"ÇOK SİGARA İÇİYORUM"AMA BIRAKAMIYORUM DİYORSANIZ İŞTE SİZE ÖNERİLER!.. Türkiye’de 20 milyon kişi sigara tiryakisi. İçenler yüzünden içmeyenler de sürekli zehirli hava soluyor.Sigara, sadece sağlığa değil, cebe de zarar... Nasıl bırakabilirim diyorsanız. İşte size püf noktaları... ~~1- Kararlı olun~~ Sigarayı bıraktıktan sonra karşılaşabileceğiniz kilo alma, gerginlik, konsantrasyon güçlüğü, asabiyet, çöküntü ve huzursuzluk gibi sorunların sizi korkutmasına izin vermeyin. Sizin için

Bu konu 2038 kez görüntülendi 7 yorum aldı ...
SiGaRa NaSıL ßıRaKıLıR 2038 Reviews

  Konuyu değerlendir: SiGaRa NaSıL ßıRaKıLıR

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2038 kez incelendi.

 1. #1
  MuTSuZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06.08.2008
  Mesajlar
  1.298
  Konular
  366
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  529
  @MuTSuZ

  Lightbulb SiGaRa NaSıL ßıRaKıLıR

  "ÇOK SİGARA İÇİYORUM"AMA BIRAKAMIYORUM DİYORSANIZ İŞTE SİZE ÖNERİLER!..


  Türkiye’de 20 milyon kişi sigara tiryakisi. İçenler yüzünden içmeyenler de sürekli zehirli hava soluyor.Sigara, sadece sağlığa değil, cebe de zarar... Nasıl bırakabilirim diyorsanız. İşte size püf noktaları...

  ~~1- Kararlı olun~~
  Sigarayı bıraktıktan sonra karşılaşabileceğiniz kilo alma, gerginlik, konsantrasyon güçlüğü, asabiyet, çöküntü ve huzursuzluk gibi sorunların sizi korkutmasına izin vermeyin. Sizin için geçerli olan sebepleri bulun ve sağlığınız için çok önemli olan bu kararı vermekte gecikmeyin. Sigara içenler, ortalama 5 ila 7 kez denedikten sonra sigarayı bırakabilir. Geçmişteki bırakma girişimlerinizi başarısızlık olarak görmektense, her denemeden öğrendiğiniz, bir sonrakinde size yardımcı olabilecek noktalara odaklanın (örneğin, niçin tekrar başladığınızı gözden geçirip, bir dahaki denemenizde tekrar başlamamak için önlemler alın.)

  ~~2- Bir tarih belirleyin~~

  Sigarayı yardımsız bırakmaya karar verdiyseniz, önünüzdeki üç hafta içinde bunu yapmak için bir tarih belirleyin. Bu tarihi yakınlarınıza duyurun ve bu konuda size destek vermelerini isteyin.
  Sigarayı bırakma tarihi geldiğinde, kararınızı kesinlikle uygulayın.


  ~~3- Doğru beslenme ve egzersiz şart~~

  Bol miktarda su ve düşük kalorili içecekler tüketin. Şekerli ve yağlı yiyeceklerden daha az tüketmeye çalışın. Böylece kilonuzu korumuş olursunuz. Ayrıca düzenli egzersizi de ihmal etmeyin.

  ~~4- Yeterince uyuyun~~
  Yeterince uyumaya ve dinlenmeye dikkat edin. Düzenli olarak ve kolayca uygulayabileceğiniz bir egzersiz progr..... başlayın (düzenli yürüyüş yapmak ya da yüzmek gibi).

  ~~5- Kendinizi oyalayIn~~
  Boş kalmaktan kaçının. Canınız aşırı derecede sigara içmek istediğinde, başka bir aktivite ile meşgul olun. Derin ve yavaş nefes alarak rahatlamaya çalışın.

  ~~6- Stresi hobilerinizle yenin~~
  Günlük hayatın getirdiği stresi azaltmak için hobi edinmek gibi yeni alternatifler yaratın. (Egzersiz, yoga vb.) Sigarayı bırakan kişilerin ortak özelliği, sigara içmenin yerine keyif aldıkları başka bir aktivite koyabilmeleridir.

  ~~7- Uzmana danışın~~
  Eğer, sigarayı bırakmak için yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, örneğin ‘nikotin yoksunluk belirtileri’ denilen gerginlik, konsantrasyon güçlüğü, asabiyet, çöküntü, huzursuzluk gibi sorunları yoğun yaşıyorsanız, mutlaka bir uzmanla görüşün.

  ~~8- Uygun zamanı seçin~~
  Mevsimsel değişikliklerden etkilenenlere, kendilerini daha pozitif buldukları mevsimde sigarayı bırakmaları önerilir. iş yoğunluğu geçici ise, en iyisi bu dönemi atlattıktan sonra sigarayı bırakmayı planlamaktır. Ancak, yoğunluk çoğumuzun işi için devamlı bir özellik olduğundan, iş yoğunluğunu bahane ederek bırakma tarihini ertelemek doğru değil.

  ~~9- Çevrenizden yardım isteyin~~
  Sigarayı bırakmaya çalışanların, eşi ya da yakın bir arkadaşının desteğini alması çok önemli. Bu kişilerin sigarayı bırakmadaki başarı oranı, diğerlerine göre daha fazla.
  Eğer eşiniz ya da yakın arkadaşınız da tiryaki ise ve sigarayı bırakmak istemiyorsa, en azından bir süre yanınızda sigara içmeyerek ve sizin ulaşabileceğiniz yerlerde sigara bulundurmayarak size destek olmalı.


  ~~10- Azaltarak bırakmayın~~
  Sigarayı tamamen bırakın. Azaltarak bırakmaya çalışmak,
  çoğunlukla süreci uzatır ve başarısızlıkla sonuçlanır.
  Sigarayı bıraktığınızda, “Bir nefesten bir şey olmaz” düşüncesine direnin. Tek nefes çekmek bile sizi sigara tiryakiliğine geri götürür ve her şeye yeniden başlamak zorunda kalırsınız.


  ~~11- Sigarayı çağrıştıran her şeyi ortadan kaldırın ~~
  Evinizdeki ve işyerinizdeki bütün sigaralardan kurtulun. Çakmak, küllük, kibrit gibi sigara içmeyi hatırlatan nesneleri, göz önünden uzak yerlere kaldırın. Sigarayı bırakmak için geçerli olan sebepleri tekrar hatırlayın. Sigara içilen ortamlardan ve içen insanlardan uzak durun.

  ~~12-Kendinizi Şımartın~~
  Kendinize iyi davranın. Sigarayı bıraktığınız gün, en sevdiğiniz yemeği sipariş edin, sinemaya gidin, sizi rahatlatan aktiviteler planlayın. Bu günü dolu yaşamaya dikkat edin, boş kalmaktan kaçının. Sigara içmediğiniz için kendinizi ödüllendirin. Sigara içmeyerek biriktirdi€iniz parayla, kendinizi mutlu edecek şeyler yapın: Seyahate çıkmak, bir restorana gitmek, yeni bir kıyafet almak gibi...

  ~~13- Kriz anında kaçın!~~
  Aklınız sigaraya takıldığında, o anda yapmakta olduğunuz işi bırakıp ortamdan kısa süre uzaklaşın, örneğin kısa bir yürüyüş yapın ya da yapmanız gereken başka bir işe yönelin. Bu yoğun isteğin kısa sürdüğünü ve araya başka bir aktivite koyduğunuzda, azaldığını göreceksiniz.

  Sigara içme dürtüsünü kontrol altında tutmanız, zaman içinde kolaylaşacak. Düşük kalorili yiyecek ve içeceklerle ağzınızı meşgul edin.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: SiGaRa NaSıL ßıRaKıLıR

        Kategori: Sağlıklı Yaşam İçin

        Konuyu Baslatan: MuTSuZ

        Cevaplar: 7

        Görüntüleme: 2038

  ↨┌──▂▃▅▇═══► MuTSuZ® ◄═══▇▅▃▂ ──┐↨
  █▄▄▬▬▬▬DaMaR▬▬▬▬▬DaMaR▬▬▬▬▄▄​█


 2. #2
  MuTSuZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06.08.2008
  Mesajlar
  1.298
  Konular
  366
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  529
  @MuTSuZ

  Standart  SİGARANIN ZARARLARI

  Sigaranın vücuttaki tüm doku ve organlara sayılamayacak kadar çok zararları vardır. İşte bunlardan bazıları:  Cildin yapısı bozulur, lekelenmeler ve kırışıklıklar oluşur.  Ağız kokusuna, diş ve diş eti hastalıklarına neden olur.


  Gırtlak kanserlerinin en önemli sebebidir.  Tat alma duyusu bozulur.  Damar sertliğini hızlandırır. Kalp ve beyinde damar tıkanıklıklarına neden olur.

  Beyin hücrelerinin (nöronlar) ölümüne ve buna bağlı olarak hafıza ve öğrenme bozukluklarına ve hatta erken bunamaya neden olur.
  Göz merceğinin saydamlığının azalmasına (katarakt) neden olur ve görme bozulur.

  Akciğerlerde sayılamayacak kadar çok hasara neden olur: Astım ve kronik bronşit gibi kronik (müzmin_süregen) hastalıklara neden olur. Hava yolları (bronşlar) ve akciğerlerde birçok çeşit kanserin oluşmasına neden olur.
  Erkeklerde önemli bir impotans (iktidarsızlık) nedenidir.

  Mesane (idrar kesesi) kanserlerinin önemli bir nedenidir.  Mide-barsak sistemini de etkiler, gastrit, ülser ve yemek borusunda yanma (reflü hastalığı) gibi hastalıklara neden olur.  Gebelikte içilen sigara, düşük doğum ağırlıklı (gelişme geriliği) bebek doğmasına neden olur.  SİGARA
  Sigara niçin zararlıdır ve nasıl kansere yol açarigara dumanında nikotin, katran ve zehirli gazlar bulunmaktadır. Katran içerisinde yaklaşık olarak 4000 kimyasal bileşik bulunur. Bunlardan da çoğu toksiktir yani zehirlidir ve bugün için 43 tanesinin kansere yol açtığı bilinmektedir. Dumanda bulunan zehirli gazlar ise nitrojen oksit ve ekzos gazı olarak da bilinen karbon monoksittir. Özellikle karbon monoksit kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltır. Nikotin ise bağımlılık yapar. Nikotin aslında bir zehirdir .Yüksek dozda alındığında insanı öldürebilir. Kan basıncını yani tansiyonu ve kalp hızını arttırır. Karbonmonoksit ile birlikte kalp ve beyin damarlarının hastalıklarına yol açar. Sigara başta akciğer kanseri olmak üzere çok çeşitli organları da etkileyerek kanser gelişimine yol açar sigara kullanımının yol açtığı kanser türlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  Sigaranın neden olduğu kanser türleri:
  -Akciğer kanseri
  -Ağız, dudak, dil kanseri
  -Gırtlak kanseri
  -Pankreas kanseri
  -Böbrek kanseri
  -Mesane kanseri
  -Rahim ağzı kanseri
  -Penis kanseri

  Kişiyi sigara içmeye yönelten pek çok neden vardır. Anne babanın, büyük kardeşlerin, okulun, yaşın, sosyal durumun bu konuda ki rolleri önemlidir. Sigara alışkanlığının kazanılmasında diğer suçlu ise nikotindir. Nikotin keyif merkezlerini uyarır, uyanıklığı ve performansı arttırır. Aslında daha önce de belirttiğimiz gibi bir zehirdir, yüksek dozlarda insanı öldürebilir. Ancak sigara içimi esnasında küçük dozlarda alındığından süratle kan yoluyla beyne ulaşarak keyif merkezlerini uyarır ,uyanıklığı ve performansı arttırır. Bu nedenle kişide devamlı sigara içme isteği uyanır ve belli bir kan nikotin seviyesine ulaşılana kadar içilen sigara sayısı arttırılır. Alınmadığı zaman ise kesilme belirtileri oluşturarak sinirlilik, huzursuzluk, konsantrasyon ve uyku bozukluğu baş ağrısı, yorgunluk iştah artışı ve strese yol açar. Sigara bağımlılığı hem fiziksel hem de bu işlem bir alışkanlık ve davranış biçimi olduğu için psikolojiktir.
  Sigara dumanındaki maddeler insan organizmasını etkileyerek kanser dışında da pek çok hastalık ve bozukluğa da yol açarlar Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  -Sindirim sistemine etkisiGastrit ve ülser oluşumu)
  -Solunum sistemine etkisi:
  -Akut ve kronik bronşit.
  -Astım
  -Atelektazi
  -Amfizem
  -Solunum güçlüğü
  -Kan damarlarına etkisi:
  -Büzüşme
  -Damar cidarı değişiklikleri ve tıkanıklık
  · Beyin Damarlarında (Koma ,Felç,Bunama)
  · Kalp Damarlarında (Kalp Krizi)
  · Uç damarlarda (Gangren)
  · Böbrek damarlarında (Böbrek yetmezliği,Üremi,Yüksek Tansiyon)
  · Büyük Damarlar (Yüksek Tansiyon,Kalp Yetmezliği)

  -Hamilelerde Etkisi:
  -Ceninde gelişme bozukluğu,anomaliler
  -Düşük
  -Erken doğum
  -Ölü doğum
  -Düşük doğum ağırlığı
  -Doğumdan sonra ani bebek ölümleri
  -Çocuğun uyumsuz veya hiperaktif olması
  -Çocukta kişilik ve konsantrasyon bozuklukları,  -Kadınlarda etkisi:

  -Sigara içen ve doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda kalp
  krizi(10 misli),beyin kanaması ve bacaklarda tromboflebit
  riski önemli ölçüde artmaktadır.
  -Erken Menopoz
  -Kısırlık

  -Erkeklerde etkisi:
  -Cinsel güçsüzlük, kısırlık

  -Genel Etkisi:

  -Ciltte erken kırışma
  -Kötü nefes kokusu
  -Dişler ve tırnaklarda renk değişikliği
  -Koku ve tat alma duyusunda azalma
  -Katarakt
  -Sosyal soyutlanma

  Şimdi sigara ile ilgili bazı soruları cevaplayalım:

  -Mentollü ya da hafif sigaralar daha mı az zararlıdır?

  -Hayır. Bu tip sigaralardan daha sık ve derin nefes çekilerek aynı zararlı etkilere maruz kalınır. Aynı zararlı bileşikler bu sigaralarda da mevcuttur.

  -Sigar, puro ve pipo içmek daha mı az zararlıdır?

  -Hayır. Kanser yapıcı maddelerin çoğu bunların tütününde de mevcuttur. Ayrıca bunların kullanımı ile dudak, dil, ağız ve gırtlak kanserlerinin 5-10 misli daha arttığı gösterilmiştir.

  -Tütün çiğnemek zararlımıdır?

  -Evet. Sigara içmenin tüm zararları, tütün çiğneyerek de ortaya çıkar. Bunlarda dudak, diş eti, gırtlak ve yemek borusu kanseri daha sık olarak görülür.

  -Filtre ya da ağızlık riski azaltır mı?

  -Hayır. Bunlar zehirli gazların ya da kanserojen maddelerin alınmasını engelleyemezler.

  -Uzun yıllar sigara içen bir insanın sigarayı bırakmasının faydası olur mu?

  -Evet. Gerçi sigaranın zararları daha ilk dumanın çekilişi ile başlamasına rağmen hiç bir zaman geç kalınmış sayılmaz.

  Sigara bırakıldığında vücutta başlıca şu değişiklikler olur:

  -20 dk. sonra tansiyon normale döner.
  -8 saat sonra Karbonmonoksit yani ekzos gazı seviyesi normale düşer.
  -24 saat sonra kalp krizi riski düşmeye başlar
  -48 saat sonra nikotin artık vücutta saptanmaz tat ve koku alma
  duygusu artmıştır.
  -72 saat sonra solunum yolları gevşediği için nefes almak
  kolaylaşır,vücut enerjisi artar.
  -2 hafta ile 3 ay sonra dolaşım düzelir yürümek kolaylaşır.
  -3-9 ayda öksürük ve nefes darlığı düzelir,akciğer işlevi %5-10 oranında artar.
  -5. Yılda kalp krizi riski sigara içenlerin riskinin yarısına iner
  -10.yılda akciğer kanseri riski sigara içenlerin riskinin yarısına iner .Kalp krizi riski hiç sigara içmemiş biri ile eşit olur.

  Sonuç olarak önerilerimizi şu şekilde sıralayabiliriz:

  -Zararı kesinlikle ispatlanmış olan sigara ve benzeri ürünlerin kullanımı mutlaka terk edilmelidir. Sigara ne kadar erken bırakılırsa kişiye verdiği zarar daha az olacaktır.
  -Sigarayı bırakmak zor değildir. Sağlık merkezimizden yapılan akupunktur ve aşı sayesinde sigaradan uzaklaşmanız kolaylaşır. Aşının amacı vücutta birikmiş olan nikotin daha erken atılmasını sağlamak amacını taşımaktadır. Sigara bırakmak için size verilmiş olan damlayı günde dört kez 5-10 damla almanız gerekmektedir. Canınız çekilmez düzeyde sigara istediği takdirde 5 damla dilinize dökerek alabilirsiniz. Tabii her şeyden önemlisi bunu gerçekten istemektir. Günümüzde nikotin sakızları veya vücuda yapıştırılan bantlar nikotin kesilme belirtilerini azaltarak sigaranın bırakılmasını kolaylaştırmaktadır.
  -En önemlisi sigaraya hiç başlanılmamasıdır. Sigara kullanımı 10-18 yaşları arasında özenti ile başlamaktadır. Buna mani olunmalı, aile içinde ,okulda veya yapılan eğitim çalışmaları ile çocuklar ve gençler bu konuda bilinçlendirilmelidir.
  -Sigara dumanından pasif etkilenme nedeniyle, sigara içmeyenleri korumak amacıyla kapalı yerlerde sigara içilmemelidir.

  ↨┌──▂▃▅▇═══► MuTSuZ® ◄═══▇▅▃▂ ──┐↨
  █▄▄▬▬▬▬DaMaR▬▬▬▬▬DaMaR▬▬▬▬▄▄​█


 3. #3
  MuTSuZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06.08.2008
  Mesajlar
  1.298
  Konular
  366
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  529
  @MuTSuZ

  Standart

  Adı=Tütün

  Soyadı=Sigara


  Ana adı=Yaprak

  Baba adı=Kök

  Cinsi=Nikotin

  Görevi=Kanser

  Adresi=İnsan

  Durağı=Dudak

  Sokağı=Gırtlak

  Caddesi=Bağırsak

  Mahallesi=Akciğer

  Kenti=Ölüm

  Eşi=Azrail

  Sonu=Mezar


  SİGARAYI BİTİRİN ARTIK...
  ↨┌──▂▃▅▇═══► MuTSuZ® ◄═══▇▅▃▂ ──┐↨
  █▄▄▬▬▬▬DaMaR▬▬▬▬▬DaMaR▬▬▬▬▄▄​█


 4. #4
  MuTSuZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06.08.2008
  Mesajlar
  1.298
  Konular
  366
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  529
  @MuTSuZ

  Standart

  7 günde sigaradan kurtulmak ister misiniz?

  hemde %100 doğal baharat karışımı patentli ve üretim izni olan bir ürünle.

  konyada 3000 e yakın kişi nevşehirde 200 e yakın kişi bu ürünle sigaradan kurtuldu ve tüm türkiyeye yayılıyor.

  eğer sizde bırakmak istiyorum ama tek başıma yapamıyorum diyorsanız bu ürünü kullanabilirsiniz.

  ayrıntılı bilgi için


  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]


  sigaradankurtulmak.............

  yada 0505 6797675 (şule)
  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
  ↨┌──▂▃▅▇═══► MuTSuZ® ◄═══▇▅▃▂ ──┐↨
  █▄▄▬▬▬▬DaMaR▬▬▬▬▬DaMaR▬▬▬▬▄▄​█


 5. #5
  gonul gull - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30.07.2008
  Mesajlar
  447
  Konular
  25
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  1
  Tecrübe Puanı
  524
  @gonul gull

  Standart

  bu kadar emek harcamışsın.bu beni ikna etmeye yetti.birakmayi istiyorum.uğraşacağim.

 6. #6
  Aybalam76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  10.08.2008
  Mesajlar
  2.619
  Konular
  479
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  1
  Tecrübe Puanı
  100
  @Aybalam76

  Standart

  Mutsuz kardeşim tekrar emeğine sağlık diyorum.. Bayağı ilgi çekici bir ekleme. Deneyeceğim ama yanlış hatırlamıyosam gönül gülün bir eklemesi vardı buraya sigarayı bırakma konusunda ama adamın başına gelenler beni korkutuyor. Sonra dostlarımızdan arkadaşlarımızdan olmayalım..tabii işin şaka tarafı

 7. #7
  MuTSuZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06.08.2008
  Mesajlar
  1.298
  Konular
  366
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  529
  @MuTSuZ

  Standart

  MéRaK éTMéYiN YéTéRKi isTéYiN ßıRaKıRSıNıZ ßéNCé
  ↨┌──▂▃▅▇═══► MuTSuZ® ◄═══▇▅▃▂ ──┐↨
  █▄▄▬▬▬▬DaMaR▬▬▬▬▬DaMaR▬▬▬▬▄▄​█


 8. #8
  S€®C€
  S€®C€ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  Yararlı bir proje,tez anımsattı bana güzel bir çalışma hoş bir sunum tşkler detaylı bilgiler için mutsuz...


  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş