Bitki çayları ve faydaları... Açelya çayı En popüler kan dindirici bitkilerden biridir. Mide ağrılarında, mayasıl, ülser, gastrit, vs hastalıklarda mide ve basur kanamalarında, ayrıca yara ve burun kanamalarında kullanılır. Dişeti iltihabında gargara şeklinde kullanılır. Geride kalan tortuları yara, şişlik ve mayasıl üzerinde konursa tedavi edici güce sahiptir. Kaynatılan aynı poşet egzama gibi yaralar üzerinde sürülürse faydalıdır. Ada çayı Bakterilere, virüslere, mantar

Bu konu 1413 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Bitki çayları ve faydaları... 1413 Reviews

  Konuyu değerlendir: Bitki çayları ve faydaları...

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1413 kez incelendi.

 1. #1
  Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30.07.2008
  Mesajlar
  10.793
  Konular
  3263
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  3
  Tecrübe Puanı
  1029
  @Dygsuz

  Standart Bitki çayları ve faydaları...

  Bitki çayları ve faydaları...
  Açelya çayı

  En popüler kan dindirici bitkilerden biridir. Mide ağrılarında, mayasıl, ülser, gastrit, vs hastalıklarda mide ve basur kanamalarında, ayrıca yara ve burun kanamalarında kullanılır. Dişeti iltihabında gargara şeklinde kullanılır. Geride kalan tortuları yara, şişlik ve mayasıl üzerinde konursa tedavi edici güce sahiptir. Kaynatılan aynı poşet egzama gibi yaralar üzerinde sürülürse faydalıdır.

  Ada çayı

  Bakterilere, virüslere, mantar hastalıklarına karşı etki gösterir. Ağız boğaz mukozasında iltihabı gidermede etkilidir. Soğuk algınlığı, solunum yolu enfeksiyonlarına karşı yararlıdır. Ada çayı salgı düzenleyicidir. Hazım sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.

  Atkuyruğu çayı

  İçerdiği flavanoitlerden dolayı, idrar arttırıcı, kan indirici, terletici ve vücuda mineral sağlayıcı etkisi vardır. Silisilik asit ve benzeri mineral maddeleri idrar arttırıcı etki yanında saç dökülmeleri ve çabuk kırılan tırnaklarda iyileştirici etki göstermektedir. Dahilen romatizmada ve ödemlerin boşaltılmasında, idrar yolları ve idrar torbasının yıkanmasında kullanılır haricen, zor iyileşen yaralar için kullanılmaktadır.

  Aynısafa çayı

  Aynı safa antiseptiktir. Antifungal ve antiviral etkilere sahiptir. Bu yüzden hafif deri hastalıklarında kullanılır. Küçük deri yaraların tedavisinde, bazı deri hastalıklarında kullanılır. Yumuşatıcı ve kaşıntıyı önleyici olarak, sıyrıklarda, çatlaklarda, böcek sokmalarında, pişiklerde, yaygın olmayan yüzeysel yanıkların tedavisinde, ağızdaki yaralarda, ağrı giderici, bacak ülserlerinde, hemoroid de ve anal egzamada kullanılır. Dahilen ise gastrit ve ülser gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında iltihap giderici etkisinden yararlanılmaktadır.

  Biberiye çayı

  Sindirim sistemi rahatsızlıkları, kramplı mide, bağırsak ve safra kesesi rahatsızlıkları, kas ve eklem romatizması, sinirsel rahatsızlıklar, alçak kan basıncı, kronik güçsüzlük, romatizma ve gut hastalıklarına faydalıdır.

  Bodurotu çayı

  Mide ağrıları, öksürük, dizanteri, karaciğer hastalıkları, karaciğer yetmezliği, ateş düşürme, sedef, egzama, mantar, kaşıntılı allerjiler de kullanılır. Bay ve bayanlarda cinsel gücü arttırmada kullanılır.

  Çakşır çayı
  Çuha çiçeği çayı

  Sakinleştirici spazm çözücü, uyku getirici, idrar ve salgı arttırıcı, ayrıca balgam söktürücü etkileri vardır. Öksürük, bronşit ve soğuk algınlığında uykusuzluk ve sinirsel rahatsızlıklarda kullanılır.

  Ebe gümeci çayı

  Solunum sistemi tahrişleri ve iltihaplarında koruyucu olarak kullanılır. Üst solunum yolları enfeksiyonları bronşitte göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü ve öksürük kesici özelliğe sahiptir. Ağız mukozası hastalıkları, faranjit, bronşit, soğuk algınlığı astım ve gripte kullanılır.

  Funda çayı

  Diüretik, idrar yolları antiseptiği, safra söktürücü, sistit üriner sistemde kum ve taş düşürücü, böbrek üstü bezleri çalıştırıcı etkisi vardır. Böbrekleri temizleyerek enfeksiyonları önler, zayıflatıcı etkiye sahiptir.

  Gülhatmi çayı

  Halk hekimliğinde en fazla yumuşatıcı araç olarak kullanılır. Mide bağırsak ağrılarında öksürükte müthiş balgam sökücüdür. On iki parmak ve ince bağırsak kolit gibi ülserik iltihapları temizler. Bilgiden elde edilen aetil pratik kimya hassas intikatör olarak başarı ile tatbik edilir. Bel verici ve dekoratif bir bitkidir.

  Ihlamur çayı

  Taşıdığı müsilaj nedeni ile solunum yolları yumuşatıcısı gıcık kesici ve ateşli soğuk algınlığı rahatsızlıkların da terleticidir. Sakinleştirici, spazm sökücü, ve idrar arttırıcı etkilere sahiptir. Öksürüklerde yumuşatıcı rahatlatıcı ve terletici etkilere sahiptir

  Isırgan çayı

  İdrar arttıcı, damar büzücü, organizmanın yıkım ürünlerine temizleyici metabolizmayı uyarıcı ve kuvvet verici, idrar yolları iltihabında ödem çözmede faydalıdır. Isırgan bağışıklık sistemini güçlendirici bitkilerden biridir. Bu özelliği ile korumada yardımcı olur.

  Kantaron çayı

  Dahilen kantaron içerdiği hiperisin den dolayı orta şiddetteki depresyona karşı özellikle menapoz da bitkinlik, endişe, ve sıkıntı giderizi olarak kullanılır. Bitki taşıdığı biyoflavonoitler ve hiperforin den dolayı ise yatıştırıcı, sakinleştirici özeliğe sahiptir. Ayrıca iltihaptan dolayı oluşan şişik ve kızarıklıkları giderici, ağrı kesici etkileri de bilinmektedir. Ülsere karşı kullanılabilir. İçerdiği flavonoitler ve tanen den ötürü ise idrar arttırıcı ve damar büzücüdür. Haricen ( zeytin, ayçiçek yağı gibi) içinde hazırlanmış ekstreleri yara ve yanıkları iyileştirici olarak kullanılır.

  Karabaş çayı

  Ağrı kesici, yatıştırıcı, balgam söktürücü, dahilen idrar yollarında, haricen basit yaralarda mikrop öldürücü etkisi bildirilmektedir. Bilhassa sinirsel baş ağrısı, uykusuzluk ve yüksek tansiyon gibi şikayetlerde daha etkilidir. Beyin hastalıklarında sara da hafıza ve dikkat eksikliğinde kalbe kuvvet ve ferahlık vermede, mide bağırsak sancılarında, iç organ sancılarında faydalıdır. Kanser tedavisinde etkili bir yardımcı tedavi unsurudur. Balla macun yapılıp yenirse, beyinden kaynaklanan titremelerde. Faydası görülür. Günde 3 bardak içilirse bilimum kanserleri büyütmez durdurur.

  Kedi otu çayı


  Sakinleştirici etkiye sahiptir psikolojik bir rahatlama sağlar. Orta şiddetle bir uyku vericidir. Ancak uyku bozukluklarını düzeltici etkisinin görülebilmesi için birkaç hafta kullanmak gerekmektedir. . Bu süre boyunca hiç bir alışkanlık yapmadan, yan etki oluşturmadan rahatlıkla kullanılabilir. Adale gevşetici tansiyon düşürücü ve gaz giderici etkilere sahiptir. Sinirsel tansiyon, migren, kramp, bağırsak kolitleri, romatizmal ağrılar ve adet gecikmelerinde de kullanılabilir.

  Kekik çayı

  Bakterilere karşı etkili olduğu bilimsel yayınlarda belirtilmektedir. Balgam söktürücü, kuru ve balgamlı öksürüklerde iyi bir rahatlatıcıdır. Solunum yolu rahatsızlıklarında soğuk algınlığı şikayetlerinde çay olarak kullanıldığı gibi, ağız ve boğaz mukozası rahatsızlıklarında çalkalayarak ve gargara olarak kullanılır. İştah açıcı hazım kolaylaştırıcı etkilere sahiptir.

  Keten tohumu çayı

  Dahilen kabızlıkta sindirim sistemi tahrişlerinde gastritin verdiği rahatsızlıkların kısa süreli tedavisinde mukoza tahrişlerinde kronik öksürük ve bronşitte kullanılabilir. Haricen ağrılı cilt iltihaplarında kullanılır.

  Melissa çayı

  Balgama ve sedef hastalıklarına çok faydalıdır. Dimağ tutuklarına fayda, kalbe kuvvet ve ferahlık verir. Çarpıntı ve sıkıntıyı uzaklaştırıp zihni açar. Akrep sokmalarında yakı yapılırsa faydalıdır. Diş ağrılarını dindirir. Yaprakları tuzla pişirilerek yaralara yakı olarak konursa çok faydalı olur. Melissa çay gibi içirilirse sinir krizlerini önler sinirleri yatıştırır. Bağırsak yaralarına, boğaz ağrılarına, nefes darlığına çok faydalıdır. Bir miktar melissayı banyo suyuna koyarak küvette oturulursa kadınların ay halini söktürür. Hemoroid memelerine faydalıdır.

  Nane çayı

  Bitkilere karşı spazm giderici ve safra salgısını uyarıcı etkileri vardır. Özellikle mide bağırsak sistemi spazmlarını gidermede faydalıdır. Nane en etkili gaz söktürücülerinden biridir. Mide bulantısına karşı aynı zamanda akut ve kronik gastrite faydaları görülmüştür.

  Papatya çayı


  Son derece yumuşak bir kullanım alanına sahiptir. Bakterilere karşı olan etkisiyle iltihapları giderir. Boğaz ağrısı, solunum yolu, mide ve bağırsak iltihabı hastalıklarına, haricen deri ve mukoza iltihaplı hastalıklara etkilidir. Bebeklerde ve küçük çocuklarda gaz söktürücü olarak kullanılır.

  Rezene çayı

  Mide-bağırsak hareketini arttırır. Uçucu yağı düz kaslar üzerinde spazm giderici olarak kullanılır. Broş mukozası üzerinde salgı arttırmada ve iltihap gidermede etkindir. Çocuklarda iştah açıcıdır. Sindirimi kolaylaştırır. Çocuklar için bal ile karıştırılarak balgam söktürücü ve gaz giderici olarak kullanılır. Meyvelerinden elde edilen su ile göz banyosu ve gargara yaparak kullanılabilir.

  Sinemaki çayı

  Kalın bağırsağa etkili bir müshildir. Genel anlamda kabızlığa karşı kullanılır.

  Şahtere çayı

  Safra yolları ve mide, bağırsak spazmlarını çözer, bu nedenle bu sisteme ilişkin kramplı sancılarda kullanılır. Ayrıca egzama gibi cilt rahatsızlıklarında olumlu etkisi görülmüştür.

  Hazanbel


  Diüretik ve endekron salgılarını düzenleyicidir. Prostat büyümesini durdurucu özelliktedir. Spazm çözücü olup; sindirim sistemi hastalıkları, mide ve bağırsak ülserlerine karşı başarıyla kullanılmaktadır.

  Kereviz tohumu

  İdrar yolları antiseptiği, diüretik ve idrarda albumin fazlasını giderir. Kan temizleyici özelliktedir. Bütün salgı bezlerinin çalışmasını artırır. Mideyi güçlendirir ve safra ifrizaatını artırarak rahatlatır, aynı zamanda ödem sökücüdür.

  Isırgan yaprağı

  Prostat büyümesi ve prostat hastalıklarıyla ilgili sıkıntıları ortadan kaldırır. İdrar artırıcıdır, idrarda kan görülmesi, bakteri gelişmesini önleyici ve yok edicidir. İdrar yolları hastalıklarını iyileştirici ve kan temizleyici olup, vücuttaki ödemi çözücüdür. Demir eksikliğini giderici ve organizmayı uyarıcıdır.

  Yakı otu

  Prostat büyümesi ve iltihabında son derece önemlidir. Antiseptik olup; idrarda yanma ve sürekli idrara çıkmayı önleyicidir. Diüretiktir ve tüm idrar yolları hastalıklarında başarıyla kullanılmaktadır.

  Kırk kilit

  Prostat büyümesi ve iltihabında önemli yer tutar. İdrar söktürücü ve antiseptik özelliktedir. İdrar yolları hastalıklarında iyileştirici olup, genel metabolizmanın direncinin artmasını sağlar. Ödem çözücüdür. Bütün üriner sistem iltihaplarında tedavi edici özelliktedir.

  Ayrık kökü

  Prostat, mide ve bağırsak iltihaplarında kullanılır. İdrar söktürücü olup, idrar yolları enfeksiyonlarının iyileştirilmesinde önemlidir. Prostat büyümesini engeller. Kan temizleyici olup bedeni güçlendirici bir toniktir. Ödem söktürücüdür.

  Brokoli

  Vitaminler, bitkisel hormonlar ve genel ihtiva ettiği maddeler açısından son derece önemlidir. Bağırsak sistemini ve bağışıklık sistemini düzenler. Prostat büyümesi; bakteriyel prostat enfeksiyonları ve idrar yolları enfeksiyonlarında önemli rol oynar. Bağırsaklarda oluşan toksinlerin dışarı atılması ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Aynı zamanda brokoli prostat kanserine karşı da iyi bir koruyucu olarak bilinmektedir.

  Civan perçemi

  Diüretik, kan dindirici, sindirim ve kan dolaşımını düzenleyici, spazm giderici, safra artırıcı, sinir bozukluğu, hemoroid ve genel yorgunlukta son derece önemlidir.

  Biberiye

  Spazm çözücü, idrar söktürücü, antiseptik ve antibiyotik etkilere sahiptir. Safra artırıcı ve ödemde etkilidir. Kan dolaşımını hareketlendirir. İdrar yolları, karaciğer hastalıklarında iyileştiricidir.

  Mersin yaprağı

  Antiseptik ve doğal bir antibiyotiktir. Solunum yolları, üriner sistemi ( prostat iltihabı, sistit ) tedavi edici özelliktedir. Prostat büyümesine karşı çok etkilidir. İshal kesici ve kan durdurucudur.

  Mısır püskülü

  İdrar söktürücüdür. Prostat iltihabı ve sistitte önemli olup, ödem sökücüdür. Safra düzenleyici, kum ve taş düşürücü etkiye sahiptir.

  Funda yaprağı

  İdrar yolları dezenfeksiyonu, ve diüretiktir. Üriner sistemde etkili olup antiseptik özellik taşır. Sistit, nefrit, üretit de kullanılır, bu sistemde enfeksiyonları önleyici özelliktedir.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Bitki çayları ve faydaları...

        Kategori: Alternatif Tıp Şifalı Bitkiler

        Konuyu Baslatan: Dygsuz

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1413

  Konu Dygsuz tarafından (19.11.2008 Saat 13:04 ) değiş;tirilmiş;tir.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş