Türkçe'nin Dünyadaki Yeri Türk Dili Türkçe’nin Dünyadaki Yeri Dünyanın ilk dili ve alfabesi olan Mu Alfabesinden daha önce bloğumda bahsetmiştim. Yaklaşık yüz milyon civarındaki bir insan kitlesi bundan 70 bin yıl evvel sadece mu dilini konuşuyordu. Mu alfabesinin Maya, Mısır ve Uygur alfabesiyle benzerlikleri Mu insanlarının Türk olduğunu ve bu alfabenin ilk Türkçe alfabe olduğunu ispatlıyordu. O halde diyebiliriz ki; dünyanın ilk dili Türkçe idi. Günümüze baktığımızda

Bu konu 1717 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...
Türkcenin Dünyadaki Yeri 1717 Reviews

  Konuyu değerlendir: Türkcenin Dünyadaki Yeri

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1717 kez incelendi.

 1. #1
  Duhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  07.12.2008
  Mesajlar
  149
  Konular
  32
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  495
  @Duhan

  Standart Türkcenin Dünyadaki Yeri

  Türkçe'nin Dünyadaki Yeri
  Türk Dili  Türkçe’nin Dünyadaki Yeri  Dünyanın ilk dili ve alfabesi olan Mu Alfabesinden daha önce bloğumda bahsetmiştim. Yaklaşık yüz milyon civarındaki bir insan kitlesi bundan 70 bin yıl evvel sadece mu dilini konuşuyordu. Mu alfabesinin Maya, Mısır ve Uygur alfabesiyle benzerlikleri Mu insanlarının Türk olduğunu ve bu alfabenin ilk Türkçe alfabe olduğunu ispatlıyordu. O halde diyebiliriz ki; dünyanın ilk dili Türkçe idi. Günümüze baktığımızda dünyada yaklaşık beş bin dil konuşuluyor. Bu diller elbetteki birbirine bağlantılı olarak bir aile kütüğü oluşturuyor. Yani 70 bin yıl evvel sulara gömülen Mu kıtasından kurtulan insanlar, dünyanın farklı coğrafyalarına giderek orada kurdukları kolonilerde bildikleri dilin yanında, yeni kelimeler ve jargonlarla dillerini değiştirmişlerdi. Böylece bugün dünya üzerinde beş bin civarında dil doğmuş oldu.

  Altı milyarı aşkın dünya nüfusun yaklaşık iki milyarını oluşturan Çinliler; Çince konuşuyorlar, bir milyarı aşkın Hintliler; Hintçe konuşuyorlar, ekonomiyi ve gücü elinde tutan ABD; dünyanın tamamına yakınını İngilizce konuşmaya zorlamış durumda ve ayrıca 18-19.yüzyıllarda yaptığı sömürgelerle bugün dünyanın 1/3 nü İspanyolcaya bağlayan İspanya’yı da unutmamak gerekir. Bugün Türkçe bu dil sınıflanmasında nerde bulunuyor ona bir bakalım. Ama önce 250 milyonu aşkın insanın kullandığı Türkçe’yi tanıyalım.

  Türk dilleri veya Türk lehçeleri olarak Doğu Avrupa'dan Sibirya ve Çin'in batısına kadar uzanan bir alanda ana dil olarak 180 milyon kişi tarafından, ikinci dil olarak konuşanlar da sayılırsa 250 milyon kişi tarafından konuşulan, birbirleri ile çok yakın akraba olan ve 40 ayrı yazı diline bölünen bir dil grubu tanımlanır. Türk dilleri Altay dilleri ailesine aittir. En çok konuşulan Türk dili, Türkiye Türkçesidir.  Türk dillerini diğer dil ailelerinden farklı kılan mühim bir özelliği, konuşucularının uzun süre göçebe olarak yaşamışlığı ve bu yüzden bu dillerin sürekli birbirlerinden etkilenmiş olmalarıdır. Türk dillerinin çok sayıda aynı anlamda kullanılan ortak kelimelere sahip olmalarının yanı sıra cümle yapıları da hep aynı kalır. Bu yüzden Türk dillerinin bir dil ailesi olmadığı, tek bir dilin lehçeleri olduğu görüşü de yaygındır ve Türk lehçeleri, Çağdaş Türk yazı dilleri veya Türk dilinin kolları gibi adlandırıldıklarına da rastlayabiliriz. (Bakınız: "Dil" ve "Lehçe" tartışması)

  Bu tabloda Türk dillerinde cümle yapısının aynı kaldığını gösteren bir örnek görebilirsiniz:

  Diller
  Cümle yapısı

  Türkiye Türkçesi
  Çocuklar okulda dilimizi latin alfabesi ile yazıyor.

  Gagavuzca
  Uşaklar şkolada / okulda dilimizi latin alfavitindä yazêr.

  Azerbaycanca
  Uşaqlar məktəbdə dilimizi latin əlifbası ilə yazır.

  Türkmence
  Çagalar mekdepde dilimizi latyn elipbiýi bile ýazýar.

  Özbekçe
  Bolalar maktabda tilimizni latin alifbosi bilan / ila yozadi.

  Uygurca
  Balilar mektepte tilimizni latin elipbesi bilen yazidu.

  Kazakça
  Balalar mektepte tilimizdi latin alfavitimen jazadı.

  Kırgızca
  Бaлдaр меkтепте тилибизди лaтын aлфaвити менен жaзaт

  Baldar mektepte tilibizdi latın alfaviti menen jazat.

  Tatarca
  Balalar mäktäpdä telebezne latin älifbası bilän / ilä yaza.  Türk dilleri ailesi

  Toplam 40 ayrı dilden oluşan, 180 milyon ana dili olarak konuşanı ile Türk dilleri ailesi, Altay dilleri grubunda büyük farkla en büyük dil ailesini oluşturur. yeryüzündeki bütün dil aileleri arasında yedinci büyük dil grubunu oluşturur ve önümüzdeki on yıllar içinde daha da büyüme kapasitesine sahiptir.

  yeryüzündeki büyük dil aileleri:

  · 1. Hint-Avrupa dil ailesi

  · 2. Çin-Tibet dil ailesi

  · 3. Nijer-Kongo dil ailesi

  · 4. Afro-Asya dil ailesi

  · 5. Avustronezce dil ailesi

  · 6. Dravid dilleri ailesi

  · 7. Türk dilleri ailesi (Altay dilleri grubunda)
  Türk dillerinin coğrafyası

  Türk dilleri, Doğu ve Güneydoğu Avrupa, Batı, Orta ve Kuzeyasya gibi büyük bir coğrafyaya dağılmıştır. Bu bölge Balkanlar'dan Çin'e, İran'dan Kuzey Denizine kadar uzanır. Asya'nın yaklaşık otuz ülkesinde en az bir Türk dili, sözünü etmeye değer yaygınlıkta konuşulur. Bunun yanında Almanya'da büyük bir azınlık Türkiye Türkçesini ana dili olarak konuşur.


  Büyük Türk dilleri ve anlaşılabilirlik
  Türk dillerini konuşanların dörtte üçü, en büyük üç Türk dilinden birini kullanır:

  Türkiye Türkçesi; 70 milyon ana dili olarak konuşanı vardır. Türkiye, Balkanlar, Batı ve Orta Avrupa'daki ikinci dil olarak konuşanlar ile 80 milyonu bulur.
  Azerice (Azerbaycan Türkçesi); 50 milyon konuşucu: Azerbaycan ve Kuzeybatı İran.
  Özbekçe; 24 milyon konuşucu: Özbekistan, Kuzey Afganistan, Tacikistan ve Batı Çin.
  Bir milyondan fazla konuşucusu olan diğer Türk dilleri:

  Kazakça 11 milyon konuşucu: Kazakistan, Özbekistan, Çin, Rusya
  Uygurca 8 milyon konuşucu: Çin- Sincan
  Türkmence 6,8 milyon konuşucu: Türkmenistan, Kuzey Iran
  Kırgızca 3,7 milyon konuşucu: Kırgizistan, Kazakistan, Çin Türkistanı
  Çuvaşça 1,8 milyon konuşucu: Rusyanın Avrupa kısmında
  Başkırca 2,2 milyon konuşucu: Başkıristan
  Tatarca 1,6 milyon konuşucu: (etnik olarak 6,6 milyon) Merkez Rusyadan Batı Rusyaya kadar
  Kaşgayca 1,5 milyon konuşucu: Iranin Fars ve Çuzistan illerinde
  Güzel Dilimiz Türkçe

  Türkçe, Ural Altay dil ailesi içerisinde Türk dil ailesinin Oğuz Grubu'na mensup lehçedir. Anadolu, Kıbrıs, Balkanlar ve Orta Avrupa'da geniş yayılım alanı bulmuş olup, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin resmî dilidir.

  Türkçe; Gagavuzca, Horasan Türkçesi ve Osmanlıca ve birkaç lehçe ile birlikte olarak Altay dil ailesi'ne bağlı Türk dilleri ailesi'nin Oğuz Grubunda yer almaktadır.

  Türkçe Türkiye'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin resmî dilidir. 1978 Dil yasasına göre Türkçe Kosova'da resmî dildi. Şu anda sadece Kosova'nın Türk çoğunluğunun yaşadığı bir kent olan Prizren'de resmî dildir. Diğer bölgelerdeki resmiyeti ortadan kaldırılmıştır.  Kullanımı
  Türkiye'de Türk Dil Kurumu, Atatürk tarafından 1932 yılında Türk Dili Tetkik Cemiyeti olarak bağımsız bir organ olarak kurulmuştur. Türk Dil Kurumu dilin sadeleşmesi, yabancı kökenli sözcüklerin değiştirilmesi (özellikle Arapça ve Farsça) için çalışmıştır. 1960'larda iş gücüne ihtiyaç duyan Avrupa kapılarını büyük ölçüde Türklere açmış ve Türkiye'den Avrupa'ya yoğun bir göç yaşanmıştır. I. Dünya Savaşı sonrasında Balkanlar'da yaşamaya devam eden Türkler ile birlikte bu insanların sayısı günümüzde neredeyse 6 milyona ulaşmıştır ve büyük bir çoğunluğunun ana dili Türkçedir. Amerika ve Avustralya'da ise yaklaşık 200 bin kişi Türkçe konuşmaktadır. Böylece Türkçe (Türkiye Türkçesi), Türkiye ve KKTC dahil tüm dünyada ana dil olarak yaklaşık 71 milyon kişi tarafından konuşulurken, bu sayı Türkiye Türkçesini ikinci dil olarak konuşanlarla birlikte tahminen yaklaşık 80 milyonu bulmaktadır.

  Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, 1980'li yıllarda yaptığı araştırma sonucu tüm Türk lehçelerini 250 milyon kişinin konuştuğunu ortaya çıkardı. Ancak buna Türk lehçelerini ikinci ya da üçüncü dil olarak konuşanlar da dahildi. Aradan geçen çeyrek asırda Türkçe konuşan nüfus önemli oranda arttı. Günümüzde yaklaşık 210 milyon kişinin Türkçeyi ve diğer tarihi lehçelerini ana dili olarak konuştuğu üzerinde durulmaktadır. Buna Türkiye Türkçesini de içeren Türk lehçelerini ikinci veya üçüncü dil olarak konuşanlar da dahil edilecek olsa, bu sayı gözle görülür derecede artacaktır. Bu nedenle Türkiye Türkçesinin en çok konuşan kişi sayısına sahip olduğu Türk Dilleri Ailesi, tüm lehçeleri ile dünyanın en çok konuşulan dil ailelerinden birini oluşturmaktadır.

  Tarihsel Gelişimi
  Orta Asya'dan Anadolu'ya
  Altay Dağları civarından kaynaklanan dil, onu kullanan göçebe kavimlerin doğuda Japonya'ya, batıda ise Avrupa'ya doğru hareketiyle yayılmıştır. Afganistan ve Batı Çin civarında Moğolca; Rusya, Güney ve Güneydoğu Çin bölgesinde Tunguz; eski Rusya ülkelerinden batıda Türkiye'ye, güneyde ise İran'a yayılan bir alanda ise Türki diller olarak değişmiştir. Güneyde bulunan başlıca Türki diller Türkçe, Azeri Türkçesi ve Türkmen Türkçesidir. Oğuz boylarının kullandığı Gagavuz lehçeleri ve İran kaynaklı Horasan lehçesi, Türkiye lehçesi ile birlikte bugünkü Türkçenin bölümlerini oluşturmaktadır.

  · Altay dil ailesi

  o Türkçe dil kolu

  § Güney dilleri

  Balkan Gagavuz Türkçesi (Türkiye ve Türklerin yaşadığı Avrupa ve Amerika kıtalarının bazı bölümleri), Gagavuzca (Moldova), Horasan Türkçesi (İran), Türkçe, Azerice, Kazakça, Türkmence, Kırgızca, Özbekçe, Tatarca,Uygurca...

  Türkçe ait olduğu Altay Dil Ailesi'nin en çok kişi tarafından kullanılan dilidir. 5500-8500 yıllık bir geçmişi olduğu sanılmaktadır. Azeri, Türkmen, Tatar, Özbek, Başkurti, Nogay, Kırgız,Kazak, Yakuti, Çuvaş gibi bölümleri vardır.

  Örnek olarak yazılı Türkçe üzerine kaynaklarda (M.Ö. 1766 yıllık çin kronikinde) ilk kez tutanaklarda tanrı , Ordu , kılıç ve kut (mutluluk) sözcükleri bulunulmaktadır.

  Moğolca, Mançu-Tungus, Korece ve Japonca ile yakın ilişkisi vardır. Bazı bilim adamları, ilişkinin ödünç alınmış sözcüklerden kaynaklandığını ve temelli olmadığını iddia etmiştir. Son zamanlarda yapılan karşılaştırmalı çalışmalar, bu tezin hatalı olduğunu, Türkçe ve Japonca'nın temel ilişkilerinin bulunduğunu kanıtlamıştır.

  Divân-ı Lügati't-Türk, Türk kültürün ilk Türk dilini anlatan ve yazılan Sözlük eseri dir ve Kaşgârlı Mahmud tarafından 25 Ocak 1072'de yazılmaya başlanmış ve 10 Şubat 1074'te bitirilmiştir. Bu kitap içinde bu tümce bulunuyor. "Türk dilini öğrenmek çok gerekli bir iş olur". Türkçenin zengin gramer özelliklerini ilk ve en çarpıcı biçimde yansıtıyor.

  Türkçenin kullanım alanını genişleten bir başka Karahanlı Devleti'nin mensubu, ikinci bir Türk ve Türkçe kültür abidesi olan Yusuf Has Hacib dir. Yusuf Has Hacib, Kutadgu Bilig adlı eseri ile Türk dil birliğinin diğer önemli yazılı temelini attı.(1069-1070 yılarında bu Türkçe eseri tamamlandı).

  Ahmed Yesevi 12yy. Türk dilinde yazdığı "hikmet" adlı şiirleri bir araya getiren Türk tasavvuf edebiyatının bilinen en eski örneklerini içeren kitap ile Türkçenin kullanımını etkiledi.

  13/14.yy. yaşamını sürdüren Yunus Emre Türkçenin, özellikle Türkçe şiir dilinin temel ustası ve abidesi(anıtı) olmaktadır. Yunus Emre'nin edebiyat tarihi bakımından, önemli bir yanı da Anadolu'da, Türkçe şiir dilinin öncüsü olması ve tasavvuf sorunlarını yalın, kolay anlaşılır bir dille söyleyişi nedeniyledir. Şiirlerinin ölçüsü, Türkçenin ses yapısına uygun aruz olmakla birlikte söyleyişi akıcı, sürükleyici bir nitelik taşır. Tasavvufun en güç anlaşılır kavramlarını, Türkçenin ses yapısına uygun biçimde dile getirir, şiirinde duygu ve düşünce birliğinden oluşan bir derinlik görülür.

  Hacı Bayram Veli 14/15.yy. Anadolu’da yaşamını sürdüren Türk mutasavvıf ve şair olarak, eserlerini Türkçe olarak yazmakta idi ve Türkçe kullanımını Anadolu’da önemli şekilde etkiledi.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Türkcenin Dünyadaki Yeri

        Kategori: Atatürk'ün Anıları

        Konuyu Baslatan: Duhan

        Cevaplar: 2

        Görüntüleme: 1717


 2. #2
  Gonax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30.07.2008
  Mesajlar
  889
  Konular
  94
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  11
  Tecrübe Puanı
  100
  @Gonax

  Standart

  selamun aleyküm

  mu kıtası, mu insanları = mu'lular hakkında bir kitap okumustum. Hatta Atatürk'ün
  mu kıtası vs. ile ilgili bir araştırma yapılması için talimat verdiğinide biliyorum.

  Mu için, Pasifik Okyanusunda olduğu ve ilk insanın yaratıldıığı yer olduğu ile ilgili
  kesin olmayan çelişkili bilgilerde mevcuttur.

  yanlız Mu kesinlik kazanmamış ve halen daha bir varsayımdan ibarettir.
  Mu'nun varlığını destekleyecek arkeolojik veya antropolojik bulgu bulunamamıştır.

  selametle.......................
  Tutmamışsa Aşkın Mayası, Cezbeylemez Gözlerin Elası
  Hak'ka Yönelmişse Gönül, Yüze Ne Hacet..!
  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]


 3. #3
  Bahar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  07.08.2008
  Yaş;
  39
  Mesajlar
  1.859
  Konular
  81
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  1
  Tecrübe Puanı
  562
  @Bahar

  Standart

  Büyük Türk dilleri ve anlaşılabilirlik
  Türk dillerini konuşanların dörtte üçü, en büyük üç Türk dilinden birini kullanır:

  Türkiye Türkçesi; 70 milyon ana dili olarak konuşanı vardır. Türkiye, Balkanlar, Batı ve Orta Avrupa'daki ikinci dil olarak konuşanlar ile 80 milyonu bulur.
  Azerice (Azerbaycan Türkçesi); 50 milyon konuşucu: Azerbaycan ve Kuzeybatı İran.
  Özbekçe; 24 milyon konuşucu: Özbekistan, Kuzey Afganistan, Tacikistan ve Batı Çin.
  Bir milyondan fazla konuşucusu olan diğer Türk dilleri:

  Kazakça 11 milyon konuşucu: Kazakistan, Özbekistan, Çin, Rusya
  Uygurca 8 milyon konuşucu: Çin- Sincan
  Türkmence 6,8 milyon konuşucu: Türkmenistan, Kuzey Iran
  Kırgızca 3,7 milyon konuşucu: Kırgizistan, Kazakistan, Çin Türkistanı
  Çuvaşça 1,8 milyon konuşucu: Rusyanın Avrupa kısmında
  Başkırca 2,2 milyon konuşucu: Başkıristan
  Tatarca 1,6 milyon konuşucu: (etnik olarak 6,6 milyon) Merkez Rusyadan Batı Rusyaya kadar
  Kaşgayca 1,5 milyon konuşucu: Iranin Fars ve Çuzistan illerinde
  Güzel Dilimiz Türkçe

  Vay be inan bukadar cok Turkce konusuldugunu bilmiyordum bu guzel paylasimin icin tsk Duhan

  Dünyanın ilk dili ve alfabesi olan Mu Alfabesinden daha önce bloğumda bahsetmiştim. Yaklaşık yüz milyon civarındaki bir insan kitlesi bundan 70 bin yıl evvel sadece mu dilini konuşuyordu. Mu alfabesinin Maya, Mısır ve Uygur alfabesiyle benzerlikleri Mu insanlarının Türk olduğunu ve bu alfabenin ilk Türkçe alfabe olduğunu ispatlıyordu. O halde diyebiliriz ki; dünyanın ilk dili Türkçe idi.

  Dunyanin ilk dilide Turkceymis inan bilmiyordum
  Ben bir TÜRK'üm!
  Orta Asya'da türeyen,
  Anadoluda büyüyen,
  Avrupa iclerine yürüyen TÜRK'üm!
  Daglarda gemi gezdiren,
  Taslara destanlar kazdiran,
  Tarihi bastan yazdiran,
  Kilicini üc kitada gezdiren TÜRK'üm!
  TÜRK'üm!

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş