http://www.cnnturk.com/images/turkiye/yangin0308hii.jpg Antalya'nın Serik ve Manavgat ilçelerini etkileyen orman yangını 4'üncü gününe girerken, Manavgat'ta yeni bir yangın daha başladı. Antalya'nın Serik ilçesinde 31 Temmuz'da başlayan ve şiddetli rüzgarın etkisiyle Manavgat ilçesine kadar büyüyen orman yangını, Taşağıl beldesinin doğu yönündeki Çardak istikametine doğru ilerliyor. Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kurtulmuşlu, yangının ilerlediği Çardak yönünde tahkimat

Bu konu 1410 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
Antalya'daki yangın 5'üncü gününde :(:(:((yürekleri sızlatan yangın) 1410 Reviews

  Konuyu değerlendir: Antalya'daki yangın 5'üncü gününde :(:(:((yürekleri sızlatan yangın)

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1410 kez incelendi.

 1. #1
  S€®C€
  S€®C€ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart Antalya'daki yangın 5'üncü gününde :(:(:((yürekleri sızlatan yangın)  Antalya'nın Serik ve Manavgat ilçelerini etkileyen orman yangını 4'üncü gününe girerken, Manavgat'ta yeni bir yangın daha başladı.

  Antalya'nın Serik ilçesinde 31 Temmuz'da başlayan ve şiddetli rüzgarın etkisiyle Manavgat ilçesine kadar büyüyen orman yangını, Taşağıl beldesinin doğu yönündeki Çardak istikametine doğru ilerliyor.

  Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kurtulmuşlu, yangının ilerlediği Çardak yönünde tahkimat yaptıklarını ifade etti. Kurtulmuşlu, bu yönde yerleşim birimi de bulunmadığını bildirdi.

  Güneşin doğmasıyla birlikte havadan müdahaleye başlandığını söyleyen Kurtulmuşlu, "Rüzgarda yeni bir patlama, cephe açılma hareketi olmazsa, bugün öğleden sonra yangını tamamen kontrol altına alacağız. İşi büyük ölçüde kolayladık" dedi.

  Kurtulmuşlu, yangına 5 helikopter, 2 amfibi uçak, 5 Türk kuşu uçağı ile havadan müdahale edildiğini belirtti.

  Orman Genel Müdürü Osman Kahveci ise, Manavgat'ta dört gündür devam eden orman yangınını kısmen kontrol altına aldıklarını söyledi.

  Kahveci, "Tam yangını kontrol altına alıyoruz derken, başka yerden yangın çıkıyor. Dağ, tepe yangını söndürmeye çalışıyoruz. Yangının çevresinde müdahaleler sürüyor. Şiddetli poyraz var. Yangın bir yerden bir yere atlıyor. Gölgede 40 derece sıcaklık var. Manavgat'taki yangını kısmen kontrol altına aldık" dedi.

  Kalemler köyünde yangın

  Bu arada Manavgat'ta yeni bir orman yangını daha başladı. Manavgat'a bağlı Kalemler köyünün Yeniköy mevkisinde başlayan orman yangınına Manavgat Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı ekipler sevkedildi.

  Yerleşim birimlerine yakın olduğu belirtilen yangına, şu anda sadece karadan müdahale yapılabildiği ve yangının büyüme riskinin bulunduğu bildirildi.

  Vatandaşların evlerini kurtarma çabaları

  Yangın söndürme işçileri sabaha kadar çalışmalara devam etti. Yangının yaklaşması riski olan köylerde yaşayan vatandaşlar ise geceyi ayakta geçirdi.

  Vatandaşlar, gece boyunca ellerindeki çapalarla yangının yaklaşma riski olan yöndeki otları temizleyerek ve hortumlarla çevreyi sulayarak alevlerin evlerine sıçramasını önlemeye çalıştı.

  Türk Kızılayı tarafından bölgeye gönderilen obakent ve çadırlara rağmen, vatandaşlar evlerini bırakmak istemedi. Yangın riskine rağmen köylerinde kalan vatandaşların, evlerinin girişinde hazırladıkları yataklarda uyudukları görüldü.

  Çevre ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Yangın Harekat Merkezi ise Antalya'nın Serik, Kumluca ve Manavgat bölgelerindeki orman yangınlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

  Açıklamada, Serik'te 31 Temmuz Perşembe günü çıkan yangının ilerlemesinin dün akşam saatlerinden itibaren rüzgarın hafiflemesi ve nemin yükselmesiyle birlikte durdurulduğu, kuzey, güney ve batı yönlerinde büyük ölçüde kontrol altına alındığı kaydedildi.

  Doğu yönünde ise bir noktada kontrol altına alma çalışmalarının sürdürüldüğünün ifade edildiği açıklamada, ilk iki gün etkili olan şiddetli poyraz nedeniyle yangının Bucak, Karataş, Akbaş, Deniztepesi, Sarıabalı, Çardak ve Karabucak köyleri civarında etkili olduğu belirtildi.

  Yangının ilerleme istikametindeki Çardak ve Karabucak köylerinin tehlike nedeniyle tahliye edildiği kaydedilen açıklamada, müdahale çalışmalarına 8 helikopter, 2 amfibik uçak, 5 THK uçağı, 225 arazöz, 45 dozer, 150 teknik eleman ve 1300 yangın işçisinin katıldığı ifade edildi.

  Manavgat bölgesinde bugün çıkan yangının ise ağaçlandırma sahasında etkili olduğu, kontrol altına alma çalışmalarının sürdüğü ifade edilen açıklamada, bu yangına müdehalede de 4 helikopter, 5 THK uçağı, 15 arazöz, 2 dozer, 10 teknik eleman ve 80 yangın işçisinin görev yaptığı belirtildi.

  Olimpos'taki yangın

  Antalya'nın Kumluca ilçesi yakınlarındaki Olimpos beldesinde dün akşam saatlerinde çıkan orman yangını ise kontrol altına alındı ancak yangın bir süre sonra yeniden başladı,

  Dün akşam saat 17.00 sıralarında Olimpos'ta başlayan ve bugün saat 15.00 civarında kontrol altına alınan orman yangını, rüzgarın yön değiştirmesiyle yeniden alevlendi.

  Kemer ve Kumluca belediyelerine ait itfaiye ekipleriyle orman ekiplerince havadan ve karadan müdahale edilen yangının şu anda yerleşim bölgelerini tehdit etmediği bildirildi. Jandarma ekipleri de bölgede yoğun güvenlik önlemleri alırken, ormanlık alana giden bazı yollar geçişe kapatıldı.

  Vali Yüksel: "Evleri yanan vatandaşlarna 2 bin YTL yardım"

  Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Manavgat ve Serik ilçesinde etkili olan orman yangını ile ilgili olarak, "Yangın, bu saat itibariyle Karabucak köyü Korudağ mevkisinde devam ediyor" dedi.

  Kaymakamlara, ormanlara girişlerin durdurulması konusunda talimat verildiğini belirten Yüksel, evleri yanan vatandaşlara yarın 2'şer bin YTL, yardım yapılacağını, hasar tespit çalışmaları bittiğinde ise vatandaşların tüm zararlarının karşılanacağını bildirdi.

  Yüksel, bundan sonra olması muhtemel orman yangınlarına karşı, bölgede başta safari turları olmak üzere, ciplerle, lastikli araçlarla, safari araçlarıyla orman içinde yapılan her türlü faaliyetin vatandaşların can ve mal güvenliği için durdurulması kararının verildiğini açıkladı. Yüksel, "Bu konuda kaymakamlara, ormanlara girişlerin durdurulması konusunda talimat verildi" dedi.

  Yüksel, yangın sonucu ortaya çıkan zarara ilişkin ise "Manavgat ve Serik'te 60 ev, 88 ahır ve ambar tamamen ya da kısmen yandı. Bir ilköğretim okulu, bir cami, bir köy konağı yangında tamamen ya da kısmen yandı. Hayvan telefine ilişkin gazetelerde abartılı rakamlar vardı, ama şu ana kadar yapılan tespitlerde, 32 küçük ve büyükbaş hayvan ile 18 arı kovanının telef olduğu anlaşıldı" bilgisini verdi.

  Deniz Baykal yangın yerinde

  CHP Genel Başkanı Deniz Deniz Baykal, Taşağıl Orman İşletmesi'ni ziyaret ederek, yetkililerden Manavgat ve Serik ilçelerine bağlı köyleri etkisi altına alan ve 4 gündür devam eden yangınla ilgili bilgi aldı.

  Baykal, daha sonra düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, yangının çıktığı bölgenin bir kısmının yerleşim alanlarını da içine aldığını, bölgede 60 ev, 88 ahır, bir cami, bir ilköğretim okulu ve bir köy konağının yandığını bildirdi.

  Baykal, nem eksikliği, aşırı sıcak ve rüzgarın ideal bir yangın ortamı yarattığına da dikkati çekti. Baykal, "Hele bir de buna bu doğal koşulların ötesinde siyasi unsurlarla buraya müdahale etme anlayışını ekleyecek olursak, durum çok daha ciddi, çok daha vahim bir nitelik kazanıyor" diye konuştu.

  Baykal, "Türkiye olarak bunlara hazırlanmamız gerekir diye bunu söylüyorum. Yani gelecek dönemlerde bu konu daha ciddi bir konu haline gelebilir. Dünya bir kuraklık tehdidiyle karşı karşıyadır. Küresel bir ısınma söz konusudur. Bu tablo içinde Antalya'mızın ve Türkiye'mizin gelecekte ve bu tür tehditlere daha çok maruz kalması söz konusu olacaktır. Buna karşı yeni bir konsepti, yeni bir anlayışı, yeni bir yaklaşımı geliştirme ihtiyacı var" dedi.

  "Türkiye, orman yangınları konusunda personel eğitimi, personel tahsisi, araç, edevat, makine tahsisi, nasıl müdahale edileceği konusunda bugüne kadar uyguladığı yöntemlerin ötesinde yaklaşımlar geliştirmelidir" diyen Baykal, olaya mühendislik problemi olarak bakmanın şart olduğunu söyledi.

  Baykal, "Artık gitmesi kaçınılmaz olan yerde ormanı söndürmek için mücadele etmek yerine, tehdit altındaki bölgeleri tehditten kurtaracak tedbir almayı daha öncelikli sayan bir yaklaşıma ihtiyaç var" dedi.

  CHP Lideri Baykal, yangında kaybı olan vatandaşların sorunlarının en kısa zamanda maddi tazminat yoluyla olabildiğince karşılanması gerektiğini de kaydetti.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Antalya'daki yangın 5'üncü gününde :(:(:((yürekleri sızlatan yangın)

        Kategori: Türkiyeden Haberler

        Konuyu Baslatan: S€®C€

        Cevaplar: 1

        Görüntüleme: 1410


 2. #2
  DoĞu
  DoĞu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  paylaşımın için saoll.yanliz bu deniz baykal için bir paragraf açmak istiyorum.1 .antalyada olmasi kendisininde antalyali olmasii.2.düsünüyorum da acaba kendisi iktidarda olsaydii antalya deilde o yangin baska bir sehirde olsaydii gidermiydii veyaa tanzimat ödensin dermiydii.kendini bilen bir türk insani bu yangini tabiki kinarr.eyerki sabotajsaaa bende kiniyorumm..

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş