http://img390.imageshack.us/img390/2989/avatar53136qu7.gif http://img152.imageshack.us/img152/362/ogretmenlergunuaz4.jpghttp://img390.imageshack.us/img390/2989/avatar53136qu7.gif 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ İnsan, dünyaya geldiğinde, daha bebek iken gözlerini açar açmaz çevresindekilerini hissetmeye çalışır. Yemeği, içmeyi, emeklemeyi, yürümeyi, koşmayı ve konuşmayı öğrenir. Kendisini ve çevreyi algılamaya çalışır. Tüm bunlara karşın yine de yardıma muhtaçtır.

Bu konu 1164 kez görüntülendi 4 yorum aldı ...
24 kasim öğretmenler günü 1164 Reviews

  Konuyu değerlendir: 24 kasim öğretmenler günü

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1164 kez incelendi.

 1. #1
  Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30.07.2008
  Mesajlar
  10.801
  Konular
  3263
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  2
  Tecrübe Puanı
  936
  @Dygsuz

  Standart 24 kasim öğretmenler günü  24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

  İnsan, dünyaya geldiğinde, daha bebek iken gözlerini açar açmaz çevresindekilerini hissetmeye çalışır. Yemeği, içmeyi, emeklemeyi, yürümeyi, koşmayı ve konuşmayı öğrenir. Kendisini ve çevreyi algılamaya çalışır. Tüm bunlara karşın yine de yardıma muhtaçtır.

  İnsanın yaşamdaki ilk yardımcıları anne, baba, abla, ağabey, nine ve dedesidir. Büyüyüp gelişen çocuk bilgilenme sürecine girer. Bu nedenle aile içi eğitim ve öğretim yetersiz kalır. Çocuğun bu döneminde ihtiyaç duyduğu bilgileri, ancak okulda öğretmen klavuzluğuda sistemli bir eğitimle olacağı ve yönlendirileceği somut olarak ortaya çıkmıştır.Okulun ve öğretmenin devreye girmesiyle ailenin de bu konuda sorunu çözülür.

  Bir ulusun çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi; eğitim ve öğretimin kaliteli ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile ancak mümkün olabilir.
  Eğitim sorunlarını çözen uluslar; kültür, sanat, bilim, teknoloji, sosyo-ekonomik alanında da kalkınmış ve ilerlemiştir. Eğitime gereken önem ve ilgiyi göstermeyen uluslar, başka ulusların kölesi olmaya mahkumdurlar. Kalkınmanın temel şartı eğitim ve öğretimdir.

  Öğretmen; insanları eğitmeyi ve öğretmeyi meslek edinen, eğitim kurumlarında çocuk ve gençlerin eğitim öğretimlerine rehberlik eden, yön veren ve yaşam hazırlayan kimsedir. Öğretmenler gününün amacı öğretmenin toplumdaki yeri ve rolü önemi ve değeri nedir, sorunlarını belirlemek ve öğretmeni olması gerekli yüce oruna oturtmaktır. Öğretmenlerin kendi aralarında bağı kuvvetlendirmek, öğrencileri ile aralarındaki sevgi, saygı ve dayanışmayı güçlendirmektir. Emekli olan öğretmenleri saygıyla anmak ve yeni atanmış öğretmenlere mesleklerinin kutsal bilincine varmalarını sağlamaktır. İşte, Öğretmenler Günü, bu fedakar öğretmenlerimizin kıymetini bir kez daha düşünüp anlamamızı sağlayan önemli bir gündür.

  Öğretmenlerimize duyduğumuz saygı, sevgi ve şükranlarımızı dile getirmek için bu günü fırsat bilmeli ve bu duygularla, onların ellerini öpmeliyiz. Okulu bitirip hayata atıldığımız zaman, bizi bu günlere hazırlayan öğretmenlerimizi hatırlamak, ziyaret etmek ya da bir telefon, kart veya mektupla hatırlarını sormak onlar için en büyük ve en değerli armağan olacaktır.

  Öğretmenler Gününün Kısa Tarihçesi
  Türkler, ilk önceleri Göktürk ve Uygur alfabelerini kullanmışlardır.
  8. Yüzyıldan itibaren, İslamiyetin kabul edilmesiyle birlikte Uygur alfabesi bırakılarak Arap alfabesine geçilmiştir.

  Kurtuluş Savaşı'nı kazandıktan sonra, 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet'i kuran ulu önder Atatürk, askeri ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda birçok yeniliği başlatmıştır. Bu yeniliklerden biri de, 1 Kasım 1928 tarihinde çıkarılan 1353 sayılı kanunla, Arap alfabesi yerine Latin alfabesinin kabulü olmuştur.
  Bu tarihten itibaren yeni harflerin öğrenilmesi ve okur yazar sayısının artırılması konusunda büyük bir seferberlik başlatılmıştır.

  24 Kasım 1928 tarihinde açılan, Millet Mektepleri'nde, yaşlı, genç, çocuk, kadın... herkese yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir.

  Millet Mektepleri'nin açılışı ve Atatürk'ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

  Atatürk'e “Başöğretmen” ünvanı verilişinin 78’inci ve bu günün öğretmenler günü olarak kutlanmaya başlanmasının 26’ıncı yılı…24 Kasım Öğretmenler günü…Sizin gününüz…
  Çok özel, çok yüce bir mesleğin sahibisiniz. Bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar saygın. Sevgi ve fedakârlık mesleği. Sınırları okul ve sınıf duvarlarıyla çizilemeyecek, zil ile başlayıp bitmeyecek kadar ağır bir sorumluluk gerektiren kutsal bir görev. Bu mesleğin tarih boyunca da böyle görüldüğünü, “bilgelik mesleği” olarak kabul edildiğini, değerinin ve öneminin her dönemde vurgulandığını biliyoruz.

  Atatürk diyor ki “Dünyanın her yerinde öğretmenler toplumun en özverili ve en saygıdeğer öğeleridir.” Yüzyılar öncesinde Diyojen, “Yeryüzünde öğretmenlikten daha şerefli bir meslek tanımıyorum.”demiştir. Socrates ise öğretmenin ve öğretmenliğin önemini, “Dünyada her şeye değer biçilebilir, ama öğretmenin eserine değer biçilemez. Çünkü onun eseri hem her şeydir hem de hiçbir şeydir.” diye belirtmektedir. Hz. Ali, öğretmenliğin paha biçilmez değerini en kısa ve etkili biçimde, “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” diyerek ifade etmektedir. Bu şekilde ünlüleri ve sözlerini çoğaltarak pekçok örnek sıralamak mümkün.

  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]


  Sevgili Öğretmenler gününüz kutlu olsun .


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: 24 kasim öğretmenler günü

        Kategori: Türkiyeden Haberler

        Konuyu Baslatan: Dygsuz

        Cevaplar: 4

        Görüntüleme: 1164


 2. #2
  Yaver ARANCI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  25.10.2008
  Mesajlar
  298
  Konular
  108
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  477
  @Yaver ARANCI

  Exclamation

  Sevgili Hemşehrilerim,

  Öncelikle bu değerli günü kutlamayı hak eden, tüm öğretmen arkadaşlarımızın Öğretmenler Gününü kutlarım.

  Teknolojinin süratle geliştiği, toplum hayatinin süratle ve çeşitli yönlerde değiştiği çağımızda, eğitim fakültelerinden mezun olan arkadaşlarımızın birkaçının mesleğin gerektirdiği özen ve önemi taşımadıklarını, ilk eğitimin alınması gerektiği aile çatılarının da geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız eğitimine yeteri önemi vermediklerini, üzülerek görmekte ve şahit olmaktayız.

  Bayrakların birer sembol olduğunu fakat dil bayrağının milletlerin kültürünü tamamen yansıttığını belirterek. Sizlerin konu üzerine olan hiçbir yetenek, tecrübe ve bilgiyi israf etmeden, en mütevazı yardımlarınızı geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, toplumumuzun ve insanlık âleminin hizmetine sunulmanızı rica ediyorum.

  Sizlere Türkçenin doğru kullanılması ile ilgili olarak daha önce de görüşlerimi bildirmiş idim. Bu anlamlı günde aynı konu üzerinde bir duyuruyu size iletmek istiyorum.

  Turan Türker Yazı Yarışması 2009 adlı bir yarışma düzenlenmektedir. Konu: Türkçenin doğru kullanılması için öneriler. Herkese açık olan bu yarışma için son başvuru tarihi: 15 Ocak 2009. 3 kopya olarak hazırlanacak çalışmaların "Turan Türker Yazı Yarışması 2009, Güniz Sokak no 14/11, Kavaklıdere Ankara" adresine gönderilmesi gerekiyor. Ayrıntılı bilgi [email protected] adresinden sağlanabilir.


  Saygılarımla,
  Yaver ARANCIOĞLU

 3. #3
  Aybalam76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  10.08.2008
  Mesajlar
  2.619
  Konular
  479
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  1
  Tecrübe Puanı
  100
  @Aybalam76

  Standart

  Başta Büyük Kurtarıcımız Başöğretmen MUSTAFA KEMAL ATATÜRK olmak üzere tüm öğretmenlerimizin ''24 Kasım Öğretmenler Günü'' nü kutluyorum.

 4. #4
  Apancene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  04.08.2008
  Mesajlar
  4.254
  Konular
  278
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  1
  Tecrübe Puanı
  601
  @Apancene

  Standart

  Bu günün anısına bi öğrencimizin bu gün elime geçen şiirini sizlerle paylaşmak istiyom sanalda ilk burada ekleyecem ben çok beğendim yazan ilköğretim öğrencisi bi kızımız

  Kitap aldım Öğretmenim , senin bilgin kadar olmasada !
  senin bilgi öğretmediğin zamanlarda bana öğretmen olacak.

  Kitap aldım Anneciğim , senin sıcaklığın kadar olmasada ;
  Senin şevkatinin dışında ısınacağım tek yer kitabim olacak.

  Kitap aldım arkadaşım senin kadar olmasada,
  yanımda olmadığın zamanlarda kitabım arkadaşım olacak.

  Kitap aldım ey dünya senin büyüklüğün kadar olmasada ,
  senin kötü olduğun zamanlarda onunla hayal dünyasına uçacağım..


  yazan : ilköğretim 5.sınıf öğrencisi : senanur H.O.OĞLU

  Bu vesile ile bende tüm gelmiş geçmiş öğretmenlerimizi muhabbetlerimi sunar günlerini kutlarım .

 5. #5
  ßy CK Onur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  23.11.2008
  Mesajlar
  3
  Konular
  0
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  0
  @ßy CK Onur

  Standart

  Bütün öğretmenlerimizim Her tıl düzenlenen öğretmenler günü kutlarım. Arkadaşımızın dediği gibi ßüyük öğretmenimiz kurucumuz olan Syn:Mustafa Kemal Atatürküde nutmamak gerekir..

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş