koşuluyla, gerekli teorik ve laboratuvar bilgileri ile donatıp, yetiştirmektir. Fakültemizin eğitim öğretim programları modern anlamda hazırlanmış olup, her bölümün zorunlu ve seçmeli alan dersleri dışında öğrencinin sosyal ve ekonomik görüşünü genişletmek amacı ile serbest seçmeli alan dersleri de okutulmaktadır. Bunlar yıllara göre değişim göstermekle beraber; İlkyardım, Halkla İlişkiler, Bilim Felsefesi, Kalite ve İnsan Yönetimi, Ekonomiye Giriş, Futbol ve Tenis gibi geniş bir yelpaze oluşturmaktadır. Öğrencilerimiz son sınıfta bitirme tezi hazırlamak zorundadır.
    Programların bu şekilde düzenlenmesinde temel amaç :
    a)Öğrenci için mümkün olan en iyi öğrenme ortamını hazırlamak,
    b) Program yapılarını esnek ve cazip hale getirmek,
    c) Öğrencileri kendi kendilerine yeter aynı zamanda grup çalışmalarına yatkın kendine güvenen yaratıcı ve girişimci olmasını sağlamak,
    d) Öğrencilerin farklı disiplinlerle tanışmasını sağlamak ve kendi disiplinlerinin dışında da çalışmaları hakkında bilgilendirmek interdisipliner çalışmaları özendirmektir. Fakültemiz Ülkemizdeki fen ve edebiyat fakülteleri arasında önemli yeri olan bir fakültedir. Öğrencilerine iyi bir eğitim yanında araştırma olanakları da sunmakta ve mezunlarımız çeşitli kurumlarca tercih edilen mezunlar arasında yer almaktadır.

Fakültemiz verdiği dersler açısından oldukça zengindir. Fakültemiz içinde lisans seviyesinde 804 adet ayrı sınıfta ders yapılmakta, bunların bir kısmı bölümler arasında interdisipliner olarak okutulmaktadır (zorunlu, seçmeli alan ve serbest seçmeli). Bunun dışında servis hizmeti olarak 58 adet ayrı sınıfta ders; Mühendislik, Ziraat, Eğitim, Eczacılık, Diş Hekimliği, Su Ürünleri vs. gibi Fakültelere verilmekte; ayrıca bütün yüksek okulların temel dersleri fakültemiz tarafından karşılanmaktadır. Öğretim yöntemleri ders, uygulama ve laboratuvar şeklinde olup, özellikle kimya, biyoloji ve fizik bölümlerinde laboratuvarlar, büyük önem taşımaktadır. Bölüm laboratuvarlarının çoğu hem lisans, hem de lisans üstü çalışmalar için kullanılmaktadır.
    Öğrencilerimiz birçok özel sektör ve vakıfın tahsis ettiği burslardan yararlanmaktadır. Fakülte öğrenci toplulukları çeşitli etkinliklerde bulunmakta yaptıkları faaliyetlerle bilim, kültür ve sanat ile ilgili konuları ele almakta tartışılmasına olanak yaratmaktadır. Her branşta sportif faaliyetler yürütülmektedir. Günün teknik koşullarına uygun olarak donatılmış 100 bilgisayar kapasiteli Merkezi bilgisayar Laboratuvarında öğrencilerimiz bilgisayar dersleri yanında internetten de yararlanmaktadır.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi:
    03.07.1992 tarihinde kurulan İktisadi ve İdari bilimler Fakültesi Lisans eğitimine 1994-1995 öğretim yılında başlanmıştır. Halen İktisat, İşletme ve Uluslararası İlişkiler bölümleri ile hizmet verilmektedir. 2000-2001 öğretim yılından başlayarak İkinci Öğretim de programa dahil edilmiştir. Ayrıca her bölüm için Yüksek Lisans ve İşletme Bölümü’nde Doktora olanakları da bulunmaktadır. Eğitim-öğretim süresi İngilizce hazırlık sınıfı da dahil olmak üzere beş yıl, dil barajını aşan ve doğrudan 1. Sınıfa geçenler için dört yıldır. Eğitimini başarı ile tamamlayan öğrencilere lisans diploması verilir. Fakültemizde 5 Profesör, 8 Doçent, 15 Yardımcı Doçent, 1 Uzman, 4 Öğretim Görevlisi, 31 Araştırma Görevlisi ve 20 İdari personel çalışmaktadır. Fakültemiz, İzmir merkezine 10 km. mesafedeki Ege Üniversitesi kampüsünde yer almaktadır.
    Adres:Ege Üniversitesi İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi Dekanlığı Ege Üniversitesi Kampüsü 35100 Bornova İZMİR
    Tel: +(90) 232 3732960
    Fax:+(90) 232 3734194
    e-posta:
    [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

İletişim Fakültesi:
    Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin temeli, 1968 yılında kurulmuş olan İzmir Karataş Özel Gazetecilik Yüksek Okulu’na dayanmaktadır. 1971’de, 25.8.1971 tarih ve 1472 sayılı yasa ile devletleştirilerek Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu adıyla İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi’ne, 1979’da Basın Yayın Yüksek Okulu adıyla önce Hukuk Fakültesi’ne daha sonra da Ege Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı yüksek okul olarak eğitim veren kurum, 1992 yılında bugünkü statüsüne kavuşmuştur. Gazetecilik, halkla ilişkiler, reklamcılık, radyo, televizyon ve sinema sektörüne nitelikli eleman yetiştirme amacına yönelik olarak eğitim veren İletişim Fakültesi İzmir ve Ege Bölgesi’nde tek olma özelliğini halen devam ettirmektedir. Fakültede Gazetecilik, Radyo-Televizyon-Sinema ve Halkla İlişkiler-Tanıtım olmak üzere üç bölüm bulunmaktadır. Bu bölümlerde Genel Gazetecilik, Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği, Basın-Yayın Tekniği, Bilgisayar Teknolojisi ve İletişim (Bilişim) Halkla İlişkiler, Reklamcılık ve Tanıtım, Kişilerarası İletişim, Radyo-Televizyon, Sinema, İletişim Bilimleri ve Fotoğrafçılık ve Grafik anabilim dalları yer almaktadır. Fakültemizde eğitim; ilk iki yılı iletişim ve ilişkili disiplinler, son iki yılı ise bölümlere yönelik uzmanlaşmaya odaklı olmak üzere dört yıldır. Ders programları akademik kadro tarafından sürekli değerlendirmeye tâbi tutulmakta ve geliştirilmektedir. Öncelikle fakülte mezunlarının alanlarında uzmanlaşmalarını sağlamak amacıyla Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından üç bölüme yönelik yüksek lisans ve doktora programları da İletişim Fakültesi bünyesinde yürütülmektedir.
    Öğrencilerimiz, eğitimleri süresince, radyo-televizyon stüdyosu, kapalı devre radyo yayın ekipmanı, dijital ses ve görüntü montaj ünitesi, Ege Ajans uygulama merkezi, renkli ve siyah-beyaz fotoğraf stüdyosu, bilgisayar ve Internet laboratuarında mesleki pratiklerini geliştirme imkânına sahiptir.
    Fakülte bünyesindeki uygulama imkânlarının dışında, sektör ile gerçekleştirilen işbirliği projeleri de bu konuda önemli katkı sağlamaktadır. Üçüncü yılın sonunda tüm öğrencilerin katıldığı zorunlu staj uygulamasıyla sektörle olan bağın güçlendirilmesi de hedeflenmektedir.
    İletişim Fakültesi bünyesinde öğrencilerin kültürel faaliyetleri kapsamında tiyatro, folklor, karikatür, fotoğraf ve sinema toplulukları kurulmuştur. Öğrencilerimizin spor etkinlikleri içinde yer alan voleybol, basketbol ve futbol takımları Fakültemizi başarıyla temsil etmektedir.
    Tel : 0 232 388 48 37 - 388 31 10 Fax : 0 232 388 67 58
    Su Ürünleri Fakültesi:
    1982 yılında 41 sayılı KHK gereğince kurulan Su Ürünleri Yüksek Okulu 11.7.1992 tarihinde kabul edilen 3837 Sayılı Kanunla Fakülteye dönüştürülmüştür. Fakültenin amacı Şunlardır:
    Balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği alanlarında teknolojik bilgilere sahip teknik eleman (Su Ürünleri Mühendisi) yetiştirmek, öğrencilere bu konularda gerekli uygulamaları (staj) yaptırmak, ülkemiz balıkçılığına ve su ürünleri yetiştiriciliğine yaralı olmaları ve hizmet vermelerini sağlamaktır. Fakülte balıkçılar ve su ürünleri işletmeleri ile ilgili uygulamada çıkan sorunları yerinde saptamak, çözüm önerileri getirmek ayrıca balıkçıların sorunlarını çözmek üzere gerekli araştırma ve çalışmaları yapmak amacını taşımaktadır. Bu amaç doğrultusunda Bölge Balıkçıları ve Üretim İşletmecileri ile ilişkileri artırmak suretiyle sıkı işbirliğine gidilmektedir.
    Tarımın bir sektörünü oluşturan su ürünlerinde planan üretim hedeflerine erişmek üzere gerekli bilgileri üretmek ve bilgi birikimini sağlamak önemli bir görev olarak kabul edilmektedir.
    Su Ürünleri Fakültesi mezunlarının çalışma olanakları, devlet kuruluşları, özel kuruluş ve işletmelerdir. Su Ürünleri Mühendisleri, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının çeşitli birimleri başta olmak üzere, diğer çeşitli kamu kurumları, balıkçılık ve Su Ürünleri üretim işletmelerinde çalışabilmektedirler.
    Balıkçılığımız ve Su Ürünleri yetiştiriciliği son yıllarda balık üretimindeki artışa paralel olarak artan bir önrm kazanmıştır. Av araç ve gereçlerinin sağlanması ve bunların gerektiği gibi kullanılması, açık deniz balıkçılığı, su ürünleri yetiştiriciliğindeki teknolojik gelişmeler, soğuk depolama ve su ürünleri endüstrisi, deniz kirlenmeleri konularında karşılaşılan sorunların çözümlenmesi gereği ortadadır. Bu alandaki artan teknik hizmetler konusunun yetişmiş elemanları olarak su ürünlerimühendislerine ihtiyaç duyulmasına sebep olmuştur. Fakültenin kuruluş amaç ve gerekliliği esasta ihtiyaç duyulan elmanları yetiştirmek olmuştur. Fakülte bünyesinde barındırdığı öğretim elemanları 15 Profesör, 11 Doçent, 24 Yardımcı Doçent’ten oluşmaktadır.
    Su Ürünleri Fakültesi kuruluşuna kadar su ürünleri yetiştiriciliği avcılık, tatlısu ve deniz ilgili çalışmalar E.Ü.Ziraat Fakültesi, Zootekni bölümü bünyesindeki Hayvan Yetiştirme ve Su Ürünleri kürsüsü ve E.Ü.Fen Fakültesi’ne bağlı Urla’da kurulan Hidrobiyoloji Enstütüsüile Biyolojik Oseonografi bölümde yürütülmüştür. Zootekni bölümünün lisans düzeyindeki eğitimi, uygulama seminer ve tez çalışmaları ile Lisansüstü çalışmalarına, su ürünleri programlarına yer verilmiştir. Aynı dönemde konuya ilişkin bilimsel araştırmalar gerçekleştirilerek, bölge balıkçılarıve üreticiler ile ilişkiler kurularak sorunların çözümünde yardımcı olunmuştur. Hidrobiyoloji Enstitüsü’nde ise deniz ve tatlısu canlılarının biyolojisi, ekolojisi, yetiştiricilik, avcılık üzerine çalışmalar yapılmış ve ulusal kongreler düzenlenmiştir.

Su Ürünleri Fakültesi 1985-1986 öğrenim döneminde ilk mezunlarını vermiştir. Bugün fakültede 350 öğrenci bulunmaktadır. 1987-1988 Yaz Yarıyılında itibaren Bornova tesisleri yanında eğitim-öğretim ve araştırma çalışmalarının bir kısmı İzmir’e 33 km uzaklıktaki Urla-İskele mevkiinde bulunan tesislerde devam etme imkanı sağlamıştır. Bu tesisin Su Ürünleri Fakültesine bağlanması ile eğitim-öğretim ve araştırma imkanı önemli derecede yükseltilmiştir. Ayrıca İzmir’e 45 km uzaklıkta Tuzla yakınındaki 18,000 dk.lık SÜFA (HOMA) Dalyanı eğitim-öğretim ve araştırma alanı olarak fakülteye 1988 yılında tahsis edilmiş bulunmaktadır. Su Ürünleri Yüksekokulu 1992 ‘de Su Ürünleri Fakültesi olmuş ve E.Ü. Fen fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı akademik personelinde bu fakülteye geçerek eğitim ve araştırma kadrosu genişlemiştir.
    1993-1994 eğitim-öğretim yılından itibaren öğrençilerimize öğretmenlik imkanları sağlayabilmek üzere Edebiyat Fakültesi bünyesinde yürütülmekte olan Öğretmenlik Formayonu eğitime başlanmıştır. 1994-1995 eğitim-öğretim yılından itibaren Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde tek anabilim dalında yapılmakta olan lisansüstü eğitim 3 anabilim dalında yapılması sağlanarak daha fazla öğrencinin lisasüstü öğretim yapmaları imkanı mümkün kılınmıştır. 1996-1997 eğitim-öğretim yılından itibaren fakültemizin mezun olan öğrencilerin branşlaşacakları, Deniz ve İçsu Bilimleri Teknolojisi, Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi opsiyonlarını içeren Lisans programlarına geçilmiştir.
    Fakülte üç bölümden oluşmaktadır: Temel Bilimler Bölümü -Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Avlama -Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü
    E-posta : [email protected]
    Tıp Fakültesi:
    1955’te kurulmuş olan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 26 ana bilim dalı altında 181 profesör, 87 doçent, 72 yardımcı doçent, 76 uzman ve 388 asistan görev yapmaktadır. Fakültenin ana bilim dalları 3 ana bölüm altında toplanmıştır: Temel, İç Hastalıkları ve Cerrahi Tıp Bilimleri. Lisans eğitiminin süresi 6 yıldır ve preklinik (3 yıl), klinik (2 yıl) ve aile hekimi adaylığı (1 yıl) dönemlerinden oluşur. 1989’dan bu yana entegre eğitim sistemi uygulanmaktadır ve 1998’den beri aktif öğrenme teknikleri kullanılmaya başlamıştır.

Üniversitemiz 2002-2003 yılından itibaren AB 6. çerçeve programı kapsamında Socrates Programı’na dahil olmuştur. Socrates Programı kapsamındaki ERASMUS aksiyonu yüksek öğretimde işbirliği, ortak program oluşturma, öğrenci değişimi gibi alt aktiviteleri içinde barındırmaktadır. 2002-2003 için pilot olarak fakültemizde öğrenci değişimine açtığımız programlar ve diğer gerekli bilgileri içeren Erasmus bilgi paketi [İngilizce] yayınlanmıştır.
    Temel Tıp Bilimleri -Dahili Tıp Bilimleri -Cerrahi Tıp Bilimleri bulunmaktadır.Bu fakültelerden ayrı olarak;Ziraat Fakültesi ve Mühendislik Fakültelerini bünyesinde bulunmaktadır.

_____________________________ENSTİTÜLER___________________________________
    Fen Bilimleri Enstitüsü:
    20 Temmuz 1982 tarihinde yürürlüğe giren Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilatı Hakkındaki 41 Sayılı Kanun Hükünde Kararname (KHK) ile kurulmuştur. Enstitünün amacı; Ege Üniversitesinde fen ve teknik bilimlere dayalı yüksek lisans ve doktora öğretimini, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun amaç ve ilkeleri doğrultusunda ve Lisansüstü Eğitim-Öğretim Enstitülerinin Teşkilat ve İşleyiş Yönetmeliği ile Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde yürütmektir. Fen Bilimleri Enstitüsün bünyesinde bugün için 7 tanesi Fen Bilimleri Grubunda, 10 tanesi Ziraat Bilimleri Grubunda, 9 tanesi Mühendislik Bilimleri Grubunda, 3 tanesi Su Ürünleri Grubunda ve 6 tanesi de Çok Disiplinli Anabilim Dalları Grubunda olmak üzere toplam 35 anabilim dalı mevcuttur.
    Telefon:0 (232) 388 41 36 Fax:0 (232)374 50 86
    [email protected]
    Güneş Enerjisi Enstitüsü:
    Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü, güneş enerjisi ve uygulamaları konularında lisansüstü öğrenim ve araştırma çalışmalarında bulunmak üzere, 1978 yılında kurulmuştur.
    Enstitü, Ege Üniversitesi Lojmanları içerisinde 1986 yılında tamamlanan ve güneş enerjisi ile pasif olarak ısıtılan binasında hizmet vermektedir.
    1990 yılından itibaren ise, ülkemiz ve bölgemiz için önemli bir potansiyel oluşturan, diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesi, enerji tasarrufu-enerji verimliliği konuları da enstitü çalışma alanları içerisine dahil edilmiştir. Enstitüde, Enerji ve Enerji Teknolojisi olmak üzere iki anabilim dalı mevcuttur.
    Güneş enerjisi başta olmak üzere, diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi ve diğer konularda araştırma ve uygulamalarda bulunmak; sanayide enerji tasarrufu, yakma sistemleri, enerji verimliliği ile ilgili çalışmalar yapmaktır.
    Adres: Ege Üniversitesi Lojmanları Güneþ Enerjisi Enstitüsü 35100 Bornova İZMİR
    Tel: (232) 388 60 23 - 25 - 28
    Faks: (232) 388 60 27
    Nükleer Bilimler Enstitüsü
    Ege Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü, Ege Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak 1977 ‘de Nükleer Araştırma ve Eğitim Enstitüsü olarak kurulmuş ve Mart 1983’de Nükleer Bilimler Enstitüsü adı ile yeniden düzenlenmiştir. Enstitü, Nükleer Bilimler, Nükleer Teknoloji ve Nükleer Uygulamalar olmak üzere üç anabilim dalında faaliyet göstermektedir. Nükleer Bilimler Enstitüsü’nün temel görevi, nükleer bilimlerde lisansüstü eğitim ve öğretim yaptırmak, uygulamalı ve teorik araştırmalar gerçekleştirmektir. Nükleer Bilimler Enstitüsü, lisansüstü eğitime Şubat 1984’de başlamış ve ilk mezunlarını 1986’da vermiştir.
    Enstitünün eğitim ve öğretim faaliyetleri 27 akademik eleman ve ilgili fakültelerden görevlendirilen öğretim üyelerinin katkılarıyla sürdürülmekte olup ayrıca 10 idari personeli bulunmaktadır. 1986’dan bugüne kadar Enstitü’den 123 öğrenci yüksek lisans ve 27öğrenci doktora derecesi ile mezun olmuştur.
    Nükleer Bilimlerin disiplinlerarası bir alan olması nedeni ile, üç anabilim dalının eğitim ve araştırma faaliyetleri çeşitli konuları kapsamaktadır. Nükleer Fizik, Nükleer Kimya, Nükleer Elektronik, Nükleer Yakıt Teknolojisi, Nükleer Reaktör Teknolojisi, Sağlık Fiziği, Nükleer Spektroskopi, Radyoanalitik Kimya, Radyofarmasi, Radyobiyoloji ve Radyasyon Dozimetrisi alanlarında teorik ve uygulamalı araştırmalar yürütülmektedir.

Enstitünün araştırma projeleri yönlendirilirken ülke gereksinimleri gözönüne alınmaktadır. Ulusal nükleer enerji kaynaklarının değerlendirilmesine, bu alanda yeni tekniklerin uygulanmasına, yöntem geliştirilmesine ve çevresel çalışmalara önem verilmektedir.
    Adres: Ege Üniversitesi Kampüsü Nükleer Bilimler Enstitüsü 35100 BORNOVA-İZMİR
    Telefon : 0-232-388 64 66
    Fax : 0-232-388 64 66
    Sağlık Bilimleri Enstitüsü:
    Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü 20 Temmuz 1982 tarihinde yürürlüğe giren “Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı” hakkındaki 41 Kanun Hükmünde Kararname ile kurulmuştur. Enstitünün amacı; Ege Üniversitesinde Sağlık Bilimlerine dayalı Yüksek Lisans ve Doktora öğretimini, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununun amaç ve ilkeleri doğrultusunda ve “Lisansüstü Eğitim-Öğretim Enstitülerinin Teşkilat ve İşleyiş Yönetmeliği” ile “Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği” hükümleri çerçevesinde yürütmektir. Yukarıda anılan teşkilat yönetmeliğinin 5.madde (a) fıkrasına göre Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Hemşirelik Yüksek Okulu ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu ve İzmir Atatürk Sağlık Yüksek Okulu’nun bölümleri, lisansüstü öğretim bakımından Sağlık Bilimleri Enstitüsüne Anabilim Dalı olarak bağlanmıştır. Sağlık Bilimleri Enstitüsünün bünyesinde Tıp Fakültesinde 14, Diş Hekimliği Fakültesinde 7, Eczacılık Fakültesinde 11 olmak üzere 32 Anabilim Dalı ile Hemşirelik Yüksek Okulu bünyesinde 8, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda 5, İzmir Atatürk Sağlık Yüksek Okulunda 1 Anabilim Dalında lisansüstü eğitim yapılmaktadır. Ayrıca Eczacılık Fakültesi bünyesinde 2, Dişhekimliği Fakültesi bünyesinde de 2 Bilim Dalında lisansüstü eğitim yapılmaktadır.
    Tel(fax)0232)3421745
    Sosyal Bilimler Enstitüsü:
    Alman Dili ve Edebiyatı -Amerikan Kültürü ve Edebiyatı -Arkeoloji -Coğrafya -Eğitim Bilimleri
    Felsefe -Gazetecilik -Halkla İlişkiler ve Tanıtım -İktisat -İngiliz Dili ve Edebiyatı -İlköğretim
    İşletme -Kadın Çalışmaları -Psikoloji -Radyo-Televizyon-Sinema -Sanat Tarihi -Sosyoloji
    Tarih -Temel Bilimler -Türk Dünyası Araştırmaları -Türk Dili ve Edebiyatı -Türk Halk Oyunları
    Uluslararası İlişkiler bölümleriyle eğitim ve öğretm vermeye devam etmektedir.
    mail: [email protected]
    Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü:
    Bilindiği gibi, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bağımsızlığına kavuşan Türk devletleri ve akraba toplulukları ile doğrudan ilişkiler kurulmuş, sosyal, ekonomik ve kültürel işbirliği yolunda çalışmalara başlanmıştır. Sovyetler Birliği’nin dağılması ile ortaya çıkan bu cumhuriyetlerin durumu; Ege, Akdeniz ve Balkanlardaki Türklerin durumu; Kıbrıs’ta ve Kerkük’te devam edegelen prolemler; Türkiye’nin bu konularda bilimsel yorum ve çözüm bulması gerekliliğini ve zorunluluğunu ortaya koymaktadır.
    Ayrıca milletlerarası toplantılarda, Türkiye dışındaki Türklerin durumu sık sık gündeme gelmekte, Türkiye’nin tavrı,vereceği bilgiler, önereceği çözümler dikkate alınmaktadır. Bu çözümleri üretebilmek, hatta komşu milletlerin( Gürcü, Arap, Fars,Yunan,Bulgar v.b) kaynaklarında bulunan Türklerle ilgili kültür varlıklarını incelemek ve Türkiye’nin yararına kullanmak zarureti ortadadır.

Bütün bu çalışmaları yapabilmek için yetişmiş kadrolara ve bunları koordine edebilecek ilmi kuruluşlara ihtiyaç olduğu açıktır. Bu konudaki çalışmalarda Ege Üniversitesi 1990 yılınan itibaren belli bir mesafe almıştır. Üniversitemiz; Azerbaycan, Türkmenistan ve Özbekistan Üniversiteleri ile kültürel ilişki protokolleri imzalamış, ayrıca Uygur, Kazak, Azeri ve Tatar öğrencilerle Lisans ve Lisans üstü eğitim yapmaktadır. Türk Dünyasının tarihi gelişimini ve günümüzdeki kültürel sosyal,ekonomik durumunu incelemek; Türk Dünyasının çeşitli prob lemleri ve kültürel yapılarıyla ilgili araştırmalar yapmak ve lisansüstü programlar açmak, bu programlara Türk Dünyası araştır macılarının katılımını sağlamak; Türkiye’nin dünya konjonktürü içindeki yerini kuvvetlendirilmesi için, bu potansiyelin kullan ılmasında, yorumlar yapmak, çözümler üretmek; Türk Dünyası ile ilgili dünyada yapılmış çalışmaları toplamak ve bu çalışmaları desteklemek; Türk Dünyası ile ilgili bir arşiv ve kütüphane kurmak Milletlerarası toplantılar yaparak, Türk Dünyası ile ilgili problemlerde lemltezimizi dünya kamuoyuna duyurmak;diğer Türk Cumhuriyetlerindeki ve dünyadaki benzer kuruluşlarla işbirliği yapmak; bilgi, malzeme ve araştırmacı değişimini sağlamak, ortak bilimsel toplantılar düzenlemek; Türk Dünyasıyla ilgili ansiklopedi, edebiyat tarihi, tarih, sanat, dil, din, folklor ve benzeri konu larda ortak yayınlar yapmak; Türkçenin temel eserlerini Türkiye Türkçesi ile yayınlamak; Türkiye Türkçesinin, Türk Dünyasında yaygınlaştırılması ve ortak yazı dilinin kurulması konusunda kurslar açmak ve yayınlar yapmak gibi amaçlarla 11 Temmuz 1992 tarih ve 21281 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 3837 Sayılı YÖK kurulu teşkilatı hakkında kanunla, Ege Üniversitesine bağlı "Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü" kurulmuştur.
    Yukarıdaki amaçlara uygun olarak Enstitümüz bilimsel faaliyetlerini sürdürmektedir. İzmir’de konferans, panel gibi çeşitli bilimsel toplantılar yaparak bu konudaki sosyal faaliyetlerin yanısıra Türk Dili ve Edebiyatı, Türk Folkloru, Türk Tarihi ve Türk Sanat Anabilim dallarında Lisansüstü programları açılmış bulunmaktadır. 2001 yılı içinde Türk Dünyası Sosyal Siyasal ve Ekonomik İlişkiler Anabilim Dalı açılması gündemdedir. Ayrıca, Enstitümüzde, Üniversitemizde ve diğer üniversitelerde okuyacak yabancı uyruklu öğrencilere, yabancı elçilik ve askeri personeline, ana dilini bilmeyen Türk çocuklarına ve diğer isteklilere Türkçe Kursları verilmektedir.
    Uluslararası Bilgisayar Enstitüsü:

______________________________YÜKSEKOKULLAR_____________________________
    Devlet Türk Musikisi Konservatuarı:
    28 Mart 1983 tarih ve 1809 sayılı kanunla kurulan Devlet Türk Mûsıkîsi Konservatuarı, Ege Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak 15 Ekim 1984’de Kurulmuş. 1985 yılında Temel Bilimler Bölümü ve 50 öğrenci ile eğitimine başlamıştır. Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarının misyonu, Temel Bilimler, Ses Eğitimi, Türk Halk Oyunları ve Çalgı Yapım bölümlerinde verilen eğitim sonucu, yetkin sanatçılar ve eğitimciler yetiştirerek, Türk kültürünün yakından tanınmasını sağlamak ve gelecek kuşaklara aktarmaktır.

E.Ü. Devlet Türk Mûsıkîsi Konservatuarı mezunları, Klasik Türk Müziği ve Halk Müziği Devlet Korolarında ses ve saz sanatçısı, mezuniyet sonrası alacakları formasyon eğitimi ile çeşitli il ve ilçelerde ki M.E.B.’ye bağlı orta dereceli okullarda ve halk eğitim merkezlerinde öğretmen, birçok üniversitede okutman, araştırma görevlisi, T.R.T.’de prodüktör, ses ve saz sanatçısı olarak görev alabilmektedirler E.Ü. Devlet Türk Mûsikîsi Konservatuarı E.Ü. Kampüsü içindeki binalarında, 17 dersliğe, 2 dans salonuna, internete bağlantılı 24 bilgisayarlı laboratuara, 150 kişilik konferans ve dinleti salonuna, 3 adet çalgı yapım atölyesine, Profesyonel Ses Kayıt Stüdyosuna, Geleneksel Giyim Kuşam atölyesi ve sergi salonuna sahiptir.
    Ege Üniversitesi Devlet Türk Musıkisi Konservatuvarı E.Ü. Kampusü Bornova - İzmir
    Tel: 0 232 388 1024 - Fax: 0 232 388 7037
    İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu:
    Ege Üniversitesi İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu 1996 yılında kurulmuştur. 1997-1998 Eğitim Öğretim yılında 40 Öğrenci ile Hemşirelik Programı ve 1998-1999 Eğitim Öğretim Yılında 40 Öğrenci İle Ebelik Programı başlamıştır. 2001-2002 Eğitim Öğretim Yılından itibaren Ebelik Programı İle Eğitim Öğretim Devam Etmektedir.
    Sağlık Hizmetlerinin Verimli Olarak Yürütülmesinde İhtiyaç Duyulan Kalifiye İnsan Gücünün Yüksek Öğretim Sistemi ile Uluslararası Standartlara Uygun Olarak Yetiştirilmelerini Sağlamaktır.
    Bu Programlara Öğrenciler Tek Sınav Sistemine Göre Sayısal Puan Olarak; Ebelik Bölümü: 153-167 puan ile yerleştirilir.Bir yıl İngilizce hazırlık sınıfını takiben 4 yıl (8 sömestr) olup, İngilizce baraj sınavını verenler doğrudan birinci sınıfta öğrenime başlarlar
    Ödemiş SağlıkYüksekokulu:
    Ege Üniversitesi Ödemiş Sağlık Yüksekokulu, Bakanlar Kurulu kararına dayanan Yüksek Öğretim Kurulu ile Sağlık Bakanlığı’nın imzaladıkları protokol çerçevesinde 1996 yılında kurulmuştur. Söz konusu protokol T.C. Resmi Gazete’nin 02.11.1996 tarih ve 22805 sayılı nüshasında yayınlanmıştır. Ödemiş Sağlık Yüksekokulu 1996 yılında Türkiye’de kurulmuş olan toplam 79 Sağlık Yüksekokulundan biridir ve 1997-1998 Eğitim-Öğretim Yılı’nda İngilizce Hazırlık sınıfıyla eğitim hayatına başlamıştır. Ödemiş’teki eğitim hayatı ise 1. sınıf öğrencilerinin Ödemiş’e gelmeleri ile 1998-1999 Eğitim-Öğretim Yılı’nda başlamıştır. Eğitim ve öğretim faaliyetleri ilk yıl Ödemiş Sağlık Meslek Lisesi’nin eski binasında sürdürülmüştür. Aynı binada Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik Bölümünün son sınıf öğrencileriyle birlikte Yüksekokul Hemşirelik Bölümünün 1. sınıf öğrencileri bir yıl süreyle okumuşlardır. Ayrıca Yüksekokulun Kurucu Müdürü Prof. Dr. Fethi DOĞAN her iki okulun müdürlüğünü tek başına sürdürmüştür.

1999 yılında Ödemiş Sağlık Meslek Lisesi son mezunlarını vererek kapanmıştır. Ödemiş Sağlık Yüksekokulu ise 1999-2000 Eğitim-Öğretim yılına 1. ve 2. sınıf öğrencileriyle birlikte yeni binasında başlamıştır. Geçen yıllar içinde Yüksekokul gelişim sürecini tamamlamış ve 2002 yılının Temmuz ayında ilk mezunlarını vermiştir.
    Yüksekokulun kuruluşunun temel amacı, Atatürk İlke ve İnkılaplarına inanmış, ülkesini, milletini ve tüm insanlığı hiçbir ayırım gözetmeden seven, mesleğiyle ilgili her konuda en iyi düzeyi yakalayan ve zengin sosyo-kültürel yaşamı olan sağlık çalışanları yetiştirmektir. Ödemiş Sağlık Yüksekokulu’nun kuruluşunun diğer önemli bir amacı da, Avrupa Topluluğu standartlarına uygun ve Türkiye’nin çalışma şartlarına da kolay uyum sağlayabilecek sağlık personelinin yetiştirilmesini sağlamaktır.
    Yüksekokulda yalnızca Hemşirelik Bölümü mevcut olup, sadece kız öğrenciler kabul edilmekte ve ÖSYS sayısal puanı ile öğrenci alınmaktadır. Her yıl 40 öğrenci ÖSYS Sınavı sonucunda ve 2 öğrenci de DGS ile Yüksekokula kabul edilmektedir. Yüksekokulu kazanan öğrenciler bir yıllık süreyle İngilizce Hazırlık Sınıfı’nı Bornova’daki E.Ü. Kampüsü’nde bulunan Yabancı Diller Bölümü’nde okumaktadırlar. Daha sonra ise 4 yıllık lisans eğitimlerini Ödemiş İlçesindeki Yüksekokulumuzda tamamlamakta ve “Hemşirelik Lisans Diploması” alarak mezun olmaktadırlar. Ödemiş ilçesinde öğrencilerin barınabileceği, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumana bağlı öğrenci yurdu bulunmamaktadır.
    Adres: Atatürk Mahallesi Atatürk Caddesi No:3 Ödemiş/İZMİR
    Telefon: 0 232 544 34 50
    Fax: 0 232 544 34 50
    E-Posta: [email protected]
    __________________________MESLEK YÜKSEKOKULLARI_________________________
    Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu:
    Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Ege Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak Yüksek Öğretim Kurumu’nun 29.06.1989 tarihli toplantısında aldığı kararla kurulmuş ve 1989-1990 öğretim yılında eğitim-öğretime başlamıştır. Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun amacı,sağlık alanındaki ara eleman açığını kapatma yönünde sağlık hizmetlerine katkıda bulunmaktır.Yüksekokulumuzun bölümlerinden mezun olan öğrenciler, Meslek Yüksekokulları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkındaki Yönetmelik’e göre kendilerine özgü lisans programlarına dikey geçiş yaparak öğrenimlerine devam edebilmektedirler.
    Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda 9 değişik programda eğitim ve öğretim hizmeti verilmektedir.
    Adres:Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 35100 Bornova-İZMİR
    Yer : Bornova Metro Son Durağı Karşısı
    Tel :0-232-3393564
    Fax :0-232-3393546
    Dahili: 2058-2059

Çeşme Meslek Yüksekokulu:
    Çeşme Meslek Yüksekokulu, Ege Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak, Yükseköğretim Kurulu’nun 04 Şubat 1987 tarihli toplantısında aldığı kararla kurulmuş ve 1987-1988 Eğitim-Öğretim yılında “Denizcilik Programı” ve “Otelcilik Programı” ile eğitim ve öğretime başlamıştır. 1990 yılında “Denizcilik Programı” dondurulurken, “Otelcilik Programı”nın da adı önce “Turizm ve Otelcilik Programı” olarak değiştirilmiş ve sonrasında ihtisaslaşmaya gidilerek bu program yerini “Otel Yöneticiliği Programı” ve “Seyahat İşletmeciliği Programı”na bırakmıştır. 1990 yılında açılan “Turizm Rehberliği Programı”da aynı yıl eğitim-öğretime başlamıştır.
    E.Ü.Çeşme MYO, 1994 yılında açılan “Yiyecek-İçecek Programı” ve 1998 yılında açılan “Turizm Animasyonu Programı” ile birlikte toplam olarak beş programla, 1998 yılında taşındığı “Ege Üniversitesi Çeşme Kampüs”ünde Turizm sektörüne yönelik eğitim-öğretim vermektedir.
    Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu’nun ortaklaşa hazırladıkları ve 2002-2003 Eğitim-Öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanan “Meslek Yüksekokulları Program Geliştirme Projesi” kapsamında; Okulumuz bünyesinde mevcut olan bu beş program, “Turizm ve Otel İşletmeciliği”, “Turizm ve Seyahat İşletmeciliği”, “Turizm Animasyonu”, “Turizm Rehberliği” programlarına dönüştürülmüştür. Halen E.Ü. Çeşme Meslek Yüksekokulunda bu ders programları ile eğitim-öğretim yapılmaktadır.
    Yüksekokulumuzun temel amacı, 1980’li yıllardan buyana ülkemiz ekonomisi için önemli bir kazanç olan turizm sektörüne nitelikli insan yetiştirmektir. Ülkemiz turizm hedefleri dikkate alındığında, hızla eğitimli turizm elemanı yetiştirme zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Turizm Bakanlığının “2020 yılında 50 milyon turist ve 35 milyar dolar gelir” hedefi göz önünde bulundurulduğunda “Turizm Sektöründe Eğitimli Personel”in önemi kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Bu hedef doğrultusunda sorumluluk taşıyan okulumuz, bulunduğu bölgenin turistik bir bölge olmasının, sahip olduğu fiziksel olanakların ve deneyimli Öğretim Elemanları ile eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Yüksekokulumuzdan mezun olan öğrencilerimizin Turizm Sektöründe karşılaşabilecekleri her türlü teknik konuda beceriye sahip olmalarını sağlamanın yanı sıra, Psikoloji ve Sosyoloji gibi derslerle sektörün sosyal boyutlarına da hakim olmalarına yönelik bir eğitim-öğretim Yüksekokulumuzun yüklendiği en temel misyondur.
    Turizm ve Otel İş. -Turizm ve Seyahat İş. -Turizm Rehberliği -Turizm Animasyonu bölümleriyle eğitim vermektedir.
    Adres E.Ü. Çeşme Meslek Yüksekokulu 35945 Dalyanköy - Çeşme / İzmir
    Telefon 0(232) 724 95 20
    Fax 0(232) 724 95 29
    E-mail [email protected]

Emel Akın Meslek Yüksekokulu:
    Emel Akın Meslek Yüksekokulu’nun idari ve eğitim faaliyetleri halen Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümünde yürütülmektedir. Ege Üniversitesi bünyesinde Tekstil Teknikerliği eğitimine ilk kez 1988 - 1989 Eğitim - Öğretim yılında "E.Ü. Uşak Meslek Yüksekokulu" adı altında öğretime başlamış olup, aynı Yüksekokulun 28.01.1993 yılında yeni kurulan Afyon Kocatepe Üniversitesine bağlanmasından sonra Ege Üniversitesinde Tekstil Teknikerliği Öğretimi, 1993-1994 Öğretim-Eğitim yılında faaliyete geçen E.Ü. Bornova Meslek Yüksekokulu’ nda sürdürülmeye başlanmıştır. Yükseköğretim Kurumunun 15.03.1996 tarihli kararı ile, Bornova Meslek Yüksekokulunun adı, Yüksekokulunun binalarını inşa ettirmeyi üstlenen Rüştü Akın Vakfı’ nın istekleri doğrultusunda "Emel Akın Meslek Yüksekokulu" olarak değiştirilmiştir. Derslerin yürütülmesinde Üniversitemizin çeşitli fakültelerinde ve özellikle Tekstil Mühendisliği Bölümünde görevli öğretim üyelerinden yararlanılmaktadır.
    Tel : 0 232 388 01 10 - 388 40 00
    Fax : 0 232 339 90 90 - 339 90 91
    Ödemiş Meslek Yüksekokulu:
    Yüksekokulumuz, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Yürütme Kurulu’nun 03/03/1993 tarihli toplantısında, Ege Üniversitesi bünyesinde, Ödemiş ilçesinde hizmet vermek üzere açılmış ve 1994-1995 eğitim-öğretim yılında üç programa (Fidan Yetiştirme, Sebze Üretimi, İşletme Organizasyonu-Çiftlik Yönetimi) öğrenci alarak faaliyete başlamıştır. Bu programlara ilave olarak 1995-1996 eğitim-öğretim yılında Besicilik, 1996-1997 eğitim-öğretim yılında da Tohumculuk Programı’nın açılması ile Yüksekokulumuzdaki program sayısı beşe yükselmiştir. İşletme Organizasyonu ve Çiftlik Yönetimi Programı’nın adı, 2002-2003 eğitim-öğretim yılından itibaren “Tarımsal İşletmecilik” olarak değiştirilmiştir.
    Yüksekokulumuz kampüsünde biri bilgisayar destekli olmak üzere A, B ve C bloklarında toplam 8 derslik, idari büro ve öğretim elemanı odalarının bulunduğu hizmet binası, müdür, müdür yardımcıları ve yüksekokul sekreteri odalarının bulunduğu 1 idari bina, 1 kütüphane binası, mühendislerin bulunduğu 1 işletme binası, Besicilik Programı uygulamalarında kullanılan küçük ve büyükbaş hayvan ünitesi mevcuttur. Bunlara ilave olarak 2 adet fidan köklendirme serası, 2 adet plastik sebze üretim serası, 1 adet çimlendirme serası ve 1 adet tohum laboratuarı bulunmaktadır. Yüksekokulumuz 204 dekar arazi üzerine yerleşmiş olup, 34 dekar üzerinde derslikler, idari binalar, konferans salonu, kantin, kütüphane ve yollar bulunmakta; geriye kalan 170 dekar arazi üzerinde tarımsal üretim, araştırma projeleri ve öğrenci uygulamaları yapılmaktadır. Bu alanın 50 dekarı zeytinlik ve bağ plantasyonu olarak kullanılmaktadır. Besicilik -Fidancılık -Sebzecilik -Tohumculuk -Tarımsal İşletmecilik bölümlerini bunyesinde bulundurmaktadır.
    ADRES : E.Ü. Ödemiş Meslek Yüksek Okulu 35760 Ödemiş/İZMİR
    Tel : (232) 545 32 72 - 545 21 49 - Faks : 544 43 56
    Email : [email protected]

Tire Kutsan Meslek Yüksekokulu-Bayındır Meslek Yüksekokulu -Bergama Meslek Yüksekokulu -Ege Meslek Yüksekokullarınıda bünyesinde bulundurmaktadır.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Ege Üniversitesi, iZMir

Kategori: Ödev İstek

Konuyu Baslatan: Emine

Cevaplar: 2

Görüntüleme: 7421

ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10831
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri